Joi seara la Cinema Studio au fost decernate Premiile celei de-a XI-a editii a Festivalului International de Film Studentesc CineMAiubit.
La aceasta editie au putut fi vizionate aproximativ 40 de filme din 14 tari precum: Anglia, Argentina, Australia, Belgia, Bulgaria, Cehia, Finlanda, Franta, Germania, Israel, Italia, Polonia, Portugalia si Romania.
Aceste tari au participat la cele 4 sectiuni ale Festivalului: fictiune, documentar, animatie si film experimental. Publicul a beneficiat astfel de 20 de ore de proiectie.
CineFan va prezinta in continuare lista completa a premiantilor CineMAiubit:
Marele premiu
Stanca Radu (pentru filmul Stefan)
Premiul de regie ABIS STUDIO
Paul Negoescu (Radu + Ana)
Premiul special al juriului CRISTIAN NEMESCU
Rodeon Brodsky (Tolya Israel)
PREMIUL DE IMAGINE KODAK
Mihai Bumbu (Ochiul meu stang)
PREMIUL DE IMAGINE OPERA PRIMA oferit de RSC
Vlad Lomnasan (Nigredo)
Premiul pentru scenariu CATALIN COCRIS
Simona Ghita si Maria Savulescu (Interior. Scara de bloc)
Premiul pentru interpretare feminina
Irena Todorova (Two On The Bridge Bulgaria)
Premiul pentru interpretare masculina
Bogdan Marhodin (Radu + Ana)
PREMIUL SONY PENTRU IMAGINE DE FILM DE PLATOU
Patru Paunescu (Scurta revedere)
Premiul PENTRU CEA MAI BUNA SELECTIE DE SCOALA
Scoala De Film Din Tel-Aviv
Premiul de montaj
Boguslawa Furga (Porno - Lodz - Polonia)
PREMIUL PENTRU SUNET ANDREI (OTTO) TONCU
Alexandru Preoteasa, Laura Lazarescu (Ochiul meu stang)
si
Vlad Voinescu (Celalalt)
PREMIUL SPECIAL AL FESTIVALULUI INTERNATIONAL DE FILM TRANSILVANIA
Anamaria Chioveanu (pentru Fragmente si Ochiul meu stang)
si
Mihai Chirila (Nigredo si O lalea ce si-a pierdut mintile)
PREMIUL PRO CINEMA
Vlad Trandafir (Sinopsis docu-drama)
PREMIUL ASOCIATIEI CRITICILOR DE FILM din cadrul Uniunii Cineastilor
Paul Negoescu (Radu + Ana)
Premiul oferit de rectorul UNATC
Balint Kenyeres (Before Dawn -Academia de film din Budapesta)
Premiul "Victor Iliu"
Rafal Skalski (52 Percent - PWSFT, Lodz, Polonia)
Premiul pentru film documentar Paul Calinescu
Jenifer Malmqvist (13 Years and 10 Months - PWSFT, Lodz, Polonia)
Premiul pentru regie - film documentar Ion Bostan
Edward Edwards si Edu Grau (Scarlet Sunrise - National Film and Television School, Buckinghamshire, Marea Britanie)
Premiul pentru documentar experimental
Andreea Saguna (Roby Ichtyosauros)
Premiul pentru film de animatie "Ion Popescu Gopo"
Luciano Andres Gallo (Punto di Fuga - ISA Urbino, Italia)
Premiul pentru fictiune film experimental
Mihai Chirila (Nigredo)
Premiul special "Ion Truica"
Mihai Chirila (Nigredo)
Premiul pentru promo Cinemaiubit
Radu Comanescu-Surdu
Premiul foto
Iulian Nan
Premiul pentru cel mai bun afis
Vlad Butucariu si Horia Lazureanu
Premiul pentru concurs de scenariu de scurt metraj
Raluca Manescu (pentru scenariul Malina)
Joi seara la Cinema Studio au fost decernate Premiile celei de-a XI-a editii a Festivalului International de Film Studentesc CineMAiubit.
La aceasta editie au putut fi vizionate aproximativ 40 de filme din 14 tari precum: Anglia, Argentina, Australia, Belgia, Bulgaria, Cehia, Finlanda, Franta, Germania, Israel, Italia, Polonia, Portugalia si Romania.
Aceste tari au participat la cele 4 sectiuni ale Festivalului: fictiune, documentar, animatie si film experimental. Publicul a beneficiat astfel de 20 de ore de proiectie.
CineFan va prezinta in continuare lista completa a premiantilor CineMAiubit:
Marele premiu
Stanca Radu (pentru filmul Stefan)
Premiul de regie ABIS STUDIO
Paul Negoescu (Radu + Ana)
Premiul special al juriului CRISTIAN NEMESCU
Rodeon Brodsky (Tolya Israel)
PREMIUL DE IMAGINE KODAK
Mihai Bumbu (Ochiul meu stang)
PREMIUL DE IMAGINE OPERA PRIMA oferit de RSC
Vlad Lomnasan (Nigredo)
Premiul pentru scenariu CATALIN COCRIS
Simona Ghita si Maria Savulescu (Interior. Scara de bloc)
Premiul pentru interpretare feminina
Irena Todorova (Two On The Bridge Bulgaria)
Premiul pentru interpretare masculina
Bogdan Marhodin (Radu + Ana)
PREMIUL SONY PENTRU IMAGINE DE FILM DE PLATOU
Patru Paunescu (Scurta revedere)
Premiul PENTRU CEA MAI BUNA SELECTIE DE SCOALA
Scoala De Film Din Tel-Aviv
Premiul de montaj
Boguslawa Furga (Porno - Lodz - Polonia)
PREMIUL PENTRU SUNET ANDREI (OTTO) TONCU
Alexandru Preoteasa, Laura Lazarescu (Ochiul meu stang)
si
Vlad Voinescu (Celalalt)
PREMIUL SPECIAL AL FESTIVALULUI INTERNATIONAL DE FILM TRANSILVANIA
Anamaria Chioveanu (pentru Fragmente si Ochiul meu stang)
si
Mihai Chirila (Nigredo si O lalea ce si-a pierdut mintile)
PREMIUL PRO CINEMA
Vlad Trandafir (Sinopsis docu-drama)
PREMIUL ASOCIATIEI CRITICILOR DE FILM din cadrul Uniunii Cineastilor
Paul Negoescu (Radu + Ana)
Premiul oferit de rectorul UNATC
Balint Kenyeres (Before Dawn -Academia de film din Budapesta)
Premiul "Victor Iliu"
Rafal Skalski (52 Percent - PWSFT, Lodz, Polonia)
Premiul pentru film documentar Paul Calinescu
Jenifer Malmqvist (13 Years and 10 Months - PWSFT, Lodz, Polonia)
Premiul pentru regie - film documentar Ion Bostan
Edward Edwards si Edu Grau (Scarlet Sunrise - National Film and Television School, Buckinghamshire, Marea Britanie)
Premiul pentru documentar experimental
Andreea Saguna (Roby Ichtyosauros)
Premiul pentru film de animatie "Ion Popescu Gopo"
Luciano Andres Gallo (Punto di Fuga - ISA Urbino, Italia)
Premiul pentru fictiune film experimental
Mihai Chirila (Nigredo)
Premiul special "Ion Truica"
Mihai Chirila (Nigredo)
Premiul pentru promo Cinemaiubit
Radu Comanescu-Surdu
Premiul foto
Iulian Nan
Premiul pentru cel mai bun afis
Vlad Butucariu si Horia Lazureanu
Premiul pentru concurs de scenariu de scurt metraj
Raluca Manescu (pentru scenariul Malina)