A doua editie a Festivalului International de Film Timishort va avea loc la Timisoara, intre 5 - 9 mai 2010.

Ca si anul trecut, competitia festivalului cuprinde 16 scurt metraje (de fictiune si documentare) internationale, marea majoritatea prezentate in premiera la noi, dintre care patru semnate de regizori romani.

Unul dintre obiectivele principale ale evenimentulului este acela de a descoperi si impune noi autori de cinema (romani si straini).

CineFan.ro va prezinta sectiunile festivalului, precum si programul complet.

Corespondenta Festival:

05 Mai Prima zi in Timisoara 06 Mai Interviu cu Nap Toader (Nunta in Basarabia) 07 Mai Interviu cu Tudor Cristian Jurgiu 07 Mai Timishort: Competitie 1 07 Mai Timishort: Competitie 2

07 Mai Interviu cu Ciprian Alexandrescu 08 Mai Timishort: Competitie 3 08 Mai Timishort: Competitie 4 08 Mai Interviu cu Vlad Trandafir

Competitie:

Competitia principala a festivalului de film Timishort include 16 scurt metraje internationale recente, de fictiune si documentare, majoritatea in premiera nationala, dintre care patru productii locale. Filmele concureaza pentru Trofeul Timishort si celelalte distinctii oferite de juriu si de public.

Wagah (Supriyo Sen) Germania-India, 13

Iarna lui Albert (Andreas Koefoed) Danemarca, 30

Semintele toamnei (Patrik Eklund) Suedia, 17

Timi (Cristi Iftime) Romania, 12

Noapte buna (Valery Rosier) Belgia, 19

De negasit (Jakub Stozek) Polonia, 30

Incident langa o banca (Ruben Ostlund) Suedia, 12

Ela (Tudor Jurgiu) Romania, 13

Pentru fete e gratis (Claire Burger, Marie Amachoukeli) Franta, 23

La celalalt capat (Philipp Doring) Germania, 24

Afterparty (Ivana Mladenovic) Romania, 17

Peter in tara radioului (Johanna Wagner) Marea Britanie, 10

Nea Victor (Hadrian Marcu) Romania, 17

O lacusta in gradina (Marie-Baptiste Roches) Franta, 23

Iesirea (Chus Dominguez) Spania, 10

Coborarea (Shai Mizinsky) Israel, 20

Videorama:

Noua sectiune competitionala Videorama include 16 scurt metraje internationale recente si pune accentul pe cinematograful experimental si arta video. Este sectiunea care diferentiaza Timishort de restul festivalurilor de scurtmetraj din Romania.

Centipede Sun (Mihai Grecu) Franta, 10

Eulogy (Ben Claremont) Australia, 7

Abstract? (Alexei Dmitriev) Rusia, 330

Arta fina a bastonului (Jean-Gabriel Periot) Franta, 4

Dies Irae (Gavin Heffernan) SUA, 4

Destinatie finala (Philip Widmann) Germania, 9

Solus ad Solam (Muriel Montini) Franta, 23

Singur (Gerard Freixes Ribera) Spania, 3

Sub ceruri (Michaela Nettel) Marea Britanie, 330

Mama Habibti (Boutheyna Bouslama) Elvetia, 21

Panca Populara Italiana (Werther Germondari) Italia, 10

Distrugand Sulukule (Zafer Topaloglu) Turcia, 1

Transpicture/FOF (Max Horejs) Austria, 3

Urmarind valuri (Paul ODonoghue) Irlanda-SUA, 5

Sfarsitul (Anna Woch) Canada, 3

Ultimul autobuz (Maria Hengge) Germania-Austria, 11

Scoli de film: Sectiunea este dedicata celor mai recente productii ale Universitatii Nationale de Arta si Stiinta Cinematografica I.L. Caragiale (UNATC) din Bucuresti si ale altor scoli de filme reputate scoli de film ale lumii.

UNATC

Outrageously Disco (Nicolae Tanase) Romania, 20

African Band (Cristian Smeu) Romania, 20

Cumparaturi de ultim moment (Victor Dragomir) Romania, 20

Happy Ending (Stefan Munteanu) Romania, 27

Intalnire cu al Treilea Reich (Victor Dragomir) Romania, 14

Un cadou pentru prietena mea (Adi Pirvu) Romania, 12

Eu si sora mea (Ozana Nicolau) Romania, 13

Aniversarea (Luiza Pirvu) Romania, 16

Piscine, Germania (Emi Vasiliu) Romania, 15

La perete (Sarra Tsorakidis) Romania, 5

Passing Dog (Olivia Caciuleanu) Romania, 1

Ruta 27 (Anna Florea) Romania, 9

HFF Konrad Wolf

Ultima roata (Olaf Held) Germania, 730

LilA (Katharina Sophie Brauer) Germania, 11

Song 12 (Katharina Niedermeier) Germania, 5

B 96 (Josephine Frydetzki) Germania, 18

Sa nu conduci niciodata cand esti mort (Gregor Dashuber) Germania, 10

Marele Ayatollah (Jons Jonsson) Germania, 19

Multitudine febrila (Vika Kirchenbauer) Germania, 1130

Vrea cineva dulciuri? (Karl Hagen Stotzer) Germania, 1630

Natura noastra minunata (Tomer Eshed) Germania, 5

FAMU

Baba (Zuzana Kirchnerova-Spidlova) Cehia, 21

Granite (Gyorgy Kristof) Cehia, 5

Imi place Nora (Aramisova) Cehia, 12

Camera (Vit Kapletal) Cehia, 4

59/184/84 (Lukas Kokes) Cehia, 24

Limbaj primar (Lukas Glaser) Cehia, 8

Chef de lenjerie (Jan Tesitel) Cehia, 8

Mare maestru (Rozalie Kohoutova) Cehia, 22

Ah, greseala! (Aneta Kyrova) Cehia, 7

Patrie (Juan de Dios Marlil Atienza) Cehia, 6

4x4

Sectiunea ofera publicului toate cele 16 scurtmetraje nominalizate la primele patru editii ale premiilor industriei de film din Romania, GOPO (2007 2010).

Marilena de la P7 (Cristian Nemescu) Romania, 45

Lampa cu caciula (Radu Jude) Romania, 23

Examen (Paul Negoescu) Romania, 12

Vineri in jur de 11 (Iulia Rugina) Romania, 18

Dimineata (Radu Jude) Romania, 25

Valuri (Adrian Sitaru) Romania, 17

Tarziu (Paul Negoescu) Romania, 23

Interior. Scara de bloc (Ciprian Alexandrescu) Romania, 16

Palmele (George Chiper) Romania, 17

Alexandra (Radu Jude) Romania, 25

O zi buna de plaja (Bogdan Mustata) Romania, 10

Cucul (Cecilia Felmeri) Romania, 17

Inainte si dupa 22/12/1989 (Andrei Cohn) Romania, 24

Nunta lui Oli (Tudor Jurgiu) Romania, 22

Renovare (Paul Negoescu) Romania, 26

Zgomot alb (Marius Pandele) Romania, 2

Timishorts

Sectiunea se concentreaza asupra unui cineast originar din si/sau stabilit in Timisoara si prezinta scurt metrajele importante ale acestuia. In acest an: Ciprian Alexandrescu.

Re@l (Ciprian Alexandrescu) Romania, 6

Acasa (Ciprian Alexandrescu) Romania, 26

Interior. Scara de bloc (Ciprian Alexandrescu) Romania, 16

Un barbat urmareste o femeie (Ciprian Alexandrescu, Gabriel Achim, Ivo Baru, Paul Sorin Damian, Catalin Leescu, Paul Manolescu, Alexandru Mavrodineanu) Romania, 35

Lunch Time (Ciprian Alexandrescu) Romania, 15

Focus:

Sectiunea prezinta scurt metrajele unui regizor important si o selectie din productiile recente ale unei cinematografii nationale.

Focus Austria

12 explozii (Johann Lurf) Austria, 6

Cu vedere la Viena (Johanna Moder) Austria, 11

Pasaj alpin (Michaela Schwentner) Austria, 6

(Ad)notare alpina (Michaela Schwentner) Austria, 3

14 martie 1938 O dupa-amiaza (Christoph Weihrich) Austria, 10

Intrati in paradis pentru 3,2 E (Edith Stauber) Austria, 12

SW-NO 04 (Karolina Szmit, Barbara Musil) Austria, 10

La inceput a fost ochiul (Bady Minck) Austria, 45

Focus Maike Mia Hohne

Moartea celorlalti (Maike Mia Hohne) Germania-Belgia, 530

Scurta excursie (Maike Mia Hohne) Germania, 20

Sfarsitul secolului (Maike Mia Hohne) Germania, 15

De la Concha de le Lora (Maike Mia Hohne) Germania, 8

Despre devotament (Maike Mia Hohne) Germania, 12

O dragoste simpla (Maike Mia Hohne) Germania, 20

Festivaluri in vizita:

Importante festivaluri internationale de film din intreaga lume prezinta o selectie din scurt metrajele incluse in programul celei mai recente editii a lor.

Ostrava Film Festival

Ziua unui actor (Radim Filipec) Cehia, 30

Copii urmarind trenuri de noapte (Michal Hogenauer) Cehia, 20

Sarmanti (Gasper Snuderl) Cehia, 18

Juliet il iubeste pe Shakespeare (Liliana Mikhnevich) Cehia, 16

Facand dragoste (Jaroslav Paurer, Daniel Soucek) Cehia, 10

Tentativa de izbavire a depanatorului TV Josef Lavicka in 9 scene (Lukas Kokes) Cehia, 14

Dimineata urmatoare (Jiri Renza) Cehia, 4

Karlovy Vary Fresh Film Fest

Caietul (Evelien Lohbeck) Olanda, 5

Bunica s-a dus (Tomasz Jurkiewicz) Polonia, 18

Moarte in casa galbena (Anna Virtanen) Finlanda, 5

Capatul burtii galbene (Philip Bacon) Marea Britanie, 9

Zgarieturi (Gabriela Pichler) Suedia, 22

Introducere in lingvistica generala (Peter Szeiler) Ungaria, 20

Goal:

Sectiunea ofera publicului filme cu si despre fotbal, in cinstea Campionatului Mondial de Fotbal de anul acesta.

Derby (Paul Negoescu) Romania, 15

Rodilla (Juanjo Gimenez) Spania, 15

Australia (Claudiu Mitcu) Romania, 64

In cautarea lui Eric (Ken Loach) Marea Britanie, 116

Program complet:

Miercuri 5 mai 2010

Piata Unirii

21:30 Nunta in Basarabia (Romania-Moldova-Luxemburg, r. Nap Toader)

Joi 6 mai 2010

Cinema Timis

15:00 4x4 GOPO 2007:

Marilena de la P7 (Romania, r. Cristian Nemescu 45 min)

Lampa cu caciula (Radu Jude) Romania, 23

Examen (Paul Negoescu) Romania, 12

Vineri in jur de 11 (Iulia Rugina) Romania, 18

17:00 Film Schools: UNATC 1:

Outrageously Disco (Nicolae Tanase) Romania, 20

African Band (Cristian Smeu) Romania, 20

Cumparaturi de ultim moment (Victor Dragomir) Romania, 20

Happy Ending (Stefan Munteanu) Romania, 27

19:00 Competitie 1:

Wagah (Supriyo Sen) Germania-India, 13

Iarna lui Albert (Andreas Koefoed) Danemarca, 30

Semintele toamnei (Patrik Eklund) Suedia, 17

Timi (Cristi Iftime) Romania, 12

21:00 Competitie 2:

Noapte buna (Valery Rosier) Belgia, 19

De negasit (Jakub Stozek) Polonia, 30

Incident langa o banca (Ruben Ostlund) Suedia, 12

Ela (Tudor Jurgiu) Romania, 13

Cinema Studio

17:00 Timishorts: Ciprian Alexandrescu

Re@l (Ciprian Alexandrescu) Romania, 6

Acasa (Ciprian Alexandrescu) Romania, 26

Interior. Scara de bloc.(Ciprian Alexandrescu) Romania, 16

Un barbat urmareste o femeie (Ciprian Alexandrescu, Gabriel Achim, Ivo Baru, Paul Sorin Damian, Catalin Leescu, Paul Manolescu, Alexandru Mavrodineanu) Romania, 35

Lunch Time (Ciprian Alexandrescu) Romania, 15

19:00 Festival Visit: Ostrava Film Festival:

Ziua unui actor (Radim Filipec) Cehia, 30

Copii urmarind trenuri de noapte (Michal Hogenauer) Cehia, 20

Sarmanti (Gasper Snuderl) Cehia, 18

Juliet il iubeste pe Shakespeare (Liliana Mikhnevich) Cehia, 16

Facand dragoste (Jaroslav Paurer, Daniel Soucek) Cehia, 10

Tentativa de izbavire a depanatorului TV Josef Lavicka in 9 scene (Lukas Kokes) Cehia, 14

Dimineata urmatoare (Jiri Renza) Cehia, 4

Vineri 7 mai 2010

Cinema Timis

15:00 4x4 GOPO 2008:

Dimineata (Radu Jude) Romania, 25

Valuri (Adrian Sitaru) Romania, 17

Tarziu (Paul Negoescu) Romania, 23

Interior. Scara de bloc (Ciprian Alexandrescu) Romania, 16

17:00 Film Schools: HFF Konrad Wolf

Ultima roata (Olaf Held) Germania, 730

LilA (Katharina Sophie Brauer) Germania, 11

Song 12 (Katharina Niedermeier) Germania, 5

B 96 (Josephine Frydetzki) Germania, 18

Sa nu conduci niciodata cand ești mort (Gregor Dashuber) Germania, 10

Marele Ayatollah (Jons Jonsson) Germania, 19

Multitudine febrila (Vika Kirchenbauer) Germania, 1130

Vrea cineva dulciuri? (Karl Hagen Stotzer) Germania, 1630

Natura noastra minunata (Tomer Eshed) Germania, 5

19:00 Competitie 3:

Pentru fete e gratis (Claire Burger, Marie Amachoukeli) Franta, 23

La celalalt capat (Philipp Doring) Germania, 24

Afterparty (Ivana Mladenovic) Romania, 17

Peter in țara radioului (Johanna Wagner) Marea Britanie, 10

21:00 Competitie 4:

Nea Victor (Hadrian Marcu) Romania, 17

O lacusta in gradina (Marie-Baptiste Roches) Franta 23

Ieșirea (Chus Dominguez) Spania, 10

Coborarea (Shai Mizinsky) Israel, 20

Cinema Studio

13:00 Competitie 2:

Noapte buna (Valery Rosier) Belgia, 19

De negasit (Jakub Stozek) Polonia, 30

Incident langa o banca (Ruben Ostlund) Suedia, 12

Ela (Tudor Jurgiu) Romania, 13

15:00 Competitie 1: Wagah (Supriyo Sen) Germania-India, 13

Iarna lui Albert (Andreas Koefoed) Danemarca, 30

Semintele toamnei (Patrik Eklund) Suedia, 17

Timi (Cristi Iftime) Romania, 12

17:00 Focus Austria:

12 explozii (Johann Lurf) Austria, 6

Cu vedere la Viena (Johanna Moder) Austria, 11

Pasaj alpin (Michaela Schwentner) Austria, 6

(Ad) notare alpina (Michaela Schwentner) Austria, 3

14 martie 1938 O dupa-amiaza (Christoph Weihrich) Austria, 10

Intrati in paradis pentru 3,2 E (Edith Stauber) Austria, 12

SW-NO 04 (Karolina Szmit, Barbara Musil) Austria, 10

La inceput a fost ochiul (Bady Minck) - Austria 45

19:00 Festival Visit: Karlovy Vary Fresh Film Fest:

Caietul (Evelien Lohbeck) Olanda, 5

Bunica s-a dus (Tomasz Jurkiewicz) Polonia, 18

Moarte in casa galbena (Anna Virtanen) Finlanda, 5

Capatul burtii galbene (Philip Bacon) Marea Britanie 9

Zgarieturi (Gabriela Pichler) Suedia, 22

Introducere in lingvistica generala (Peter Szeiler) Ungaria, 20

Setup Venue

20:30 Videorama:

Centipede Sun (Mihai Grecu) Franța, 10

Eulogy (Ben Claremont) Australia, 7

Abstract? (Alexei Dmitriev) Rusia, 330

Arta fina a bastonului (Jean-Gabriel Periot) Franța, 4

Dies Irae (Gavin Heffernan) - SUA, 4

Destinație finala (Philip Widmann) Germania, 9

Solus ad Solam (Muriel Montini) Franța, 23

Singur (Gerard Freixes Ribera) Spania, 3

Sub ceruri (Michaela Nettel) Marea Britanie, 330

Mama Habibti (Boutheyna Bouslama) Elveția, 21

Panca Populara Italiana (Werther Germondari) Italia, 10

23:00 Videorama Party

Sambata 8 mai 2010

Cinema Timis

15:00 4x4: Gopo 2009:

Palmele (George Chiper) Romania, 17

Alexandra (Radu Jude) Romania, 25

O zi buna de plaja (Bogdan Mustata) Romania, 10

Cucul (Cecilia Felmeri) Romania, 17

17:00 Film Schools: FAMU:

Baba (Zuzana Kirchnerova-Spidlova) Cehia, 21

Granițe (Gyorgy Kristof) Cehia, 5

Imi place Nora (Aramisova) Cehia, 12

Camera (Vit Kapletal) Cehia, 4

59/184/84 (Lukas Kokes) Cehia, 24

Limbaj primar (Lukas Glaser) Cehia, 8

Chef de lenjerie (Jan Tesitel) Cehia, 8

Mare maestru (Rozalie Kohoutova) Cehia, 22

Ah, greșeala! (Aneta Kyrova) Cehia, 7

Patrie (Juan de Dios Marlil Atienza) Cehia, 6

20:00 Ceremonia de premiere

21:00 Filmele premiate

Cinema Studio

13:00 Competitie 4 :

Nea Victor (Hadrian Marcu) Romania, 17

O lacusta in gradina (Marie-Baptiste Roches) Franta 23

Ieșirea (Chus Dominguez) Spania, 10

Coborarea (Shai Mizinsky) Israel, 20

15:00 Competitie 3:

Pentru fete e gratis (Claire Burger, Marie Amachoukeli) Franța, 23

La celalalt capat (Philipp Doring) Germania, 24

Afterparty (Ivana Mladenovic) Romania, 17

Peter in tara radioului (Johanna Wagner) UK / Marea Britanie, 10

17:00 Focus Maike Mia Hohne:

Moartea celorlalti (Maike Mia Hohne) Germania-Belgia, 530

Scurta excursie (Maike Mia Hohne) Germania, 20

Sfarșitul secolului (Maike Mia Hohne) Germania, 15

De la Concha de le Lora (Maike Mia Hohne) Germania, 8

Despre devotement (Maike Mia Hohne) Germania, 12

O dragoste simpla (Maike Mia Hohne) Germania, 20

Duminica 9 mai 2010

Cinema Timis

15:00 4x4: Gopo 2010:

Inainte si dupa 22/12/1989 (Andrei Cohn) Romania, 24

Nunta lui Oli (Tudor Jurgiu) Romania, 22

Renovare (Paul Negoescu) Romania, 26

Zgomot alb (Marius Pandele) Romania, 2

17:00 Film Schools: UNATC 2:

Intalnire cu al Treilea Reich (Victor Dragomir) Romania, 14

Un cadou pentru prietena mea (Adi Pirvu) Romania, 12

Eu si sora mea (Ozana Nicolau) Romania, 13

Aniversarea (Luiza Pirvu) Romania, 16

Piscine, Germania (Emi Vasiliu) Romania, 15

La perete (Sarra Tsorakidis) Romania, 5

Passing Dog (Olivia Caciuleanu) Romania, 1

Ruta 27 (Anna Florea) Romania, 9

19:00 Goal:

Derby (Paul Negoescu) Romania, 15

Rodilla (Juanjo Gimenez) Spania, 15

Australia (Claudiu Mitcu) Romania, 64

21:00 Film de inchidere:

In cautarea lui Eric (Ken Loach) Marea Britanie, 116

Cinema Studio

15:00 Videorama 1:

Centipede Sun (Mihai Grecu) Franța, 10

Eulogy (Ben Claremont) Australia, 7

Abstract? (Alexei Dmitriev) Rusia, 330

Arta fina a bastonului (Jean-Gabriel Periot) Franta, 4

Dies Irae (Gavin Heffernan) - SUA, 4

Destinatie finala (Philip Widmann) Germania, 9

Solus ad Solam (Muriel Montini) Franța, 23

17:00 Videorama 2:

Singur (Gerard Freixes Ribera) Spania, 3

Sub ceruri (Michaela Nettel) Marea Britanie, 330

Mama Habibti (Boutheyna Bouslama) Elvetia, 21

Panca Populara Italiana (Werther Germondari) Italia, 10

Distrugand Sulukule (Zafer Topaloglu) Turcia, 1

Transpicture/FOF (Max Horejs) Austria, 3

Urmarind valuri (Paul ODonoghue) Irlanda-SUA, 5

Sfarșitul (Anna Woch) Canada, 3

Ultimul autobus (Maria Hengge) Germania-Austria, 11

19:00 Filmele premiate


Din aceeasi categorie...

GreenTech Film Festival 4: Acces la evenimente si proiectii de film exclusiv online timp de 7 zile

GreenTech Film Festival, eveniment dedicat educaţiei și promovării unui stil de viaţă sustenabil, grija faţă de mediu şi tehnologiile verzi, se mută anul acesta în mediul online.

Debbie Rochon, vedeta genului Horror, omagiata la Dracula Film Festival 2020

Acordarea titlului onorific de Conte Dracula la fiecare ediție a Dracula Film Festival de la Brașov a devenit o tradiție iar printre cei care au primit trofeul se numără regizorul Lamberto Bava, actorul Armand Assante și maestrul efectelor speciale S...

Alter-Native 2020: Alta locatie, alta data, dar aceeasi calitate

În pofida pandemiei de Coronavirus Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj Alter-Native nu se anulează, doar se transformă, adaptându-se reglementărilor şi măsurilor impuse de situaţia epidemiologică. ...

Cinematografele se redeschid pe 11 septembrie cu Blockbusterul After We Collided

After We Collided / După ce ne-am cerat continuă povestea lui Hardin Scott (Hero Fiennes Tiffin) și Tessa Young (Josephine Langford) începută în After / După ce ne-am întâlnit (2019). Pentru cei care nu au vizionat încă primul film al seriei îl pot a...

Licenta de difuzare filme in spatiul public

Dragi cinefani, răspândirea rapidă a pandemiei de COVID-19 în lumea întreagă a avut un impact major, afectând toate sectoarele artistice.

Universul Bad boys prinde viata pe micul ecran

Din 11 mai vom putea viziona pe AXN de la ora 22:00 un serial a cărui acțiune se petrece în universul Bad Boys, LA's Finest / Detectivele din LA. ...

Birds of Prey are cele mai slabe incasari dintre filmele DC Extended Universe

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) a avut un succes moderat şi nu și-a acoperit nici bugetul de producție cu încasările de la debut.

Oscar 2020. Cine sunt castigatorii?

Parasite face istorie devenind prima producție în altă limbă decât engleza care ia prestigiosul Oscar pentru Cel mai bun film. Cu patru premii câștigate: cel mai bun film, cel mai bun regizor, cel mai bun scenariu original și cel mai bun film interna...

A inceput Survivor Romania

Ieri 18 ianuarie, ora 20:00 a început pe Kanal D emisiunea concurs Survivor România.

Premiile Oscar 2020: Nominalizarile editiei 92

John Cho (Searching) si Issa Rae (Insecure) au anuntat azi nominalizarile la cea de-a 92-a editie a Galei Premiilor Oscar.  Ceremonia decernarii Premiilor Oscar va avea loc pe 9 februarie la Dolby Theater in Hollywood, si pentru al doilea an consecu...

Au inceput in forta inscrierile pentru a doua editie a Wallachia Int’l Film Festival

Au început pregătirile pentru a doua ediție a Wallachia Int’l Film Festival care se va desfășura în perioada 27 august - 2 septembrie 2020, în București, deja peste 50 de proiecte din 21 de țări, incluzând SUA, Canada, Israel, Marea Britanie, Austral...

Globurile de Aur 2020: Castigatorii

Globurile de Aur 2020, o gală ajunsă la a 77-a ediție, a avut loc duminică noapte, la Los Angeles, şi a dat startul sezonului marilor premii cinematografice de la Hollywood. 

Incepe IPIFF 2019!

Festivalul Internațional al Producătorilor de Film Independenți - IPIFF, organizat de Uniunea Producătorilor de Film si Audiovizual din România - UPFAR ARGOA, este primul festival de acest gen din România.  ...

Incepe a doua editie a Festivalului Filmului Palestinian in Romania

A doua ediție a Festivalului Filmului Palestinian (FFP) începe joi la Cinema Muzeul Țăranului din București cu proiecția în premieră în România a puternicei drame Mafak  /Şurubelniţa (2018), în prezenţa tinerei actriţe Mariam Basha. ...

GreenTech Film Festival 2019: Tarile nordice, lideri europeni in inovatie si combaterea schimbarilor climatice, vin la Bucuresti si Cluj-Napoca

În perioada 11-17 noiembrie se desfăşoară la Bucureşti şi pe 22 noiembrie la Cluj-Napoca, cea de-a treia ediţie a GreenTech Film Festival

Incepe cea de-a XI-a editie KINOdiseea 2019

Cea de-a XI-a ediție a Festivalului internațional de film pentru publicul tânăr KINOdiseea va avea loc la București, între 8 și 13 noiembrie, la Cinema Gloria, Cinema Eforie, Teatrul Apollo 111, Happy Cinema și Muzeul Antipa – Sala Multimedia. ...

Mafak deschide a doua editie a Festivalului Filmului Palestinian 2019

Drama multipremiată Mafak / Şurubelniţa, care a avut anul trecut premiera mondială la Festivalul de la Veneţia, va deschide a doua ediţie a Festivalului Filmului Palestinian (FFP) ce va avea loc între 21 şi 24 noiembrie la Cinema Muzeului Ţăranului d...

KINOdiseea 2019: Filme cu tematici sociale si politice, in sectiunea Youth, adresata tinerilor

Cea de-a XI-a ediție a Festivalului internațional de film pentru publicul tânăr va avea loc la București, între 8 și 13 noiembrie, la Cinema Gloria, Cinema Eforie, Teatrul Apollo 111, Happy Cinema și Muzeul Antipa – Sala Multimedia. ...

KINOdiseea 2019 aduce la Bucuresti cele mai premiate filme ale anului si o retrospectiva Marvel

Cea de-a XI-a ediție a Festivalului internațional de film pentru publicul tânăr va avea loc la București, între 8 și 13 noiembrie, la Cinema Gloria, Cinema Eforie, Teatrul Apollo 111, Happy Cinema și Muzeul Antipa – Sala Multimedia. ...

Incepe Dracula Film Festival 2019: Filme in premiera, evenimente speciale si invitati de marca

Cea de-a șaptea ediție a festivalului dedicat filmelor horror și fantasy, Dracula Film Festival, va avea loc în perioada 16 – 20 octombrie, la Brașov.

Debutul Astra Film 2019, sarbatorit cu sali pline, invitati de marca si proiectii sold-out

Cea de-a XXVI-a ediție a Festivalului Internațional Astra Film de la Sibiu s-a deschis luni, 14 octombrie, și încă din prima zi se anunță a fi un real succes de casă.

Cele mai bune filme pentru publicul tanar, in premiera la KINOdiseea 2019

Cea de-a XI-a ediție a Festivalului internațional de film pentru publicul tânăr va avea loc la București, între 8 și 13 noiembrie.

Gemini Man: La cinema in format 3D HFR

De vineri, 11 octombrie 2019, vizionarul regizor Ang Lee (Crouching Tiger, Hidden Dragon; Hulk; Brokeback Mountain; Life of Pi, Billy Lynn's Long Halftime Walk) ne aduce în noul format 3D HFR cel mai nou film al său, Gemini Man. ...

The Lighthouse - in premiera la Dracula Film Festival 2019

The Lighthouse (SUA, 2019), cel mai recent film al regizorului  american Robert Eggers, câștigător al premiului FIPRESCI la Cannes, va fi proiectat în exclusivitate în România la Dracula Film Festival. Timp de cinci zile, pasionații de filme horror ...

Sacose Disney

Pe lângă filme Pro Video au început și distribuția unor produse originale Disney. ...

Noutati Home Entertainment

Tenet pe Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD

Pro Video ne aduce Tenet cel mai nou film al lui Christopher Nolan pe Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD.  ...

Ultimele Stiri

Tenet pe Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD

Pro Video ne aduce Tenet cel mai nou film al lui Christopher Nolan pe Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD. 

02-12-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Mario Puzo's The Godfather, Coda: The death of Mic…

Pro Video ne aduce pe Blu-ray al treilea film al seriei Nașul, dar versiunea lui Mario Puzo, Mario Puzo's The Godfather, Coda: The death of Michael Corleone / Nașul, Coda: Moartea lui Michael Corleone. Această nouă...

02-12-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Isn't it romantic pe DVD

Pro Video ne aduce pe DVD comedia romantică Isn't it romantic / Cât romantism . 

02-12-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Chernobyl pe Blu-ray (STEELBOOK si plastic)

Pro Video ne aduce miniseria HBO Chernobyl / Cernobîl în format Blu-ray (STEELBOOK și plastic). 

20-11-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Filmul 5 Minute, in regia lui Dan Chisu - la cinem…

Lung-metrajul 5 Minute, în regia lui Dan Chișu va fi lansat oficial în România pe 20 noiembrie și va fi proiectat în șase cinematografe din țară.

17-11-2020 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

GreenTech Film Festival 4: Acces la evenimente si …

GreenTech Film Festival, eveniment dedicat educaţiei și promovării unui stil de viaţă sustenabil, grija faţă de mediu şi tehnologiile verzi, se mută anul acesta în mediul online.

16-11-2020 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Cats & Dogs 3: Paws Unite pe DVD

Pro Video ne aduce în format DVD Cats and Dogs 3: Paws Unite / Câini și pisici 3: Lăbuțe, uniți-vă!. 

12-11-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

V for Vendetta pe 4K UHD

Pro Video ne aduce în format 4K UHD V for Vendetta / V de la Vendetta. 

10-11-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

The Hunt pe blu-ray si DVD

Pro Video ne aduce The Hunt / Vânătoare de oameni în format Blu-ray și DVD. 

30-10-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Debbie Rochon, vedeta genului Horror, omagiata la …

Acordarea titlului onorific de Conte Dracula la fiecare ediție a Dracula Film Festival de la Brașov a devenit o tradiție iar printre cei care au primit trofeul se numără regizorul...

14-10-2020 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Scoob! pe 4K UHD, Blu-ray si DVD

Deși prima aventură animată de lungă durată a mult îndrăgitului Scooby-Doo nu a mai putut fi lansată în cinematografe, Pro Video ni-l aduce pe Scoob! direct în casele noastre în format 4K UHD, Blu-ray și DVD. 

08-10-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Galeria inimilor frante se expune la cinema

Din 23 octombrie 2020, InterComFilm Distribution aduce pe marile ecrane din toată țara Broken Hearts Gallery / Galeria inimilor frânte.

01-10-2020 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Au inceput filmarile pentru RUXX noua drama HBO Eu…

Au început filmările pentru RUXX, nouă producție HBO Europe produsă în România, un serial cu opt episoade de 45 de minute fiecare, scris de Vera Ion și regizat de Iulia...

17-09-2020 | TV & Online | Emanuel Lazarescu

Alter-Native 2020: Alta locatie, alta data, dar ac…

În pofida pandemiei de Coronavirus Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj Alter-Native nu se anulează, doar se transformă, adaptându-se reglementărilor şi măsurilor impuse de situaţia epidemiologică.

17-09-2020 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Sonic the Hedgehog pe 4K UHD (Steelbook și plastic…

Pro Video lansează pe 4K UHD (STEELBOOK și plastic), Blu-ray și DVD, adaptarea jocului SEGA Sonic the Hedgehog. 

10-09-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Crawl pe Blu-ray si DVD

Pro Video lansează pe Blu-ray și DVD, un horror regiazat de Alexandre Aja, Crawl / Ape ucigașe. 

10-09-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Playing with Fire pe Blu-ray si DVD

Pro Video lansează pe Blu-ray și DVD, comedia Playing with Fire / Se-ncinge treaba. 

10-09-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Full Metal Jacket pe 4K UHD

Pro Video lansează pe 4K UHD, capodopera de război a lui Stanley Kubrick, Full metal jacket / Platoșa de oțel. 

10-09-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Like a Boss pe DVD

Pro Video lansează pe DVD, comedia Like a boss. 

10-09-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Cinematografele se redeschid pe 11 septembrie cu B…

After We Collided / După ce ne-am cerat continuă povestea lui Hardin Scott (Hero Fiennes Tiffin) și Tessa Young (Josephine Langford) începută în After / După ce ne-am întâlnit (2019)...

09-09-2020 | Eveniment | Avramescu Alexandru Virgil

Benzi desenate

Romanul grafic Watchmen, disponibil in Romania la Editura Art

In colectia Grafic (Editura Art) a fost lansat volumul de banda desenata Watchmen. ...