Numeroase filme, dintre care 29 in premiera in Romania, productii laureate la Cannes, Cesar, Oscar si Sundance, vor fi proiectate, in perioada 20-26 iunie, in cadrul primei editii a Festivalului Filmului Evreiesc Bucuresti (Bucharest Jewish Film Festival BJFF), la Cinema Studio, Cinema Scala, Terasa Green Hours si Muzeul Taranului Roman.
Evenimentul, organizat de NOI Media Print S.A. si Fundatia Culturala Art Promo, cu sprijinul Centrului National al Cinematografiei si Consiliului General al Municipiului Bucuresti, are ca scop informarea publicului roman privind traditiile si cultura evreiasca, precum si educarea tinerilor in sensul tolerantei interetnice si religioase.
Programul festivalului, disponibil la http://cinefan.ro">include atat filme care abordeaza o gama larga de subiecte ale lumii evreiesti, cat si vernisaje si concerte, pentru a oferi spectatorilor o viziune asupra unui univers aparte: imaginea evreilor despre ei insisi si imaginea evreilor in ochii altor culturi.
Selectia de filme cuprinde atat pelicule in premiera in Romania (Camera Obscura, Gainsbourg: A Heroic Life, A Room and A Half, Bar Mitzvah, Land of Genesis, Leap of Faith, Love During Wartime, etc), productii laureate la evenimente cinematografice de prestigiu (Strangers No More Oscar-ul pentru cel mai bun scurt metraj documentar, 2011, A Film Unfinished Sundance, 2010, My Father My Lord Tribeca, 2007), cat si o serie de documentare TVR realizate de Mihaela Craciun, Adelin Petrisor, Sandrino Gavriloaia si altii.
Alaturi de filmele din program, la Bucuresti vor fi prezenti realizatori si actori, personalitati devenite subiect al acestor productii, care se vor intalni cu specialistii din cinematografia romaneasca, cu reprezentantii mass-media si, nu in ultimul rand, cu publicul bucurestean.
Festivalul Filmului Evreiesc Bucuresti beneficiaza de sprijin din partea Ministerului Culturii, Ambasadei Israelului, Comunitatii evreiesti din Romania si Televiziunii Romane.
O serie de personalitati marcante, reunite intr-un Consiliu Onorific, sunt alaturi de organizatori in pregatirea acestui eveniment: Dan Ben-Eliezer, Ambasador Extraordinar si Plenipotentiar al Israelului in Romania, Radu F. Alexandru, senator, secretar al Comisiei Senatului pentru Cultura, Culte, Arta, Mass-Media, Irina Cajal-Marin, doctor in istoria artei si secretar de stat in Ministerul Culturii,
Cristina Corciovescu, critic de film, membra a Comitetului Director al UCIN, Beatrice Comanescu, director executiv al TVR International, Felicia Waldman, profesor universitar, coordonatorul Centrului de studii ebraice, Alexandru Hausvater, regizor de teatru, Radu Gabrea, regizor de film, Erwin Simsensohn, regizor, presedintele Comunitatii evreilor Bucuresti, Arin Octav Stanescu, avocat.
Festivalul Filmului Evreiesc Bucuresti se inscrie intr-o retea de peste 130 de manifestari similare organizate in intreaga lume sub brand-ul Jewish Film Festival.
Prin gazduirea primului eveniment de acest gen, capitala Romaniei se conecteaza la marile metropole care celebreaza valorile cultural-artistice evreiesti.
Intrarea este libera pentru orice film / eveniment, in limita locurilor disponibile, cu exceptia galei de deschidere.
La gala de deschidere intrarea se face numai pe baza de invitatie.
CineFan.ro va prezinta programul complet al evenimentului:
Luni 20.06.2011
19:00 Gala de deschidere: THE LAST SURVIVOR (92 min.) Invitat: Hedi Fried Supravietuitoare a Holocaustului
Cinema Studio
22:00 NO.4 STREET OF OUR LADY (90 min)
Green Hours
Marti 21.06.2011
16:00 THE CHILD (93 min)
Cinema STUDIO
18:00 A FILM UNFINISHED (88 min)
guest: Itay Ken-Tor, producator
Cinema STUDIO
20:00 AMOS OZ: THE NATURE OF DREAMS (88 min) Invitat: Yonathan & Masha Zur, regizori
Cinema STUDIO
22:00 THE WORST COMPANY IN THE WORLD (50 min)
Green Hours
Miercuri 22.06.2011
16:00 THE SURVIVOR (16 min)
WITH THE RIGHT OF LIFE AND DEATH: ALEX KOZINSKI (25 min)
ONE HUNDRED YEARS OF SERENITY WITH MEDI WECHSLER DINU (27 min)
IN NORMAN MANEA'S BUCOVINA (22 min)
Cinema STUDIO
18:00 PROTEKTOR (98 min) Invitat: Nicola Galliner, director JFFB
Cinema STUDIO
20:00 WAGNER & ME (89 min) Invitat: Patrick McGrady, regizor
Cinema STUDIO
22:00 LA CAMARA OBSCURA (85 min)
Green Hours
Joi 23.06.2011
16:00 RED SHIRLEY (28 min)
THE TAILOR (6 min)
STRANGERS NO MORE (40 min)
Invitat: Igal Avidan, jurnalist
Cinema Studio
17:30 AJAMI (124 min) Invitat: Igal Avidan, jurnalist
Cinema Studio
20:00 A ROOM AND A HALF (130 min) Invitat: Andrey Khrzhanovskiy, regizor
Cinema Studio
22:00 TANGO, A STORY WITH JEWS (62 min)
Green Hours
Vineri 24.06.2011
14:00 LOVE DURING WARTIME (92 min)
Cinema STUDIO
16:00 SIXTY AND THE CITY (70 min) Invitat: Nili Tal, regizor
Cinema STUDIO
18:00 ROMEO & JULIET IN YIDDISH (89 min)
Cinema STUDIO
20:00 GAINSBOURG, VIE HEROIQUE (130")
Cinema STUDIO
22:00 IDA'S DANCE CLUB (59 min)
Green Hours
22:30 SONG OF THE LODZ GHETTO (122 min)
Muzeul Taranului Roman
Sambata 25.06.2011
12:00 BEING JEWISH IN FRANCE (185 min)
Cinema SCALA
16:00 FIVE HOURS FROM PARIS (90 min)
Cinema SCALA
18:00 I WONDER HOW LONG CRANES LIVE (30 min)
THE DESTINY OF AN ACTRESS: ROZINA CAMBOS (34 min)
Cinema SCALA
21:00 NAOMI (102 min)
Cinema SCALA
22:00 THE KLEZMATICS: ON HOLY GROUND (106 min)
Green Hours
22:30 CABAL IN CABUL (87 min) Invitat: Dan Alexe, regizor
Muzeul Taranului Roman
Duminica 26.06.2011
12:00 BAR MITZVAH (75 min)
Cinema SCALA
14:00 LEAP OF FAITH (95 min)
Cinema SCALA
16:00 THE MAGIC OF KABBALAH (30 min)
DAVID BARKAR - THE WANDERING SON COMES BACK HOME (30 min)
UPRIGHT AMONG PEOPLES (30 min)
Cinema SCALA
18:00 MY FATHER, MY LORD (80")
Cinema SCALA
20:00 Gala de inchidere: LAND OF GENESIS (87 min)
Invitat: Estee Mecklberg, producator
Cinema SCALA
22:00 WORLD CLASS KIDS (54 min)
Green Hours
22:30 THE MATCHMAKER (118 min)
Muzeul Taranului Roman