26 de filme din 22 de tari concureaza anul acesta pentru trofeele Festivalului International de Film NexT (3-7 aprilie), in Competitia internationala.
Co-selectionerii Irina Trocan si Andrei Rus au ales dintre cele peste 1000 de filme inscrise in festival cateva dintre cele mai provocatoare scurt metraje recente. Spectatorii NexT se vor delecta cu viziuni inedite si povesti venite de prin toata lumea, din Marea Britanie si Franta pana in Argentina sau Kargaztan.
Unul dintre membrii juriului de anul acesta va fi renumitul cineast britanic Peter Webber, regizorul unor filme ca Girl with a Pearl Earring, cu Scarlett Johansson si Colin Firth, nominalizat la trei premii Oscar si zece premii BAFTA, si Hannibal Rising. Acesta va sustine si un masterclass de regie la NexT, pentru cineasti si cinefili.
Alaturi de el, vor juriza Competitia internationala, dar si pe cea romaneasca, Karel Och (Cehia, directorul artistic al Festivalului de la Karlovy Vary), Martina Bleis (Germania, membra a comitetului de selectie al Berlinale Co-Production Market), Julia Sinkevych (Ucraina, coordonatoarea Departamentului de Evenimente si Proiecte internationale la Festivalul de Film de la Odessa), Alfonso Gonzalez Aguilar (Spania, compozitor de muzica de film), Vava Stefanescu (Romania, coregraf, manager cultural) si Vlaicu Golcea (Romania, muzician).
„Un lucru ramane constant de la an la an in cum alegem filmele din competitie, desi e destul de greu de masurat, e chiar un pic vag: conteaza calitatea lor cinematografica, densitatea lor ca filme, mai mult decat conteaza subiectul. Chiar daca toate scurt metrajele din competitie sunt narative, daca m-ar pune cineva sa vorbesc despre ele, cred ca as prefera sa le descriu stilul sau sa incerc sa le gasesc genul in loc sa le rezum”, spune criticul de film Irina Trocan.
Spectatorii vor vedea, printre altele, un film alb-negru cu doi copii (indreptatit) diabolici - Tin & Tina, un porno cu jucarii - Testicles in Fabric, un SF est-european cu tehnologie tinuta parca laolalta cu benzi de scotch, numit Teleportorul Zovko, o animatie autobiografica cinefila - Noaptea americana a lui Angelique, si un film splendid vizual care ar putea avea appeal turistic daca turistii din centrul lui n-ar fi atat de respingatori – britanicul Alluvion.
Pentru co-selectionerul Andrei Rus, cele mai incitante sunt scurt metrajele care se indeparteaza de conventii clare si refuza incadrarea in genuri narative: Filme para Poeta Cega, Mahjong, No More Lonely Nights, Rei Inùtil sau El ruido de las estrellas me aturde sunt cateva exemple in acest sens.
„Apoi, am fost interesat de filme care abordeaza probleme sensibile pentru societatea noastra, unele, in opinia mea, nediscutate suficient sau de prea multe ori tratate superficial in mass-media: Un chien de ma chienne e un film feminist, Seagull e despre segregare etnica, iar Undress Me are in prim-plan o situatie reprezentativa pentru diferentele de natura sexuala”, declara criticul Andrei Rus.
Doua nume romanesti se regasesc printre cele 26 de concurente in Competitia internationala: Maine, Bach..., in regia lui Mihnea Andrei Ciorica, si Idle, de Raia Al Souliman. Pentru prima data, NexT va avea si o competitie romaneasca, filmele urmand a fi anuntate in curand.
Festivalul International de Film NexT este organizat de Societatea Culturala NexT. Cea de-a opta editie va avea loc intre 3 si 7 aprilie, la Cinema Studio, Elvira Popescu, CinemaPro, Club Control, J ai Bistrot si Ceainaria Carturesti.
Cu sprijinul: Centrului National al Cinematografiei, Uniunii Cineastilor din Romania
COMPETITIA INTERNATIONALA – Lista filme
Alluvion / Aluviuni, regia Sasha Litvintseva (Marea Britanie, 2013, 32 min)
Angelique s Day for Night / La nuit américaine d Angelique / Noaptea americana a lui Angelique, regia Joris Clerte & Pierre-Emmanuel Lyet (Franta, 2013, 7 min)
Auschwitz on My Mind / Lizkor Velo Lishkoach / Cu gandul la Auschwitz, regia Assaf Machnes (Israel / Polonia / Marea Britanie, 2013, 16 min)
Boonrerm, regia Sorayos Prapapan (Thailanda, 2013, 17 min)
Choir Tour / Kora turneja / In turneu cu corul, regia Edmunds Jansons (Letonia, 2012, 5 min)
Edges / Rives / Muchie, regia Pier-Luc Latulippe (Canada, 2013, 15 min)
Entrecampos, regia Joao Rosas (Portugalia, 2012, 32 min)
Film for a Blind Poet / Filme Para Poeta Cego / Film pentru un poet orb, regia Gustavo Vinagre (Brazilia, 2012, 26 min)
Helsinki, regia Juan Beiro (Spania, 2013, 15 min)
Idle, regia Raia Al Souliman (Romania, 2013, 23 min)
The Last Romeo / Viimane Romeo / Cel din urma Romeo, regia Moonika Siimets (Estonia, 2013, 35 min)
The Lizards / Les Lezards / Soparlele, Vincent Mariette (Franta, 2012, 15 min)
Mahjong, regia Joao Pedro Rodrigues & Joao Rui Guerra da Mata (Portugalia, 2013, 35 min)
Marathon / Maraton, regia Harut Shatyan (Armenia, 2013, 18 min)
No More Lonely Nights, regia Fabio Scacchioli & Vincenzo Core (Italia, 2013, 21 min)
Payback Is a Bitch / Un chien de ma chienne / Fiu de catea, regia Fabien Gorgeart (Franta, 2013, 12 min)
Rex Inutilis / Rei Inutil, regia Telmo Churro (Portugalia, 2013, 25 min)
Seagull / Chaika / Pescarusul, regia Elizaveta Stishova (Kargaztan / Rusia / Elvetia, 2012, 32 min)
The Sound of Stars Dazes Me / El ruido de las estrellas me aturde / Sunetul stelelor m-a uluit, regia Eduardo Williams (Argentina, 2012, 20 min)
The Swing of the Coffin Maker / Die Schaukel Des Sargmachers / Leaganul mesterului de sicrie, regia Elmar Imanov (Azerbaidjan / Germania, 2012, 30 min)
Testicles in Fabric / Testicule in stofa, regia Manywild (Franta, 2013, 7 min)
Tin & Tina, regia Rubin Stein (Spania, 2013, 12 min)
Tomorrow, Bach... / Maine, Bach..., regia Mihnea Andrei Ciorica (Romania, 2013, 31 min)
Two Couples Smoke under a Table / Dos parejas fuman debajo de una mesa / Doua cupluri fumeaza sub o masa, regia Estefania Veira (Argentina, 2012, 8 min)
Undress Me / Ta av mig / Dezbraca-ma, regia Victor Lindgren (Suedia, 2013, 15 min)
Zovko Teleport / Teleport Zovko / Teleportorul Zovko, regia Predrag Licina (Croatia, 2013, 17 min)