Cu cateva momente in urma au fost anuntate nominalizarile celei de-a 82-a editii a Galei Premiilor Oscar 2010.
Nominalizarile au fost anuntate de catre Presedintele Academiei Sid Ganis si actrita nominalizata la Oscar Anne Hathaway.
Avatar a primit 9 nominalizari, la fel ca si filmul regizat de fosta sotie a lui James Cameron, Kathryn Bigelow, The Hurt Locker. Ceremonia decernarii Premiilor Oscar va avea loc pe 7 martie 2010, la Kodak Theatre din Hollywood & Highland Center, si va fi difuzata de ABC Television Network. Ceremonia va putea fi vazuta in peste 200 de tari din intreaga lume. In Romania, ea va fi difuzata de HBO, in versiune originala nedublata.
CineFan va prezinta nominalizarile celei de-a 82-a editii a Galei Premiilor Oscar 2010:
Cel mai bun film al anului
Avatar (2009)
The Blind Side (2009)
District 9 (2009)
An Education (2009)
The Hurt Locker (2008)
Inglourious Basterds (2009)
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)
A Serious Man (2009)
Up (2009)
Up in the Air (2009)
Cel mai bun actor intr-un rol principal
Jeff Bridges in Crazy Heart (2009)
George Clooney in Up in the Air (2009)
Colin Firth in A Single Man (2009)
Morgan Freeman in Invictus (2009)
Jeremy Renner in The Hurt Locker (2008)
Cea mai buna actrita intr-un rol principal
Sandra Bullock in The Blind Side (2009)
Helen Mirren in The Last Station (2009)
Carey Mulligan in An Education (2009)
Gabourey Sidibe in Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)
Meryl Streep in Julie & Julia (2009)
Cel mai bun actor intr-un rol secundar
Matt Damon in Invictus (2009)
Woody Harrelson in The Messenger (2009)
Christopher Plummer in The Last Station (2009)
Stanley Tucci in The Lovely Bones (2009)
Christoph Waltz in Inglourious Basterds (2009)
Cea mai buna actrita intr-un rol secundar
Penelope Cruz in Nine (2009)
Vera Farmiga in Up in the Air (2009)
Maggie Gyllenhaal in Crazy Heart (2009)
Anna Kendrick in Up in the Air (2009)
Mo'Nique in Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)
Cel mai bun regizor
Kathryn Bigelow pentru The Hurt Locker (2008)
James Cameron pentru Avatar (2009)
Lee Daniels pentru Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)
Jason Reitman pentru Up in the Air (2009)
Quentin Tarantino pentru Inglourious Basterds (2009)
Cel mai bun scenariu original
The Hurt Locker (2008): Mark Boal
Inglourious Basterds (2009): Quentin Tarantino
The Messenger (2009): Oren Moverman, Alessandro Camon
A Serious Man (2009): Joel Coen, Ethan Coen
Up (2009): Bob Peterson, Pete Docter
Cel mai bun scenariu adaptat
District 9 (2009): Neill Blomkamp, Terri Tatchell
An Education (2009): Nick Hornby
In the Loop (2009): Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009): Geoffrey Fletcher
Up in the Air (2009): Jason Reitman, Sheldon Turner
Cea mai buna imagine
Avatar (2009): Mauro Fiore
Das weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte (2009): Christian Berger
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009): Bruno Delbonnel
The Hurt Locker (2008): Barry Ackroyd
Inglourious Basterds (2009): Robert Richardson
Cel mai bun montaj
Avatar (2009): Stephen E. Rivkin, John Refoua, James Cameron
District 9 (2009): Julian Clarke
The Hurt Locker (2008): Bob Murawski, Chris Innis
Inglourious Basterds (2009): Sally Menke
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009): Joe Klotz
Cea mai buna scenografie
Avatar (2009): Rick Carter, Robert Stromberg
The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009): Anastasia Masaro
Nine (2009): John Myhre
Sherlock Holmes (2009): Sarah Greenwood
The Young Victoria (2009): Patrice Vermette
Cele mai bune costume
Bright Star (2009): Janet Patterson
Coco avant Chanel (2009): Catherine Leterrier
The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009): Monique Prudhomme
Nine (2009): Colleen Atwood
The Young Victoria (2009): Sandy Powell
Cel mai bun machiaj
Il divo (2008)
Star Trek (2009)
The Young Victoria (2009)
Cea mai buna coloana sonora
Avatar (2009): James Horner
Fantastic Mr. Fox (2009): Alexandre Desplat
The Hurt Locker (2008): Marco Beltrami, Buck Sanders
Sherlock Holmes (2009): Hans Zimmer
Up (2009): Michael Giacchino
Cea mai buna melodie originala
Crazy Heart (2009): T-Bone Burnett, Ryan Bingham (The Weary Kind)
Faubourg 36 (2008): Reinhardt Wagner, Frank Thomas (Loin de Paname)
Nine (2009): Maury Yeston (Take It All)
The Princess and the Frog (2009): Randy Newman (Down in New Orleans)
The Princess and the Frog (2009): Randy Newman (Almost There)
Cel mai bun sunet
Avatar (2009)
The Hurt Locker (2008)
Star Trek (2009)
Up (2009)
Inglourious Basterds (2009)
Cele mai bune efecte sonore
Avatar (2009)
The Hurt Locker (2008)
Inglourious Basterds (2009)
Star Trek (2009)
Up (2009)
Cele mai bune efecte vizuale
Avatar (2009)
District 9 (2009)
Star Trek (2009)
Cel mai bun film de animatie de lung metraj
Coraline (2009)
Fantastic Mr. Fox (2009)
The Princess and the Frog (2009)
The Secret of Kells (2009)
Up (2009)
Cel mai bun film strain
Ajami (2009): Scandar Copti, Yaron Shani (Israel)
Das weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte (2009): Michael Haneke (Germania)
El secreto de sus ojos (2009): Juan Jose Campanella (Argentina)
Un prophete (2009): Jacques Audiard (Franta)
La teta asustada (2009): Claudia Llosa (Peru)
Cel mai bun documentar de lung metraj
Burma VJ: Reporter i et lukket land (2008): Anders Ostergaard
The Cove (2009): Louie Psihoyos
Food, Inc. (2008): Robert Kenner
The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers (2009): Judith Ehrlich, Rick Goldsmith
Which Way Home (2009): Rebecca Cammisa
Cel mai bun documentar de scurt metraj
China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province (2009) (TV)
The Last Campaign of Governor Booth Gardner (2009)
The Last Truck: Closing of a GM Plant (2009) (TV)
Krolik po berlinsku (2009)
Music by Prudence (2010)
Cel mai bun film de animatie de scurt metraj
French Roast (2008)
Granny O'Grimm's Sleeping Beauty (2008)
La dama y la muerte (2009)
Logorama (2009)
Wallace and Gromit in 'A Matter of Loaf and Death' (2008) (TV)
Cel mai bun scurt metraj Live Action
The Door (2008)
Istallet for abrakadabra (2008)
Kavi (2009)
Miracle Fish (2009)
The New Tenants (2009)