Arrival si Nocturnal Animals au primit fiecare cate 9 nominalizari iar Manchester by the Sea are 6.
Fantastic Beasts and Where to Find Them, Hacksaw Ridge, Lion si I, Daniel Blake au primit cate 5 nominalizari fiecare. Moonlight si Florence Foster Jenkins au primit cate 4 nominalizari.
Ceremonia decernarii Premiilor BAFTA 2016 – Premiile Academiei de Film Britanice, va avea loc pe 12 februarie 2017 la Royal Albert Hall din Londra.
Ceremonia va fi gazduita de Stephen Fry si va fi transmisa in exclusivitate pe BBC One si BBC One HD, spectacolul fiind precedat de o transmisiune a sosirii celebritatilor pe covorul rosu.. Show-ul va fi transmis live si in majoritatea tarilor din intreaga lume.
Nominalizatii la Premiul EE Rising Star Award, sunt: Anya Taylor-Joy, Laia Costa, Lucas Hedges, Ruth Negga si Tom Holland. Acest premiu este votat de public si este acordat unei actrite sau actor care a dovedit un talent exceptional.
Nominalizarile au fost anuntate astazi de Dominic Cooper si Sophie Turner.
Premiile Academiei de Film Britanice (BAFTA) s-au decernat pentru prima data in 1947 si continua si in prezent ca un eveniment anual care sa recunoasca, onoreze si recompenseze pe cineastii care au facut filme in anul precedent si au fost prezentate in cinematografele britanice.
Iata lista completa a nominalizarilor la Premiile BAFTA 2017:
Cel mai bun film
Arrival
I, Daniel Blake
La La Land
Manchester By The Sea
Moonlight
Cel mai bun film britanic
American Honey
Denial
Fantastic Beasts and Where To Find Them
I, Daniel Blake
Notes On Blindness
Under The Shadow
Cel mai bun debut britanic (scenarist, regizor sau producator):
The Girl With All the Gifts: Mike Carey (scenarist), Camille Gatin (producator)
The Hard Stop: George Amponsah (scenarist / regizor / producator), DIONNE WALKER (scenarist / producator)
Notes on Blindness: Peter Middleton (scenarist / regizor / producator), James Spinney (scenrist / regizor), Jo-Jo Ellison (producator)
The Pass: John Donnelly (scenarist), Ben A. Williams (regizor)
Under the Shadow: Babak Anvari (scenarist / regizor), Emily Leo, Oliver Roskill, Lucan Toh (producatori)
Cel mai bun film strain
Dheepan
Julieta
Mustang
Son Of Saul
Toni Erdmann
Cel mai bun documentar
13th
The Beatles: Eight Days A Week- The Touring Years
The Eagle Huntress
Notes On Blindness
Weiner
Cea mai buna animatie
Finding Dory
Kubo And The Two Strings
Moana (Vaiana)
Zootropolis (Zootopia)
Cel mai bun regizor
Denis Villeneuve - Arrival
Ken Loach - I, Daniel Blake
Damien Chazelle - La La Land
Kenneth Lonergan - Manchester By The Sea
Tom Ford - Nocturnal Animals
Cel mai bun scenariu original
Hell Or High Water - Taylor Sheridan
I, Daniel Blake - Paul Laverty
La La Land - Damien Chazelle
Manchester By The Sea - Kenneth Lonergan
Moonlight - Barry Jenkins
Cel mai bun scenariu adaptat
Arrival - Eric Heisserer
Hacksaw Ridge - Robert Schenkkan, Andrew Knight
Hidden Figures - Theodore Melfi, Allison Schroeder
Lion - Luke Davies
Nocturnal Animals - Tom Ford
Cel mai bun actor intr-un rol principal
Andrew Garfield - Hacksaw Ridge
Casey Affleck - Manchester By The Sea
Jake Gyllenhaal - Nocturnal Animals
Ryan Gosling - La La Land
Viggo Mortensen - Captain Fantastic
Cea mai buna actrita intr-un rol principal
Amy Adams - Arrival
Emily Blunt - The Girl On The Train
Emma Stone - La La Land
Meryl Streep - Florence Foster Jenkins
Natalie Portman - Jackie
Cel mai bun actor intr-un rol secundar
Aaron Taylor-Johnson - Nocturnal Animals
Dev Patel - Lion
Hugh Grant - Florence Foster Jenkins
Jeff Bridges - Hell Or High Water
Mahershala Ali - Moonlight
Cea mai buna actrita intr-un rol secundar
Hayley Squires - I, Daniel Blake
Michelle Williams - Manchester By The Sea
Naomie Harris - Moonlight
Nicole Kidman - Lion
Viola Davis - Fences
Cea mai buna muzica originala
Arrival - Jóhann Jóhannsson
Jackie - Mica Levi
La La Land - Justin Hurwitz
Lion - Dustin O’Halloran, Hauschka
Nocturnal Animals - Abel Korzeniowski
Cea mai buna imagine
Bradford Young - Arrival
Giles Nuttgens - Hell Or High Water
Linus Sandgren - La La Land
Greig Fraser - Lion
Seamus McGarvey - Nocturnal Animals
Cel mai bun montaj
Joe Walker - Arrival
John Gilbert - Hacksaw Ridge
Tom Cross - La La Land
Jennifer Lame - Manchester By The Sea
Joan Sobel - Nocturnal Animals
Cea mai buna scenografie
Doctor Strange - John Bush, Charles Wood
Fantastic Beasts And Where To Find Them - Stuart Craig, Anna Pinnock
Hail, Caesar! - Jess Gonchor, Nancy Haigh
La La Land - Sandy Reynolds-Wasco, David Wasco
Nocturnal Animals - Shane Valentino, Meg Everist
Cele mai bune costume
Allied - Joanna Johnston
Fantastic Beasts And Where To Find Them - Colleen Atwood
Florence Foster Jenkins - Consolata Boyle
Jackie - Madeline Fontaine
La La Land - Mary Zophres
Cel mai bun machiaj si coafura
Doctor Strange - Jeremy Woodhead
Florence Foster Jenkins - J. Roy Helland, Daniel Phillips
Hacksaw Ridge - Shane Thomas
Nocturnal Animals - Donald Mowat, Yolanda Toussieng
Rogue One: A Star Wars Story – Nominalizatii vor fi anuntati ulterior
Cel mai bun sunet
Arrival - Claude La Haye, Bernard Gariépy Strobl, Sylvain Bellemare
Deepwater Horizon - Mike Prestwood Smith, Dror Mohar, Wylie Stateman, David Wyman
Fantastic Beasts And Where To Find Them - Niv Adiri, Glenn Freemantle, Simon Hayes, Andy Nelson, Ian Tapp
Hacksaw Ridge - Peter Grace, Robert Mackenzie, Kevin O’Connell, Andy Wright
La La Land - Mildred Iatrou Morgan, Ai-Ling Lee, Steve A. Morrow, Andy Nelson
Cele mai bune efecte vizuale speciale
Arrival - Louis Morin
Doctor Strange - Richard Bluff, Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner
Fantastic Beasts And Where To Find Them - Tim Burke, Pablo Grillo, Christian Manz, David Watkins
The Jungle Book - Robert Legato, Dan Lemmon, Andrew R. Jones, Adam Valdez
Rogue One: A Star Wars Story - Neil Corbould, Hal Hickel, Mohen Leo, John Knoll, Nigel Sumner
Cel mai bun scurt metraj animat britanic
The Alan Dimension - Jac Clinch, Jonathan Harbottle, Millie Marsh
A Love Story - Khaled Gad, Anushka Kishani Naanayakkara, Elena Ruscombe-King
Tough -Jennifer Zheng
Cel mai bun scurt metraj britanic
Consumed - Richard John Seymour
Home - Shpat Deda, Afolabi Kuti, Daniel Mulloy, Scott O’Donnell
Mouth Of Hell - Bart Gavigan, Samir Mehanovic, Ailie Smith, Michael Wilson
The Party - Farah Abushwesha, Emmet Fleming, Andrea Harkin, Conor MacNeill
Standby - Charlotte Regan, Jack Hannon
Premiul EE Rising Star (votat de public)
Anya Taylor-Joy
Laia Costa
Lucas Hedges
Ruth Negga
Tom Holland