In perioada 22-28 octombrie 2010 se va desfasura, la Cinema Studio si la Cinemateca Eforie din Bucuresti, Festivalul Filmului Rus.
Aflat la prima editie, evenimentul este organizat de Institutul Cultural Roman in parteneriat cu Arhiva Nationala de Film, Uniunea Cineastilor si Studiourile MOSFILM.
Vor fi proiectate 21 de lung metraje, de la Zboara cocorii, premiat cu Palme dOr la Festivalul International de Film de la Cannes in 1958, pana la productii lansate in acest an. Festivalul include si o proiectie de filme de animatie realizate in perioada 1930 1970.
Festivalul va incepe vineri, 22 octombrie, la ora 19, la Cinema Studio, cu o seara de gala la care va fi proiectat filmul Lacasul ingerului (2008). Vor lua cuvantul Horia-Roman Patapievici, presedintele Institutului Cultural Roman, presedinte in exercitiu al EUNIC, si regizorul Nikolay Dreyden.
Alaturi de opere faimoase ale unor regizori consacrati, precum Andrei Tarkovski, Andrei Koncealovski, Nikita Mihalkov, Serghei Bondarciuk, Vasili Suksin, Pavel Lunghin, Andrei Zviaghintev, evenimentul programeaza filme semnate de nume reprezentative pentru noile generatii de cineasti din Rusia, distinse la festivaluri internationale importante: Ivan Viripaev, Nikolay Dreyden, Valeriya Gay Germanika, Alexei Popogrebski.
Festivalul va fi prefatat joi, 21 octombrie, ora 18, la Cinemateca Union, de vernisajul unei expozitii de desene semnate de Serghei Eisenstein.
Expozitia, organizata de Institutul Cultural Roman in parteneriat cu Muzeul Filmului Rus si cu Arhiva Nationala de Film, va putea fi vizitata pana pe 28 octombrie.
La vernisaj vor fi prezenti Horia-Roman Patapievici, presedintele Institutului Cultural Roman, si directorii Muzeului Filmului Rus, Naum Kleiman si Maxim Pavlov.
Detalii despre program si despre filmele proiectate puteti gasi si la: http://cinefan.ro">a>
CineFan va prezinta programul FESTIVALUL FILMULUI RUS 2010
CINEMA STUDIO (22-28 octombrie 2010)
Vineri 22 octombrie 2010
11,00 Un cuib de nobili, 1969. R: Andrei Mihalkov-Koncialovski, 111 min
14,00 Catina rosie, 1973. R: Vasili Suksin, 110 min
19,00 Gala de deschidere: Lacasul ingerului, 2008. R: Nikolay Dreyden, 92 min
Sambata 23 octombrie 2010
11.00 Taurul, 2001, R: Aleksandr Sokurov, 94 min
14.00 Antonina isi intoarce capul, 2008, R: Grigori G. Nikulin, 101 min
17.30 Copilaria lui Ivan , 1962. R: Andrei Tarkovski, 95 min
20.00 Cum mi-am sfarsit vara, 2010, R: Alexei Popogrebsky, 124 min
Duminica 24 octombrie 2010
11.00 Zilele eclipsei, 1988, R: Aleksandr Sokurov, 139 min
14.00 Un cuib de nobili, 1969, R: Andrei Mihalkov-Koncealovski, 111 min
17.30 Toata lumea moare, eu nu, 2008, regia Valeriya Gay Germanika, 80 min
20.00 Tarul, 2009, Regia: Pavel Lunghin, 116 min
Luni 25 octombrie 2010
11.00 Soarele alb al desertului, 1970. R: Vladimir Motyl, 85 min
14.00 Copilaria lui Ivan, 1962. R: Andrei Tarkovski, 95 min
17.30 Stepa, 1977. R: Serghei Bondarciuk, 134 min
20.00 Intoarcerea, 2003, R: Andrei Zviaghintev, 105 min
Marti 26 octombrie 2010
11.00 Armistitiul, 2010, R: Svetlana Proskurina, 95 min
14.00 Mana cu briliante, 1968. R: Leonid Gaidai, 100 min
17.30 Zilele eclipsei, 1988. R: Aleksandr Sokurov, 139 min
20.00 Euforia, 2006, regia: Ivan Viripaev, 74 min
Miercuri 27 octombrie 2010
11.00 Operatiunea I, 1965, R: Leonid Gaidai, 95 min
14.00 Taurul, 2001, R: Aleksandr Sokurov, 94 min
17.30 Soarele alb al desertului, 1970. R: Vladimir Motyl, 85 min
20.00 Armistitiul, 2010, R: Svetlana Proskurina, 95 min
Joi 28 octombrie 2010
11.00 Catina rosie, 1974. R: Vasili Suksin, 110 min
14.00 Stepa, 1977. R: Serghei Bondarciuk, 134 min
17.30 Antonina isi intoarce capul, 2008, R: Grigori G. Nikulin, 101 min
20.00 Hrustaliov, masina!, 2006, R: A. Gherman, 137 min
CINEMATECA EFORIE (23-28 octombrie 2010)
Sambata 23 octombrie 2010
17.30 Calauza, 1979, R: Andrei Tarkovski, 163 min
20.30 Lacasul ingerului, 2008, R: Nikolay Dreyden, 92 min
Duminica 24 octombrie 2010
18.00 Program de desene animate rusesti din anii `30 - `70 , 96 min
20.30 Euforia, 2006, R: Ivan Viripaiev, 74 min
Luni 25 octombrie 2010
18.00 Operatiunea I, 1965, R: Leonid Gaidai, 95 min
20.30 Tarul, 2009, R: Pavel Lunghin, 116 min.
Marti 26 octombrie 2010
18.00 Strain printre ai sai, 1974, R: Nikita Mihalkov, 97 min
20.30 Intoarcerea, 2003, R: Andrei Zviaghintev, 105 min
Miercuri 27 octombrie 2010
18.00 Mana cu briliante, 1968, R: Leonid Gaidai, 100 min
20.30 Hrustaliov, masina!, 2006. R: A. Gherman, 137 min
Joi 28 octombrie 2010
18.00 Zboara cocorii, 1957, R: Mikhail Kalatozov, 97 min
20.30 Cum mi-am sfarsit vara, 2010, R: Alexei Popogrebsky, 124 min