Intr-un peisaj de vis, in care se inalta marturiile unor impresionante realizari contemporane, Argentina isi invita oaspetii la o calatorie de neuitat. 6. Patria mea, Armenia / My Homeland Armenia (Armenia, Durata: 30) Regizor: Hrant Hakobian Drumuri prin istorie si prin prezentul unei pitoresti regiuni a Armeniei. 7. Adam si Eva Iranieni / Iranian Adam And Eve (Iran, durata: 15) Regizor: Hassan Naghashi Producator: Iranian Young Cinema Society Binele si Raul, fata in fata, sub semnul personajelor emblematice Adam si Eva din Iran. 8.Tabacarii / The Tanners (Romania, durata: 27) 9. Fanfara din Chetris / The Fanfare Of Chetris (Romania, durata: 8) 10. Comuna-Muzeu Ciocanesti / The Museum-Village Of Ciocanesti (Romania, durata: 27) 11. Despre satul meu / About My Village (Azerbaidjan, durata: 33) Regizor: Elchin Musaoglu Un etnograf din Azerbaidjan isi prezinta satul natal cu obiceiurile, indeletnicirile si viata cotidiana. 12. Maria / Maria (Belarus, durata: 20) Regizor: Victor Asliuk Producator: Vladimir Zametalin Portretul unei femei cunoscute din ziare si TV careia i s-a cerut prietenia, dar care, legata de locurile de bastina si de munca ei, continua sa-si traiasca viata singura. 13. Vararii / The Lime Burners (Romania, durata: 20) 14. Zugravul Nicolae / Painter Nicolae (Romania, durata: 14) 15. Copacul Persan / Persian Tree (Iran, durata: 17) Regizor: Hassan Naghashi Producator: Iranian Young Cinema Society Mitologie iraniana comentata de ganditori contemporani. 16. Atingere Oarba / Blind Feeling (Kazahstan, durata: 15) Regizor: Urazbaeva Sharipa Drama muta intr-o familie simpla din Kazakhstan. 17. Arhivele Nationale / The National Archives (Romania, durata: 820) 18. Moldova - Taram Dionisiac / Moldova - A Dyonisiac Land (Moldova, durata: 21) 19. A fost odata in Transilvania / Once Upon A Time In Transylvania (Romania, durata: 24) 20. Titanica e viata mea / My Life Is Titanic (Romania, durata: 5) 21. Gandire nebuna / Wild Thinking (Belgia, durata: 30) Regizor: Karine de Villers Luc de Heusch, etnolog, cineast, isi prezinta intrebarile si revelatiile sale prin care se afirma diversitatea realului. 22. Taramul Barbatilor / Mens Realm (Belarus, durata: 18) Producator: Vladimir Zametalin Din timpuri imemoriale, nici nuntile, nici funerariile nu au avut loc fara muzicienii barbati. 23. Marturii despre Raul Hongshui / Notes On Hongshui River (China, durata: 27) Regizor: Ye Ruiwei, Long Xiaobo Un rau celebru pe malurile caruia s-au nascut multe legende, pe masura spectaculoasei si misterioasei lui existente. 24. O zi din viata la tara in sec. XXI / A day of the 21st centurys village (Romania, durata: 350) 25. Ctitorii Brancovenesti In Tara Fagarasului / Brancoveanu's Foundations In The Fagaras County (Romania, durata: 28) 26. Dascal fara simbrie / Teacher Without Wages (Romania, durata: 7) 27. Creatoarea populara Maria Zotic si mestesugul tesutului / The Popular Artist Maria Zotic And The Art Of Weaving (Romania, durata: 29) 28. Pactul de Pace / Peace Pact (Republica Filipine, durata: 12) Regizor: Seymour Barros Sanchez Producator: Eloisa Espino-Sanchez Mai vechilor conflicte tribale, in Filipine, li s-au gasit raspunsurile solidaritatii si prieteniei - cum atesta si imaginile unui spectaculos festival. 29. Tara Incasilor / Peru - The Land Of The Inkas (Peru, durata: 9) Producator: Prom Peru O straveche populatie care a lasat mostenire semnele unei civilizatii tulburatoare. 30. O zi buna / Have A Good Day (Romania, durata: 24) 31. Emotia Umbriei / Umbria Emotion (Italia, durata: 7) Regizor: Gubio Producator: PROMO VIDEO O populara procesiune din Urbino, care prelungeste pana in zilele noastre vechi traditii locale. 32. Un drum spre Dumnezeu / A Path To God (Romania, durata: 18) 33. Totul e ciclic / Everything Flows (Bosnia si Herzegovina, durata: 20) Regizor: Nisvet Hrustic Producator: Nisvet Hrustic PANTA REI, cunoscuta intelepciune din vechea Grecie, prezinta nasterea si moartea anotimpurilor vazute prin ochii unor copii. 34. Sapte Sarbatori / Seven Greetings (Iran, durata: 14) Regizor: Mahdi Arab Yarmohammadi Producator: Iranian Young Cinema Society Un ritual sacru consacrat celebrarii momentelor importante ale calendarului Iranian. 35. Lagarul / The Camp (Romania, durata: 26) 36. Ursul si Capra / The Bear And The Goat (Romania, durata: 16) 37. Sarea Pamantului / The Salt Of The Earth (Polonia, durata: 30) Regizor: Sadrolin Tam O mina de sare, monument UNESCO, isi dezvaluie tainele. 38. Rezervatii naturale / Natural Reserves (Quatar, durata: 27) Intr-o tara ultra moderna, o preocupare nationala pentru pastrarea patrimoniului natural. 39. Acasa / At Home (Serbia, durata: 29) 40. Atelierul mesterului olar Gheorghe Smerica / Gheorghe Smericas Pottery Workshop (Romania, durata: 25) 41. Luna pe acoperis / The Moon On The Roof (Iran, durata: 10) Regizor: Alireza Jahanifar Producator: Alireza Jahanifar Ceremonie dintr-un sat din sud-estul Iranului prin care taranii cred a-si apropia fericirea. 42. Spargatorul de pietre / The Stone Picker (Croatia, durata: 20) Regizor: Branko Istvancic Producator: Vladimir Spicer O profesie dura - spargator de pietre - care imprumuta ritmurile muncii ritmurilor unor dansuri barbatesti. 43. Targul de ceramica Cucuteni 5000 / Cucuteni 5000 Pottery Fair (Romania, durata: 25) 44. Pelerin in Vechiul Bizant / Pilgrim To Old Byzantium (Romania, durata: 20) 45. Muzeul filatelic / The Philatelic Museum (Romania, durata: 8) 46. Chitaristul din piata / The Guitar Player In The Square (Romania, durata: 13) 47. Lopatarul cu fata neagra / Black-Faced Spoonbill (China, durata: 30) Producator: Beijing Scientific Education Film Studio Din mirifica lume a pasarilor, un personaj vedeta: lopatar cu fata neagra... 48. Priveghiul pentru cei plecati / The Wake Of Those Who Passed Away (Serbia, durata: 22) Regizor: Zoran Cvetkovic Producator: RTV - Televiziunea Novi Sad Programul in limba romana In Laznita, sat din Serbia de rasarit, locuita de romani carora sarbii le zic vlahi, s-a pastrat un obicei stravechi: ritualul insotirii pe ultimul drum a celui petrecut din viata, fara spovedanie si fara lumanare. 49. Batranul Peter / Old Man Peter (Rusia, durata: 26) Regizor: Ivan Golovnev Producator: Ivan Golovnev Povestea unui batran, ultimul supravietuitor saman de pe raul Kazym, din indepartata taiga siberiana. 50. Femei in libertate / Free Women (Tunisia, durata: 30) Regizor: Djelloul Beghoura Intr-o tara, candva supusa unor rigori vetuste, azi libertatea femeii a devenit o realitate palpabila. 51. Bunker 0: Sumirib Plus / Buncarul 0: Sumirib Plus (Filipine, durata: 11) Regizor: Jan Philippe V. Carpio Producator: Jan Philippe V. Carpio Oameni angajati in lupta pentru indepartarea urmarilor unei catastrofe ecologice. 52. Keche / Keche (Iran, durata: 12) Regizor: Alireza Jahanifar Producator: Alireza Jahanifar Vechi indeletniciri casnice dintr-o regiune iraniana din apropierea Turkmenistanului. 53. Vacante cu Lapte si Miere la Buzau / Milk And Honey Holiday In Buzau (Romania, durata: 23) 54. Oamenii Apei / Water People (Romania, durata: 5) 55. Metamorfoze in Muntii Tatra / Metamorphoses In Tatra Mountains (Slovacia, durata: 12) Regizor: Pavol Barabas Producator: K2 Studio Omul este doar o mica faptura care are sansa sa se minuneze de ce e capabila natura in sine. Adeseori el descopera, insa, mult prea tarziu intelepciunea si abilitatea naturii de a se reface in intreaga ei complexitate. 56. Valoarea Culturala / Cultural Value (Venezuela, durata: 12) Despre cantecul si dansul venezuelean. 57. Oamenii Sinelor / People Of The Railway (Slovacia, durata: 29) Regizor: Arnold Kojnok Producator: Academy of Music and Performing Arts, Film and Television Faculty Intr-un sat izolat, oameni care se confrunta cu dificultatile vietii si care au motive sa compare trecutul cu prezentul. 58. O Legenda Vie / A Living Legend (Romania, durata: 18) 59. Un loc al vorbelor / A Place Of The Spoken Words (Spania, durata: 30) Regizor: Alfredo Castellon Producator: Angeles del Rio Pentru Maria Zambrano, laureata a Premiului Cervantes in 1988, Segovia reprezinta leaganul culturii si sursa operei sale poetice. 60. Amintiri cu cantec / Memories With A Song (Romania, durata: 14) 61. Boomrang /Bumerang (Iran, durata: 7) Regizor: Daryoush Gharibzadeh Producator: Iranian Young Cinema Society O metafora a luptei pentru supravietuire; o posibila replica la celebra nuvela Batranul si marea. 62. O bihoreanca la Frosinone / A Woman From Bihor Living In Frosinone (Romania, durata: 12) 63. Pik si Nik / Pik & Nik (Slovacia, durata: 5) Regizor: Martin Snopek Producator: Martin Snopek O poveste hazlie cu un sfarsit din care nu numai cei mici pot invata cate ceva despre curaj si solidaritatea umana. 64. Habbib-I Neccar / Habbib-I Neccar (Turcia, durata: 30) Regizor: Fahri Tanir Producator: Halil Erdogan Portretul impresionant al unui martir care si-a dedicat viata propovaduirii crestinismului intr-o zona dominata de credinte politeiste si paganism. 65. Testul / The Earthen Lied (Romania, durata: 11) 66. Adela si Agneta / Adela And Agneta (Romania, durata: 32) 67. Oltenia de sub munte Regiunea Slatioara / The Olt County At The Foot Of The Mountain The Slatioara Region (Romania, durata: 23) 68. Vestigii rupestre / Rupestral Relics (Romania, durata: 12) 69. Straturi de funingine / Layers Of Soot (Romania,durata: 10) 70. Intalnire rece / Cold Joint (Slovacia, durata: 14) Regizor: Miroslav Remo Producator: Academy of Music and Performing Arts, Film and Television Faculty Uneori realitatea poate distruge visele copilariei. 71. Ninja / Ninjas (Mongolia, durata: 24) Regizor: Gaelle Lacaze In cautarea aurului sau alergand dupa o iluzie, oamenii isi dezvaluie caracterele in confruntari dramatice. 72. Desfacutu de facatura / Casting The Spell (Romania, durata: 22) 73. Danzak / Danzak (Peru, durata: 19) Incercarea tragica prin care trece o fetita persana la moartea tatalui sau, un vestit dansator, interpret al unui dans ritualic. 74. Muzeul Astra 2007 / Astra Museum 2007 (Romania, durata: 30) 75. Ultimul Tar Rus / The Last Russian Tsar (Romania, durata: 27) FILME IN AFARA CONCURSULUI: 1. Fara Rege / Without The King (SUA, durata: 83) Regizor: Michael Skolnik Producator: Michael Skolnik Ultima monarhie absoluta dintr-o mica tara a continentului african in care contrastele pot fi intalnite la tot pasul, iar monarhul acesteia trebuie sa faca fata unor dificultati uriase. 2. Denias - Cantec deasupra cerului / Denias, Singing On The Cloud (Indonezia, durata: 105) Regizor: John De Rantau O reconstituire riguroasa a vietii si obiceiurilor bastinasilor dintr-o zona a Indoneziei. 3. Voiaj la tiganii fericiti / A Journey To Happy Gipsies (Franta, durata: 52) Regizor: Marie Mitterrand & Jean-Baptiste Martin Producator: CASA DEI PRODUCTION Descrierea, prin imagini de un realism tulburator, a valorilor de familie, traditiilor sacre si profane ale celor 400.000 de tigani francezi care traiesc in Franta de multe generatii. 4. Design-Ul Danez / Danish Design (Danemarca, durata: 56) Producator: J.J Film Reflexii privind estetica obiectelor uzuale. 5. Bismillah si Benares / Bismillah And Benares (India, durata: 30) Regizor: Juhi Sinha Producator: Ministry of External Affairs of the Government of India Un foarte apreciat cantaret indian, recent disparut, si melodiile sale interpretate in ambianta pitorescului Benares. 6. Cel mai bun Ambasador / The Best Ambassador (Romania, durata: 28) 7. Santinelele Tacerii / Silence Sentry (Mexic, durata: 15`) Regizor: Robert Amzam O intalnire spectaculoasa in pragul sarbatorii nationale a Mexicului cu istoria si realitatile acestei tari, incepand cu impresionantele marturii ale unor vechi civilizatii de la care s-au pastrat pana in prezent ritualuri si vestigii de profunde semnificatii. 8. Mexicul Antic/ Antique Mexico (Mexic, durata: 17`) Regizor: Gonzalo Infantes O intalnire spectaculoasa in pragul sarbatorii nationale a Mexicului cu istoria si realitatile acestei tari, incepand cu impresionantele marturii ale unor vechi civilizatii de la care s-au pastrat pana in prezent ritualuri si vestigii de profunde semnificatii. 9. Noaptea Mortilor / Night Of The Dead (Mexic, durata: 24`) Regizor: Ricardo Braojos, Filip Rodriguez O intalnire spectaculoasa in pragul sarbatorii nationale a Mexicului cu istoria si realitatile acestei tari, incepand cu impresionantele marturii ale unor vechi civilizatii de la care s-au pastrat pana in prezent ritualuri si vestigii de profunde semnificatii." />

Fundatia Nationala pentru Civilizatie Rurala Niste Tarani organizeaza editia a X-a a Festivalului International de Film ECO-ETNO-FOLK in perioada 2-7 septembrie 2008, la Casa de Cultura Taraneasca din comuna Slatioara, judetul Valcea.

Festivalul International ECO-ETNO-FOLK Film se va desfasura in perioada 2-7 septembrie 2008, la Casa de Cultura Taraneasca din comuna Slatioara-Valcea. Sunt asteptati specialisti, regizori si producatori romani si straini.

Evenimentul este organizat de Fundatia Nationala pentru Civilizatie Rurala Niste Tarani, in parteneriat cu Biblioteca Metropolitana Mihail Sadoveanu din Bucuresti.

Festivalul este deschis filmelor documentare si reportajelor scurte (de pana la 30 de minute), tratand subiecte atat din categoria ecologie-ambient-turism, cat si din categoria etnografie-folclor-antropologie, la care au fost invitati sa participe cineasti tv, profesionisti si amatori (scoli de televiziune si cinematografie, cinecluburi, realizatori individuali).

La cea de-a X-a editie, intra in concurs 75 de filme din 32 de tari. La acestea se adauga noua filme propuse pentru vizionare in afara concursului.

Juriul Festivalului, format din realizatori si regizori din Romania si de peste hotare si condus de cunoscutul regizor Geo Saizescu, delibereaza, la Slatioara, dupa patru zile de vizionari.

CineFan va prezinta lista completa a filmelor care vor rula in cadrul festivalului. La filmele romanesti, dati click pe titlurile filmelor pentru a gasi detalii despre ele.

FILME IN CONCURS

1. Toyako Latura pitoresca A Summit-Ului G8 / Toyako - Scenic Site Of G8 Summit

(Japonia, durata 332)

Producator International Motion Picture CO

Intr-o ambianta naturala de mare frumusete, o succinta prezentare a locului in care s-a desfasurat summit-ul G8, reunit pentru lupta impotriva poluarii.

2. Padurea Shirakami Sanchi / Shirakami Sanchi Forest

(Japonia, durata 350)

Producator: International Motion Picture CO

Padurea Shirakami Sanchi, cu o vechime de 8000 de ani, aparata cu ajutorul tehnicii moderne.

3. Minamata / Minamata

(Japonia, durata: 330)

Producator: International Motion Picture CO

Victimele poluarii si preocuparile actuale de la Minamata pentru inlaturarea efectelor nocive.

4. Maturarul / The Sweeper

(Romania, durata: 10)

5. Argentina Turistica / Touristic Argentina

(Argentina, durata: 11)

Producator: http://cinefan.ro">

Intr-un peisaj de vis, in care se inalta marturiile unor impresionante realizari contemporane, Argentina isi invita oaspetii la o calatorie de neuitat.

6. Patria mea, Armenia / My Homeland Armenia

(Armenia, Durata: 30)

Regizor: Hrant Hakobian

Drumuri prin istorie si prin prezentul unei pitoresti regiuni a Armeniei.

7. Adam si Eva Iranieni / Iranian Adam And Eve

(Iran, durata: 15)

Regizor: Hassan Naghashi

Producator: Iranian Young Cinema Society

Binele si Raul, fata in fata, sub semnul personajelor emblematice Adam si Eva din Iran.

8.Tabacarii / The Tanners

(Romania, durata: 27)

9. Fanfara din Chetris / The Fanfare Of Chetris

(Romania, durata: 8)

10. Comuna-Muzeu Ciocanesti / The Museum-Village Of Ciocanesti

(Romania, durata: 27)

11. Despre satul meu / About My Village

(Azerbaidjan, durata: 33)

Regizor: Elchin Musaoglu

Un etnograf din Azerbaidjan isi prezinta satul natal cu obiceiurile, indeletnicirile si viata cotidiana.

12. Maria / Maria

(Belarus, durata: 20)

Regizor: Victor Asliuk

Producator: Vladimir Zametalin

Portretul unei femei cunoscute din ziare si TV careia i s-a cerut prietenia, dar care, legata de locurile de bastina si de munca ei, continua sa-si traiasca viata singura.

13. Vararii / The Lime Burners

(Romania, durata: 20)

14. Zugravul Nicolae / Painter Nicolae

(Romania, durata: 14)

15. Copacul Persan / Persian Tree

(Iran, durata: 17)

Regizor: Hassan Naghashi

Producator: Iranian Young Cinema Society

Mitologie iraniana comentata de ganditori contemporani.

16. Atingere Oarba / Blind Feeling

(Kazahstan, durata: 15)

Regizor: Urazbaeva Sharipa

Drama muta intr-o familie simpla din Kazakhstan.

17. Arhivele Nationale / The National Archives

(Romania, durata: 820)

18. Moldova - Taram Dionisiac / Moldova - A Dyonisiac Land

(Moldova, durata: 21)

19. A fost odata in Transilvania / Once Upon A Time In Transylvania

(Romania, durata: 24)

20. Titanica e viata mea / My Life Is Titanic

(Romania, durata: 5)

21. Gandire nebuna / Wild Thinking

(Belgia, durata: 30)

Regizor: Karine de Villers

Luc de Heusch, etnolog, cineast, isi prezinta intrebarile si revelatiile sale prin care se afirma diversitatea realului.

22. Taramul Barbatilor / Mens Realm

(Belarus, durata: 18)

Producator: Vladimir Zametalin

Din timpuri imemoriale, nici nuntile, nici funerariile nu au avut loc fara muzicienii barbati.

23. Marturii despre Raul Hongshui / Notes On Hongshui River

(China, durata: 27)

Regizor: Ye Ruiwei, Long Xiaobo

Un rau celebru pe malurile caruia s-au nascut multe legende, pe masura spectaculoasei si misterioasei lui existente.

24. O zi din viata la tara in sec. XXI / A day of the 21st centurys village

(Romania, durata: 350)

25. Ctitorii Brancovenesti In Tara Fagarasului / Brancoveanu's Foundations In The Fagaras County

(Romania, durata: 28)

26. Dascal fara simbrie / Teacher Without Wages

(Romania, durata: 7)

27. Creatoarea populara Maria Zotic si mestesugul tesutului / The Popular Artist Maria Zotic And The Art Of Weaving

(Romania, durata: 29)

28. Pactul de Pace / Peace Pact

(Republica Filipine, durata: 12)

Regizor: Seymour Barros Sanchez

Producator: Eloisa Espino-Sanchez

Mai vechilor conflicte tribale, in Filipine, li s-au gasit raspunsurile solidaritatii si prieteniei - cum atesta si imaginile unui spectaculos festival.

29. Tara Incasilor / Peru - The Land Of The Inkas

(Peru, durata: 9)

Producator: Prom Peru

O straveche populatie care a lasat mostenire semnele unei civilizatii tulburatoare.

30. O zi buna / Have A Good Day

(Romania, durata: 24)

31. Emotia Umbriei / Umbria Emotion

(Italia, durata: 7)

Regizor: Gubio

Producator: PROMO VIDEO

O populara procesiune din Urbino, care prelungeste pana in zilele noastre vechi traditii locale.

32. Un drum spre Dumnezeu / A Path To God

(Romania, durata: 18)

33. Totul e ciclic / Everything Flows

(Bosnia si Herzegovina, durata: 20)

Regizor: Nisvet Hrustic

Producator: Nisvet Hrustic

PANTA REI, cunoscuta intelepciune din vechea Grecie, prezinta nasterea si moartea anotimpurilor vazute prin ochii unor copii.

34. Sapte Sarbatori / Seven Greetings

(Iran, durata: 14)

Regizor: Mahdi Arab Yarmohammadi

Producator: Iranian Young Cinema Society

Un ritual sacru consacrat celebrarii momentelor importante ale calendarului Iranian.

35. Lagarul / The Camp

(Romania, durata: 26)

36. Ursul si Capra / The Bear And The Goat

(Romania, durata: 16)

37. Sarea Pamantului / The Salt Of The Earth

(Polonia, durata: 30)

Regizor: Sadrolin Tam

O mina de sare, monument UNESCO, isi dezvaluie tainele.

38. Rezervatii naturale / Natural Reserves

(Quatar, durata: 27)

Intr-o tara ultra moderna, o preocupare nationala pentru pastrarea patrimoniului natural.

39. Acasa / At Home

(Serbia, durata: 29)

40. Atelierul mesterului olar Gheorghe Smerica / Gheorghe Smericas Pottery Workshop

(Romania, durata: 25)

41. Luna pe acoperis / The Moon On The Roof

(Iran, durata: 10)

Regizor: Alireza Jahanifar

Producator: Alireza Jahanifar

Ceremonie dintr-un sat din sud-estul Iranului prin care taranii cred a-si apropia fericirea.

42. Spargatorul de pietre / The Stone Picker

(Croatia, durata: 20)

Regizor: Branko Istvancic

Producator: Vladimir Spicer

O profesie dura - spargator de pietre - care imprumuta ritmurile muncii ritmurilor unor dansuri barbatesti.

43. Targul de ceramica Cucuteni 5000 / Cucuteni 5000 Pottery Fair

(Romania, durata: 25)

44. Pelerin in Vechiul Bizant / Pilgrim To Old Byzantium

(Romania, durata: 20)

45. Muzeul filatelic / The Philatelic Museum

(Romania, durata: 8)

46. Chitaristul din piata / The Guitar Player In The Square

(Romania, durata: 13)

47. Lopatarul cu fata neagra / Black-Faced Spoonbill

(China, durata: 30)

Producator: Beijing Scientific Education Film Studio

Din mirifica lume a pasarilor, un personaj vedeta: lopatar cu fata neagra...

48. Priveghiul pentru cei plecati / The Wake Of Those Who Passed Away

(Serbia, durata: 22)

Regizor: Zoran Cvetkovic

Producator: RTV - Televiziunea Novi Sad Programul in limba romana

In Laznita, sat din Serbia de rasarit, locuita de romani carora sarbii le zic vlahi, s-a pastrat un obicei stravechi: ritualul insotirii pe ultimul drum a celui petrecut din viata, fara spovedanie si fara lumanare.

49. Batranul Peter / Old Man Peter

(Rusia, durata: 26)

Regizor: Ivan Golovnev

Producator: Ivan Golovnev

Povestea unui batran, ultimul supravietuitor saman de pe raul Kazym, din indepartata taiga siberiana.

50. Femei in libertate / Free Women

(Tunisia, durata: 30)

Regizor: Djelloul Beghoura

Intr-o tara, candva supusa unor rigori vetuste, azi libertatea femeii a devenit o realitate palpabila.

51. Bunker 0: Sumirib Plus / Buncarul 0: Sumirib Plus

(Filipine, durata: 11)

Regizor: Jan Philippe V. Carpio

Producator: Jan Philippe V. Carpio

Oameni angajati in lupta pentru indepartarea urmarilor unei catastrofe ecologice.

52. Keche / Keche

(Iran, durata: 12)

Regizor: Alireza Jahanifar

Producator: Alireza Jahanifar

Vechi indeletniciri casnice dintr-o regiune iraniana din apropierea Turkmenistanului.

53. Vacante cu Lapte si Miere la Buzau / Milk And Honey Holiday In Buzau

(Romania, durata: 23)

54. Oamenii Apei / Water People

(Romania, durata: 5)

55. Metamorfoze in Muntii Tatra / Metamorphoses In Tatra Mountains

(Slovacia, durata: 12)

Regizor: Pavol Barabas

Producator: K2 Studio

Omul este doar o mica faptura care are sansa sa se minuneze de ce e capabila natura in sine. Adeseori el descopera, insa, mult prea tarziu intelepciunea si abilitatea naturii de a se reface in intreaga ei complexitate.

56. Valoarea Culturala / Cultural Value

(Venezuela, durata: 12)

Despre cantecul si dansul venezuelean.

57. Oamenii Sinelor / People Of The Railway

(Slovacia, durata: 29)

Regizor: Arnold Kojnok

Producator: Academy of Music and Performing Arts, Film and Television Faculty

Intr-un sat izolat, oameni care se confrunta cu dificultatile vietii si care au motive sa compare trecutul cu prezentul.

58. O Legenda Vie / A Living Legend

(Romania, durata: 18)

59. Un loc al vorbelor / A Place Of The Spoken Words

(Spania, durata: 30)

Regizor: Alfredo Castellon

Producator: Angeles del Rio

Pentru Maria Zambrano, laureata a Premiului Cervantes in 1988, Segovia reprezinta leaganul culturii si sursa operei sale poetice.

60. Amintiri cu cantec / Memories With A Song

(Romania, durata: 14)

61. Boomrang /Bumerang

(Iran, durata: 7)

Regizor: Daryoush Gharibzadeh

Producator: Iranian Young Cinema Society

O metafora a luptei pentru supravietuire; o posibila replica la celebra nuvela Batranul si marea.

62. O bihoreanca la Frosinone / A Woman From Bihor Living In Frosinone

(Romania, durata: 12)

63. Pik si Nik / Pik & Nik

(Slovacia, durata: 5)

Regizor: Martin Snopek

Producator: Martin Snopek

O poveste hazlie cu un sfarsit din care nu numai cei mici pot invata cate ceva despre curaj si solidaritatea umana.

64. Habbib-I Neccar / Habbib-I Neccar

(Turcia, durata: 30)

Regizor: Fahri Tanir

Producator: Halil Erdogan

Portretul impresionant al unui martir care si-a dedicat viata propovaduirii crestinismului intr-o zona dominata de credinte politeiste si paganism.

65. Testul / The Earthen Lied

(Romania, durata: 11)

66. Adela si Agneta / Adela And Agneta

(Romania, durata: 32)

67. Oltenia de sub munte Regiunea Slatioara / The Olt County At The Foot Of The Mountain The Slatioara Region

(Romania, durata: 23)

68. Vestigii rupestre / Rupestral Relics

(Romania, durata: 12)

69. Straturi de funingine / Layers Of Soot

(Romania,durata: 10)

70. Intalnire rece / Cold Joint

(Slovacia, durata: 14)

Regizor: Miroslav Remo

Producator: Academy of Music and Performing Arts, Film and Television Faculty

Uneori realitatea poate distruge visele copilariei.

71. Ninja / Ninjas

(Mongolia, durata: 24)

Regizor: Gaelle Lacaze

In cautarea aurului sau alergand dupa o iluzie, oamenii isi dezvaluie caracterele in confruntari dramatice.

72. Desfacutu de facatura / Casting The Spell

(Romania, durata: 22)

73. Danzak / Danzak

(Peru, durata: 19)

Incercarea tragica prin care trece o fetita persana la moartea tatalui sau, un vestit dansator, interpret al unui dans ritualic.

74. Muzeul Astra 2007 / Astra Museum 2007

(Romania, durata: 30)

75. Ultimul Tar Rus / The Last Russian Tsar

(Romania, durata: 27)

FILME IN AFARA CONCURSULUI:

1. Fara Rege / Without The King

(SUA, durata: 83)

Regizor: Michael Skolnik

Producator: Michael Skolnik

Ultima monarhie absoluta dintr-o mica tara a continentului african in care contrastele pot fi intalnite la tot pasul, iar monarhul acesteia trebuie sa faca fata unor dificultati uriase.

2. Denias - Cantec deasupra cerului / Denias, Singing On The Cloud

(Indonezia, durata: 105)

Regizor: John De Rantau

O reconstituire riguroasa a vietii si obiceiurilor bastinasilor dintr-o zona a Indoneziei.

3. Voiaj la tiganii fericiti / A Journey To Happy Gipsies

(Franta, durata: 52)

Regizor: Marie Mitterrand & Jean-Baptiste Martin

Producator: CASA DEI PRODUCTION

Descrierea, prin imagini de un realism tulburator, a valorilor de familie, traditiilor sacre si profane ale celor 400.000 de tigani francezi care traiesc in Franta de multe generatii.

4. Design-Ul Danez / Danish Design

(Danemarca, durata: 56)

Producator: J.J Film

Reflexii privind estetica obiectelor uzuale.

5. Bismillah si Benares / Bismillah And Benares

(India, durata: 30)

Regizor: Juhi Sinha

Producator: Ministry of External Affairs of the Government of India

Un foarte apreciat cantaret indian, recent disparut, si melodiile sale interpretate in ambianta pitorescului Benares.

6. Cel mai bun Ambasador / The Best Ambassador

(Romania, durata: 28)

7. Santinelele Tacerii / Silence Sentry

(Mexic, durata: 15`)

Regizor: Robert Amzam

O intalnire spectaculoasa in pragul sarbatorii nationale a Mexicului cu istoria si realitatile acestei tari, incepand cu impresionantele marturii ale unor vechi civilizatii de la care s-au pastrat pana in prezent ritualuri si vestigii de profunde semnificatii.

8. Mexicul Antic/ Antique Mexico

(Mexic, durata: 17`)

Regizor: Gonzalo Infantes

O intalnire spectaculoasa in pragul sarbatorii nationale a Mexicului cu istoria si realitatile acestei tari, incepand cu impresionantele marturii ale unor vechi civilizatii de la care s-au pastrat pana in prezent ritualuri si vestigii de profunde semnificatii.

9. Noaptea Mortilor / Night Of The Dead

(Mexic, durata: 24`)

Regizor: Ricardo Braojos, Filip Rodriguez

O intalnire spectaculoasa in pragul sarbatorii nationale a Mexicului cu istoria si realitatile acestei tari, incepand cu impresionantele marturii ale unor vechi civilizatii de la care s-au pastrat pana in prezent ritualuri si vestigii de profunde semnificatii.


Din aceeasi categorie...

Organizatorii TIFF anunță prima ediție Sunscreen, un nou festival de film la Constanța

Organizatorii Festivalului Internațional de Film Transilvania anunță prima ediție SUNSCREEN Film & Arts Festival – un nou eveniment la malul mării.

Începe TIFF Sibiu: zile pline de filme, cine-concerte și invitați speciali

Festivalul Internațional de Film Transilvania (TIFF) revine la Sibiu, între 7 și 10 iulie.

Începe cea de-a doua ediție a Festivalului de film – Cinefemina 2022

În perioada 7-10 iulie are loc la București Festivalul de film Cinefemina 2022.

Bucharest Short Film Festival 2022

Cea de-a 6-a ediție BSFF are loc în perioada 1-6 iulie, la Cinema Muzeul Țăranului și Cinemateca Eforie.

Record de spectatori la TIFF 2022

Cea de-a 21-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania s-a încheiat spectaculos duminică, pe 26 iunie, marcând un nou record în istoria evenimentului. 

12 scurt metraje romanesti in competitia Anonimul 2022

Cea de-a 19-a ediție a Festivalului Internațional de Film Independent ANONIMUL va avea loc în perioada 8 - 14 august 2022, la Sfântu Gheorghe (Delta Dunării).

Prima editie a Festivalului Film in sat 2022 a ajuns la final

Pe parcursul celor trei zile, aproape 4000 de persoane au participat la prima ediție a festivalului de artă Film în sat.

Call for Entries Dracula Film Festival 2022!

Dracula Film Festival anunță lansarea competițiilor de filme de scurt și lung metraj pe teme horror, SF, thriller, supranaturale, comedii negre, animații, filme experimentale sau culte, pentru a 10-a ediție, aniversară, a festivalului. ...

TIFF lanseaza optionalul de educatie cinematografica pentru elevi

Fidel misiunii sale de a cultiva pasiunea publicului tânăr și foarte tânăr pentru arta cinematografică, programul EducaTIFF continuă să se dezvolte la cea de-a 21-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania (17 – 26 iunie).

Graham McTavish din Hobbitul, Lucifer si The Witcher vine la cea de-a zecea editie Comic Con din Bucuresti

Graham McTavish, actorul cunoscut pentru rolurile din Hobbitul, Lucifer, House of the Dragon sau The Witcher vine la cea de-a zecea ediție Comic Con din București.

TIFF 2022: Debuturi impresionante si filme aplaudate la Cannes, Venetia si San Sebastian, in Zilele Filmului Romanesc

Noile voci ale cinematografiei autohtone câștigă teren la cea de-a 21-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania (17 – 26 iunie).

Filme, evenimente si invitati de marca la prima editie a Festivalului Film in sat 2022

Doar două săptămâni îi mai despart pe iubitorii de artă de prima ediție a festivalului Film în sat ce va avea loc între 3 și 5 iunie la Peștișani, județul Gorj.

Ross Marquand din The Walking Dead vine in Romania la East European Comic Con 2022

East European Comic Con, cel mai mare eveniment dedicat pasionaților de filme, seriale, jocuri video, benzi desenate și nu numai, atinge anul acesta borna celei de-a zecea ediții.

Actrita Maia Morgenstern, Premiul de Excelenta la TIFF 2022

Simbol al cinematografiei și scenei autohtone, îndrăgită și aplaudată de generații întregi de spectatori, actrița Maia Morgenstern va fi omagiată la cea de-a 21-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania (17 – 26 iunie, Cluj-Napoca). ...

Focus Polonia la TIFF 2022: Productii contemporane, filme cult si retrospectiva Krzysztof Kieslowski

A 21-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania (17 – 26 iunie 2022) anunță Focus Polonia.

Astazi incepe Festivalul Filmului European 2022!

În 2022, Festivalul Filmului European revine acolo unde îi este locul: în cinematografe.

Premiile GOPO 2022: Castigatorii

Marți, pe 3 mai, în Sala Ion Caramitru a  Teatrului Național ,,I. L. Caragiale’’ din București, a avut loc cea de-a XVI-a ediție a Galei Premiilor Gopo, în cadrul căreia au fost celebrate performanțele înregistrate de cinematografia română în ultimii...

Asistentii de camera Pompiliu Avram, Mihai Mihailescu si Constantin Nica, celebrati la Premiile Gopo 2022

Profesioniști desăvârșiți, prezențe active pe platourile de filmare ale producțiilor importante realizate în România ultimilor 50 de ani și personalități îndrăgite în lumea cinematografiei autohtone, asistenții de cameră Pompiliu Avram, Mihai Mihăile...

Festivalul Filmului European 2022 pune obiectivul pe Ucraina

Cea de-a 26-a ediție FFE va avea loc la București în perioada 5 – 11 mai (Cinema Elvire Popesco și Cinemateca Eforie) și la Timișoara, pe 10 mai, unde evenimentul va fi marcat printr-o gală, de Ziua Europei. ...

Victor Rebengiuc si Mariana Mihut, omagiati la Premiile Gopo 2022

Doi dintre cei mai valoroși actori din România, nume de referință pentru lumea filmului și a teatrului, Victor Rebengiuc și Mariana Mihuț vor fi onorați la cea de-a 16-a ediție a Premiilor Gopo cu Premiul pentru întreaga carieră. ...

Cele mai asteptate filme ale anului se vad la TIFF 2022

Premiate la Berlinale și aplaudate la Cannes, recompensate cu distincții importante la San Sebastián și apreciate de juriul de la Veneția, primele titluri confirmate anul acesta în selecția oficială TIFF marchează revenirea pe marele ecran a unora di...

Steven Spielberg - invitat special al American Independent Film Festival 2022

Regizorul american Steven Spielberg a acceptat invitatia American Independent Film Festival de a intra într-un dialog cu publicul cinefil din România.

KINOdiseea Altfel aduce publicului povestile premiate in marile festivaluri de film

KINOdiseea Altfel revine cu  filme distractive, educative şi optimiste pentru copii şi părinţi.

Premiile Oscar 2022: Castigatorii editiei 94

CineFan.ro va prezinta lista completă a castigatorilor celei de-a 94-a ediții a Premiilor Oscar 2022. 

Nickelodeon’s Kids’ Choice Awards 2022

Actrița Miranda Cosgrove (iCarly) și superstarul NFL Rob Gronkowski sunt co-gazde ale Nickelodeon’s Kids’ Choice Awards 2022, gala ce va avea loc pe 9 aprilie, în Barker Hangar din Santa Monica, California. ...

Noutati Home Entertainment

The Matrix Resurrections pe 4K UHD (Steelbook si plastic), Blu-ray si DVD

Pro Video ne aduce al patrulea film din seria Matrix după Matrix (1999), The Matrix Reloaded (2003) și The Matrix Revolutions (2013). The Ma...

Ultimele Stiri

Mircea Bravo lansează în octombrie la cinema comed…

După numeroase scurt metraje şi clipuri de succes postate online de-a lungul anilor, Mircea Bravo lansează in cinematografe primul lung metraj de comedie, Mirciulică.

01-07-2022 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Caravana Metropolis - Cinema în aer liber ajunge p…

Cinematograful itinerant Caravana Metropolis - Cinema în aer liber aduce anul acesta, pentru prima dată la Tulcea, 6 dintre cele mai bune filme din ultimul an, cu distincții importante la...

01-07-2022 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Școala de Vară Happy Cinema te premiază cu bilete …

Din 1 iulie, începe Școala de vară Happy Cinema. Singura materie din programă este “vizionare de film”. Iar dacă te afli printre premianți, primești bilete gratuite!

01-07-2022 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Netflix: Noutatile lunii iulie 2022

Maeștri asasini, ecranizări ale unor cărți best-seller & mai mult Upside Down - așa se anunță line-up-ul lunii iulie la Netflix. Cu alte cuvinte, în iulie te poți întâlni cu: Stranger...

01-07-2022 | TV & Online | Emanuel Lazarescu

Vara de 10 la Cineplexx

După succesul înregistrat de Ziua Copilului cu o campanie dedicată 1 Iunie de 10, Cineplexx revine cu promoția de 10 lei pe bilet!

01-07-2022 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Organizatorii TIFF anunță prima ediție Sunscreen, …

Organizatorii Festivalului Internațional de Film Transilvania anunță prima ediție SUNSCREEN Film & Arts Festival – un nou eveniment la malul mării.

01-07-2022 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Almanah Cinema. Șase filme scurte de Radu Jude, de…

Șase dintre cele mai apreciate scurt metraje recente ale cineastului Radu Jude vor rula de mâine pe marile ecrane din România sub titlul Almanah Cinema. Șase filme scurte.

30-06-2022 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Începe TIFF Sibiu: zile pline de filme, cine-conce…

Festivalul Internațional de Film Transilvania (TIFF) revine la Sibiu, între 7 și 10 iulie.

30-06-2022 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Începe cea de-a doua ediție a Festivalului de film…

În perioada 7-10 iulie are loc la București Festivalul de film Cinefemina 2022.

30-06-2022 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

In iulie la Diva: Filme romantice in premiera

Ca de obicei, duminica la DIVA este ziua dedicată romantismului și sunt difuzate filme romantice în premieră, de la ora 16:00!

29-06-2022 | TV & Online | Emanuel Lazarescu

Începând de vineri în cinematografe: Uneori ninge …

După premiera națională din cadrul Zilelor Filmului Românesc de la TIFF, Uneori ninge cu zăpadă, alteori cu întuneric, cel mai nou film semnat de Gabriel de Achim, va putea fi...

29-06-2022 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Bucharest Short Film Festival 2022

Cea de-a 6-a ediție BSFF are loc în perioada 1-6 iulie, la Cinema Muzeul Țăranului și Cinemateca Eforie.

29-06-2022 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Record de spectatori la TIFF 2022

Cea de-a 21-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania s-a încheiat spectaculos duminică, pe 26 iunie, marcând un nou record în istoria evenimentului. 

28-06-2022 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Minionii au luat cu asalt marile ecrane de la Cine…

Evenimentul de lansare a animatiei Minionii 2 / Minions: The Rise of Gru din 24 iunie a declanșat frenezia galbenă pentru cele mai simpatice și năzdrăvane personaje animate care și-au...

27-06-2022 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Castigatorii celei de-a 21-a editii a TIFF 2022

Câștigătorii celei de-a 21-a ediții a Festivalului Internațional de Film Transilvania au fost aplaudați sâmbătă seară, pe 25 iunie, la Gala de decernare a premiilor, organizată în Piața Unirii din...

27-06-2022 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Ce filme noi vedem la Cineplexx din 24 iunie

Iata premierele filmelor din aceasta saptamana cinematografica si informatiile referitoare la programul lor din rețeaua Cineplexx.

23-06-2022 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Lansari Valerian Sava si Emanuel Parvu la TIFF 202…

Festivalul Internațional de Film Transilvania și Editura Școala Ardeleană vă invită la lansarea cărților apărute în Colecția TIFF Cinefil:

23-06-2022 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Proiectie de film si picnic comunitar pe Insula La…

Sâmbătă, 25 iunie, Asociațiile Bloc Zero și MaiMultVerde organizează o seară de film pentru toate vârstele pe Insula de pe Lacul Morii.

23-06-2022 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Elvis aplaudat indelung de celebritati la avanprem…

Evenimentul de lansare a mult aclamatului film biografic Elvis regizat de Baz Luhrmann a strâns zeci de artiști, critici de film și fani ai celebrului artist pe 21 iunie, la...

22-06-2022 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Uneori ninge cu zapada, alteori cu intuneric - in …

Cel mai nou film semnat de Gabriel de Achim, Uneori ninge cu zăpadă, alteori cu întuneric, va putea fi văzut din 1 iulie, în premieră, în cinematografe, imediat după proiecțiile...

22-06-2022 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Benzi desenate

Red Goblin si 101 Figurine te invita la prima editie May Fair 2022

Citesti comics? Ai o colectie impresionanta de figurine? Iti plac super-eroii? Avem o super veste pentru tine!