In laboratoarele Kinofest, se prepara a 8-a editie a festivalului de film digital. Se iau 4 locatii diferite, ingrediente kino: animatii, filme de fictiune, videoclipuri, microfilme si se presara actiune!

Intre 26 si 28 septembrie, vino la Cinemateca Union, Energiea Pub, centrul cultural independent Carol 53 si Gradina cu filme sa vezi tot ce e mai bun in domeniul digital: peste 200 de scurt metraje premiere in Romania, dintre care 67 in competitie, programe de filme germane, filme spaniole, filme japoneze, productiile celor mai bune scoli de animatie franceze (Gobelins si ArtFx), si multe altele.

La fel ca anul trecut, competitia de Micromovie are loc online pe www.kinofest.com, intre 1 si 28 septembrie: filmele finaliste sunt disponibile pentru vizionare pe internet si pot fi votate de public, iar filmul care aduna cele mai multe aprecieri este desemnat castigator.

Competitiile de Animatie (32 de filme) si Fictiune (20 de filme) vor fi proiectate la Cinema Union si jurizate de profesionisti.

Juriul de animatie: Cristina Zaharia (critic de film si redactor-sef Port.ro), Radu Tinc (art director MEKA Creative Open Space, grafician si animator), Bogdan Lazar (director de animatie si co-proprietar la Golem Studio), Eugen Erhan (desenator), Andrei Cotrut (desenator).

Juriul de fictiune: Mihai Fulger (jurnalist si critic de film, redactor-sef la Cinemateca Romana), Catalin Saizescu (regizor de film), Toma Cuzin (actor), Claudia Motea (actor si scenarist), Diana Metiu (scenograf si profesor).

In selectia oficiala de filme sunt prezenti patru autori romani: Cristina Grosan (O vacanta la mare) in competitia de Fictiune, Andrei Nicolae (Space Boy and Space Dog) la Micromovie, iar in sectiunea Off Competition Cristina Dalea (Just One More) si Maria Pla (No Way Entry).

Ca spatii culturale evidentiate in festival – va exista un program de limba germana, productii 2014, exceptionale (14 filme) prezentat de Goethe Institut Bucuresti. 

Germania a fost mereu una din primele 4 tari ca numar de filme prezentate la Kinofest. Si anul acesta filmele germane sunt o prezenta importanta, calitatea si originalitatea lor confirmand odata in plus valoarea de trendsetter a spatiului cultural german, valoare care ii pune mereu pe creatorii germani in avangarda filmului digital.

Japonia e de asemenea reprezentata in festival, cu o prezenta consistenta de trei ore de program – o selectie de scurt metraje japoneze din festivalul Short Shorts Film Festival & Asia 2014.

Filmele din sectiunile oficiale vor putea fi vizionate la Cinematograful Union (Ion Campineanu 21); intrarea costa 20 lei / zi (7 ore de proiectii) sau abonament 40lei / 3 zile. Biletele se pot cumpara: in avans de la myticket.ro, si in zilele festivalului – de la Cinema Union.

La Energiea Pub, Carol 53 si Gradina cu filme intrarea este libera.

Anul acesta, afisul festivalului a fost desemnat prin concurs public, international. Autorul propunerii castigatoare este Aaron Thai, animator si grafician stabilit in Londra.

BAGA FILME! La Kinofest 2014.

Kinofest este un proiect cultural romanesc, original, realizat de Asociatia Kinofest. Cu spijinul Centrului National al Cinematografiei

Despre Kinofest

Kinofest este cel mai important festival de film digital din Romania organizat incepand din 2007. 

In cele 7 editii Kinofest, au fost prezentate peste 2500 de scurt-metraje, in ceea ce noi consideram a fi cea mai buna selectie de filme dintr-un festival romanesc (60% filme premiate international, 90% premiere in Romania, 20-30% premiere mondiale, concurenti castigatori de Oscar, Cannes, Annecy, etc).

Kinofest promoveaza genuri si tehnici variate de filme, unele populare sau din contră mai putin abordate la festivalurile autohtone. Festivalul isi propune sa promoveze noile viziuni in media, tehnologii inovative, artisti independenti si creatiile lor – film, muzica si arte vizuale.

 

Program Kinofest 2014

 

Cinema Union

Vineri 26.09.2014

16.45-18.00 OFF Animatie 1

18.00-19.30 Competitie Fictiune 1

18.40-21.00 Competitie Ficitune 2

21.00-22.30 OFF Animatie 2

Sambata 27.09.2014

16.40-18.00 OFF Fictiune 1

18.00-19.30 Competitie Animatie 1

19.40-21.00 Competitie Animatie2

21.00-22.30 OFF Fictiune 2

Duminica 28.09.2014

16.45-17.00 Competitia Micromovie

18.00-18.30 Panorama Gobelins

18.30-19.00 Panorama Artx

19.00-20.00 Filmele premiate Kinofest 2014

20.00-22.00 Made In Germany

 

Carol 53

Vineri 26.09.2014

20.00-22.00 Short Shorts Film Festival & Asia 2014 Japan Shorts (1)

Sambata 27.09.2014

20.00-22.00 Short Shorts Film Festival & Asia 2014 Japan Shorts (2)

Duminica 28.09.2014

20.00-22.00 Short Shorts Film Festival & Asia 2014 Japan Shorts (3)

 

Energiea Pub

Vineri 26.09.2014

19.00-21.00 Tortilla de cortometrajes

Sambata 27.09.2014 

World Panorama - Animatie

Duminica 28.09.2014 

World Panorama – Fictiune

 

Gradina cu filme

Vineri 26.09.2014

19.00-21.00 BEST KINOFEST

Sambata 27.09.2014

19.00-21.00 BEST KINOFEST

Duminica 28.09.2014

19.00-21.00 BEST KINOFEST

 

PROGRAM FICTIUNE KINOFEST 2014

Program 1

1. Evolucion, Marcos Andavert (9’30” / Spania)

2. The Box, Ascha Zimmermann (14’ 30” / Germania)

3. Verge Of Explosion, Yusuke Fujii ( 8’47” /Japonia)

4. Amasia, Guillaume Renier, Adrien Bisiou, Gaelle Seguillon, Fabien Kretschmer (7’25” / Franta)

5. Virgenes, Asier Aizpuru (19’56” / Spania)

6. Best Man, Tomer Werechson  (5’30/ Israel)

7. Cargols!, Geoffrey Cowper (17' / Spania) 

8. Lubka, Zhenya Krukova (Evgeniya Kartashova) (7’ / Rusia)

9. Lila, Carlos Lascano (9’ Argentine/Spain)

10. Pase Privado, Natxo López (15’ / Spania)

11. Lovebook, Hana Kotlářová ( 9’ / Cehia)

Program 2

12. Cólera, Aritz Moreno (6’15” / Spania)

13. O Vacanta La Mare, Cristina Grosan (12’ / Bosnia Hertegovina/Romania)

14. Firme Usted Aqui, Rodrigo Zarza (10’30” / Spania)

15. Good Morning Bad Boy!, Ryo Sugiyama (15’ 37’ / Japonia)

16. Detrás Del Espejo, Julio O. Ramos (12’ / Peru)

17. Thousandth Street, Alexis Amant, Jeremy Nguyen, Ghali Ouazzany, Maxime Servoise (6’45” /Franta)      

18. Border Patrol, Peter Baumann (15’ / Germania)

19. Peluquero Futbolero, Juan Manuel Aragón ( 12’54” / Spania)

20. Shadow, Lorenzo Recio (20' / France)

 

Panorama Gobelins

1. Floating In My Mind, Hélène Leroux (3’ / 10” / Franta)

2. Un Conte, Guillaume ARANTES (2’28” / Franta)

3. Fol'Amor, Augustin Clermont, Gilles Cortella, Marthe Delaporte, Clement De Ruyter, Maïlys Garcia, Gaspard Sumeir, Pierre Rütz (2’26’ / Franta)

4. Meet Meat, Juliaon Roels, Christine Shin, Eve Guastella, David Martins Da Silva, Maël Jaouen (2’22’ / Franta)

5. Annie, Léa Justum, Chloé Nicolay, Laura Pannetier, Taylor Price, Xavier Sailliol (2’45” / Franta)

6. Myosis, Emmanuel Asquier Brassart, Ricky Cometa, Guillaume Dousse, Adrien Gromelle, Thibaud Petitpas (3’13” / Franta)

7. Spotted, Yoann Bomal, Estelle Chaloupy, Cyrille Chauvin, Sarah Colmet Daâge, Karina Gazizova, Jeanne Sylvette Giraud (3’27’ / Franta)

8. The Longest Road, Manddy Wyckens (4’1” / Franta)

 

Panorama ArtFx

1. Initium, Alexandre Dechel, Adrien Lambert, Emeric Larochette, James Ross Greetham (4’59” / Franta)

2. Atome, Adrien Cappai, Chloé Mille, Valentin Tuil (3’50” / Franta)

3. La Grotte dans l'Île avec le Trésor à l'intérieur, François Audagiori, Marie Laure Bonnet, Raphaëlle Duché, Benoît Grynberg, Prunelle Saint-Pastou (4’44’ / Franta)

4. Catch a Lot, Yohann Clement, Roman Dumez, Richard Lim, Kévin Palluet, Martyn Stofkooper, Jean Marie Vouillon (4’ / Franta)

5. Runaway, Romain Chauliac, Ludovic Fregé, Yoann Gouraud, Quentin Medda (5’10” / Franta)

6. Meet The Myth, Benjamin Barbelet, Jérôme Catayée, Amandine Claude, Thibault Pissot (5’10” / Franta)

7. Thousandth Street, Alexis Amant, Jeremy Nguyen, Ghali Ouazzany, Maxime Servoise (6’45” /Franta)

8. Amasia, Guillaume Renier, Adrien Bisiou, Gaëlle Seguillon, Fabien Kretschmer (7’25” / Franta)

 

Program OFF Fictiune KINOFEST 2014

OFF FICTIUNE 1

1. Vodka & Vermut, Pablo Rivas ( 4’ /Franta)

2. Penile Code, Sharath Chandra Bose (14’ 55” / India)

3. Mano A Mano, Ignacio Tatay (7’ / Spania)

4. Musical Passengers, Sergey Pantykin (18’10” / Rusia)

5. Berlin Troika, Andrej Gontcharov (15' /Germania)

6. I Feel Lost, Juan Manuel Aragón ( 12’54” / Spania)

 

OFF FICTIUNE 2

8. Just One More, Cristina Dalea (8’30” / Romania)

9. Amira, Isabelle Mayor (18 / Franta)

10. Der Postbote, Alxander Alaluukas (7’9” / Germania)

11. Sprint To The Past, Selkin Feodor (16’ / Rusia)

12. Patika, Onur YAĞIZ (22’ / Turcia / Franta)

13. Summer Fall, Maryna Roshchyna ( 20’ / Ucraina)

 

Scurt metraje spaniole

1. Os Meninos Do Rio, Javier Macipe (14’ /Spania & Portugalia) 

2. Nena, Alauda Ruiz de Azua (12’ /Spania) 

3. El Bicho, Irene Hernanz (7’20 / Spania) 

3. Rem, Joseba Alfaro (16’35” / Spania) 

5. Zęla trovkę,  Asier Altuna (13’14” /Spania)

6. La Soledad Del Cormoran, Guillermo Chapap (17’53” /Spania) 

7. Helsinki, Juan Beiro (15' / Spania) 

8. Love Crisis, Chus De Castro & Olga Ruano (6’37” /Spania)

 

Competitie Animatie

Program 1

1. Drag Me: An Urban Music Tale, Nikos Kellis (5’41” / Grecia)

2. Akaiito, Asako Okino ( 3’ 6” / Japonia)

3. Coda, Alan Holly ( 9’ / Irlanda )

4. Fänger, Fabian Koppenhöfer (5’ /Germania)

5. Lakomstwa Endemita, Natalia Dziedzic (11‘8 “/ Polonia)

6. La nuit américaine d’Angélique, Pierre Emmanuel Lyet et Joris Clerté (7’25” /Franta)

7. Something Important, Nai Wei Liu (7’19” / SUA)

8. Calf Life, Franck Guillou (6'53  / Franta)

9. Quälen, Rebecca Blöcher (4’3” / Germania)

10. Un Conte, Guillaume Arantes (2’28” / Franta)

11. The Trojan Baby, Simon Rogowski (17’30” / Germania, Anglia)

12. El Terrible El Bubar, Guillou and Franck Bonnet (2'25 / Franta)

13. Le Gouffre, Carl Beauchemin, David Forest, Thomas Chrétien (10’36” / Canada)

14. The Girl Who Missed The Bus, Anne Lucht ( 1’40” / Germania)

 

Program 2

15. Floating In My Mind, Hélène Leroux (3’ / 10” / Franta)

16. Why Not Kill A Fly, Farhad Alizadeh (5’ / Iran)

17. Bad Toys II, Danel Brunet & Nicolas Douste (5’45” / Franta)

18. Déjà-Moo, Stefan Müller (9’59”/ Germania)

19. Mattsu, Yamma, and Moburi, Saku Sakamoto (9’ / Japonia)

20.Gruby i chuddy, Aleksandra Brozyna (8’ 41” / Polonia) 

21. Je te rencontre, Kyoung won (3’42” / Franta)

22. The Gift, Suraj S (9’9” / India)

23. An Adventurous Afternoon, Ines Christine Geisser & Kirsten Carina (6’ / Germania)

24. Meet The Myth, Benjamin Barbelet, Jérôme Catayée, Amandine Claude, Thibault Pissot (5’10” / Franta)

25. Gashapon Kou-lou-kou-lou, Wei Yuan Chen (5’12” / Taiwan)

26. Trzej Krolowie, Anna Blaszczyk (8’9” / Polonia)

27. Mimma, Calvin Antoine Blandin (12’40” /  Franta)

28. Reminded of my weight, Choo bin yong ( 4’31” / Singapore)

29. Tic Toc, Li Jing Yi  (3’15” / Taiwan)

30. Catch a Lot, Yohann Clement, Roman Dumez, Richard Lim, Kévin Palluet, Martyn Stofkooper, Jean Marie Vouillon (4’ / Franta)

31. A Boy And His Little Monster, Hsiao Hsiang Ping (3’ 28” / Taiwan)

32. Dad's Fragile Doll, Ali Zare Ghanatnowi (15’ / Iran)

 

Short Shorts Film Festival & Asia 2014 Japan Shorts

A Soccer Story, Liliana Sulzbach ( 12’ / Japonia)

Bumpy Road, Sungho Moon ( 30’ / Japonia)

Himokawa Rhapsody, Kayo Nakamura (25’ / Japonia)

Tokyo Symphony, Toshiro Sonoda (14’ / Japonia)

Flavor of That Day, Yuki Saito (20’ / Japonia)

Transit Visuals, Alfonso Torre ( 24’ / Japonia) 

The theme of Obachaaan, Project Obachaaan(2’ 30 ‘ / Japonia)

Swinging Skirt, Yusaku Okamoto (20’ / Japonia)

Stroboscope, A.T (23’ / Japan)

Shokudo, Atsushi Ito (3’34” / Japonia)

Original Sins, Takato Hosoi (25’ / Japonia)

In the Tree House, Tsuyoshi Nakakuki (20’ / Japonia)

Here, There, Ichiro Tani (4’ / Japonia)

An innocent beat, Kazuhisa Kotera (19’ / Japonia)

 

OFF 1 ANIMATIE

1. Cyclone  Forever, Faiyaz Jafri ( 3’45” / SUA)

2. Stardast, Mischa Rozema (4’ / Olanda)

3. Surface Tension, Elena Renn  (2’32” / Australia )

4. Dunkeldingens Düsterschau, Christian von Aster (12’53” /Germania)

5. The God Machine, , Pablo Polledri (1’ / Argentina)

6. 300.000 DOLLARS, Mario Serrano Hervas (3'5" / Spania)

7. The Crumpets-Croco Deal, Raoul Magrangeas (13’ / Franta)

8. No Way Entry, Maria Pla (4’5” / Romania)

9. Symmetricity, Alexander Nemenkov (24’37” / Rusia)

 

OFF 2 ANIMATIE

10. Hikari, Hanny Lu (4’24” / SUA)

11. True Giant, Motomichi Nakamura, (2’55” / Ecuador)

12. Hoblio - The Path to Freedom, Piero Tonin (7’ / Italia)

13. Fish Village, Bak Liping (3’19” /Singapore)

14. Moins con que la lune, Julie Rembauville, Nicolas Bianco-Levrin (3’ 45” / Franta)

15. El viejo Emil, Javier Ferrer (4’ 45” / Spania)

16. Don’t Worry, I’ll Do It, Jordan Wong (4’14” /SUA)

17. Medical Adventure Power!, Josh Weisbrod (2’46” / USA)

18. Hunger, Cho, Hui-Hsin (4’15” / Tawian)

19. Hunting, Dengke Chen (4’27” /USA)

20. Space Cat Hob, Loïc Bramoullé (6’ /Franta)

21. Tiny People Tribe, Motomichi Nakamura, (2’55” / Ecuador)

22. The Voyage, Po-Yen Wang (6’37” / Taiwan)

23. Zona De Banhas, Sergio Carvalho (28'40" / Portugalia)

24. 1979, Sarah Hatooka (3’13” / Israel)

25. Hi Im New, Mario Serrano Hervas (3’25 / Spania)


Din aceeasi categorie...

The Protector sezonul 2 pe Netflix

Primul sezon The Protector a fost lansat în decembrie anul trecut și a atras atenția fanilor din Turcia și din toată lumea.  ...

Vladimir Furdik - The Night King - din serialul Game of Thrones, vine la East European Comic Con

Vladimir Furdik, actorul care îl interpretează pe cel mai înspăimântător personaj - The Night King - din serialul deceniului, Game of Thrones, vine la East European Comic Con în zilele de 25 și 26 mai. ...

Nicholas Brendon din Buffy The Vampire Slayer vine la East European Comic Con

Nicholas Brendon, cunoscut publicului larg pentru rolul lui Xander Harris, prietenul de nădejde al lui Buffy, din serialul de top Buffy the Vampire Slayer, va veni pentru prima dată în Romania la East European Comic Con. ...

Actrita Ileana Stana Ionescu va fi distinsa cu Premiul Gopo pentru Intreaga Cariera

Actrița Ileana Stana Ionescu va fi omagiată cu Premiul pentru Întreaga Carieră în cadrul celei de-a  13-a ediții a Galei Premiilor Gopo.

Premiile Gopo 2019: Nominalizarile

Moromeții 2, Charleston, Dragoste 1. Câine și Pororoca - sunt filmele cu cele mai multe nominalizări la Premiile Gopo 2019.

A inceput Oscar 2019. Cine sunt castigatorii?

Premiile Oscar 2019, cel mai așteptat eveniment din lumea cinematografiei, a început la ora 3 (ora României). 

Oh, Ramona! - Cel mai vizionat film al acestui weekend in Romania

Filmul pentru adolescenți Oh, Ramona! s-a luat la trântă in acest weekend cu blockbuster-ele americane Alita: Battle Angel și Happy death day 2U și a ieșit învingător. ...

Lady Gaga in genunchi in fata actorului regizor Bradley Cooper in Las Vegas

Lady Gaga și Bradley Cooper formează cel mai iubit cuplu de pe marile ecrane, în acest moment. Cei doi au reușit să îi emoționeze pe fani, în timpul unui concert susținut de cântăreață. ...

Robert Picardo din Star Trek Voyager vine la East European Comic Con 2019

East European Comic Con, cel mai mare eveniment din estul Europei, dedicat pasionaților de filme, seriale, jocuri video, cosplay și nu numai, se pregătește pentru a șaptea ediție care va avea loc in perioada 24-26 mai la Romexpo.

Nominalizari Oscar 2019

Au fost anunțate nominalizările la Premiile Oscar din acest an. Fără prea multe surprize, filmele favorite au primit cele mai multe nominalizări.

Ghinionistul, primul film romanesc care ajunge pe platforma Netflix

Comedia filmată în judeţul Caraş-Severin turnat la Reșița, Anina și Văliug poate fi vizionat și pe Netflix. E vorba despre Ghinionistul regizat de Iura Luncaşu. ...

Incepe Oscar Weekend 2019!

Aflat la cea de-a 5-a ediție, Oscar Weekend aduce la Cinema Elvire Popescocele mai titrate filme ale anului 2018, propuse sau aflate în cursa pentru Oscarul la categoria Cel mai bun film într-o limbă străină. ...

Globurile de Aur 2019 - Castigatorii

Globurile de Aur 2019 ne-au oferit câteva surprize în acest an. Deşi era marele favorit, A Star Is Born regizat de Bradley Cooper, în care actorul, regizor și scenarist, joacă alături de Lady Gaga, pelicula a plecat acasă doar cu premiul pentru cea m...

Wajib, in premiera in Romania la deschiderea primei editii a Festivalului Filmului Palestinian

Drama multipremiată Wajib – Invitație la nuntă (2017), regizată de Annemarie Jacir, va putea fi văzută în premieră în România la deschiderea primei ediții a Festivalului Filmului Palestinian (FFP). 

Franco Nero vine la Bucuresti pentru intalnirea juriului Bucharest Best Comedy Film Festival

În perioada 22 - 25 noiembrie, Asociația CulturALL în parteneriat cu Primăria Capitalei prin ARCUB pregătește la București prima ediție a Bucharest Best Comedy Film Festival, ce va avea loc în 2019.

KINOdiseea 2018 gata de start

Cea de-a 10-a ediție a Festivalului Internațional de Film pentru publicul tânăr KINOdiseea va avea loc la București, în perioada 8-13 noiembrie.

Propunerile Romaniei si Ungariei la Oscar – la Alter-Native 2018

Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj Alter-Native - care se va desfășura la Palatul Culturii din Tîrgu-Mureş, în perioada 7-11 noiembrie - include, şi anul acesta, în programul de lung metraje, propunerile României şi Ungariei pentru nomi...

Asghar Farhadi vine in Romania la Les Films de Cannes a Bucarest 2018

Cel mai renumit regizor iranian, Asghar Farhadi, singurul regizor care a fost laureat cu două premii Oscar pentru cel mai bun film străin, vine la Les Films de Cannes à Bucarest.

S-au pus in vanzare biletele pentru Les Films de Cannes a Bucarest 2018

Programul complet al proiecțiilor din cadrul Les Films de Cannes à Bucarest este accesibil de astăzi pe site-ul filmedefestival.ro iar biletele pot fi achiziționate prin Eventbook.ro.

Filme din Israel, Romania si Norvegia, in competitia de lung metraje a Dracula Film Festival 2018

Producţii din Israel, România, Norvegia, Reunion, China şi Italia au fost selecţionate în competiţia de lung metraje a celei de-a șasea ediţii a Dracula Film Festival, care are loc între 17 şi 21 octombrie, în Braşov, la Centrul Cultural Reduta, Cine...

Kinofest 2018: Castigatorii

A dousprezecea editie a Festivalului International de Film Kinofest s-a sfarsit.

Incepe Kinofest 2018!

Festivalul Internaţional de Film Kinofest, ajuns la a douăsprezecea ediţie, aduce în faţa publicului 150 de scurt metraje, proiectate în patru oraşe: Bucureşti (la Cinema Elvire Popesco şi Foto Cabinet), la Cluj  (Urania Palace), la Oradea (Moszkva C...

Carlos Reygadas – invitat de onoare la Les Films de Cannes a Bucarest 2018

Les Films de Cannes à Bucarest, festivalul care aduce în România, din 2010, cele mai importante filme ale anului în prezența unor autori reputați, va avea loc anul acesta între 19 și 28 octombrie în București - Cinema PRO, Cinema Elvire Popesco, Cine...

Cinema in aer liber 2018: Proiectii de film pe Insula Artelor din Parcul Titan

20 de filme vor fi proiectate în aer liber, între 21 august – 16 septembrie pentru spectatorii bucureșteni.

Pelicula 2018: Selectia oficiala si Juriul

Iata titlurile celor șase filme din prima competiție a festivalului Pelicula și, de asemenea, componența juriului care va alege anul acesta în timpul festivalului Cel mai bun film din această selecție.

Noutati Home Entertainment

The Nutcracker and the Four Realms pe DVD

Pro Video lansează pe DVD noua adaptare a baletului Spărgătorul  de nuci, The Nutcracker and the Four Realms / Spărgătorul de nuci şi cele p...

Ultimele Stiri

The Nutcracker and the Four Realms pe DVD

Pro Video lansează pe DVD noua adaptare a baletului Spărgătorul  de nuci, The Nutcracker and the Four Realms / Spărgătorul de nuci şi cele patru tărâmuri.

15-03-2019 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Aquaman pe Blu-ray 3D, 4K UHD, Blu-ray (steelbook …

Pro Video lansează pe Blu-ray 3D, 4k UHD, Blu-ray (steelbook și plastic) și DVD cel mai nou film din universul DC, Aquaman.

15-03-2019 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

The Front Runner pe Blu-ray si DVD

Empire Film lansează pe Blu-ray și DVD primul film biografic The Front Runner / Candidatul. 

14-03-2019 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

The Protector sezonul 2 pe Netflix

Primul sezon The Protector a fost lansat în decembrie anul trecut și a atras atenția fanilor din Turcia și din toată lumea. 

13-03-2019 | Eveniment | Avramescu Alexandru Virgil

Vladimir Furdik - The Night King - din serialul Ga…

Vladimir Furdik, actorul care îl interpretează pe cel mai înspăimântător personaj - The Night King - din serialul deceniului, Game of Thrones, vine la East European Comic Con în zilele...

11-03-2019 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Creed 2 pe Blu-ray si DVD

Pro Video lansează pe Blu-ray și DVD continuarea succesului din 2015 şi cel mai bun film din această serie, Creed 2.

11-03-2019 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Incasarile filmelor din MCU (Marvel Cinematic Univ…

În acest weekend s-a lansat Captain Marvel - cel de-al 21-lea film cu supereroi din seria MCU (Marvel Cinematic Universe / Universul Cinematografic Marvel). 

11-03-2019 | CineStuff | Cinefan.ro

Captain Marvel: Carol Denvers si nostalgia anilor …

Din 8 martie (de Ziua Femeii) veți putea urmări la cinema al 21-lea film MCU, Captain Marvel.

08-03-2019 | CineStuff | Avramescu Alexandru Virgil

Adam Brown din The Hobbit si Pirates of the Caribb…

Cea de-a șaptea ediție a celui mai așteptat eveniment dedicat pasionaților de filme, seriale, jocuri video, cosplay, East European Comic Con, va avea loc în perioada 24-26 mai la Romexpo.

08-03-2019 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Un nou an – O nouă vrăjitoare – Un nou iubit?

Chilling Adventures of Sabrina / Sabrina: Între lumină și întuneric recreează aventurile din serialul Sabrina, vrăjitoarea adolescentă, într-o poveste întunecată despre maturizare presărată cu momente de groază, oculte și, desigur, magice.

05-03-2019 | CineTV | Avramescu Alexandru Virgil

Nicholas Brendon din Buffy The Vampire Slayer vine…

Nicholas Brendon, cunoscut publicului larg pentru rolul lui Xander Harris, prietenul de nădejde al lui Buffy, din serialul de top Buffy the Vampire Slayer, va veni pentru prima dată în...

04-03-2019 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Actrita Ileana Stana Ionescu va fi distinsa cu Pre…

Actrița Ileana Stana Ionescu va fi omagiată cu Premiul pentru Întreaga Carieră în cadrul celei de-a  13-a ediții a Galei Premiilor Gopo.

03-03-2019 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Overlord 4K UHD si DVD

Odeon Film lansează în format 4K UHD şi DVD, Overlord, un horror produs de prolificul J.J. Abrams si regizat de Julius Avery.

02-03-2019 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Widows pe Blu-ray si DVD

Odeon Film lansează în format Blu-ray şi DVD, Widows / Văduve.

02-03-2019 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Annihilation pe Blu-ray si DVD

Regizorul filmului Ex Machina aduce un nou film SF de colecţie în format Blu-ray şi DVD, Annihilation / Anihilarea.

02-03-2019 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Smallfoot: Legenda lui Bigfoot cu susul in jos

Din 1 martie puteți achiziționa de pe www.provideo.ro animația Smallfoot / Aventurile lui Smallfoot în format Blu-ray 3D, Blu-ray și DVD.

02-03-2019 | CineStuff | Avramescu Alexandru Virgil

Premiile Gopo 2019: Nominalizarile

Moromeții 2, Charleston, Dragoste 1. Câine și Pororoca - sunt filmele cu cele mai multe nominalizări la Premiile Gopo 2019.

01-03-2019 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Sa nu ucizi: Din 1 martie la cinema

Ro Image 2000 împreună cu Idea Film Distribution anunță premiera în cinematografe a filmului Sa nu ucizi - semnat de Gabi Virginia Șarga și Cătălin Rotaru.

27-02-2019 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

A inceput Oscar 2019. Cine sunt castigatorii?

Premiile Oscar 2019, cel mai așteptat eveniment din lumea cinematografiei, a început la ora 3 (ora României). 

25-02-2019 | Eveniment | Avramescu Alexandru Virgil

Cold Pursuit - Probleme in nameti

Din 22 februarie la cinema veți putea urmări cel mai nou thriller cu Liam Neeson în rol principal, Cold Pursuit / Ucide-i cu sânge rece.

24-02-2019 | CineStuff | Avramescu Alexandru Virgil

Benzi desenate

Romanul grafic Watchmen, disponibil in Romania la Editura Art

In colectia Grafic (Editura Art) a fost lansat volumul de banda desenata Watchmen. ...