Gazda acestei ediții va fi ca și anul trecut Jimmy Kimmel. Ediția aniversară a Galei Premiilor Oscar din acest an va putea fi vizionata în peste 225 de țări din lume. Ca și anul trecut, în România ceremonia va fi difuzata de DIGI 24 si Digi Film.
Iată nominalizările la cele 24 de categorii:
Cel mai bun film
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Regie
Christopher Nolan (Dunkirk)
Jordan Peele (Get Out)
Greta Gerwig (Lady Bird)
Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)
Guillermo Del Toro (The Shape Of Water)
Cea ma bună actriță în rol principal
Sally Hawkins (The Shape Of Water)
Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Margot Robbie (I, Tonya)
Saoirse Ronan (Lady Bird)
Meryl Streep (The Post)
Cel mai bun actor în rol principal
Timothee Chalamet (Call Me By Your Name)
Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
Daniel Kaluuya (Get Out)
Gary Oldman (Darkest Hour)
Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)
Cel mai bun actor în rol secundar
Willem Dafoe (The Florida Project)
Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Richard Jenkins (The Shape Of Water)
Christopher Plummer (All The Money In The World)
Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Cea mai bună actriță în rol secundar
Mary J. Blige (Mudbound)
Allison Janney (I, Tonya)
Lesley Manville (Phantom Thread)
Laurie Metcalf (Lady Bird)
Octavia Spencer (The Shape Of Water)
Cel mai bun scenariu original
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Cel mai bun scenariu adaptat
Call Me By Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly's Game
Mudbound
Cea mai bună animație (lung metraj)
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent
Cel mai bun cântec original
„Mighty River” (Mudbound)
„Mystery of Love” (Call Me By Your Name)
„Remember Me” (Coco)
„Stand Up for Something” (Marshall)
„This is Me” (The Greatest Showman)
Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură
Darkest Hour
Victoria And Abdul
Wonder
Cel mai bun monaj
Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Cele mai bune efecte vizuale
Blade Runner 2049
Guardians Of The Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War For The Planet Of The Apes
Cea mai bună coloană sonoră
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape Of Water
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Cel mai bun scurt metraj
DeKalb Elementary
The Eleven O'Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote/All Of Us
Cel mai bun scurt metraj de animație
Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes
Cel mai bun mixaj de sunet
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape Of Water
Star Wars: The Last Jedi
Cel mai bun montaj de sunet
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape Of Water
Star Wars: The Last Jedi
Cele mai bune costume
Beauty And The Beast
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape Of Water
Victoria And Abdul
Cea mai bună imagine
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape Of Water
Cea mai bună scenografie
Beauty And The Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape Of Water
Cel mai bun documentar
Abacus: Small Enough To Jail
Faces Places
Icarus
Last Men In Aleppo
Strong Island
Cel mai bun scurt metraj documentar
Edith + Eddie
Heaven Is A Traffic Jam On The 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop
Cel mai bun film străin
A Fantastic Woman (Chile)
The Insult (Liban)
Loveless (Rusia)
On Body And Soul (Ungaria)
The Square (Suedia)