21 de lung metraje romanesti lansate in cinematografele autohtone in 2016 au fost luate in considerare, de juriul din acest an, pentru desemnarea nominalizarilor celei de-a XI-a editii a Premiilor Gopo.
Cel mai important eveniment dedicat industriei cinematografice din Romania va avea loc pe 21 martie 2017, la Teatrul National din Capitala.
Sieranevada si Caini intra in cursa pentru 13 trofee Gopo, cele doua lung metraje fiind nominalizate la categorii precum: Cel mai bun film, Cea mai buna regie, Cel mai bun scenariu, Cea mai buna imagine sau Cel mai bun actor in rol principal.
O situatie inedita este inregistrata la categoria Cea mai buna actrita in rol secundar unde lupta se va da intre patru actrite din lung metrajul Sieranevada - Tatiana Iekel, Catalina Moga, Ana Ciontea, Judith State - si Viorica Geanta Chelbea nominalizata pentru rolul din Miracolul din Tekir (regia Ruxandra Zenide).
La categoria Cel mai bun regizor au fost nominalizati: Cristian Mungiu (Bacalaureat), Adrian Sitaru (Ilegitim), Cristi Puiu (Sieranevada), Bogdan Mirica (Caini) si Radu Jude (Inimi cicatrizate).
Caini, filmul regizat de Bogdan Mirica, a fost nominalizat si la categoria Cel mai bun debut alaturi de lung metrajele Dublu (regia Catrinel Danaiata) si Discordia (regia Ion Indolean).
Nominalizarile la Premiile Gopo din acest an au fost stabilite de un juriu format din 11 profesionisti din domeniu: Gabriel Achim (regizor), Oana Iancu (producator), Doru Ana (actor), Raluca Manescu (scenarist), Tudor Mircea (operator), Nita Chivulescu (monteur), si criticii de film: Dana Duma, Ileana Birsan, Andrei Sendrea, Dragos Marin si Doru Pop.
In perioada urmatoare, aproximativ 500 de membri activi din industria cinematografica romaneasca vor fi invitati sa desemneze castigatorii trofeelor GOPO 2017.
Acest lucru va fi realizat printr-un sistem de vot asigurat de prestigioasa firma de audit si consultanta - PwC Romania.
Gala Premiilor Gopo 2017 – editia a 11-a este organizata de Asociatia pentru Promovarea Filmului Romanesc, cu sprijinul Centrului National al Cinematografiei si Babel Communications.
LISTA NOMINALIZARI PREMIILE GOPO 2017
Cel mai bun film (lung metraj)
Bacalaureat, producator Cristian Mungiu (Mobra Films), regia Cristian Mungiu
Caini, producator Marcela Ursu (42KM Film), regia Bogdan Mirica
Doua lozuri, producator Dragos Bucur (Actoriedefilm.ro), regia Paul Negoescu
Inimi Cicatrizate, producator Ada Solomon (Hi Film Productions), regia Radu Jude
Sieranevada, producator Anca Puiu (Mandragora), regia Cristi Puiu
Cel mai bun regizor (lung metraj)
Cristian Mungiu - Bacalaureat
Bogdan Mirica - Caini
Adrian Sitaru - Ilegitim
Radu Jude - Inimi Cicatrizate
Cristi Puiu - Sieranevada
Cel mai bun actor intr-un rol principal (intr-un film de lung metraj fictiune)
Adrian Titieni - Bacalaureat
Gheorghe Visu - Caini
Bogdan Dumitrache - Dublu
András Hatházi - Orizont
Mimi Branescu - Sieranevada
Cea mai buna actrita intr-un rol principal (intr-un film de lung metraj fictiune)
Medeea Marinescu - 03.Bypass
Maria Dragus - Bacalaureat
Alina Grigore - Ilegitim
Rodica Lazar - Orizont
Dana Dogaru - Sieranevada
Cel mai bun actor intr-un rol secundar (intr-un film de lung metraj fictiune)
Petre Ciubotaru - Bacalaureat
Vlad Ivanov - Caini
Adrian Titieni - Ilegitim
Serban Pavlu - Inimi cicatrizate
Sorin Medeleni - Sieranevada
Cea mai buna actrita intr-un rol secundar (intr-un film de lung metraj fictiune)
Judith State - Sieranevada
Ana Ciontea - Sieranevada
Tatiana Iekel - Sieranevada
Catalina Moga - Sieranevada
Viorica Geanta Chelbea - Miracolul din Tekir
Cel mai bun scenariu (lung metraj fictiune)
Cristian Mungiu - Bacalaureat
Bogdan Mirica - Caini
Paul Negoescu - Doua lozuri
Radu Jude - Inimi Cicatrizate
Cristi Puiu - Sieranevada
Cea mai buna imagine (lung metraj)
Andrei Butica - Caini
Patru Paunescu - Dublu
Marius Panduru - Inimi Cicatrizate
Oleg Mutu - Orizont
Barbu Balasoiu - Sieranevada
Cel mai bun montaj (lung metraj)
Mircea Olteanu - Bacalaureat
Roxana Szel - Caini
Mircea Olteanu, Theo Lichtenberger - Ilegitim
Catalin Cristutiu - Inimi Cicatrizate
Letitia Stefanescu, Ciprian Cimpoi - Sieranevada
Cel mai bun sunet (lung metraj)
Constantin Fleancu, Mircea Olteanu, Olivier Do Huu - Bacalaureat
Sam Cohen, Sebastian Ysemlze, Hervé Buirette - Caini
Ioan Filip, Dan Stefan Rucareanu - Ilegitim
Dana Bunescu, Cristinel Sirli - Inimi Cicatrizate
Jean Paul Bernard, Filip Muresan, Christophe Vintrignier - Sieranevada
Cea mai buna muzica originala (lung metraj)
Mircea Florian - 03.Bypass
Codrin Lazar, Sorin Romanescu - Caini
Jean Paul Wall - Dincolo de calea ferata
Flora Pop, Alin Zabrauteanu - Doua lozuri
Cristian Lolea - Orizont
Cele mai bune decoruri (lung metraj fictiune)
Vali Ighigheanu - Afacerea Est
Simona Paduretu - Bacalaureat
Augustina Stanciu - Caini
Cristian Niculescu - Inimi cicatrizate
Cristina Barbu - Sieranevada
Cele mai bune costume (lung metraj fictiune)
Elena Stozanova - Caini
Malina Ionescu - Doua lozuri
Dana Paparuz - Inimi Cicatrizate
Carmen Cristea - Miracolul din Tekir
Maria Pitea, Doina Raducut - Sieranevada
Cel mai bun machiaj si cea mai buna coafura (lung metraj fictiune)
Nicoleta Toader, Andreea Dardea - #Selfie 69
Gabriela Cretan - Caini
Gina Dan, Ada Radu - Doua lozuri
Bianca Boeroiu, Domnica Bodogan - Inimi Cicatrizate
Stefanija Roso, Mojca Gorogranc - Sieranevada
Cel mai bun film de debut (lung metraj)
Caini (regia Bogdan Mirica)
Discordia (regia Ion Indolean)
Dublu (regia Catrinel Danaiata)
Cel mai bun film documentar
Camera obscura, producator Liviu Marghidan (Scharf Film), regia Gheorghe Preda
Doar o rasuflare, producatori: Monica Lazurean-Gorgan, Hanka Kastelicova, Alina David, Andra Radu (Manifest Film, HBO Europe), regia Monica Lazurean-Gorgan
Imagini din vis, producatori: Claudiu Mitcu, Sorin Luca, Monica Lazurean-Gorgan (Wearebasca), regia Sorin Luca
In cautarea tatalui pierdut, producator Tudor Giurgiu (Libra Film), regia Ionut Teianu
Varza, cartofi si alti demoni, producatori: Alexandru Iordachescu, Serban Georgescu, Heino Deckert (Kolectiv Film, Elefant Film, Ma.ja.de Filmproduktion), regia Serban Georgescu
Cel mai bun scurt metraj
4:15 PM Sfarsitul lumii, producatori Adina Sadeanu, Catalin Rotaru (Axis Media Production, Flama Booking) regia Catalin Rotaru, Gabi Virginia Sarga
Ma cheama Costin, producatori Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Robert Fita (Wearebasca), regia Radu Potcoava
Ninel, producatori Ada Solomon, Calin Peter Netzer (Parada Film), regia Constantin Popescu
Pipa, sexul si omleta, producator Carla Fotea (UNATC "I.L.Caragiale" Bucuresti), regia Ana-Maria Comanescu
Proiectionistul, producator Anda Ionescu (CitiZenit, Alien Film), regia Norbert Fodor
Tanara Speranta
Matei Lucaci-Grunberg pentru regia scurt metrajului Oase pentru Otto
Anamaria Antoci pentru productia filmului Ilegitim
Carla Fotea pentru productia scurtmetrajului Pipa, sexul si omleta
Ilinca Harnut pentru rolul din Inimi cicatrizate
Lucian Teodor Rus pentru rolul din Inimi cicatrizate
Cel mai bun film european
Fiul lui Saul / Saul Fia (r. László Nemes), Distribuitor: Transilvania Film
Toni Erdmann (r. Maren Ade), Distribuitor: Micro Film
Mlastina / La Isla Minima (r. Alberto Rodríguez), Distribuitor: Transilvania Film
Despre oameni si oi / Rams (r. Grímur Hákonarson), Distribuitor: Transilvania Film
Un porumbel cugetand pe o ramura / A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence (r. Roy Andersson), Distribuitor: Clorofilm