Intre 4-8 noiembrie 2009 se va desfasura la Targu-Mures Festivalul International de Filme de Scurt metraj Alter-Native - editia 17.

Tara invitata de onoare in acest an este Spania.

La Festival s-au inscris 618 filme din 50 de tari: Argentina, Armenia, Africa de Sud, Australia, Austria, Azerbaijan, Bangladesh, Belgia, Belorusia, Bosnia si Hertegovina, Brazilia, Bulgaria, Canada, China, Coreea de Sud, Costa Rica, Croatia, Elvetia, Finlanda, Franta, Germania, Grecia, India, Irak, Iran, Irlanda, Islanda, Israel, Italia, Litvania, Marea Britanie, Mexic, Norvegia, Olanda, Polonia, Portugalia, Romania, Rusia, Serbia, Serbia, Singapore, Slovenia, Spania, SUA, Suedia, Taiwan, Teritoriile Palestiniene, Turcia, Ukraina, Ungaria, Venezuela.

In programul de concurs vor fi prezentate 54 de scurt-metraje, dintre care 7 romanesti.

Programe paralele:

Filme studentesti realizate in: ECAM (Spania), Universitatea Crestina Partium (Romania), Colegiul Dodge de Film si Arte Media, Universitatea Chapman (SUA),

Şcoala de Film din Hamburg (Germania), Colegiul de Arte si Design Savannah (SUA) si Universitatea Sapientia (Romania).

Selecţii festivaluri: La Boca del Lobo (Spania), Quest-Europe (Polonia), Mediawave (Ungaria).

Concerte:

04.11.2009, ora 19,00: Foldes Laszlo Hobo (Ungaria)

05.11.2009, ora 20,30: Beke Istvan Ferenc/Kertesz Adel (Romania)

06.11.2009, ora 22,00: Zakusca (Romania)

07.11.2009, ora 21,00: Pusztai Antal (Ungaria)

Filme lung metraj prezentate in cadrul Festivalului:

Cealalta Irina (r. Andrei Gruzsniczki, Romania 2009)

Doua tari injunghiate in inima - film in memoria lui Marian Cozma / Sziven szurt orszag (r. Tamas Babos, Mano Csillag, Gabor Kalomista, Gyorgy Kives, Janos Vecsernyes, Ungaria 2009)

Prima Primavera (r. Janos Edelenyi, Ungaria 2009)

Farsa / Trefa (r. Gardos Peter, Ungaria 2009)

Riparo (Marco S. Puccioni, Italia 2007)

Cameleon / Kameleon (r. Krisztina Goda, Ungaria 2008)

Singuratate chinuitoare (r. Jan Bonny, Germania)

Sinbad / Szindbad (r. Zoltan Huszarik, Ungaria 1971)

Csontvary (r. Huszarik Zoltan, Ungaria 1980)

>Noroc bun! / Bahrtalo! (r. Robert Lakatos, Ungaria / Germania 2009)

Fragmente solitare / La soledad (r. Jaime Rosales, Spania 2007)

Sub cerul instelat / Bajo las estrellas (r. Felix Viscarret, Spania 2007)

Katalin Varga (r. Peter Strickland, Romania / Marea Britanie / Ungaria 2009)

Cea mai fericita fata din lume (r. Radu Jude, Romania 2009)

Al saptelea cerc / A hetedik kor (r. Arpad Sopsits, Ungaria 2009)

Hora vrajitoarelor / Boszorkanykor (r. Dezso Zsigmond, Ungaria 2009)

Treburi barbatesti / Miehen tyo (r. Aleksi Salmenpera, Finlanda 2007)

Caini de vanatoare / Jagdhunde (r. Ann-Kristin Reyels, Germania 2007)

Programul Alter-Native 2009:

MIERCURI 4 NOIEMBRIE 2009

Sala mare

17:00 - 18:30 Sinbad / Szindbad (r. Zoltan Huszarik, Ungaria 1971)

19:00 - 20:30 Concert: Foldes Laszlo Hobo - Circus Hungaricus (Ungaria)

20:45 - 22:30 Cameleon / Kameleon (r. Krisztina Goda, Ungaria 2008)

22:40 - 00:10 Hora vrajitoarelor / Boszorkanykor (r. Dezso Zsigmond, Ungaria 2009)

Sala mica

18:45 - 20:35 Csontvary (r. Huszarik Zoltan, Ungaria 1980)

20:45 - 22:25 Riparo (Marco S. Puccioni, Italia 2007)

22:35 - 00:15 Singuratate chinuitoare (r. Jan Bonny, Germania)

JOI 5 NOIEMBRIE 2009

Sala mare

14:00 - 15:25 Program de concurs (I.)

15:35 - 16:55 Program de concurs (II.)

17:05 - 18:25 Program de concurs (III.)

18:40 - 19:50 Programul Festivalului La Boca del Lobo I. (Spania)

20:00 - 20:30 Festivitate de deschidere

20:30 - 21:30 Concert: Beke Istvan (chitara), Kertesz Adel (vioara) (Romania)

21: 35 - 22:40 Scurt-metraje de Szasz Janos: Post Scriptum; Inmormantare (Ungaria)

22:45 - 00:55 Fragmente solitare / La soledad (r. Jaime Rosales, Spania 2007)

Sala mica

16:00 - 16:45 Filme studentesti: Programul Universitatii Crestine Partium (Romania)

17:00 - 18:30 Filme studentesti: Programul Colegiului Dodge de Film si Arte Media, Universitatea Chapman (SUA)

18:40 - 20:10 Filme studentesti: Programul Scolii de Film din Hamburg (Germania)

20:20 - 21:00 Filme studentesti: Programul Colegiului de Arte si Design Savannah (SUA)

21:10 - 22:30 Filme studentesti: Programul Universitatii Sapientia (Romania)

22:40 - 24:00 Filme studentesti: Programul ECAM (Spania)

22,00 - 24,00 - Studioul B5 - Stare de tranzitie

Videoproiectii si discutii nocturne - selectie din filmele realizate dupa schimbarea de regim de artisti plastici din Romania si Ungaria.

VINERI 6 NOIEMBRIE 2009

Sala mare

14:00 - 15:25 Program de concurs (IV.)

15:35 - 16:55 Program de concurs (V.)

17:05 - 18:25 Program de concurs (VI.)

18:30 - 19:50 Noroc bun! / Bahrtalo! (r. Robert Lakatos, Ungaria / Germania 2009)

19:50 - 20:05 Intalnire cu publicul

20:15 - 21:40 Doua tari injunghiate in inima - film in memoria lui Marian Cozma / Sziven szurt orszag (r. Tamas Babos, Mano Csillag, Gabor Kalomista, Gyorgy Kives, Janos Vecsernyes, Ungaria 2009)

22:00 - 23:10 Concert: Zakusca (Romania)

23:20 - 01:10 Sub cerul instelat / Bajo las estrellas (r. Felix Viscarret, Spania 2007)

Sala mica

16:00 - 17:20 Scurt-metraje din Galicia (Spania)

17:30 - 18:20 Passport Control (Ungaria)

18:30 - 20:00 Best of Mediawave 2009 (Ungaria)

20:10 - 21:35 Best of KIMUAK 1998-2006 I. Scurt metraje din Tara bascilor (Spania)

21:45 - 22:55 Programul Festivalului La Boca del Lobo II. (Spania)

SAMBATA 7 NOIEMBRIE 2009

Sala mare

10:00 - 11:20 Program de concurs (VII.)

11:30 - 12:50 Program de concurs (VIII.)

13:00 - 13:55 Program de concurs (IX.)

14:00 - 15:10 Best of KIMUAK 1998-2006 II. Scurt metraje din Tara bascilor (Spania)

15:20 - 16:10 Programul Festivalului Quest-Europe: II. Filme straine (Polonia)

16:20 - 17:50 Prima Primavera (r. Janos Edelenyi, Ungaria 2009)

17:50 - 18:05 Intalnire cu publicul

18:15 - 19:50 Cealalta Irina (r. Andrei Gruzsniczki, Romania 2009)

19:50 - 20:05 Intalnire cu publicul

20:15 - 20:45 Decernarea premiilor

21:00 - 22:10 Recital de chitara clasica: Pusztai Antal (Ungaria)

22:20 - 23:55 Farsa / Trefa (r. Gardos Peter, Ungaria 2009)

Sala mica

12:30 - 13:45 Programul Festivalului Quest-Europe: I. Filme poloneze (Polonia)

14:00 - 14:55 Program MAFSZ (Ungaria)

15:10 - 16:35 Programul Madrid en Corto (Spania)

16:45 - 18:00 Programul Festivalului La Boca del Lobo III. (Spania)

18:10 - 20:10 Scurt-metrajele lui Huszarik Zoltan (Ungaria)

20:50 - 22:35 Treburi barbatesti / Miehen tyo (r. Aleksi Salmenpera, Finlanda 2007)

DUMINICA 8 NOIEMBRIE 2009

Sala mare

10:00 - 12:00 Proiectarea filmelor premiate

12:10 - 13:35 Katalin Varga (r. Peter Strickland, Romania / Marea Britanie / Ungaria 2009)

13:45 - 15:35 Al saptelea cerc / A hetedik kor (r. Arpad Sopsits, Ungaria 2009)

15:45 - 17:25 Cea mai fericita fata din lume (r. Radu Jude, Romania 2009)

Sala mica

11:00 - 12:10 Filme de animatie pentru copii

12:20 - 13:50 Caini de vanatoare / Jagdhunde (r. Ann-Kristin Reyels, Germania 2007)

CineFan.ro va prezinta programul complet al filmelor din concurs:

Joi 14:00 15:25 (Program de concurs I)

Metropolis (r. Ferry Juan Gautier, Spania, 16 min)

Panopticum (r. Ulrich Gabor, Ungaria, 7 min)

155 Mile (r. Lee Hyung-suk, Coreea de Sud, 25 min)

Speakeasy! - musical (r. Juha Kuoppala, Finlanda, 18 min)

Color (r. Szocs Tamas, Romania 2 min)

Tour (r. Simonyi Balazs, Ungaria, 12 min)

Joi 15:35 16:55 (Program de concurs II)

Lilly (r. Kirineos Papadimatos, Grecia, 5 min)

You Are Not Alone (r. Domokos Janos, Ungaria 25 min)

El empleo (r. Santiago Bou Grasso, Argentina, 7 min)

Birds of Heaven (r. Kristina Grozeva, Bulgaria, 30 min)

Fabulosul destin al lui Toma Cuzin (r. Vlad Trandafir, Paul Negoescu, 11 min)

Joi 17:05 18:25 (Program de concurs III)

Bingo (r. Timur Ismailov, Olanda, 28 min)

Rudis Lexicon (r. Nedeljko Dragic, Croatia, 2 min)

Peach (r. Harcher Gabor, Ungaria, 6 min)

Home (r. Francesco Filippi, Italia, 15 min)

Because There Are Things You Never Forget (r. Lucas Figueroa, Spania, 13 min)

Ariadnes Thread (r. Attila Bertoti, Ungaria / Romania, 9 min)

superDigital (r. Madarasz Istvan, Ungaria, 2 min)

Vineri 14:00 15:25 (Program de concurs IV)

Whistling Under Water (r. Hooshmand Varaei, Iran, 15 min)

Coming Out (r. Papai Pici, Ungaria, 14 min)

Shautag (r. Marvin Kren, Germania, 23 min)

Jerk (r. Lora Dimitrova-(Uorka), Melina-Elina Bondokova (Vizar), Bulgaria, 2 min)

Alone (r. Gerard Freixes-Ribera, Spania 3 min)

September (r. Esther May Campbell, Marea Britanie, 20 min)

Vineri 15:35 16:55 (Program de concurs V)

Malban (r. Elodie Bouedec, Franta / Belgia, 8 min)

Icre negre (r. Razvan Savescu, Romania, 20 min)

The Schneider Disease (r. Javier Chillon, Spania, 10 min)

One Day Full of Pain (r. Sattar Chamani Gol, Iran, 20 min)

Mama (r. M. Toth Geza, Ungaria, 10 min)

Rescued (r. Peter R. Panlegreco, SUA, 8 min)

Vineri 17:05 18:25 (Program de concurs VI)

Az ulmi szabo (r. Maly Robert, Ungaria 14 min)

The Attack of the Robots From Nebula-5 (r. Chema Garcia Ibarra, Spania, 7 min)

The Solitary Life of Cranes (r. Eva Weber, Marea Britanie, 27 min)

Seckler Indians (r. Zoltan Balazs, Annamaria Kopacz, Romania 4 min)

Oil (r. Sattar Chamani Gol, Iran, 20 min)

Muscular Princesses (r. Julia Farkas, Ungaria 4 min)

Sambata 10:00 11:20 (Program de concurs VII)

Martina and The Moon (r. Javier Loarte, Spania, 12 min)

Architectura e oarba (r. Oana Gheorghiu, Romania 2 min)

Cast Anchor (r. Markus Beck, Germania, 22 min)

Variation (r. Esztergalyos Krisztina, Ungaria, 28 min)

Living Dead (r. Laurent De Vismes, Franta, 10 min)

Sambata 11:30 12:50 (Program de concurs VIII)

The History of Aviation (r. Kenyeres Balint, Ungaria / Franta, 15 min)

The World as a Collection (r. Koert Davidse, Olanda, 12 min)

Jade (r. Daniel Elliott, Marea Britanie, 15 min)

Lagrimas demasiado tarde (r. Pablo Polledri, Spania, 4 min)

The Discovery (r. Rodgers Dameron, SUA, 5 min)

Log Jam (r. Alexei Alexeev, Ungaria, 6 min)

Tarantyno (r. Mircea Nestor, Romania, 17 min)

Sambata 13:00 13:55 (Program de concurs IX)

Freeze! (r. Toth Balazs, Ungaria, 4 min)

Larger Than Life (r. Livio Rajh, Croatia, 6 min)

Cold Grove (r. Mihaly Schwechtje, Ungaria 16 min)

Tide (r. Hatuey Viveros, Mexic, 14 min)

The Cheap Copy (r. Virag Zomboracz, Ungaria, 5 min)

LoopLoop (r. Patrick Bergeron, Canada, 5 min)

Bilet pentru o zi: 10 lei

Abonament pentru 5 zile: 30 lei

Se pot procura la U.D.T.M. şi incepand din 04. noiembrie la Palatul Culturii.


Din aceeasi categorie...

GreenTech Film Festival 4: Acces la evenimente si proiectii de film exclusiv online timp de 7 zile

GreenTech Film Festival, eveniment dedicat educaţiei și promovării unui stil de viaţă sustenabil, grija faţă de mediu şi tehnologiile verzi, se mută anul acesta în mediul online.

Debbie Rochon, vedeta genului Horror, omagiata la Dracula Film Festival 2020

Acordarea titlului onorific de Conte Dracula la fiecare ediție a Dracula Film Festival de la Brașov a devenit o tradiție iar printre cei care au primit trofeul se numără regizorul Lamberto Bava, actorul Armand Assante și maestrul efectelor speciale S...

Alter-Native 2020: Alta locatie, alta data, dar aceeasi calitate

În pofida pandemiei de Coronavirus Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj Alter-Native nu se anulează, doar se transformă, adaptându-se reglementărilor şi măsurilor impuse de situaţia epidemiologică. ...

Cinematografele se redeschid pe 11 septembrie cu Blockbusterul After We Collided

After We Collided / După ce ne-am cerat continuă povestea lui Hardin Scott (Hero Fiennes Tiffin) și Tessa Young (Josephine Langford) începută în After / După ce ne-am întâlnit (2019). Pentru cei care nu au vizionat încă primul film al seriei îl pot a...

Licenta de difuzare filme in spatiul public

Dragi cinefani, răspândirea rapidă a pandemiei de COVID-19 în lumea întreagă a avut un impact major, afectând toate sectoarele artistice.

Universul Bad boys prinde viata pe micul ecran

Din 11 mai vom putea viziona pe AXN de la ora 22:00 un serial a cărui acțiune se petrece în universul Bad Boys, LA's Finest / Detectivele din LA. ...

Birds of Prey are cele mai slabe incasari dintre filmele DC Extended Universe

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) a avut un succes moderat şi nu și-a acoperit nici bugetul de producție cu încasările de la debut.

Oscar 2020. Cine sunt castigatorii?

Parasite face istorie devenind prima producție în altă limbă decât engleza care ia prestigiosul Oscar pentru Cel mai bun film. Cu patru premii câștigate: cel mai bun film, cel mai bun regizor, cel mai bun scenariu original și cel mai bun film interna...

A inceput Survivor Romania

Ieri 18 ianuarie, ora 20:00 a început pe Kanal D emisiunea concurs Survivor România.

Premiile Oscar 2020: Nominalizarile editiei 92

John Cho (Searching) si Issa Rae (Insecure) au anuntat azi nominalizarile la cea de-a 92-a editie a Galei Premiilor Oscar.  Ceremonia decernarii Premiilor Oscar va avea loc pe 9 februarie la Dolby Theater in Hollywood, si pentru al doilea an consecu...

Au inceput in forta inscrierile pentru a doua editie a Wallachia Int’l Film Festival

Au început pregătirile pentru a doua ediție a Wallachia Int’l Film Festival care se va desfășura în perioada 27 august - 2 septembrie 2020, în București, deja peste 50 de proiecte din 21 de țări, incluzând SUA, Canada, Israel, Marea Britanie, Austral...

Globurile de Aur 2020: Castigatorii

Globurile de Aur 2020, o gală ajunsă la a 77-a ediție, a avut loc duminică noapte, la Los Angeles, şi a dat startul sezonului marilor premii cinematografice de la Hollywood. 

Incepe IPIFF 2019!

Festivalul Internațional al Producătorilor de Film Independenți - IPIFF, organizat de Uniunea Producătorilor de Film si Audiovizual din România - UPFAR ARGOA, este primul festival de acest gen din România.  ...

Incepe a doua editie a Festivalului Filmului Palestinian in Romania

A doua ediție a Festivalului Filmului Palestinian (FFP) începe joi la Cinema Muzeul Țăranului din București cu proiecția în premieră în România a puternicei drame Mafak  /Şurubelniţa (2018), în prezenţa tinerei actriţe Mariam Basha. ...

GreenTech Film Festival 2019: Tarile nordice, lideri europeni in inovatie si combaterea schimbarilor climatice, vin la Bucuresti si Cluj-Napoca

În perioada 11-17 noiembrie se desfăşoară la Bucureşti şi pe 22 noiembrie la Cluj-Napoca, cea de-a treia ediţie a GreenTech Film Festival

Incepe cea de-a XI-a editie KINOdiseea 2019

Cea de-a XI-a ediție a Festivalului internațional de film pentru publicul tânăr KINOdiseea va avea loc la București, între 8 și 13 noiembrie, la Cinema Gloria, Cinema Eforie, Teatrul Apollo 111, Happy Cinema și Muzeul Antipa – Sala Multimedia. ...

Mafak deschide a doua editie a Festivalului Filmului Palestinian 2019

Drama multipremiată Mafak / Şurubelniţa, care a avut anul trecut premiera mondială la Festivalul de la Veneţia, va deschide a doua ediţie a Festivalului Filmului Palestinian (FFP) ce va avea loc între 21 şi 24 noiembrie la Cinema Muzeului Ţăranului d...

KINOdiseea 2019: Filme cu tematici sociale si politice, in sectiunea Youth, adresata tinerilor

Cea de-a XI-a ediție a Festivalului internațional de film pentru publicul tânăr va avea loc la București, între 8 și 13 noiembrie, la Cinema Gloria, Cinema Eforie, Teatrul Apollo 111, Happy Cinema și Muzeul Antipa – Sala Multimedia. ...

KINOdiseea 2019 aduce la Bucuresti cele mai premiate filme ale anului si o retrospectiva Marvel

Cea de-a XI-a ediție a Festivalului internațional de film pentru publicul tânăr va avea loc la București, între 8 și 13 noiembrie, la Cinema Gloria, Cinema Eforie, Teatrul Apollo 111, Happy Cinema și Muzeul Antipa – Sala Multimedia. ...

Incepe Dracula Film Festival 2019: Filme in premiera, evenimente speciale si invitati de marca

Cea de-a șaptea ediție a festivalului dedicat filmelor horror și fantasy, Dracula Film Festival, va avea loc în perioada 16 – 20 octombrie, la Brașov.

Debutul Astra Film 2019, sarbatorit cu sali pline, invitati de marca si proiectii sold-out

Cea de-a XXVI-a ediție a Festivalului Internațional Astra Film de la Sibiu s-a deschis luni, 14 octombrie, și încă din prima zi se anunță a fi un real succes de casă.

Cele mai bune filme pentru publicul tanar, in premiera la KINOdiseea 2019

Cea de-a XI-a ediție a Festivalului internațional de film pentru publicul tânăr va avea loc la București, între 8 și 13 noiembrie.

Gemini Man: La cinema in format 3D HFR

De vineri, 11 octombrie 2019, vizionarul regizor Ang Lee (Crouching Tiger, Hidden Dragon; Hulk; Brokeback Mountain; Life of Pi, Billy Lynn's Long Halftime Walk) ne aduce în noul format 3D HFR cel mai nou film al său, Gemini Man. ...

The Lighthouse - in premiera la Dracula Film Festival 2019

The Lighthouse (SUA, 2019), cel mai recent film al regizorului  american Robert Eggers, câștigător al premiului FIPRESCI la Cannes, va fi proiectat în exclusivitate în România la Dracula Film Festival. Timp de cinci zile, pasionații de filme horror ...

Sacose Disney

Pe lângă filme Pro Video au început și distribuția unor produse originale Disney. ...

Noutati Home Entertainment

Tenet pe Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD

Pro Video ne aduce Tenet cel mai nou film al lui Christopher Nolan pe Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD.  ...

Ultimele Stiri

Tenet pe Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD

Pro Video ne aduce Tenet cel mai nou film al lui Christopher Nolan pe Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD. 

02-12-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Mario Puzo's The Godfather, Coda: The death of Mic…

Pro Video ne aduce pe Blu-ray al treilea film al seriei Nașul, dar versiunea lui Mario Puzo, Mario Puzo's The Godfather, Coda: The death of Michael Corleone / Nașul, Coda: Moartea lui Michael Corleone. Această nouă...

02-12-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Isn't it romantic pe DVD

Pro Video ne aduce pe DVD comedia romantică Isn't it romantic / Cât romantism . 

02-12-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Chernobyl pe Blu-ray (STEELBOOK si plastic)

Pro Video ne aduce miniseria HBO Chernobyl / Cernobîl în format Blu-ray (STEELBOOK și plastic). 

20-11-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Filmul 5 Minute, in regia lui Dan Chisu - la cinem…

Lung-metrajul 5 Minute, în regia lui Dan Chișu va fi lansat oficial în România pe 20 noiembrie și va fi proiectat în șase cinematografe din țară.

17-11-2020 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

GreenTech Film Festival 4: Acces la evenimente si …

GreenTech Film Festival, eveniment dedicat educaţiei și promovării unui stil de viaţă sustenabil, grija faţă de mediu şi tehnologiile verzi, se mută anul acesta în mediul online.

16-11-2020 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Cats & Dogs 3: Paws Unite pe DVD

Pro Video ne aduce în format DVD Cats and Dogs 3: Paws Unite / Câini și pisici 3: Lăbuțe, uniți-vă!. 

12-11-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

V for Vendetta pe 4K UHD

Pro Video ne aduce în format 4K UHD V for Vendetta / V de la Vendetta. 

10-11-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

The Hunt pe blu-ray si DVD

Pro Video ne aduce The Hunt / Vânătoare de oameni în format Blu-ray și DVD. 

30-10-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Debbie Rochon, vedeta genului Horror, omagiata la …

Acordarea titlului onorific de Conte Dracula la fiecare ediție a Dracula Film Festival de la Brașov a devenit o tradiție iar printre cei care au primit trofeul se numără regizorul...

14-10-2020 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Scoob! pe 4K UHD, Blu-ray si DVD

Deși prima aventură animată de lungă durată a mult îndrăgitului Scooby-Doo nu a mai putut fi lansată în cinematografe, Pro Video ni-l aduce pe Scoob! direct în casele noastre în format 4K UHD, Blu-ray și DVD. 

08-10-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Galeria inimilor frante se expune la cinema

Din 23 octombrie 2020, InterComFilm Distribution aduce pe marile ecrane din toată țara Broken Hearts Gallery / Galeria inimilor frânte.

01-10-2020 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Au inceput filmarile pentru RUXX noua drama HBO Eu…

Au început filmările pentru RUXX, nouă producție HBO Europe produsă în România, un serial cu opt episoade de 45 de minute fiecare, scris de Vera Ion și regizat de Iulia...

17-09-2020 | TV & Online | Emanuel Lazarescu

Alter-Native 2020: Alta locatie, alta data, dar ac…

În pofida pandemiei de Coronavirus Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj Alter-Native nu se anulează, doar se transformă, adaptându-se reglementărilor şi măsurilor impuse de situaţia epidemiologică.

17-09-2020 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Sonic the Hedgehog pe 4K UHD (Steelbook și plastic…

Pro Video lansează pe 4K UHD (STEELBOOK și plastic), Blu-ray și DVD, adaptarea jocului SEGA Sonic the Hedgehog. 

10-09-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Crawl pe Blu-ray si DVD

Pro Video lansează pe Blu-ray și DVD, un horror regiazat de Alexandre Aja, Crawl / Ape ucigașe. 

10-09-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Playing with Fire pe Blu-ray si DVD

Pro Video lansează pe Blu-ray și DVD, comedia Playing with Fire / Se-ncinge treaba. 

10-09-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Full Metal Jacket pe 4K UHD

Pro Video lansează pe 4K UHD, capodopera de război a lui Stanley Kubrick, Full metal jacket / Platoșa de oțel. 

10-09-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Like a Boss pe DVD

Pro Video lansează pe DVD, comedia Like a boss. 

10-09-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Cinematografele se redeschid pe 11 septembrie cu B…

After We Collided / După ce ne-am cerat continuă povestea lui Hardin Scott (Hero Fiennes Tiffin) și Tessa Young (Josephine Langford) începută în After / După ce ne-am întâlnit (2019)...

09-09-2020 | Eveniment | Avramescu Alexandru Virgil

Benzi desenate

Romanul grafic Watchmen, disponibil in Romania la Editura Art

In colectia Grafic (Editura Art) a fost lansat volumul de banda desenata Watchmen. ...