Eveniment

Marti, 23 august, la Muzeul Taranului Roman, incepe Retrospectiva Festivalului International de Film Independent ANONIMUL 2011.

Filmul care a deschis Festivalul ANONIMUL, The Tree of Life, in regia lui Terrence Malick, castigator al Palme dOr la Cannes 2011, va fi proiectat sambata, 27 august, incepand cu orele 22.30.

Vor fi proiectate filmele din Competitia de lung metraj, inclusiv castigatorul Trofeului ANONIMUL 2011- Casa / The House, in regia Zuzanei Liova, precum si filmele incluse in cadrul Competitiei de scurt metraj fictiune si animatie, inclusiv Cel mai bun scurtmetraj fictiune - Winter Frog, in regia lui Slony Sow, Franta si Cel mai bun scurtmetraj animatie - Growing, regia Roxana Bentu, Romania (duminica, 28 august, orele 21.00).

Trofeul ANONIMUL, Premiul pentru Cel mai bun scurt metraj fictiune si Premiul pentru Cel mai bun scurt metraj animatie au fost acordate pe baza voturilor exprimate de publicul prezent la Sfantu Gheorghe.

Scurtmetrajul castigator al Premiului Ovidiu Bose Pastina, acordat de Fundatia Anonimul, Kill Your Bill, in regia Irinei Vasilyeva, Rusia va fi proiectat de asemenea duminica, 28 august, urmat de proiectia Lost Springs 2, in regia lui Andrei Dobrescu, castigator al unui Premiu Special acordat de bloggerii acreditati la Anonimul.

De asemenea, vor fi reluate la Bucuresti titlurile Three Monkeys / Cele Trei Maimute si respectiv Uzak / Distant / Departe, in regia lui Nuri Bilge Ceylan- invitatul special al Festivalului ANONIMUL, precum si cateva din titlurile programului paralel Actori in spatele Camerei: Green Porno 2, regia Isabella Rossellini si respectiv Im Still Here, debutul regizoral al lui Casey Affleck.

Three Monkeys / Cele Trei Maimute, titlu pentru care Nuri Bilge Ceylan a fost recompensat cu Cel mai bun regizor la Cannes 2008 va deschide Retrospectiva ANONIMUL marti, 23 august, la orele 18.30.

Retrospectiva Festivalului de Film ANONIMUL se desfasoara in perioada 23- 28 august la Noul Cinematograf al Regizorului Roman (NCRR) din cadrul Muzeului Taranului Roman.

CineFan.ro va prezinta PROGRAMUL RETROSPECTIVEI FESTIVALULUI INTERNATIONAL DE FILM INDEPENDENT ANONIMUL 2011

Noul Cinematograf al Regizorului Roman - Muzeul Taranului Roman

23- 28 August 2011

Marti, 23 august

18.30 Focus Nuri Bilge Ceylan: Three Monkeys / Cele Trei Maimute (r. Nuri Bilge Ceylan, Turcia-Franta-Italia, 110 min)

O familie este pe cale de a se destrama atunci cand esecurile minore duc la minciuni deplasate. Cu toate acestea, ei lupta impotriva sortii pentru a ramane impreuna, ascunzand adevarul. In incercarea de a evita dificultati si responsabilitati ce ar fi fost imposibil de indurat, familia alege sa ignore adevarul, sa nu vada, sa nu auda si sa nu vorbeasca despre acesta.

21.00 Competitie Lung metraj Adapostul / Shelter (r. Dragomir Sholev, Bulgaria, 88 min)

Marele Premiu, Festivalul International de Film de la Sofia, 2011

In timp ce au schimbat posturile TV, au pus muraturi ori au discutat politica, doi parinti au neglijat sa isi vada copilul in varsta de 12 ani crescand.

Miercuri, 24 august

18.30 Competitie Scurt metraj Fictiune

Masala Mama (r. Michael Kam, Singapore, 9 min)

Encounter (r. Nayra Sanz Fuentes, Javier Sanz Fuentes, Spania, 14 min)

People Watching (r. Stuart Parkins, Marea Britanie, 5 min)

La Gran Carrera (r. Kote Camacho, Spania, 7 min)

Stopover (r. Ioana Uricaru, Romania, 14 min)

The Black Line (r. Anna Gigante, Italia, 15 min)

The Medic (r. Raymond Mizzi, Malta, 11 min)

Strung Love (r. Victor Dragomir, Romania, 19 min)

Susanna (r. Daria Kopiec, Polonia, 17 min)

Half Moon (r. Adina Istrate, Marea Britanie, 13 min)

21.00 Competitie Lungmetraj Majoritate / Majority (r. Seren Yuce, Turcia, 102 min)

Trofeul Luigi de Laurentiis, Venetia 2010

Mertkan duce o viata lenesa, facand comisioane pentru tatal sau, petrecandu-si timpul la mall cu prietenii sai si plimbandu-se cu masina. Atunci cand o intalneste pe Gul, o fata de origine kurda, incepe sa isi chestioneze propria existenta si realizeaza ca tatal sau nu este tocmai tolerant in ceea ce priveste originile lui Gul. Incercand sa gaseasca semnificatia vietii alese pentru el de catre tatal sau, Mertkan se alatura majoritatii si cedeaza discriminarii inca din primul moment.

Joi, 25 august

18.30 Competitie Scurt metraj Fictiune

Waste (r. Cadu Favero, Brazilia, 13 min)

La Familia De Mi Novia (r. Guillermo Chapa, Spania, 12 min)

Short Memory (r. Marwan Khneisser, Liban, 9 min)

Is It Working? (r. Chris Schepard, Franta, 4 min)

Interes Variable (r. Felipe Pardo, Spania, 12 min)

Narcissus (r. Pierre Bessette, Franta, 15 min)

El Vampirito (r. Pablo Navarro-Rubio, Spania, 18 min)

Brick Novax- Part 1 (r. Matt Piedmont, SUA, 8 min)

The Philosopher (r. Abdulla Alkaabi, Franta, 15 min)

The Butterfly Orchestra (r. Isabel Soria, Spania, 16 min)

The Scream (r. Mirel Bran, Romania, 2 min)

21.00 Competitie Lung metraj Gromozeka (r. Vladimir Kott, Rusia, 100 min)

Competitia Oficiala, Festivalul International de Film de la Rotterdam, 2011

In Moscova de astazi, trei prieteni din copilarie ajunsi acum la varsta de 40 de ani - fosti colegi de trupa - isi traiesc vietile de ofiter de politie, taximetrist si respectiv chirurg. S-au indepartat unul de celalalt. Trei povesti paralele despre tradare, dragoste si imbatranire. Fara sa stie, drumurile acestora se vor intersecta, iar vietile lor vor deveni interconectate.

Vineri, 26 august

18.30 Competitie Scurt metraj Fictiune

Grand Hotel Italia (r. Rodi Cotenescu, Romania, 16 min)

A Trip To The Moon (r. Daniel Pech, Brazilia, 19 min)

Eppy Maurry (r. Daniel Wetherell, Norvegia, 8 min)

JAFUL (r. Dan Radu Mihai, Romania, 13 min)

Momente (r. Dorin Pene, Romania, 17 min)

Superman, Spiderman sau Batman (r. Tudor Giurgiu, Romania, 11 min)

They Meet (r. Stella Iannitto, SUA - Italia, 17 min)

Here I Am (r. Maialen Sarasua Oliden, Spania, 14 min)

21.00 Competitie Lung metraj Tinerete Irosita / Wasted Youth (r. Argyris Papadimitropoulos, Jan Vogel, Grecia, 98 min)

Competitia Oficiala, Festivalul International de Film de la Rotterdam, 2011

Vietile celor doi protagonisti, un skater pasionat in varsta de 16 ani si un ofiter de politie aflat intr-o criza de varsta mijlocie, se intersecteaza in timpul unei veri toride la Atena. Inspirat din cazuri reale, filmul prezinta un portret fascinant al Atenei, al locuitorilor sai si al unei societati aflate in plina criza.

22.45 Program Paralel / Actori in spatele camerei

Green Porno 2 (r. Isabella Rossellini, SUA, 7 min)

Im Still Here (r. Casey Affleck, SUA, 108 min)

In afara Competitiei, Festivalul International de Film de la Venetia, 2010

Im Still Here este o portretizare frapanta a unui an tumultuos din viata aclamatului actor Joaquin Phoenix. Extrem de patrunzator si intuitiv, Im Still Here urmareste tranzitia actorului nominalizat la Oscar de la retragerea sa dintr-o cariera cinematografica de succes in toamna anului 2008 spre reinventarea sa ca rapper. Sfidand orice asteptare, filmul exploreaza cu abilitate notiuni precum curajul, reinventarea creativa si ramificatiile unei vieti profund publice.

Sambata, 27 august

18.00 Competitie Scurt metraj Animatie

Loser Leg (r. Francesco Filippi, Italia, 8 min)

Mr. Trance. Day At Ministery Department (r. Valerio Veneras, Spania, 6 min)

Cankered And Cursed (r. Todd DeJong, SUA, 4 min)

Super M Adventures (r. Arunas Eimulis, Lituania, 6 min)

Blind Luck (r. Diane Aarts, Canada, 2 min)

Carol Of The Bells (r. Stepan Kavel, Ucraina, 7 min)

Yaku (r. Nacho Subirats, Nacho Pesquera, Spania, 8 min)

Ballet Of Unhatched Chicks (r. Shaun Seong-young Kim, SUA, 2 min)

Bela S Struggle (r. Orsolya Bajusz, Austria / Ungaria, 10 min)

The Name-Less (r. Violaine Lecuyer, Franta, 13 min)

The Guilty Rogue (r. Eoghan Dunne, Irlanda, 12 min)

Daisy Cutter (r. Enrique Garcia, Ruben Salazar, Spania, 6 min)

Akerbeltz, The Witches And The Inquisitor (r. Cesar Urbina Vitoria, Spania, 10 min)

The Lost Town Of Switez (r. Kamil Polak, Polonia Elvetia Franta Canada - Danemarca, 20 min)

The Castles Over The Clouds (r. Alessandro Testa, Italia, 5 min)

ABCX-Ray (r. Joana Toste, Portugalia, 4 min)

Ondar Ahoak (r. Angel Aldarondo, Spania, 5 min)

Hope Certificate (r. Ching-Yu Yang, Taiwan, 2 min)

Tomatl, Chronicle Of The End Of A World (r. Luis Briceno, Franta, 9 min)

Precise Peter (r. Martin Schmidt, Germania, 6 min)

21.00 Competitie Lung metraj Periferic (r. Bogdan George Apetri, Romania, 87 min)

Premiul Boccalino d Oro pentru Cea mai buna interpretare - Ana Ularu, Festivalul International de Film de la Locarno, 2010

Eliberata din inchisoare pentru 24 de ore, Matilda planuieste sa fuga din tara si sa inceapa o viata noua. Pana la sfarsitul zilei, ea trebuie sa se confrunte cu trecutul ei dureros - familia care a respins-o, fostul ei iubit si, mai ales, copilul lasat in urma. Lupta pentru o viata mai buna ii aminteste ca libertatea poate atarna de o singura alegere.

22.30 PROIECTIE SPECIALA The Tree Of Life (r. Terrence Malick, SUA, 138 min)

Palme dOr, Cannes 2011

Prin amabilitatea MEDIAPRO DISTRIBUTION

The Tree of Life este povestea unei familii din centrul Statelor Unite, in anii '50. Filmul urmareste traseul vietii celui mai mare dintre frati, Jack, trecand de la inocenta copilariei la deziluziile maturitatii, in incercarea de a se impaca cu tatal sau. Jack ne apare astfel pierdut in lumea moderna, cautand raspunsuri despre originea si sensul vietii, dar si despre existenta credintei.

Duminica, 28 august

16.00 Focus Nuri Bilge Ceylan Uzak / Distant / Departe (r. Nuri Bilge Ceylan, Turcia, 110 min)

Marele Premiu al Juriului si Cel mai bun actor, Cannes 2003

Un fotograf bantuit de sentimentul ca discrepanta dintre viata si idealurile sale se mareste pe zi ce trece se gaseste in situatia de a-l gazdui pe tanarul sau var, care si-a parasit satul pentru a-si gasi un job.

18.00 Scurt metraje romanesti in afara competitiei

Zi Frumoasa De Primavara (r. Bogdan Ciubotaru, 9 min)

Fotografia (r. Victor Dragomir, 17 min)

Zestrea (r. Ana Cristina Iacob, 12 min)

Apele Tac (r. Anca Miruna Lazarescu, 30 min)

Picior De Porc 3 Lei/Kg (r. Stefan Marin, Rares Neagu, 8 min)

Pestele Cel Mare (r. Cristian Negoescu, Razvan Tache, 20 min)

Trenul Foamei (r. Viorel Timaru, 25 min)

Openfellas (r. Laurentiu Calciu, 54 min)

21.00 Proiectie filme castigatoare

Cel mai bun scurt metraj animatie: Growing (r. Roxana Bentu, Romania, 3 min)

Cel mai bun scurtmetraj fictiune: Winter Frog (r. Slony Sow, Franta, 17 min)

Premiul Ovidiu Bose Pastina: Kill Your Bill (r. Irina Vasilyeva, Rusia, 13 min)

Premiu special: Lost Springs 2 (r. Andrei Dobrescu, Romania, 13 min)

Trofeul ANONIMUL 2011 Casa / The House (r. Zuzana Liova, Slovacia - Cehia, 97 min)

Forum, Berlinale 2011

Imrich construieste bucata cu bucata o casa pentru fiica sa, Eva. Dar pentru Eva, care urmeaza sa-si termine studiile, perspectiva de a se muta in casa respectiva este la fel de atragatoare ca arestul intr-o inchisoare la a carei constructie a contribuit.

Incepand cu acest an, SC Ecran Cinema Management SRL, Primaria Municipiului Medias prin Directia pentru Cultura, Ministerul Culturii si Patrimoniului National, Centrul National al Cinematografiei si Asociatia de Dezvoltare Intracomunitara Regiunea Tarnavelor vor fi organizatorii unui festival de anvergura, consacrat cinematografiilor tarilor vecine cu Romania, din asa-zisul perimetru al Europei Centrale.

Organizatorii vor incerca sa faca cunoscute aceste cinematografii atat istoric, cat si in prezentul lor, introducand noul film romanesc intr-un context special, atat tematic, cat si de vecinatate geografica, acela al unor cinematografii de mare traditie si producatoare de creatori de film de incontestabil prestigiu ca: Milos Forman, Jiri Menzel, Jaromil Jires, Wajda, Kawalerowicz, Andrei Munk, Istvan Szabo etc.

MECEFF 2011 - Medias Central European Film Festival 7+1 (A treia Europa), editia I va avea loc, la Medias, in perioada 5 - 11 septembrie 2011.

Este incontestabil faptul ca, in zona asa-numitei Europe Centrale, a tarilor vecine cu Romania, precum: Cehia, Ungaria, Austria sau Polonia, exista cinematografii de mare prestigiu, cu o istorie si un prezent extrem de interesante, dar care sunt inca foarte putin cunoscute in Romania.

Tinand seama de acest lucru, dar si de faptul ca Primaria Municipiului Medias a initiat crearea, in jurul Mediasului, a unei zone de dezvoltare turistica si culturala, prin intermediul careia sa fie cunoscute valorile turistice si culturale ale unei regiuni bogate din toate punctele de vedere, se demareaza Proiectul MECEFF - Medias Central European Film Festival.

In cadrul MECEFF, vor putea fi vizionate filme din urmatoarele tari: Cehia, Slovacia, Austria, Ungaria, Romania, Polonia si Slovenia.

Din creatia cinematografica a acestor tari vor fi prezentate, in competitie, filmele castigatoare ale Premiului National din fiecare dintre acestea, restul programului fiind constituit din filme ale fiecareia dintre cele 7 tari participante.

Este vorba de pelicule omagiate sau evidentiate pe plan national sau international, propuse de catre Institutele Culturale ale tarilor respective.

MECEFF 2011 va cuprinde si o sectiune omagiala dedicata, in acest an, cunoscutului regizor de film si teatru Jiri Menzel, in cadrul careia vor putea fi vazute filmele: Ciocarliile pe sarma, Trenuri bine pazite, Vara capricioasa, Micile perle, Sfarsitul vremurilor vechi.

In programul Festivalului cifra 1 reprezinta, la fiecare editie, realizarile cinematografice ale unei tari, alta decat cele 7.

In 2011, aceasta va fi ISRAELUL, din a carei productie de film vor fi selectate cateva dintre cele mai importante creatii cinematografice din ultimii ani. De asemenea, vor putea fi vizionate filme in limba idis, restaurate, din arhiva Centrului National de Film Evreiesc al Universitatii Brandeis din Boston.

In afara tematicii cinematografice, Festivalul va da atentie si activitatilor culturale si turistice ale programului instituit de Comunitatea Tarnavelor, manifestari care vor fi incluse in programul Festivalului, facand parte integrala din acesta.

De ce este important un asemenea eveniment la Medias?

Pentru ca Mediasul este oras cochet, cu potential intelectual, care merita o miscare culturala de anvergura. Pentru ca aici va fi o baza turistica importanta, iar un festival de film poate aduna in jurul sau atat turisti, cat si pe oamenii locului.

De aceea, organizatorii doresc sa ofere publicului o serie de filme de buna calitate, atat din Romania, cat si din tarile selectate, astfel incat cei interesati sa poata pune in contextul general creatia romaneasca.

Publicul va fi atras spre filmul recunoscut, spre creatori din toate generatiile, care au deja un statut bine definit.

Vor fi prezentate 22 filme de lung metraj, 14 scurt metraje (cate doua in fiecare dimineata) si 14 documentare (cate unul pe zi, la fiecare sala).

Vor fi sapte filme in competitie. Va exista un juriu format din personalitati culturale marcante. Premiile vor fi distribuite de catre personalitati invitate, iar Marele Premiu va fi oferit de catre Primarul Municipiului Medias.

Printr-un program diversificat si amplu, MECEFF se constituie, inca de la prima editie, intr-un festival de elita, pregatit sa concureze cu manifestarile romanesti de gen deja consacrate.

In contextul in care tot vorbim de reforme si descentralizare, festivalul de film de la Medias face un pas important demonstrand ca se pot organiza evenimente de amploare si de calitate si dincolo de Bucuresti ori de marile orase.

Presedintele Festivalului este regizorul, scenarisul si producatorul Radu Gabrea.

Ce-a de-a doua editie a Festivalului Degustatorilor de Film si Arta Culinara (FDFAC) aduce in prim plan cinematografia si bucataria celor 10 tari dunarene.

Pe langa filmele noi, la Festivalul Degustatorilor de Film si Arta Culinara vor rula si filme vechi, restaurate, cum ar fi productia ungureasca din 1919, semnata de Alexandre Korda, Omul de aur / Az aranzember, un film mut dupa romanul omonim de Jokai Mor, filmat si pe Insula Ada Kaleh sau filmul german ce va deschide festivalul joi, 18 august Dunarea de la Padurea Neagra la Marea Neagra, un documentar mut realizat de Hans Curlis in 1929, care a fost cofinatat, la vremea aceea, si de Directia Presei a Guvernului Romaniei.

Filmele prezentate la FDFAC vor fi de toate genurile (scurt metraje, animatii, filme de fictiune, comedii, horror, experimentale etc.).

Pe langa filmele care vor putea fi vizionate gratuit, la Cetate, in cadrul Festivalului Degustatorilor de Film si Arta Culinara va avea loc lansarea celei de-a doua editii a cartii semnata de selectionerul Marian Tutui, Orient Express. Filmul romanesc si filmul balcanic.

Cartea este tradusa in limba engleza si a obtinut in 2008 premiul Asociatiei criticilor de cinema din cadrul UCIN.

Festivalul Degustatorilor de Film si Arta Culinara va avea loc in acest an in perioada 18-27 august, in Portul Cultural Cetate (langa localitatea Cetate, in zona Calafat).

Evenimentul este organizat de Asociatia Film Romania (AFR) si Fundatia Pentru Poezie Mircea Dinescu, cu sprijinul Centrului National al Cinematografiei si Institutului Cultural Roman.

CineFan va prezinta programul complet al evenimentului:

Joi 18 august 2011: GERMANIA

* Valea Cinematografica

18:00 Sosirea invitatilor

18:15 Concert muzica de camera. Interpreteaza bursierii SoNoRo.

21:15 Dunarea de la Padurea Neagra la Marea Neagra / The Danube from the Black Forest to the Black Sea/ Die Donau bilden den Schwarzwald bis zum Schwarzen Meer (1929, Germania, r. Hans Kubis, doc., 31 min.)

21:46 Toti ceilalti / Everyone Else / Alle Anderen (2009, Germania, r. Maren Ade, 119 min.)

Vineri, 19 august 2011: ROMANIA

* Gara fluviala

10:30 Selectie de scurt metraje premiate la Festivalul de scurt metraj de la Regensburg (40 min.):

Capete de tomate / Tomatoheads / Tomatenkopfe (2001, Germania, r. Paul Horn, Harald Hund, 6 min.)

Calatorie in padure / Journey to the Woods / Reise zum Wald (2008, Germania, r. Jorn Stager, 7 min.)

Istorie orala / Oral History (2009, Germania, r. Volko Kamensky, 22 min.)

Aripi de pui / Chicken Wings (2008, Germania, r. Pauline Kortmann, 5 min.)

Prezinta Insa Wiese, director al Festivalului de scurt metraj de la Regensburg

11:15 La taifas cu Insa Wiese despre cinematografia din Germania

12.00 THE NEXT ROMANIAN WAVE 1 (30 min.)

Filme experimentale realizate de studenti ai Universitatii Nationale de Arte Bucuresti. Prezinta regizorul si profesorul Copel Moscu

12:45 Lansare de carte: Orient Express. Filmul romanesc si filmul balcanic (editia a doua in limba engleza), autor Marian Tutui. Prezentatori: Eugen Serbanescu si Antonia Kovaceva.

* Mansarda

17:00 Vilcov - Viata pescarilor din Vilcov / Life of the Fishermen in Vilcov / Leben der Fischer in Vilcov (1939, Romania-Germania, r. Jupp Rubner, 13 min.)

Ultima primavara pe Ada- Kaleh / The Last Spring on Ada-KalehIsland (1968, r. Petre Sirin, 11 min.)

Monumente la Portile de Fier / Monuments at the Iron Gates (1967, r. Nicolae Otrocol, Mircea D. Popescu, doc., 10 minute)

Atunci s-a nascut orasul / Later the Twon Was Born (1970, r. Constantin Vaeni, doc., 20 minute)

Invitat: Constantin Vaeni, regizorul filmului Atunci s-a nascut orasul

* Valea Cinematografica

21:15 THE NEXT ROMANIAN WAVE 2 (Cca. 120 min.)

Selectie de filme scurte romanesti, realizate de tineri regizori care inca nu au debutat in lung metraj dar care ar putea deveni The Next Romanian Wave.

Invitati: regizorii ale caror filme vor fi prezentate.

22:15 Marea privatizare / The Big Sellout / Die grosse Ausverkauf (2007, Germania, r. Florian Opitz, 94 min.)

Sambata 20 august 2011: UCRAINA

* Gara fluviala

10:30 THE NEXT ROMANIAN WAVE 3

11:30 Mergea tramvaiul nr.9 / The Tram #9 Was Going / Siol tramvai No.9 (2002, Ucraina, r. Stepan Koval, 10 min.).

Drumetii / Wayfarers / Podorojni (2005, Ucraina, r. Igor Strembitki, 10 min.)

Invitati: Ilia Diadik si Maksim Iliasenko, organizatori ai festivalului de la Odesa

* Mansarda

16:00 Kira Kiralina (1928, URSS, Ucraina, r. Boris Glagolin, 86 min.)

17:30 Bucuria mea / My Joy / Schastye moe (2010, Ucraina / Germania / Olanda, r. Serghei Loznita, 127 min.)

* Valea Cinematografica

21:15 Melodie pentru flasneta / Melody for A Street Organ / Melodiya dlya sharmanki (2009, Ucraina, r. Kira Muratova, 153 min.)

Duminica 21 august 2011: BULGARIA

* Gara fluviala

10:30 Dialog despre THE NEXT ROMANIAN WAVE

Invitati: regizorii ale caror filme au fost prezentate

11:30 Tarziu acasa / Late Home / Kusen dom (2010, r. Maria Averina, 29 min.)

Nunta insangerata din Ruse / The Bloody Wedding in Russe/ Rusenskata karvava svadba (2011, Bulgaria, r. Stefan Komandarev, 40 min.)

Prezinta Antonia Kovaceva, critic de cinema, presedinte al Asociatiei criticilor de cinema din Bulgaria

* Mansarda

17:00 Pasi pe nisip / Footsteps in the Sand / Stupki v piasaka (2010, Bulgaria, r. Ivailo Hristov, 89 min.)

* Valea Cinematografica

21:15 Faraoni de beton / Concrete Pharaohs / Betonni faraoni (2010, Bulgaria, r. Jordan Todorov, 47 min.)

Piese rasaritene / Iztochni piesi / Eastern Plays (2009, Bulgaria / Suedia, r. Kamen Kalev, 83 min.)

Prezinta regizorul Jordan Todorov.

Luni 22 august 2011: CROATIA

* Gara fluviala

10:30 Dialog cu invitatii bulgari despre cinematografia din Bulgaria.

Invitati: Jordan Todorov, regizor si Antonia Kovaceva, critic de cinema, presedinte al Asociatiei Criticilor de cinema din Bulgaria.

* Mansarda

17:00 RELUARI la cerere

* Valea Cinematografica

21:15 Petrecerea / The Party / Tulum (2009, Croatia, r. Dalibor Matanic, 15 min.)

Mama asfaltului / Mother of Asphalt / Majka asfalta (2010, Croatia, r. Dalibor Matanic, 108 min.)

Marti 23 august 2011: SERBIA

* Gara fluviala

10:30 La taifas despre filmele croate.

11:30 Frumoasa Dunare albastra / The Beautiful Blue Danube / Na lepom plavom Dunavu (2008, Serbia, regia Darko Bajic, 119 min.)

* Mansarda

16:30 Cinema Komunisto (2010, Serbia, r. Mila Turajlic, 100 min.)

* Valea Cinematografica

21:15 Fugi, iepure, fugi! / Run Rabbit Run / Bezhi zeko bezhi (2003, r. Pavle Vuckovic, 7 min)

Minus (2007, regia Pavle Vuckovic, 17 min.)

Promisiune solemna / Solemn Promise / Besa (2009, Serbia, r. Srdjan Karanovic, 106 min.)

Miercuri 24 august 2011: MOLDOVA

* Gara fluviala

10:30 La taifas cu istoricul de cinema Aleksandar Janković despre cinematografia sarba.

11:15 Arrivederci (2010, Moldova, r. Valeriu Jereghi, 58 min.)

Invitat: Valeriu Jereghi, regizorul filmului

* Mansarda

16:30 Coletul (2010, Moldova, r. Silvia Mirzenco, 16 min.)

Cool Life (2010, Moldova, r. Valentina Maior, 16 min.)

Balonul (2010, Moldova, r. Sergiu Ciorescu, 19 min.)

Invitati: tinerele regizoare Silvia Mirzenco si Valentina Maior si scenaristul si criticul Dumitru Olarescu

* Valea Cinematografica

21:15 Baro & Tagar (2011, Moldova, r. Dumitru Volosin, 1,5 min.)

Mos Craciun si moartea / Death and Christmas (2011, Moldova, r. Dumitru Volosin, 1,5 min.)

Tiganul si moartea / The Gypsy and Death (2011, Moldova, r. Dumitru Volosin, 1,5 min.)

Patul lui Procust / The Bed of Procust (2002, Moldova, r. Sergiu Prodan, Viorica Mesina, 118 min.)

Invitati: regizorii Sergiu Prodan si Viorica Mesina, actorii Maia Morgenstern, Tania Popa, Adriana Trandafir si Adrian Titieni

Joi 25 august 2011: SLOVACIA

* Gara fluviala

10:30 Dialog cu invitatii moldoveni despre filmele din Republica Moldova.

Invitati: Scenaristul si criticul Dumitru Olarescu, Silvia Mirzenco si Valentina Maior, Valeriu Jereghi, Sergiu Prodan si Viorica Mesina, Virgil Margineanu, directorul Festivalului Cronograf

* Mansarda

11:15 Poveste despre gatit / Cooking Story / Ako sa varia dejiny (2010, Slovacia / Cehia / Austria, r. Peter Kerekes, 88 min.)

17:00 Iubiri oarbe / Blind Loves / Slepe lasky (2008, Slovacia, r. Juraj Lehotsky, 77 min.)

* Valea Cinematografica

21:15 Cadavrul trebuie sa moara / The Corpse Must Die / Mŕtvola musi zomrie (2010, Slovacia, r. Jozef Pasteka, 90 min.)

Invitati: Actrita Zuzana Frenglova si producatoarea Iveta Pospisilova

Vineri 26 august 2011: UNGARIA

* Gara fluviala

10:30 Dialog cu actrita Zuzana Frenglova si producatoarea Iveta Pospisilova despre cinematografia slovaca.

11:15 Omul de aur / The Man of Gold / Az aranyember (1919, Ungaria, r. Alexander Korda, 41 min.)

* Mansarda

17:00 Filme realizate la atelierul Filmtett- Duna Workshop 2010

Invitati: realizatorii.

17:30 Exodul de pe Dunare / The Danube Exodus (1998, r. Peter Forgacs, 60 min., utilizeaza secvente din filmele realizate de capitanul de vapor Nandor Andrasovits in 1939, contine imagini color timpurii si unice ale mai multor porturi dunarene)

* Valea Cinematografica

21:15 411-Z (2007, Ungaria, r. Daniel Erdelyi, 7 min.)

Proiectul Frankenstein / Tender Son: The Frankenstein Project / Szelid teremtes - A Frankenstein-terv (2010, Ungaria / Germania / Austria, r. Kornel Mundruczo, 105 min.)

Sambata 27 august 2011: AUSTRIA

* Gara fluviala

11:15 Selectie de filme premiate la Festivalul International de la Linz:

Continental Divide (2010, Austria, r. Thomas Draschan, 10 min.)

Daschka (2010, Austria, r. Ludwig Lockinger, 16 min.).

Abatorul surorilor sinistre / Sinister Sisters Slaughterhouse (2009, Austria, r. Michaela Mandel, 12 min.)

Strazile invizibililor / The Streets of the Invisibles (2010, Austria, r. Remo Rauscher, 14 min.)

Invitati: regizoarea Michaela Mandel si producatorul dr. Kurt Palm

* Mansarda

16:00 Reluari

*Gara fluviala

17:00 Donau, Duna, Dunaj, Dunav, Dunarea (2003, Austria, r. Goran Rebic, drama, 89 min.)

18:30 Dialog cu regizoarea Michaela Mandel, producatorul dr. Kurt Palm si regizorul Marco Antoniazzi despre filmele austriece.

* Valea Cinematografica

21:15 Peste mic / Small Fish / Kleine Fische (2009, Austria, r. Marco Antoniazzi, 85 min.)

Invitat: regizorul Marco Antoniazzi

Cetatea Rasnov gazduieste in perioada 515 august 2011 un eveniment care a devenit deja traditie a III-a editie a Festivalului de Film Istoric.

Timp de 11 zile, publicul va putea asista la un maraton cinematografic cu cele mai noi si mai valoroase filme documentare si de fictiune (peste 50 de filme), spectacole, dezbateri si conferinte pe teme istorice.

Anul acesta, organizatorii au ales sa oglindeasca in selectia de filme din festival si in evenimentele speciale cateva teme istorice importante: Atentatele teroriste din Statele Unite (septembrie 2001), Migratii si colonizari, Destramarea Uniunii Sovietice, Zidul Berlinului si Opt secole de la colonizarea Cavalerilor Teutoni in Transilvania.

Festivalul de Film Istoric de la Rasnov va invita la o calatorie in timp, urmarind filme care au ca tema aceste momente istorice, dar si cele mai noi productii cinematografice cu tema istorica.

Vor fi, de asemenea. momente speciale dedicate actorului Stefan Iordache, regretatului cineast Nicholas Dimancescu si aniversarii implinirii a 90 de ani de catre Regele Mihai I al Romaniei.

Atmosfera festivalului va fi intretinuta de 20 de evenimente culturale grupate pe doua tematici principale: Colonizari culturale si Peste 800 de ani de cultura germana.

Spectatorii se vor putea bucura de concerte vocal-instrumentale de muzica veche, jazz, tango, fado si bossa-nova, recitaluri de harpa celtica, vibrafon, orga, spineta, flaut si violoncel, proiectii de film mut acompaniate de muzica live, un concert aniversar dedicat Regelui Mihai, un spectacol de dans, doua expozitii de pictura si multimedia, precum si alte surprize.

Temele istorice vor fi prezente si in selectia aparitiilor editoriale din cadrul standurilor de carte de pe toata perioada festivalului.

Festivalul este organizat de Consiliul local Rasnov, in parteneriat international cu European Institute of Cultural Routes, accesul publicului fiind gratuit.

Evenimentele se vor desfasura in Cetatea Rasnovului, la cinematograful din oras si in centrul istoric.

Mai multe informatii legate de program si de momentele festivalului se pot gasi pe site-ul oficial: http://cinefan.ro">

Rasnovul este strans legat de istoria cinematografiei romanesti, mari regizori romani realizand aici multe dintre filmele cu tematica istorica. Organizatorii isi propun reinvierea potentialului turistic si cultural al zonei si consacrarea Rasnovului drept refugiu pentru impatimitii de istorie, arta si natura, a declarat domnul Nicolae Pepene, directorul festivalului.

In perioada 18-27 august 2011, Asociatia Film Romania si Fundatia pentru poezie Mircea Dinescu organizeaza, in Portul Cultural Cetate Festivalul Degustatorilor de Film si Arta Culinara - Editia a II-a. Dunarea.

Finantat de Consiliului National al Cinematografiei si Institutului Cultural Roman, Festivalul va pastra si in acest an reteta verificata cu ocazia primei editii, inlocuind insa ingredientele balcanice cu cele dunarene.

Astfel, fiecare din cele zece zile ale Festivalului va fi dedicata uneia dintre tarile riverane: Germania, Austria, Slovacia, Ungaria, Croatia, Serbia, Bulgaria, Romania, Moldova si Ucraina.

In trei locatii diferite se vor proiecta pelicule din tara care devine subiectul zilei, iar la mesele luate in comun, invitatii producatori, regizori si actori veniti sa-si prezinte filmele, reprezentanti ai festivalurilor de film din Regensburg, Linz, Budapesta, Vukovar ori Belgrad, critici de film, jurnalisti vor descoperi savoarea bucatariei din tara respectiva.

Alaturi de filme noi, cu premii importante in palmares, se vor proiecta in chip de tusa retro consonanta cu spiritul locului pelicule de arhiva legate de Dunare.

La cealalta extrema in timp, ziua Romaniei va fi centrata pe fenomenul botezat cu aceasta ocazie The Next Romanian Wave si va propune atentiei publicului scurt metrajele si documentarele unor tineri cineasti romani talentati aflati la inceput de drum. In orele de dimineata se vor organiza dezbateri si conferinte de presa dedicate filmelor din ajun.

Festivalul Degustatorilor de Film si Arta Culinara nu are un caracter competitiv, menirea lui nefiind sa hraneasca orgolii, ci sa trezeasca interesul si curiozitatea fata de vecinul adesea prea putin cunoscut.

Aceasta formula slujeste perfect scopurile Festivalului: atragerea atentiei asupra unor spatii culturale efervescente si mijlocirea unor intilniri ce vor duce cu siguranta la legaturi de cursa lunga si colaborari internationale.

In cele zece zile de sarbatoare pe malul Dunarii si spectatorii ocazionali vor avea ocazia sa vizioneze cele peste 100 de lung metraje, documentare si scurt metraje (intrarea la proiectii si la celelalte evenimente fiind libera), sa participe la intalniri cu cineastii din tarile dunarene si sa deguste (contra cost) aceleasi delicatese gastronomice ca si invitatii.

Intre 2-4 septembrie Festivalul Degustatorilor de Film si Arta Culinara va avea o replica de trei zile la Muzeul Taranului Roman din Bucuresti.

Cea de-a 8-a editie a Festivalului International de Film Independent ANONIMUL, ce se va desfasura in perioada 8-14 august 2011, la Sfantu Gheorghe, in Delta Dunarii.

Drama The Tree of Life, premiata cu Palme dOr la Festivalul de Film de la Cannes anul acesta, va fi prezentata in premiera in Romania in deschiderea celei de-a VIII-a editii a Festivalului International de Film Indepenedent ANONIMUL, luni, 8 august 2011.

The Tree of Life, este cel mai recent film in regia lui Terrence Malick, ii are pe Brad Pitt si pe Sean Penn in rolurile principale.

Filmul prezinta povestea unei familii din centrul Statelor Unite, in anii '50, urmarind traseul vietii celui mai mare dintre frati, Jack. Acesta trece de la inocenta copilariei la deziluziile maturitatii, in incercarea de a se impaca cu tatal sau.

In competitia oficiala se ragasesc 7 titluri propuse de selectorul Ludmila Cvikova, de anul acesta Head of International Programming in cadrul Institutului de Film din Doha.

Competitie - lung metraj - fictiune

Gromozeka, regia Vladimir Kott, Rusia, 2011

Competitia Oficiala, Festivalul International de Film de la Rotterdam, 2011

The House / Casa, regia Zuzana Liova, Slovacia- Cehia, 2011

Forum, Berlinale 2011

The Journals Of Musan / Jurnalul lui Musan, regia Jung-bumPark, Coreea de Sud, 2010

Tiger Award, Festivalul International de Film de la Rotterdam, 2011

Majority / Majoritate, regia Seren Yuce, Turcia, 2010

Trofeul Luigi de Laurentiis, Venetia 2010

Periferic, regia Bogdan George Apetri, Romania, 2010

Premiul Boccalino d'Oro pentru Cea mai buna interpretare- Ana Ularu, Festivalul International de Film de la Locarno, 2010

Shelter / Adapostul, regia Dragomir Sholev, Bulgaria, 2010

Marele Premiu, Festivalul International de Film de la Sofia, 2011

Wasted Youth / Tinerete irosita, regia Argyris Papadimitropoulos, Jan Vogel, Grecia, 2011

Competitia Oficiala, Festivalul International de Film de la Rotterdam, 2011

Cele sapte titluri concureaza pentru Marele Premiu al Festivalului de Film ANONIMUL in valoare de 3.000 $, premiu acordat exclusiv pe baza voturilor exprimate de publicul prezent la Festival.

La sectiunea de scurt metraj, s-au inscris un numar de 300 de scurt metraje de fictiune si animatie din 37 de tari. Inscrierile s-au deschis in februarie 2011 si s-au incheiat in iunie 2011.

Selectia realizata de criticul de film Irina-Margareta Nistor cuprinde 32 de scurt metraje de fictiune si respectiv 21 de scurt metraje de animatie.

Competitie - Scurt metraj - fictiune

The Philosopher, regia Abdulla Alkaabi, Franta, 2010

Narcissus, regia Pierre Bessette, Franta, 2011

The Scream, regia Mirel Bran, Romania, 2010

La Gran Carrera, regia Kote Camacho, Spania, 2010

La Familia de mi novia, regia Guillermo Chapa, Spania, 2011

Grand Hotel Italia, regia Rodi Cotenescu, Romania, 2011

Lost Springs 2, regia Andrei Dobrescu, Romania, 2010

Strung Love, regia Victor Dragomir, Romania, 2010

Waste, regia Cadu Favero, Brazilia, 2010

The Black Line, regia Anna Gigante, Italia, 2010

Superman, Spiderman sau Batman, regia Tudor Giurgiu, Romania, 2011

They Meet, regia Stella Iannitto, SUA- Italia, 2010

Half Moon, regia Adina Istrate, Marea Britanie, 2010

Masala Mama, regia Michael Kam, Singapore, 2010

Short Memory, regia Marwan Khneisser, Libia, 2011

Susanna, regia Daria Kopiec, Polonia, 2010

Jaful, regia Dan Radu Mihai, Romania, 2011

The Medic, regia Raymond Mizzi, Malta, 2011

El Vampirito, regia Pablo Navarro-Rubio, Spania, 2011

Interes Variable, regia Felipe Pardo, Spania, 2011

People Watching, regia Stuart Parkins, Marea Britanie, 2011

A Trip To The Moon, regia Daniel Pech, Brazilia, 2011

Momente, regia Dorin Pene, Romania, 2010

Brick Novax- Part 1, regia Matt Piedmont, SUA, 2010

Encounter, regia Nayra Sanz Fuentes, Javier Sanz Fuentes, Spania, 2010

Here I Am, regia Maialen Sarasua Oliden, Spania, 2010

Is It Working?, regia Chris Schepard, Franţa, 2010

The Butterfly Orchestra, regia Isabel Soria, Spania, 2010

Winter Frog, regia Slony Sow, Franţa, 2011

Stopover, regia Ioana Uricaru, Romania, 2010

Kill Your Bill, regia Irina Vasilyeva, Rusia, 2011

Eppy Maurry, regia Daniel Wetherell, Norvegia, 2011

Competiţie - Scurt metraj Animaţie

Blind Luck, regia Diane Aarts, Canada, 2011

Ondar Ahoak, regia Angel Aldarondo, Spania, 2010

Bela's Struggle, regia Orsolya Bajusz, Austria- Ungaria, 2011

Growing, regia Roxana Bentu, Romania, 2010

Tomatl, Chronicle of the End of a World, regia Luis Briceno, Franta, 2011

Hope Certificate, regia Ching-Yu Yang, Taiwan, 2011

Cankered and Cursed, regia Todd DeJong, SUA, 2010

The Guilty Rogue, regia Eoghan Dunne, Irlanda, 2011

Super M Adventures, regia Arunas Eimulis, Lituania, 2011

Loser Leg, regia Francesco Filippi, Italia, 2010

Daisy Cutter, regia Enrique Garcia, Ruben Salazar, Spania, 2010

Carol Of The Bells, regia Stefan Kavel, Ucraina, 2011

The Name-Less, regia Violaine Lecuyer, Franţa, 2010

The Lost Town Of Switez, regia Kamil Polak, Polonia / Elvetia / Franţa / Canada / Danemarca, 2010

Yaku, regia Nacho Subirats, Nacho Pesquera, Spania, 2011

Precise Peter, regia Martin Schmidt, Germania, 2010

Ballet of Unhatched Chicks, regia Shaun Seong-young Kim, SUA, 2011

The Castles Over The Clouds, regia Alessandro Testa, Italia, 2011

ABCX-Ray, regia Joana Toste, Portugalia, 2010

Mr Trance. Day at Ministery Department, regia Valerio Veneras, Spania, 2010

Akerbeltz, The Witches and the Inquisitor, regia Cesar Urbina Vitoria, Spania, 2010

Scurt metrajele selectionate concureaza pentru Premiul pentru cel mai bun scurt metraj de fictiune, respectiv Cel mai bun scurt metraj de animatie, fiecare in valoare de 1000 $, premii acordate exclusiv pe baza voturilor exprimate de publicul prezent la Sfantu Gheorghe.

La sectiunea scurt metraj fictiune, Fundatia Anonimul va acorda Premiul Ovidiu Bose Pastina, in valoare de 1000 $.

The Academy of Television Arts & Sciences a anuntat ieri nominalizarile la Premiile Emmy 2011.

Cea de-a 63-a editie a Galei Premiilor Emmy va avea loc la Nokia Theatre din Los Angeles.

HBO Romania va difuza si in acest an Gala Premiilor Emmy, editia a 63-a, in direct si in exclusivitate, in limba originala, nedublata.

Ceremonia va putea fi urmarita in direct pe 19 septembrie, de la ora 3 dimineata, iar pe 20 septembrie de la ora 20:00, veti putea urmari versiunea editata si subtitrata.

CineFan va prezinta lista celor mai importante nominalizari la premiile Emmy 2011. Pentru lista completa, accesati linkul de la finalul acestei stiri.

Cea mai buna actrita serial comedie

Laura Linney (The Big C)

Edie Falco (Nurse Jackie)

Amy Poehler (Parks and Recreation)

Melissa McCarthy (Mike & Molly)

Martha Plimpton (Raising Hope)

Tina Fey (30 Rock)

Cel mai bun actor serial comedie

Matt LeBlanc (Episodes)

Jim Parsons (The Big Bang Theory)

Steve Carell (The Office)

Johnny Galecki (The Big Bang Theory)

Louis C.K. (ouie)

Alec Baldwin (30 Rock)

Cea mai buna actrita rol secundar serial comedie

Jane Lynch (Glee)

Betty White (Hot In Cleveland)

Julie Bowen (Modern Family)

Kristen Wiig (Saturday Night Live)

Jane Krakowski (30 Rock)

Sofia Vergara (Modern Family)

Cel mai bun actor rol secundar serial comedie

Jon Cryer (Two and a Half Men)

Chris Colfer (Glee)

Jesse Tyler Ferguson (Modern Family)

Ed O'Neill (Modern Family)

Eric Stonestreet (Modern Family)

Ty Burrell (Modern Family)

Cel mai bun serial de comedie

Glee (FOX)

Parks And Recreation (NBC)

The Office (NBC)

Modern Family (ABC)

30 Rock (NBC)

The Big Bang Theory (CBS)

Cea mai buna actrita serial drama

Elisabeth Moss (Mad Men)

Connie Britton (Friday Night Lights)

Mariska Hargitay (Law & Order: Special Victims Unit)

Mireille Enos (The Killing)

Julianna Margulies (The Good Wife)

Kathy Bates (Harry's Law)

Cel mai bun actor serial drama

Steve Buscemi (Boardwalk Empire)

Michael C. Hall (Dexter)

Kyle Chandler (Friday Night Lights)

Jon Hamm (Mad Men)

Hugh Laurie (House)

Timothy Olyphant (Justified)

Cea mai buna actrita rol secundar serial drama

Kelly Macdonald (Boardwalk Empire)

Christina Hendricks (Mad Men)

Michelle Forbes (The Killing)

Archie Panjabi (The Good Wife)

Margo Martindale (Justified)

Christine Baranski (The Good Wife)

Cea mai bun actor rol secundar serial drama

John Slattery (Mad Men)

Andre Braugher (Men of a Certain Age)

Walton Goggins (Justified)

Peter Dinklage (Game of Thrones)

Josh Charles (The Good Wife)

Alan Cumming (The Good Wife)

Cel mai bun serial drama

Boardwalk Empire (HBO)

The Good Wife (CBS)

Mad Men (AMC)

Friday Night Lights (DirecTV)

Dexter (Showtime)

Game of Thrones (HBO)

Cea mai buna actrita - miniserie sau film TV

Kate Winslet (Mildred Pierce)

Elizabeth McGovern (Downton Abbey (Masterpiece))

Diane Lane (Cinema Verite)

Taraji P. Henson (Taken From Me: The Tiffany Rubin Story)

Jean Marsh (Upstairs Downstairs (Masterpiece))

Cel mai bun actor - miniserie sau film TV

Greg Kinnear (The Kennedys)

Barry Pepper (The Kennedys)

Edgar Ramirez (Carlos

William Hurt (Too Big To Fail)

Idris Elba (Luther)

Laurence Fishburne (Thurgood)

Cel mai bun actor intr-un rol secundar - miniserie sau film TV

Guy Pearce (Mildred Pierce)

Brian F. O'Byrne (Mildred Pierce)

Tom Wilkinson (The Kennedys)

Paul Giamatti (Too Big To Fail)

James Woods (Too Big To Fail)

Show de comedie sau muzical

The Colbert Report (Comedy Central)

Late Night With Jimmy Fallon (NBC)

Saturday Night Live (NBC)

Conan (TBS)

Real Time With Bill Maher (HBO)

The Daily Show With Jon Stewart (Comedy Central)

Cel mai bun reality show

So You Think You Can Dance (FOX)

The Amazing Race (CBS)

Project Runway (Lifetime)

American Idol (FOX)

Dancing With The Stars (ABC)

Top Chef (Bravo)

Cel mai bun prezentator al unui reality show

Jeff Probst (Survivor)

Cat Deeley (So You Think You Can Dance)

Phil Keoghan (The Amazing Race)

Tom Bergeron (Dancing With The Stars)

Ryan Seacrest (American Idol)

Pentru lista completa dati click aici.

Asociatia pentru Promovarea Filmului Romanesc (APFR), organizatorul Festivalului International de Film Transilvania (TIFF), continua proiectul de mare anvergura, Caravana Filmelor TIFF / Operation Kino, impreuna cu Festivalurile de Film de la Sofia, Sarajevo si Istanbul, proiect sprijinit de programul MEDIA Mundus al Uniunii Europene.

A 3-a editie a Caravanei se va desfasura in intervalul 12 iulie 18 septembrie 2011 si va cuprinde 13 destinatii: Porolissum, Zalau, Timisoara, Medias, Pitesti, Ramnicu Valcea, Brasov, Calarasi, Turda, Oradea, Tulcea, Siret, Radauti.

Caravana Filmelor TIFF este principalul proiect din campania nationala demarata de APFR inca din 2009, cu scopul de a re-atrage publicul roman catre cinema, de a oferi cinefililor evenimente speciale de 2-3 zile, in care se proiecteaza filme premiate din ultimii 2 ani, filme de succes, cele mai noi titluri de film romanesc, filme de arta, dar si filme de public, oferind celor prezenti o atmosfera unica de festival.

Caravana Filmelor TIFF 2011 demareaza in judetul Salaj, pe 12 iulie, intr-o locatie speciala Complexul Arheologic Porolissum, un urias muzeu in aer liber si un reper al Salajului ca obiectiv turistic de interes local, regional si chiar european.

In Amfiteatrul roman va avea loc de la 21.30, proiectia speciala a filmului Morgen (2010, r. Marian Crisan), castigatorul Premiului Zilelor Filmului Romanesc pentru Cel mai bun lung metraj la cea de-a 10-a editie a Festivalului International de Film Transilvania (3-12 iunie 2011, Cluj-Napoca).

Caravana TIFF in Salaj va continua pe 13 iulie in Piata 1 Decembrie din Zalau cu proiectia unui alt film romanesc, Ursul, comedia anului 2011, in regia lui Dan Chisu, filmul cu cei mai multi spectatori la o proiectie in aer liber la editia TIFF din acest an.

Printre filmele ce vor fi proiectate in cadrul celei de a 3-a editii a Caravanei TIFF / Operation Kino se numara filmele Biutiful (2010, MexicSpania, r. Alejandro Gonzalez Inarritu), o drama impresionanta care il readuce pe Javier Bardem in atentia publicului, intr-un rol care i-a adus o serie de nominalizari la cele mai importante premii (Oscar, BAFTA, etc), dar si Premiul pentru Cel mai bun actor la Festivalul de Film de la Cannes in 2010, Eu sunt dragostea (Italia, 2009, r. Luca Guadagnino), un film foarte apreciat de critica internationala, nominalizat la Globurile de Aur si Premiile BAFTA 2011 pentru Cel mai bun film strain, Iluzionistul (Franta, 2009), in regia lui Sylvain Chomet, nominalizat la Premiile Oscar si Globurile de Aur 2011, pentru Cel mai bun film de animatie.

Dintre filmele de public care ii vor incanta pe cinefili in Caravana, in special la proiectiile in aer liber, se numara Drumul de intoarcere (SUA, 2010, r. Peter Weir), in care Dragos Bucur va putea fi vazut alaturi de actori precum Ed Harris, Collin Farrell sau Saoirse Ronan, intr-unul dintre cele mai spectaculoase roluri din cariera sa.

Iar 127 de ore (SUA-Marea Britanie, 2010), in regia lui Danny Boyle, ii va tine pe spectatori cu sufletul la gura, in fata povestii adevarate a remarcabilei aventuri a alpinistului Aron Ralston (James Franco) pentru a se salva dupa ce un bolovan a cazut si i-a zdrobit bratul si il blocheaza intr-o fanta izolata dintr-un canion din Utah. Filmul a primit nu mai putin de 6 nominalizari la Premiile Oscar din acest an, printre care pentru Cel mai bun film si Cel mai bun actor in rol principal.

O surpriza pentru cinefilii din Caravana vor fi filmele din tarile partenere ale proiectului Operation Kino, precum si filmele din tarile ce nu fac parte din programul MEDIA, doua sectiuni importante din program.

Caravana Filmelor TIFF este parte a proiectului international Operation Kino, un proiect initiat de catre Asociatia pentru Promovarea Filmului Romanesc impreuna cu alti 4 parteneri din zona balcanica: Festivalul de Film de la Sarajevo (Bosnia & Herzegovina), Festivalul de Film de la Sofia (Bulgaria), respectiv Festivalul de Film de la Istanbul (Turcia), alaturi de Reelport, unul dintre principalii actori de pe piata digitala de film din Europa.

Prin integrarea Reelport in acest proiect, parte din programul Operation Kino va fi disponibil online pentru potentialii cumparatori de film, dar si pentru importante festivaluri de film din intreaga lume.

Proiectul, in formula sa actuala, este implementat pentru a doua oara consecutiv in toate cele 4 teritorii, fiind co-finantat de catre programul MEDIA Mundus al Uniunii Europene.

Scopul major al programului MEDIA MUNDUS este de a incuraja schimbul si circulatia operelor audio-vizuale provenind din tarile membre ale programului Media, dar si din tarile terte (cele care nu fac parte din acest program).

Mai multe detalii despre calendarul Caravanei TIFF 2011 si programul din fiecare oras, vor fi disponibile pe site-ul http://cinefan.ro">

In luna iulie Caravana va mai ajunge in Timisoara (15-17 iulie), Medias (20-22 iulie) si Pitesti (22-24 iulie).

In perioada 29 iunie 5 iulie 2011 se va desfasura la Piatra Neamt cea de-a 9-a editie a Festivalului International de Film pentru Copii si Tineret Punguta cu doi bani.

Organizatorii evenimentului sunt Asociatia Culturala Vox Artis si Centrul National al Cinematografiei, in parteneriat cu Primaria Municipiului Piatra Neamt.

Festivalul reprezinta o relansare a filmelor din anii 1975-1990, spre modul de percepere si asimilare a actului artistic nealterat, fara violenta si limbaj impropriu. La eveniment vor participa personalitati de seama ale filmului romanesc.

Festivalul se adreseaza copiilor de varsta prescolara, scolara, tineri si adulti. Vor fi proiectate filme atat in incinta cinematografului Dacia, cat si in cadrul spectacolelor sustinute in aer liber.

Juriul Festivalului:

Magda Mihailescu Critic de film

Marius Sopterean Regizor

Mihai Orasanu Producator, sound designer

Maria Lupu Director Colegiul national Calistrat Hogas

Ana Monda Viceprimar Primaria Piatra Neamt

Adrian Alui Gheorghe - Director Executiv Directia Cultura si Patrimoniu a Judetului Piatra Neamt

Calin Stanculescu Critic de film, publicist

Filme prezentate in festival:

Maria - Mirabella (r. Ion Popescu Gopo)

Uimitoarele aventuri ale Muschetarilor (r. Victor Antonescu)

The Crocodiles (Germania, r. Christian Ditter)

Daniel and the Superdogs (Canada, r. Andre Melancon)

Robinson Crusoe (r. Victor Antonescu)

Dumbrava Minunata (r. Gheorghe Naghi)

Calatoriile lui Pin-Pin (r. Luminita Cazacu)

Liceenii (r. Nicolae Corjos)

Ion - Blestemul Pamantului, Blestemul Iubirii (r. Mircea Muresan)

Intamplari cu Alexandra (r. Cornel Diaconu)

A Cargo to Africa (Canada, r. Roger Cantin)

Pacala (r. Geo Saizescu)

De-as fi... Harap-Alb (r. Ion Popescu Gopo)

Veronica (r. Elisabeta Bostan)

Zambet de soare (r. Elisabeta Bostan)

CineFan.ro va prezinta Programul complet al Festivalului:

Cinema Dacia, Piatra-Neamt.

Miercuri 29 iunie 2011

16:00 Gala de deschidere a Festivalului

18:00 Maria - Mirabella

Joi 30 iunie 2011

11:00 Uimitoarele aventuri ale Muschetarilor

16:00 The Crocodiles (Germania)

18:00 Daniel and the Superdogs (Canada)

Vineri 1 iulie 2011

11:00 Robinson Crusoe

15:00 Dumbrava Minunata

17:30 Liceenii

20:00 Ion, Blestemul Pamantului, Blestemul Iubirii

Sambata 2 iulie 2011

11:00 Călătoriile lui Pin-Pin

15:00 Intamplari cu Alexandra

17:00 A Cargo to Africa (Canada)

19:00 Pacala

Duminica 3 iulie 2011

11:00 De-as fi... Harap Alb

13:00 Veronica

16:00 Gala de inchidere a Festivalului

20:00 Zambet de Soare

Duminica 3 iulie 2011 - Sala Sadoveanu

11:00 Simpozion: Violenta in filmul pentru copii si in filmul animat. Moderator: Prof. Univ. Dr. Titus Vijeu.

Numeroase filme, dintre care 29 in premiera in Romania, productii laureate la Cannes, Cesar, Oscar si Sundance, vor fi proiectate, in perioada 20-26 iunie, in cadrul primei editii a Festivalului Filmului Evreiesc Bucuresti (Bucharest Jewish Film Festival BJFF), la Cinema Studio, Cinema Scala, Terasa Green Hours si Muzeul Taranului Roman.

Evenimentul, organizat de NOI Media Print S.A. si Fundatia Culturala Art Promo, cu sprijinul Centrului National al Cinematografiei si Consiliului General al Municipiului Bucuresti, are ca scop informarea publicului roman privind traditiile si cultura evreiasca, precum si educarea tinerilor in sensul tolerantei interetnice si religioase.

Programul festivalului, disponibil la http://cinefan.ro">include atat filme care abordeaza o gama larga de subiecte ale lumii evreiesti, cat si vernisaje si concerte, pentru a oferi spectatorilor o viziune asupra unui univers aparte: imaginea evreilor despre ei insisi si imaginea evreilor in ochii altor culturi.

Selectia de filme cuprinde atat pelicule in premiera in Romania (Camera Obscura, Gainsbourg: A Heroic Life, A Room and A Half, Bar Mitzvah, Land of Genesis, Leap of Faith, Love During Wartime, etc), productii laureate la evenimente cinematografice de prestigiu (Strangers No More Oscar-ul pentru cel mai bun scurt metraj documentar, 2011, A Film Unfinished Sundance, 2010, My Father My Lord Tribeca, 2007), cat si o serie de documentare TVR realizate de Mihaela Craciun, Adelin Petrisor, Sandrino Gavriloaia si altii.

Alaturi de filmele din program, la Bucuresti vor fi prezenti realizatori si actori, personalitati devenite subiect al acestor productii, care se vor intalni cu specialistii din cinematografia romaneasca, cu reprezentantii mass-media si, nu in ultimul rand, cu publicul bucurestean.

Festivalul Filmului Evreiesc Bucuresti beneficiaza de sprijin din partea Ministerului Culturii, Ambasadei Israelului, Comunitatii evreiesti din Romania si Televiziunii Romane.

O serie de personalitati marcante, reunite intr-un Consiliu Onorific, sunt alaturi de organizatori in pregatirea acestui eveniment: Dan Ben-Eliezer, Ambasador Extraordinar si Plenipotentiar al Israelului in Romania, Radu F. Alexandru, senator, secretar al Comisiei Senatului pentru Cultura, Culte, Arta, Mass-Media, Irina Cajal-Marin, doctor in istoria artei si secretar de stat in Ministerul Culturii,

Cristina Corciovescu, critic de film, membra a Comitetului Director al UCIN, Beatrice Comanescu, director executiv al TVR International, Felicia Waldman, profesor universitar, coordonatorul Centrului de studii ebraice, Alexandru Hausvater, regizor de teatru, Radu Gabrea, regizor de film, Erwin Simsensohn, regizor, presedintele Comunitatii evreilor Bucuresti, Arin Octav Stanescu, avocat.

Festivalul Filmului Evreiesc Bucuresti se inscrie intr-o retea de peste 130 de manifestari similare organizate in intreaga lume sub brand-ul Jewish Film Festival.

Prin gazduirea primului eveniment de acest gen, capitala Romaniei se conecteaza la marile metropole care celebreaza valorile cultural-artistice evreiesti.

Intrarea este libera pentru orice film / eveniment, in limita locurilor disponibile, cu exceptia galei de deschidere.

La gala de deschidere intrarea se face numai pe baza de invitatie.

CineFan.ro va prezinta programul complet al evenimentului:

Luni 20.06.2011

19:00 Gala de deschidere: THE LAST SURVIVOR (92 min.) Invitat: Hedi Fried Supravietuitoare a Holocaustului

Cinema Studio

22:00 NO.4 STREET OF OUR LADY (90 min)

Green Hours

Marti 21.06.2011

16:00 THE CHILD (93 min)

Cinema STUDIO

18:00 A FILM UNFINISHED (88 min)

guest: Itay Ken-Tor, producator

Cinema STUDIO

20:00 AMOS OZ: THE NATURE OF DREAMS (88 min) Invitat: Yonathan & Masha Zur, regizori

Cinema STUDIO

22:00 THE WORST COMPANY IN THE WORLD (50 min)

Green Hours

Miercuri 22.06.2011

16:00 THE SURVIVOR (16 min)

WITH THE RIGHT OF LIFE AND DEATH: ALEX KOZINSKI (25 min)

ONE HUNDRED YEARS OF SERENITY WITH MEDI WECHSLER DINU (27 min)

IN NORMAN MANEA'S BUCOVINA (22 min)

Cinema STUDIO

18:00 PROTEKTOR (98 min) Invitat: Nicola Galliner, director JFFB

Cinema STUDIO

20:00 WAGNER & ME (89 min) Invitat: Patrick McGrady, regizor

Cinema STUDIO

22:00 LA CAMARA OBSCURA (85 min)

Green Hours

Joi 23.06.2011

16:00 RED SHIRLEY (28 min)

THE TAILOR (6 min)

STRANGERS NO MORE (40 min)

Invitat: Igal Avidan, jurnalist

Cinema Studio

17:30 AJAMI (124 min) Invitat: Igal Avidan, jurnalist

Cinema Studio

20:00 A ROOM AND A HALF (130 min) Invitat: Andrey Khrzhanovskiy, regizor

Cinema Studio

22:00 TANGO, A STORY WITH JEWS (62 min)

Green Hours

Vineri 24.06.2011

14:00 LOVE DURING WARTIME (92 min)

Cinema STUDIO

16:00 SIXTY AND THE CITY (70 min) Invitat: Nili Tal, regizor

Cinema STUDIO

18:00 ROMEO & JULIET IN YIDDISH (89 min)

Cinema STUDIO

20:00 GAINSBOURG, VIE HEROIQUE (130")

Cinema STUDIO

22:00 IDA'S DANCE CLUB (59 min)

Green Hours

22:30 SONG OF THE LODZ GHETTO (122 min)

Muzeul Taranului Roman

Sambata 25.06.2011

12:00 BEING JEWISH IN FRANCE (185 min)

Cinema SCALA

16:00 FIVE HOURS FROM PARIS (90 min)

Cinema SCALA

18:00 I WONDER HOW LONG CRANES LIVE (30 min)

THE DESTINY OF AN ACTRESS: ROZINA CAMBOS (34 min)

Cinema SCALA

21:00 NAOMI (102 min)

Cinema SCALA

22:00 THE KLEZMATICS: ON HOLY GROUND (106 min)

Green Hours

22:30 CABAL IN CABUL (87 min) Invitat: Dan Alexe, regizor

Muzeul Taranului Roman

Duminica 26.06.2011

12:00 BAR MITZVAH (75 min)

Cinema SCALA

14:00 LEAP OF FAITH (95 min)

Cinema SCALA

16:00 THE MAGIC OF KABBALAH (30 min)

DAVID BARKAR - THE WANDERING SON COMES BACK HOME (30 min)

UPRIGHT AMONG PEOPLES (30 min)

Cinema SCALA

18:00 MY FATHER, MY LORD (80")

Cinema SCALA

20:00 Gala de inchidere: LAND OF GENESIS (87 min)

Invitat: Estee Mecklberg, producator

Cinema SCALA

22:00 WORLD CLASS KIDS (54 min)

Green Hours

22:30 THE MATCHMAKER (118 min)

Muzeul Taranului Roman

Noutati Home Entertainment

Tenet pe Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD

Pro Video ne aduce Tenet cel mai nou film al lui Christopher Nolan pe Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD.  ...

Ultimele Stiri

Ziua Indragostitilor pe Netflix: Cele mai indragit…

Ești un romantic incurabil? Ai o pasiune pentru filmele romantice? Sau le urmărești doar pentru că vrea iubi?

11-02-2021 | TV & Online | Emanuel Lazarescu

Ana Ularu, in serialul Netflix Tribes of Europe

Serialul original german Triburile Europei / Tribes of Europa se lansează exclusiv și la nivel mondial pe Netflix pe 19 februarie.

11-02-2021 | CineStuff | CineFan.ro

Mircea Dinescu si emisiunea Poezie si delicateturi…

Din martie, celebrul Mircea Dinescu va prezenta emisiunea Poezie și delicatețuri la Prima TV.

11-02-2021 | TV & Online | CineFan.ro

In aceasta seara, la Survivor Romania, se disputa …

Echipa câștigătoare va întra în posesia premiului ales de fani, în urma votului exprimat pe pagina oficială de Instagram a emisiunii – coșul cu legume sau felia de cheescake.

11-02-2021 | TV & Online | CineFan.ro

Babardeala cu bucluc sau porno balamuc va avea pre…

Cel mai nou lungmetraj semnat de regizorul Radu Jude, Babardeală cu bucluc sau porno balamuc (Bad Luck Banging or Loony Porn), va avea premiera mondială la Berlinale.

11-02-2021 | CineStuff | CineFan.ro

Actorul Christopher Plummer a murit la varsta de 9…

Actorul canadian Christopher Plummer, câștigător al Premiului Oscar, a murit la vârsta de 91 de ani.

06-02-2021 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Tenet pe Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD

Pro Video ne aduce Tenet cel mai nou film al lui Christopher Nolan pe Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD. 

02-12-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Mario Puzo's The Godfather, Coda: The Death of Mic…

Pro Video ne aduce pe Blu-ray al treilea film al seriei Nașul, dar versiunea lui Mario Puzo, Mario Puzo's The Godfather, Coda: The Death of Michael Corleone / Nașul, Coda: Moartea lui Michael Corleone. Această nouă...

02-12-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Isn't it Romantic pe DVD

Pro Video ne aduce pe DVD comedia romantică Isn't it romantic / Cât romantism!. 

02-12-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Chernobyl pe Blu-ray (Steelbook si plastic)

Pro Video ne aduce miniseria HBO Chernobyl / Cernobîl în format Blu-ray (STEELBOOK și plastic). 

20-11-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Filmul 5 Minute, in regia lui Dan Chisu - la cinem…

Lung-metrajul 5 Minute, în regia lui Dan Chișu va fi lansat oficial în România pe 20 noiembrie și va fi proiectat în șase cinematografe din țară.

17-11-2020 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

GreenTech Film Festival 4: Acces la evenimente si …

GreenTech Film Festival, eveniment dedicat educaţiei și promovării unui stil de viaţă sustenabil, grija faţă de mediu şi tehnologiile verzi, se mută anul acesta în mediul online.

16-11-2020 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Cats & Dogs 3: Paws Unite pe DVD

Pro Video ne aduce în format DVD Cats and Dogs 3: Paws Unite / Câini și pisici 3: Lăbuțe, uniți-vă!. 

12-11-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

V for Vendetta pe 4K UHD

Pro Video ne aduce în format 4K UHD V for Vendetta / V de la Vendetta. 

10-11-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

The Hunt pe blu-ray si DVD

Pro Video ne aduce The Hunt / Vânătoare de oameni în format Blu-ray și DVD. 

30-10-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Debbie Rochon, vedeta genului Horror, omagiata la …

Acordarea titlului onorific de Conte Dracula la fiecare ediție a Dracula Film Festival de la Brașov a devenit o tradiție iar printre cei care au primit trofeul se numără regizorul...

14-10-2020 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Scoob! pe 4K UHD, Blu-ray si DVD

Deși prima aventură animată de lungă durată a mult îndrăgitului Scooby-Doo nu a mai putut fi lansată în cinematografe, Pro Video ni-l aduce pe Scoob! direct în casele noastre în format 4K UHD, Blu-ray și DVD. 

08-10-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Galeria inimilor frante se expune la cinema

Din 23 octombrie 2020, InterComFilm Distribution aduce pe marile ecrane din toată țara Broken Hearts Gallery / Galeria inimilor frânte.

01-10-2020 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Au inceput filmarile pentru RUXX noua drama HBO Eu…

Au început filmările pentru RUXX, nouă producție HBO Europe produsă în România, un serial cu opt episoade de 45 de minute fiecare, scris de Vera Ion și regizat de Iulia...

17-09-2020 | TV & Online | Emanuel Lazarescu

Alter-Native 2020: Alta locatie, alta data, dar ac…

În pofida pandemiei de Coronavirus Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj Alter-Native nu se anulează, doar se transformă, adaptându-se reglementărilor şi măsurilor impuse de situaţia epidemiologică.

17-09-2020 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Benzi desenate

Romanul grafic Watchmen, disponibil in Romania la Editura Art

In colectia Grafic (Editura Art) a fost lansat volumul de banda desenata Watchmen. ...