Eveniment

Cea de-a 6-a editie a Festivalului International de Film Bucuresti (B-EST IFF) se va desfasura in acest an in perioada 20 - 25 aprilie, la cinematografele Scala si Corso.

Invitatul de onoare al B-EST IFF 2010 este nimeni altul decat marele regizor rus Andrei Konchalovsky care, pentru a ne putea onora cu prezenta, a renuntat la un alt eveniment de profil ce urma sa se desfasoare in acelasi timp cu Festivalului International de Film Bucuresti.

B-EST 2010 - stiri 11.03 - Andrei Konchalovsky, la B-EST 2010 23.03 - Tony Gatliff, invitat de onoare la B-EST 2010 28.03 - Castigatorul Oscar-ului, El secreto de sus ojos, la B-EST 2010 07.04 - Constantin Popescu si Titus Muntean, in competitia B-EST IFF 09.04 - Filme in premiera in competitia B-EST IFF 2010 12.04 - A Serious Man al fratilor Coen inchide B-EST 2010 14.04 - Masterclass sustinut de Andrei Konchalovsky la B-EST 2010 B-EST 2010 - lista filme & trailere Competitie - lung-metraje Caravana cinematografica (Romania, reg. Titus Muntean) In the Loop (UK, reg. Armando Iannucci) <vezi trailer> The Misfortunates (Belgia, reg. Felix van Groeningen) Gigante (Uruguay, reg. Adrian Biniez) Humpday (USA, reg. Lynn Shelton) <vezi trailer> Portretul luptatorului la tinerete (Romania, reg. Constantin Popescu) Samson & Delilah (Australia, reg. Warwick Thornton) In afara competitiei The Time That Remains (reg. Elia Suleiman) Vincere (reg. Marco Bellocchio) The Secret in Their Eyes (reg. Juan Jose Campanella) <vezi trailer> Thirst (reg. Park Chan Wook) <vezi trailer> Les herbes folles (reg. Alain Resnais) A Single Man (reg. Tom Ford) <vezi trailer> A Serious Man (reg. Ethan & Joel Coen) <vezi trailer> Retrospectiva Andrei Konchalovsky Gloss (reg. Andrei Konchalovsky) House of Fools (reg. Andrei Konchalovsky) The Inner Circle (reg. Andrei Konchalovsky) Kurochka Ryaba (reg. Andrei Konchalovsky) Romano Cinema and Culture Freedom (reg. Tony Gatlif) Swing (reg. Tony Gatlif) Gadjo dilo (reg. Tony Gatlif) Happy New Life (reg. Arpad Bogdan) Documentare L'enfer de Henri-Georges Clouzot (reg. Serge Bromberg, Ruxandra Medrea) No One Knows About Persian Cats (reg. Bahman Ghobadi) Circul vesel (reg. Claudiu Mitcu) Lumea vazuta de Ion B. (reg. Alexander Nanau) Competitie - scurt-metraje Lista de scurt-metraje va fi anuntata in curand.

In limita locurilor disponibile, studentii au intrarea libera. B-EST 2010 - Program complet Marti, 20 aprilie

Cinema Scala

19.00 Gala de deschidere + Gloss - in prezenta regizorului Andrei Konchalovsky 22.00 The Time That Remains

Miercuri, 21 aprilie

Cinema Scala

12.30 Competitie scurt-metraj 1 14.30 No One Knows About Persian Cats 16.30 House of Fools 19.00 Gigante 21.00 Vincere

Joi, 22 aprilie Cinema Scala 12.30 Competitie scurt-metraj 2 14.30 The Inner Circle 17.00 The Misfortunates 19.00 Caravana cinematografica 21.00 The Secret in Their Eyes Cinema Elvira Popescu 19.00 L'enfer de Henri-Georges Clouzot 21.00 Les herbes folles Vineri, 23 aprilie Cinema Scala 12.30 Competitie scurt-metraj 3 14.30 Kurochka Ryaba 17.00 Samson & Delilah 19.00 In the Loop 21.00 Thirst CInema Elvira Popescu 21.00 Freedom Simbata, 24 aprilie Cinema Scala 12.00 Documentare HBO (Circul vesel, Lumea vazuta de Ion B.) 14.30 Freedom 17.00 Humpday 19.00 Portretul luptatorului la tinerete 22.00 A Single Man Cinema Elvira Popescu 19.00 Swing 21.00 Gadjo dilo Duminica, 25 aprilie Cinema Scala 14.00 L'enfer de Henri-Georges Clouzot 19.30 Gala de inchidere 21.00 A Serious Man Cinema Elvira Popescu 17.00 Happy New Life

B-EST 2010 - Activitati paralele Miercuri, 21 aprilie - 11.00 - Teatrul Act - Master-class sustinut de regizorul Andrei Konchalovsky, intitulat Life and Its Reflections. B-EST 2010 - Juriul Lungmetraj: - Sylvain Auzou - vice-presedinte al Venice Days - Directors Fortnight la Venetia (presedintele juriului B-EST 2010) - Irina Margareta Nistor - critic de film - Gheorghe Balasoiu - profesor UNATC - Horea Laptes - director de imagine - Jay Weissberg - critic de film (Variety) - Mihai Chirilov - Director Artistic TIFF, critic de film Scurtmetraj: - Mirona Nicola - student UNATC - Tudor Buican - student UNATC - Ioana Mischie - student UNATC B-EST 2010 - Premiile - Trofeul festivalului: 2.000 USD (pentru cel mai bun film din competitia de lung-metraj) - Premiul pentru regie: 1.000 USD - Premiul pentru imagine: 1.500 USD - Premiul pentru scenariu: 1.000 USD - Premiul pentru cel mai bun scurt-metraj: 500 USD - Premiul publicului: 1.000 USD

Cea de-a patra editie a Festivalului International de Film NexT are loc in perioada 13-18 aprilie 2010 la Cinema Scala, Cinemateca Eforie, Baneasa Drive-In Cinema si Mansarda Carturesti din Bucuresti.

Biletele si abonamentele s-au pus in vanzare prin reteaua Ticketfan.ro online si in magazinele Flanco din intreaga tara.

Pelicula-cult a lui Fatih Akin, Cu capul inainte / Gegen die Wand (Germania-Turcia, 2004), deschide cea de-a patra editie a Festivalului International de Film NexT, marti, 13 aprilie 2010, de la ora 19:00, la Cinema Scala.

Proiectia cunoscutului lung metraj, castigator al Ursului de Aur la Festivalul de la Berlin si al Premiului pentru Cel mai Bun Film la Premiile Academiei Europene in 2004, este realizata in onoarea invitatului special NexT din acest an, compozitorul, muzicianul si actorul german Alexander Hacke, autorul coloanei sonore a filmului.

Si in acest an, Festivalul International de Film NexT continua traditia inceputa o data cu prima editie, punand fata in fata realizatori importanti cu spectatorii celui mai important festival de scurt si mediu metraj din tara, in cadrul Seminariilor NexT, prezentate de JTI.

Noua intalniri cu profesionisti reputati, romani si straini, vor avea loc la Mansarda Carturesti, de miercuri, 14 aprilie, pana sambata, 17 aprilie.

Zece filme de scurt si mediu metraj, dintre care patru vor fi proiectate in premiera mondiala, alcatuiesc selectia din acest an a sectiunii Festival Friends din cadrul NexT 2010.

Prezentata la cea de-a patra editie a festivalului de HBO, sectiunea se anunta deja unul dintre highlight-urile programului NexT din acest an, si va beneficia de o proiectie-maraton, sambata, 17 aprilie, de la ora 15:00, la Cinema Scala.

CineFan.ro va prezinta programul complet NexT 2010

Marti 13 aprilie 2010

Cinema Scala

18:00 19:00 Gala de deschidere

19:00 21:00 Proiectie speciala: Gegen die Wand / Cu capul inainte, regia Fatih Akin (Germania / Turcia, 2004, 2h 01 min)

21:30 23:30 Semaine internationale de la critique

Miercuri 14 aprilie 2010

Cinema Scala

16:30 18:30 Competitie I + Q&A

19:00 21:00 Competitie II + Q&A

21:30 23:15 SHORT MATTERS! European Film Academy Short Film Nominees 2009 on Tour I

Cinemateca Eforie

18:00 19:45 Festival Cities: Oberhausen

20:30 22:15 Countries in Focus: Marea Britanie

Mansarda Carturesti

10:30 11:30 Seminar de sound-design: Christophe Heral: Realizarea sunetului pentru scurt metraje

12:00 14:00 Seminar de sound-design: Alexander Hacke & Danielle de Picciotto: Making of Dansul stelelor

Joi 15 aprilie 2010

Cinema Scala

16:30 18:30 Competitie III + Q&A

19:00 21:00 Competitie IV + Q&A

21:30 23:15 SHORT MATTERS! European Film Academy Short Film Nominees 2009 on Tour II

Cinemateca Eforie

11:00 13:00 Competitie I + Q&A (Reluare)

14:00 16:00 Competitie II + Q&A (Reluare)

18:00 19:30 Countries in Focus: Polonia

Baneasa Drive-In Cinema

21.00 00.45 Proiectie speciala: Cristian Nemescu & Andrei Toncu

Mansarda Carturesti

10:30 12:00 Seminar de scenaristica: Razvan Radulescu: Nimic inseamna mai mult. Reinsertia realului in fictiune

12.30 14.00 Seminar de productie de film: Jim Stark: Productia de film independent intr-o lume comerciala

Vineri 16 aprilie 2010

Cinema Scala

14:00 15:45 Cristian Nemescu & Andrei Toncu I: Scurt metraje

16:00 16:30 Lansare de carte: Totul despre scurt metraj de Clifford Thurlow

16:30 18:30 Competitie V + Q&A

19:00 21:00 Competitie VI + Q&A

21:30 23:30 ShortsUP: Masinaria de vise

Cinemateca Eforie

11:00 13:00 Competitie III + Q&A (Reluare)

14:00 16:00 Competitie IV + Q&A (Reluare)

18:00 19:45 Festival Cities: Vila Do Conde

20:30 22:30 Si ei au fost NexT Generation: Helen, regia Christine Molloy & Joe Lawlor (Marea Britanie / Irlanda, 2008, 1h 19 min)

Mansarda Carturesti

10:30 12:00 Seminar de critica de film: Ronald Bergan: (Mez)Aventurile unui autor de carti despre film

12:30 13:30 Clifford Thurlow: Totul despre scurt metraj

Centrul National al Dansului Bucuresti

21:00 22:30 NISI MASA: Proiectia scurt metrajelor dezvoltate in cadrul European Short Pitch in anii precedenti

Sambata 17 aprilie 2010

Cinema Scala

11:00 12:00 NexT Kids proiectie speciala pentru copii

12:15 14:00 NexT Kids jocuri

15:00 18:30 Prietenii festivalului + Q&A

19:30 23:30 Gala de inchidere & Proiectia filmelor premiate

Cinemateca Eforie

11:00 13:00 Competitie V + Q&A (Reluare)

14:00 16:00 Competitie VI + Q&A (Reluare)

16:30 19:00 Cristian Nemescu & Andrei Toncu II

Mansarda Carturesti

10:30 11:30 AMC pixel factory: Valentin Nadolu, AMC Lead Artist: Vehicule si personaje in 3D. Bune practici de modelaj

12:00 14:00 Seminar de regie de film: Joe Lawlor, Elad Keidan, Florin Serban: Pasul de la scurt la lung metraj

Duminica 18 aprilie 2010

Cinemateca Eforie

12:00 13:30 Prietenii festivalului I (Reluare)

14:00 15:30 Prietenii festivalului II (Reluare)

16:00 18:00 Semaine de la critique (Reluare)

18:30 20:00 SHORT MATTERS! European Film Academy Short Film Nominees 2009 on Tour I (Reluare)

20:30 22:00 SHORT MATTERS! European Film Academy Short Film Nominees 2009 on Tour II (Reluare)

Programele de scurt metraj din competitie:

COMPETITIE I

Miercuri, 14 aprilie, ora 16:30, Cinema Scala

Joi, 15 aprilie, ora 11:00, Cinemateca Eforie

Geamandura / La Boya, regia Mariano Salvador, Spania, 2009, 12

Slabiciuni / Faiblesses, regia Nicolas Giraud, Franta, 2009, 27

Celor morti, celor pe moarte / A chi e gia morto, a chi sta per morire, regia Fulvio Pepe, Italia, 2008, 20

In indepartatul Nord / Way Up North, regia Levi A. Taylor, SUA, 2008, 24

Moore Street Masala, regia David OSullivan, Irlanda, 2009, 5

COMPETITIE II

Miercuri, 14 aprilie, ora 19:00, Cinema Scala

Joi, 15 aprilie, ora 14.00, Cinemateca Eforie

Domnul David, regia Hadrian Marcu, Romania, 2009, 15

Sifonierul / The Armoire, regia Jamie Travis, Canada, 2009, 22

Candy Darling, regia Silvia Defrance, Belgia, 2008, 26

Absent / Missen, regia Jochem de Vries, Olanda, 2009, 13

Istoria aviatiei / A Repules Tostenete, regia Balint Kenyeres, Ungaria, 2009, 15

COMPETITIE III

Joi, 15 aprilie, ora 16:30, Cinema Scala

Vineri, 16 aprilie, ora 11:00, Cinemateca Eforie

Betty B si trupa ei / Betty B and the Thes, regia Felix Stienz, Germania, 2009, 13

Diploma, regia Yaelle Kayam, Israel, 2009, 20

Pe final / Aus. Lauf, regia Nadia Migdal, Elvetia, 2009, 36

Outrageously Disco, regia Nicolae Constantin Tanase, Romania, 2009, 20

COMPETITIE IV

Joi, 15 aprilie, ora 19:00, Cinema Scala

Vineri, 16 aprilie, ora 14.00, Cinemateca Eforie

In alta lume / LAutre monde, regia Romain Delange, Franta, 2008, 27

Derby, regia Paul Negoescu, Romania, 2010, 15

Francais / Farangses, regia Nawapol Thamrongrattanarit, Thailanda, 2009, 30

Glenn Owen Dodds, regia Frazer Bailey, Australia, 2009, 16

COMPETITIE V

Vineri, 16 aprilie, ora 16:30, Cinema Scala

Sambata, 17 aprilie, ora 11:00, Cinemateca Eforie

Hanoi - Varsovia / Hanoi - Warszawa, regia Katarzyna Klimkiewicz, Polonia, 2009, 30

Ultima suflare / The Last Breath, regia David Jackson, UK, 2009, 11

Piele de elefant / Elephant Skin, regia Severin Fiala, Ulrike Putzer, Austria, 2009, 34

Cum l-am cunoscut pe tatal tau / Como conosci a tu padre, regia Alex Montoya, Spania, 2008, 9

COMPETITIE VI

Vineri, 16 aprilie, ora 19:00, Cinema Scala

Sambata, 17 aprilie, ora 14:00, Cinemateca Eforie

Cu putina rabdare / Turelem, regia Laszlo Nemes, Ungaria, 2007, 13

Muzica in sange, regia Alexandru Mavrodineanu, Romania, 2010, 16

La 1000mile de Taskent / 1000Meilen von Taschkent, regia Katharina Wyss, Germania, 2009, 51

Responsabil cu linistea / El Encargado, regia Sergio Barrejon, Spania, 2008, 8

Competitia Festivalului International de Film NexT arata in acest an mai puternica decat niciodata.

Dintre cele 950 de scurt si mediu metraje inscrise pentru selectie, directorul artistic Andrei Gorzo a ales, dupa trei luni de vizionari, 26 de titluri cu personalitate, provenind din 19 tari de pe cinci continente.

Nici in acest an, din competitia NexT nu puteau lipsi scurt metrajele multipremiate: fie ca este vorba despre Diploma (r. Yaelle Kayam, Israel, 2009), premiat in sectiunea Cinefondation a Festivalului de la Cannes; How I Met Your Father (r. Alex Montoya, Spania, 2008), castigator al trofeului pentru scurt metraj la Sundance sau Derby (Romania, 2010), scurt metrajul lui Paul Negoescu selectionat in competitia Festivalului de la Berlin si proiectat in premiera in Romania la NexT.

Imi place sa cred ca selectia asta provoaca si stimuleaza spectatorul declara Andrei Gorzo, multumit de diversitatea filmelor selectionate.

Sunt unele filme care vor fi mai mult sau mai putin irezistibile. Sunt unele filme care vor placea cam tuturor. continua criticul de film, oferind ca exemplu scurt metrajul nominalizat la Premiul Goya, The One in Charge (r. Sergio Barrejon, Spania, 2008).

Printre cele 26 de titluri se numara, insa, si filme radicale, provocatoare atat prin subiectele lor, cat si prin maniera in care sunt realizate, scurt si mediu metraje dintre cele care au tinut in fiecare an in corzi publicul NexT.

Andrei Gorzo spune ca acestea sunt Run.Out. (r. Nadia Migdal, Elvetia, 2009), Francais (r. Nawapol Thamrongrattanarit, Thailanda, 2009), Elephant Skin (r. Severin Fiala, Ulrike Putzer, Austria, 2009), With a Little Patience (r. Laszlo Nemes, Ungaria, 2007).

Favoritele lui Andrei Gorzo din acest an sunt Weaknesses (r. Nicolas Giraud, Franta, 2009), film pe care i-ar placea sa il vada in palmaresul festivalului.

Filmul prezinta un moment, nici macar o poveste, o conversatie dintre doi oameni, urmata de un preludiu si de o scena de sex. Totul in 30 de minute. Un film foarte frumos, declara Andrei despre scurt metrajul francez.

Un alt film pe care directorul artistic l-ar vedea intr-un palmares personal al festivalului este Way Up North (r. Levi A. Taylor, SUA, 2008), despre care declara ca e spectaculos vizual, e regizat intr-un stil exhibitionist, fiecare imagine e o hiperbola.

Filmul maghiar The History of Aviation (r. Balint Kenyeres, Ungaria, 2009), o pelicula belle epoque, plasata undeva la inceput de secol 20, cu grupuri de oameni eleganti, cu umbrelute si bastoane, adunati pentru un picnic pe o plaja, ca in tablourile impresioniste, reprezinta un tip de film foarte rar intalnit in scurt metraj un film de epoca in cadre lungi, fluide, in care camera aluneca usor printre personaje si elemente din natura si, totodata, o alta recomandare a directorului artistic Andrei Gorzo.

Juriul care va stabili castigatorii celei de-a patra editii a Festivalului International de Film NexT este alcatuit din producatorul, scenaristul si actorul american Jim Stark (printre altele, colaborator apropiat al lui Jim Jarmusch, pe care l-a ajutat sa produca pelicule-cult precum Stranger than Paradise, Down by Law sau Coffee and Cigarettes); programmer-ul german Bettina Schwarz (responsabila cu sectiunea de scurt metraj si cu programele de training ale Academiei Europene de Film); criticul francez Matthieu Darras (fondator al retelei europene de tineri entuziasti ai cinema-ului, NISI MASA, fost selectioner al sectiunii Semaine de la Critique a Festivalului de la Cannes si actualmente director artistic al Festivalului International de Film de la Bratislava); regizorul israelian Elad Keidan (castigator cu Imn / Anthem al trofeului NexT in 2009, precum si al multor altor premii importante in lumea intreaga); operatorul si producatorul roman Liviu Marghidan (directorul de imagine al filmelor lui Cristian Nemescu si Andrei Toncu (California Dreamin' (nesfarsit), Marilena de la P7, Poveste la Scara C).

In premiera, secvente din filmele selectionate in Competitia NexT pot fi urmarite pe YouTube http://cinefan.ro">sau pe site-ul oficial al festivalului, http://cinefan.ro">intr-un montaj realizat de Adina Hariuc.

Cea de-a patra editie a Festivalului International de Film NexT are loc in perioada 13-18 aprilie 2010 la Cinema Scala, Cinemateca Eforie, Baneasa Drive In Cinema si Mansarda Carturesti.

Abonamentele pentru 10 proiectii si Festival Pass-urile se pot achizitiona deja prin reteaua TicketFan (magazinele Flanco) sau online pe ticketfan.ro.

Din 13 aprilie, la casieriile cinematografelor Scala si Eforie vor fi disponibile bilete individuale. Mai multe despre aceasta editie a NexT puteti gasi pe noul site oficial al festivalului, http://cinefan.ro">a>.

Festivalul International de Film NexT se desfasoara in 2010 sub Inaltul Patronaj al Altetei Sale Regale Principesa Margareta a Romaniei. Activitatile Societatii Culturale NexT se incadreaza in Viziunea pe 30 de ani pentru Romania a Casei Regale.

CineFan.ro va prezinta

COMPETITIA FESTIVALULUI INTERNATIONAL DE FILM NexT 2010

The Buoy / La Boya / Geamandura (r. Mariano Salvador, Spania 2009, 12 min)

Weaknesses / Faiblesses / Slabiciuni (r. Nicolas Giraud, Franta 2009, 27 min)

To the Dead, to the Dying / A chi e gia morto, a chi sta per morire / Celor morti, celor pe moarte (r. Fulvio Pepe, Italia 2008, 20 min)

Way Up North / In indepartatul Nord (r. Levi A. Taylor, SUA 2008, 24 min)

Moore Street Masala (r. David OSullivan, Irlanda 2009, 5 min)

Mr. David / Domnul David (r. Hadrian Marcu, Romania 2009, 15 min)

The Armoire / Sifonierul (r. Jamie Travis, Canada 2009, 22 min)

Candy Darling (r. Silvia Defrance, Belgia 2008, 26 min)

Missing / Missen / Absent (r. Jochem de Vries, Olanda 2009, 13 min)

The History of Aviation / A Repules Tostenete / Istoria aviatiei (r. Balint Kenyeres, Ungaria 2009, 15 min)

Betty B and the Thes / Betty B si trupa ei (r. Felix Stienz, Germania 2009, 13 min)

Diploma (r. Yaelle Kayam, Israel, 2009 20 min)

Run. Out / Aus. Lauf / Pe final (r. Nadia Migdal, Elvetia 2009, 36 min)

Outrageously Disco (r. Nicolae Constantin Tanase, Romania 2009, 20 min)

The Other World / LAutre monde / In alta lume (r. Romain Delange, Franta 2008, 27 min)

Derby (r. Paul Negoescu, Romania 2010, 15 min)

Francais / Farangses (r. Nawapol Thamrograttanarit, Thailanda 2009, 30 min)

Glenn Owen Dodds (r. Frazer Bailey, Australia 2009, 16 min)

Hanoi - Warsaw / Hanoi - Warszawa / Hanoi - Varsovia (r. Katarzyna Klimkiewicz, Polonia 2009, 30 min)

The Last Breath / Ultima suflare (r. David Jackson, Marea Britanie 2009, 11 min)

Elephant Skin / Elefantenhaut / Piele de elefant (r. Severin Fiala, Ulrike Putzer, Austria 2009, 34 min)

How I Met Your Father / Como conosci a tu padre / Cum l-am cunoscut pe tatal tau (r. Alex Montoya, Spania 2008, 9 min)

With a Little Patience / Turelem / Cu putina rabdare (r. Laszlo Nemes, Ungaria 2007, 13 min)

Music in the Blood / Muzica in sange (r. Alexandru Mavrodineanu, Romania 2010, 16 min)

1000 Miles from Tashkent / 1000 Meilen von Taschkent / La 1000 mile de Taskent (r. Katharina Wyss, Germania 2009, 51 min)

The One in Charge / El Encargado / Responsabil cu linistea (r. Sergio Barrejon, Spania 2008, 8 min)

In aceasta seara s-au decernat Premiile GOPO 2010.

CineFan.ro va prezinta pe scurt castigatorii, si dand click pe linkurile de mai jos puteti vedea imagini cu o mare parte din vedetele prezente la eveniment.

Imaginile sunt realizate de Cristofor Lazarescu pentru CineFan.ro / Toate drepturile rezervate.

Gala Premiilor GOPO 2010 (I): Sosirea vedetelor

Gala Premiilor GOPO 2010 (II): Castigatorii in 61 de imagini inedite!

Gala Premiilor GOPO 2010 (III): 55 de imagini de la party

CASTIGATORII GOPO 2010

CEL MAI BUN FILM (LUNG METRAJ)

Politist, adjectiv (Romania, 2009)

Producator: Corneliu Porumboiu (42 km film)

Regia: Corneliu Porumboiu

CEL MAI BUN REGIZOR (LUNG METRAJ)

Corneliu Porumboiu - Politist, adjectiv

CEL MAI BUN SCENARIU DE LUNG METRAJ

Corneliu Porumboiu - Politist, adjectiv

CEL MAI BUN ACTOR INTR-UN ROL PRINCIPAL INTR-UN FILM DE LUNG METRAJ

Dragos Bucur - Politist, adjectiv

CEA MAI BUNA ACTRITA INTR-UN ROL PRINCIPAL INTR-UN FILM DE LUNG METRAJ

Hilda Peter - Katalin Varga

CEL MAI BUN ACTOR INTR-UN ROL SECUNDAR INTR-UN FILM DE LUNG METRAJ

Vlad Ivanov - Politist, adjectiv

CEA MAI BUNA ACTRITA INTR-UN ROL SECUNDAR INTR-UN FILM DE LUNG METRAJ

Luminita Gheorghiu - Francesca

CEA MAI BUNA MUZICA ORIGINALA (LUNG METRAJ)

Armand Amar - Concertul

CEA MAI BUNA IMAGINE (LUNG METRAJ)

Marius Panduru - Politist, adjectiv

CEL MAI BUN MONTAJ (LUNG METRAJ)

Ludo Troch - Concertul

CEL MAI BUN SUNET (LUNG METRAJ)

Dana Bunescu, Cristinel Sirli - Amintiri din Epoca de Aur

CEA MAI BUNA SCENOGRAFIE (LUNG METRAJ)

Cristian Niculescu - Concertul

CELE MAI BUNE COSTUME (LUNG METRAJ)

Svetlana Mihailescu - Calatoria lui Gruber

CEL MAI BUN MACHIAJ SI CEA MAI BUNA COAFURA (LUNG METRAJ)

Michelle Constantinides, Dana Busoiu, Catherine Crassac, Adelina Popa - Concertul

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

Lumea vazuta de Ion B. (Romania, 2009)

Producatori: Carmen Harabagiu, Aurelian Nica, Andrei Cretulescu (HBO Romania, Alexander Nanau Production)

Regia: Alexander Nanau

CEL MAI BUN FILM DE SCURT METRAJ

Nunta lui Oli (Romania, 2009)

Producator: Tudor Giurgiu (Libra Film)

Regia: Tudor Cristian Jurgiu

PREMIUL TANARA SPERANTA

Andreea Bosneag - Cea mai fericita fata din lume

PREMIUL PUBLICULUI (PENTRU FILMUL ROMANESC CU CEL MAI MARE SUCCES LA BOX OFFICE IN 2009)

Amintiri din Epoca de Aur: Tovarasi, frumoasa e viata! 26, 520 bilete vandute

Producator: Cristian Mungiu (Mobra Films)

Distribuitor: Voodoo Films

Regia: Ioana Uricaru, Hanno Hofer, Razvan Marculescu, Constantin Popescu, Cristian Mungiu

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN (DINTRE CELE DISTRIBUITE IN ROMANIA IN 2009)

Gomora / Gomorrah (Italia-Franta, 2008)

Regia: Mateo Garrone

Distribuitor: Independenta Film

Premiul special Romanian Society of Cinematographers:

Vivi Dragan Vasile (pentru imaginea filmului Cealaltă Irina)

Premiu special

Gina Stoica (etaloneur)

Premiul special pentru sprijinirea cinematografiei romane

Ambasadorul Frantei la Bucuresti, Henri Paul

Premiul special pentru intreaga activitate:

Scenaristul Dumitru Carabat

Premiul pentru intreaga cariera:

Actrita Draga Olteanu Matei

Festivalul de film documentar dedicat drepturilor omului, One World Romania ajunge in 2010 la cea de-a 3-a editie.

Creat in primii doi ani de Centrul Ceh, in 2010 festivalul este organizat de acesta impreuna cu nou fondata asociatie One World Romania.

Evenimentul de deschidere va avea loc la Ateneul Roman, pe 17 martie, incepand cu ora 19:00. In cadrul acestui eveniment va canta trupa Urma, iar intrarea va fi libera pe baza unei invitatii obtinute anterior de pe site sau direct de la Centrul Ceh.

One World Romania 2010 aduce in jur de 35 de documentare noi si premiate, in 4 cinematografe: Cinema Eforie, Cinema Union, Cinema Elvira Popescu si Noul Cinematoraf al Regizorului Roman (proiect cultural al Muzeului Taranului Roman).

Proiectiile vor fi urmate de dezbateri, avand ca invitati regizori, producatori si protagonisti ai filmelor prezentate, reprezentanti ai ONG-urilor, critici de film si diplomati. Anul acesta am adus 18 invitati internationali din 7 tari.

Preluand formatul introdus la prima editie, si anul acesta vom propune sectiuni tematice, ce vor trata probleme de actualitate.

Sectiuni: Au cerut socoteala, Muncitori pe plantatia globala, Cercuri vicioase, Gimnastica memoriei, Scoala vietii, (Onorata!?) instanta.

Proiectiile speciale de la Noul Cinematograf al Regizorului Roman vor dezbate urmatoarele teme: Revolutiile online (revolutia iraniana), Situatia imigrantilor romani, Inceputurile si extinderea capitalismului in Romania si Republica Moldova, Exploatarea imaginii suferintei in Congo, Procesele Curtii Penale Internationale de la Haga.

Evenimente conexe: Spatiu Fair Trade, Expozitie de fotografie, Seminar de film documentar

Spatiu Fair Trade / 18 22 martie / 13h00 20h00 / Centrul Ceh

One World Romania 2010 aduce in Bucuresti un spatiu fair trade, spunand povestea unei miscari sociale. Incepem cu o degustare de ceai, cafea si branzeturi romanesti, pe 18 martie, de la ora 16.

Invitati sunt Anamaria Pop, care ne va povesti mai multe despre inceputurile Koala Fair Trade si Martina Novotna de la People in Need. Intalnirea va avea loc duminica, 21 martie, la ora 18, inaintea proiectiei speciale Enjoy Poverty de la Noul Cinematograf al Regizorului Roman.

Information & Meeting Point

Pe toata perioada festivalului, la Centrul Ceh va functiona Information & Meeting Point. De aici se vor putea obtine informatii despre desfasurarea festivalului, despre proiectii, dezbateri sau invitati.

Tot de aici se pot cumpara pass-urile ce permit accesul la toate proiectiile din toate locatiile timp de 5 zile, ce costa 40 RON.

Biletele pentru Cinema Eforie, Cinema Union si Cinema Elvira Popescu sunt 8 RON, iar proiectiile speciale de la Noul Cinematograf al Regizorului Roman sunt cu intrarea libera.

CineFan va prezinta programul complet One World Romania 2010

Cinema Eforie

Joi 18 martie 2010

18:30 - Securitate Hunter (Romania 2009)

- Tradare, Moarte, Uitare (Romania 2009)

20:30 - Hair India (Italia 2008)

Vineri 19 martie 2010

16:30 - Hair India (Italia 2008)

18:30 - Auto*Mat (Republica Ceha 2009)

20:30 - Crude (SUA 2009)

22:30 - Presumed Guilty (Marea Britanie / Mexic 2008)

Sambata 20 martie 2010

16:30 - Kites (Polonia 2007)

18:30 - Lady Kul El Arab (Israel 2008)

20:30 - Face The Wall (Germania / Luxembourg 2009)

22:30 - Auto*Mat (Republica Ceha 2009)

Duminica 21 martie 2010

14:30 - Lady Kul El Arab (Israel 2008)

16:30 - Standard Operating Procedure (SUA 2008)

18:30 - Face The Wall (Germania / Luxembourg 2009)

20:30 - Kites (Polonia 2007)

Luni 22 martie 2010

18:30 - Crude (SUA 2009)

20:30 - Standard Operating Procedure (SUA 2008)

Cinema Union

Joi 18 martie 2010

18:00 - Rabbit A La Berlin (Polonia 2009)

- Goodbye, How Are You? (Serbia 2009)

20:00 - Children Of The Commune (Germania 2009)

Vineri 19 martie 2010

16:00 - Children Of The Commune (Germania 2009)

18:00 - When Borat Came To Town (Romania / Olanda 2008)

20:00 - Rabbit A La Berlin (Polonia 2009)

- Goodbye, How Are You? (Serbia 2009)

22:00 - Oceanul Mare (Romania / Germania 2009)

Sambata 20 martie 2010

16:00 - When Borat Came To Town (Romania / Olanda 2008)

18:00 - Oceanul Mare (Romania / Germania 2009)

20:00 - Japan: A story Of Love And Hate (Marea Britanie 2008)

22:00 - Bagatela (Spania 2008)

Duminica 21 martie 2010

14:00 - Bagatela (Spania 2008)

16:00 - Japan: A Story Of Love And Hate (Marea Btitanie 2008)

18:00 - The Living (Ucraina 2008)

20:00 - Me, My Gypsy Family And Woody Allen (Italia 2009)

Luni 22 martie 2010

18:00 - Me, My Gypsy Family And Woody Allen, IT, 2009

20:00 - The Living, UA, 2008, 76 min

Cinema Elvira Popescu

Joi 18 martie 2010

17:00 - The Arrivals (Franta 2008)

19:00 - Presumed Guilty (Marea Britanie / Mexic 2008)

21:00 - Necrobusiness (Suedia / Polonia 2009)

Vineri 19 martie 2010

15:00 - Pray The Devil Back To Hell (SUA 2008)

17:00 - Green Days (Franta / Iran 2009)

19:00 - The Devil Hides In Doubt (Germania 2008)

21:00 - Language Does Not Lie (Franta 2004)

Sambata 20 martie 2010

15:00 - Language Does Not Lie (Franta 2004)

17:00 - Necrobusiness (Suedia / Polonia 2009)

19:00 - Pray The Devil Back To Hell (SUA 2008)

21:00 - The Arrivals (Franta 2008)

Duminica 21 martie 2010

15:00 - The Devil Hides In Doubt (Germania 2008)

17:00 - The Yes Men Fix the World (SUA 2009)

19:00 - The Circle (Republica Ceha 2009)

21:00 - Petition (China / Franta / Marea Britanie 2009)

Luni 22 martie 2010

17:00 - The Circle (Republica Ceha 2009)

19:00 - Petition (China / Franta / Marea Britanie 2009)

21:30 - The Yes Men Fix the World (SUA 2009)

Noul Cinematograf al Regizorului Roman

Joi 18 martie 2010

19:00 - Green Days (Franta / Iran 2009)

Vineri 19 martie 2010

19h00 - Stella (Franta 2006)

Sambata 20 martie 2010

19h00 - Apparatchicks Et Businessmen (Franta 2000)

Duminica 21 martie 2010

19h00 - Enjoy Poverty (Olanda 2009)

Luni 22 martie 2010

19h00 - The Reckoning (SUA 2009)

In perioada 11 14 martie, la Noul Cinematograf al Regizorului Roman (Muzeul taranului Roman, Intrarea Monetariei nr. 3, langa Piata Victoriei), va avea loc Festivalul Filmului German.

NCRR ne propune o calatorie unica in universul creativ al cinematografiei germane contemporane. Filme pentru toate varstele: animatie, documentare, povesti de iubire. Personaje vii si pasionale. Descoperiri de sine. Un buchet de umanitate si libertate.

Festivalul Filmului German este un proiect de promovare a creativitatii cinematografice europene si a dialogului intercultural.

La NCRR vom putea viziona productii cinematografice recente din Germania; animatie pentru 5-7 ani, filme pentru adolescenti 12+, filme de fictiune si documentare.

Evenimentul este organizat de NCRR, Ambasada Germaniei la Bucuresti si Institutul Cultural Roman.

Parteneri: Clorofilm, GermanFilms, Media, Carturesti.

Filmele sunt prezentate in v.o. germana, cu subtitrari in romana. Biletele se pun in vanzare la cinema in ziua proiectiei. Pret bilet: 10 Lei. La filmele pentru cei mici: 2 bilete la pret de 7 Lei.

CineFan.ro va prezinta Programul Zilelor Filmului German

(11 -14 martie 2010)

Joi 11 martie

11:00 Micul Rege Macius / Der kleine Konig Macius (Germania 2008, r. Sandor Jesse, Lutz Stutzner, 1h 23 min)

18:00 Toti ceilalti / Alle Anderen (Germania 2009, r. Maren Ade, 1h 59 min)

20:30 Ciresii infloriti / Kirschbluten - Hanami (Germania 2008, r. Doris Dorrie, 2h 07 min)

Vineri 12 martie

11:00 Rudy, purcelusul vitezoman / Rudi rennt wieder (Germania 2007, r. Peter Timm, 1h 37 min)

18:30 Pianomania (Austria-Germania 2009, r. Lilian Franck, Robert Cibis, 1h 33 min)

20:30 Toti ceilalti / Alle Anderen (Germania 2009, r. Maren Ade, 1h 59 min)

Sambata 13 martie

11:00 Micul Rege Macius / Der kleine Konig Macius (Germania 2008, r. Sandor Jesse, Lutz Stutzner, 1h 23 min)

14:00 Puicute salbatice / Die wilden Huehner (Germania 2007, r Vivian Naefe, 1h 45 min)

16:00 Dupa muzica / Nach der Musik (Germania 2007, r. Igor Heitzmann, 1h 45 min)

18:00 >Recupereaza-ti mintea / Free Rainer (Germania / Austria 2007, r. Hans Weingartner, 2h)

20:30 Caini de vanatoare / Jagdhunde (Germania 2007, r. Ann-Kristin Reyels, 1h 26 min)

Duminica 14 martie

11:00 Rudy, purcelusul vitezoman / Rudi rennt wieder (Germania 2007, r. Peter Timm, 1h 37 min)

14:00 Puicute salbatice indragostite / Die wilden Huehner und die Liebe (Germania 2008, r. Vivian Naefe, 1h 45 min)

16:00 Ciresii infloriti / Kirschbluten - Hanami (Germania 2008, r. Doris Dorrie, 2h 07 min)

18:30 Pianomania (Austria-Germania 2009, r. Lilian Franck, Robert Cibis, 1h 33 min)

20:30 Toti ceilalti / Alle Anderen (Germania 2009, r. Maren Ade, 1h 59 min)

Cea de-a patra editie a Galei Premiilor Gopo, programata pe 29 martie 2010, va fi gazduita, in premiera, de una dintre cele mai spectaculoase sali din Romania Palatul Parlamentului, Sala Unirii.

Capatand dimensiuni fara precedent pentru o manifestare dedicata filmului autohton, competitia de la Gala Premiilor Gopo se anunta in 2010 mai stransa decat in oricare dintre anii trecuti.

12 lung metraje concureaza in acest an pentru statuetele Gopo realizate de sculptorul Adrian Ilfoveanu. Juriul care a decis nominalizarile Galei Premiilor Gopo 2010 a fost alcatuit din exploatantul Dana Bacanu (Noul Cinematograf al Regizorului Roman); criticii de film Viorica Bucur si Mihai Fulger; castigatorii Premiilor Gopo, Cristian Comeaga (producator Restul e tacere Gopo pentru Cel mai bun film la editia 2009) si Radu Muntean (Boogie Gopo pentru Cel mai bun regizor in acelasi an); actrita si scenarista Mara Nicolescu.

Lung metrajul de debut al lui Radu Jude, Cea mai fericita fata din lume, o co-productie Romania-Olanda, a adunat 11 nominalizari (inclusiv pentru Cel mai bun film, Cel mai bun regizor, Cea mai buna actrita intr-un rol principal Andreea Bosneag, Cel mai bun scenariu Augustina Stanciu si Radu Jude).

Filmul regizat de Corneliu Porumboiu, Politist, adjectiv, concureaza la 10 categorii, printre care Cel mai bun film, Cel mai bun regizor, Cel mai bun actor intr-un rol principal Dragos Bucur, Cel mai bun scenariu Corneliu Porumboiu, Cea mai buna imagine Marius Panduru).

Superproductia francezo-italiano-romano-belgiana regizata de Radu Mihaileanu, Concertul, una dintre favoritele Premiilor Cesar din acest an, se numara, de asemenea, printre principalele candidate la Gopo: 8 nominalizari a adunat lung metrajul, printre categoriile la care concureaza acesta numarandu-se Cel mai bun film, Cel mai bun regizor, Cea mai buna scenografie Cristian Niculescu.

Katalin Varga (r. Peter Strickland, Romania Ungaria Marea Britanie, 2009), primul film romanesc premiat in competitia Festivalului de la Berlin dupa 13 ani, este nominalizat la 7 categorii (inclusiv pentru Cel mai bun film, Cel mai bun regizor, Cea mai buna actrita intr-un rol principal Hilda Peter, Cea mai buna imagine Mark Gyori).

6 nominalizari au adunat Amintiri din Epoca de Aur (r. Ioana Uricaru, Hanno Hofer, Razvan Marculescu, Constantin Popescu, Cristian Mungiu), lung metrajul scris si produs de Cristian Mungiu, si revelatia acestei editii a Premiilor, Cele ce plutesc, in regia lui Mircea Daneliuc, remarcat, printre altele, la categoriile Cel mai bun actor intr-un rol principal Valentin Popescu, Cea mai buna actrita intr-un rol principal Olimpia Melinte si Cea mai buna scenografie Mihai Dorobantu.

Dupa ce in 2008 a castigat Premiul Gopo pentru Cel mai bun scurt metraj cu Valuri, Adrian Sitaru intra din nou in cursa, de data aceasta cu lung metrajul sau de debut, Pescuit sportiv, nominalizat la 4 categorii (Cel mai bun regizor, Cel mai bun montaj Adrian Sitaru, Cel mai bun actor intr-un rol principal Adrian Titieni si Cea mai buna actrita intr-un rol principal Maria Dinulescu).

Acelasi numar de nominalizari a revenit filmului lui Andrei Gruzsniczki, Cealalta Irina, care candideaza la premii importante, printre care Cea mai buna imagine Vivi Dragan Vasile si Cel mai bun actor intr-un rol principal Andi Vasluianu.

Calatoria lui Gruber (r. Radu Gabrea), de asemenea concurent la 4 categorii, le aduce primele nominalizari la Premiul Gopo lui Florin Piersic Jr. (Cel mai bun actor intr-un rol principal) si Dinu Tanase (Cea mai buna imagine).

Alte doua lung metraje de debut se regasesc pe lista nominalizatelor: Intalniri incrucisate (r. Anca Damian), la trei categorii, printre care Cel mai bun scenariu Anca Damian; si Francesca (r. Bobby Paunescu), candidat la doua dintre premii inclusiv pentru Cea mai buna actrita intr-un rol principal Monica Barladeanu.

Filmul regizat de Stere Gulea Week-end cu mama nominalizat la categoria Cel mai bun machiaj si cea mai buna coafura Maria Andreescu si Domnica Sava completeaza lista peliculelor care ar putea obtine premii in urma votului celor 400 de profesionisti activi din industria de film autohtona.

La categoria scurt metraj, peformerelor anului trecut Nunta lui Oli (regia Tudor Cristian Jurgiu) si Renovare (regia Paul Negoescu) li s-au alaturat pe lista de nominalizari filmul lui Andrei Cohn, Inainte si dupa 22/12/1989 si o surpriza absoluta animatia independenta produsa si regizata de Marius Pandele, Zgomot Alb, rasplatita cu Mentiunea Speciala pentru Cel mai bun film romanesc la editia din 2009 a Festivalului International de Film de Animatie Anim'est.

Competitia pentru Cel mai bun documentar este de asemenea extrem de echilibrata, patru dintre cele mai discutate filme ale anului trecut concurand pentru statuetele Gopo: documentarele originale HBO Romania, Australia (r. Claudiu Mitcu) si Lumea vazuta de Ion B. (r. Alexander Nanau), dar si lung metrajele care au primit premii pentru filme romanesti la Festivalul de Film Documentar Astra, editia 2009: Drumul Pasarilor (r. Klara Trencsenyi, Vlad Naumescu) si Copiii Uraniului (r. Iulian Ghervas si Adina Popescu).

Actritele Andreea Bosneag (Cea mai fericita fata din lume), Diana Cavallioti (Amintiri din Epoca de Aur si Intalniri incrucisate), Olimpia Melinte (Cele ce plutesc), si regizorii Claudiu Mitcu (Australia), si Tudor Cristian Jurgiu (Nunta lui Oli) sunt nominalizatii categoriei Tanara Speranta la editia a patra a Galei Premiilor Gopo.

Pentru categoria Cel mai bun film european, juriul alcatuit din criticii de film Dana Duma, Gloria Sauciuc, Cristi Luca, Alin Ludu Dumbrava si Andrei Rus a nominalizat patru productii multi-premiate, prezentate pe ecranele romanesti in 2009: filmul lui Mateo Garrone premiat la Festivalul de Film de la Cannes in 2008, productia italiano-franceza Gomora / Gomorrah; lung-metrajul regizat de fratii Jean-Pierre si Luc Dardenne, Tacerea Lornei / Le Silence de Lorna (Franta-Belgia-Italia, 2008), distins cu Premiul pentru Cel mai bun scenariu la Festivalul de la Cannes; O poveste de Craciun / Un conte de Noel (r. Arnaud Desplechin, Franta, 2008), selectionat, de asemenea, in competitia oficiala a Festivalului de la Cannes si Te iubesc de mult / Il y a longtemps que je t'aime (r. Philippe Claudel, Franta-Germania, 2008), castigator al Premiului Cesar, al Premiului BAFTA si selectionat in competitia oficiala a Festivalului de la Berlin.

In cadrul Galei Premiilor Gopo, Premiului Publicului, acordat conform traditiei filmului romanesc cu cel mai mari mare numar de spectatori, revine in acest an peliculei Amintiri din Epoca de Aur - Partea I: Tovarasi, frumoasa e viata!, produsa de Mobra Films si distribuita de Voodoo Films, care a adus in salile de cinema 26. 520 de spectatori in perioada 25 septembrie 31 decembrie 2009, conform datelor centralizate si puse la dispozitia organizatorilor de http://cinefan.ro">

La noutatile unei editii a Premiilor Gopo care se anunta a fi mai palpitanta si mai spectaculoasa decat toate cele de pana acum, se adauga prezenta masinii oficiale a Galei Dacia Duster.

Gala Premiilor Gopo este organizata de Asociatia Pentru Promovarea Filmului Romanesc (APFR), cu sprijinul Babel Communications si al Centrului National al Cinematografiei (CNC).

NOMINALIZARILE GOPO 2010

CEL MAI BUN FILM (LUNG METRAJ)

Cea mai fericita fata din lume (Romania-Olanda, 2009)

Producator: Ada Solomon (HiFilm, Circe Films)

Regia: Radu Jude

Concertul (Franta-Italia-Romania-Belgia, 2009)

Producator: Alain Attal (Les Productions du Tresor, Oi Oi Oi, France 3 Cinema, Castel Film)

Regia: Radu Mihaileanu

Katalin Varga (Romania-Ungaria-Marea Britanie, 2009)

Producatori: Peter Strickland, Tudor Giurgiu, Oana Giurgiu (Libra Film, Hai Hui Entertainment)

Regia: Peter Strickland

Politist, adjectiv (Romania, 2009)

Producator: Corneliu Porumboiu (42 km film)

Regia: Corneliu Porumboiu

CEL MAI BUN REGIZOR (LUNG METRAJ)

Adrian Sitaru - Pescuit sportiv

Corneliu Porumboiu - Politist, adjectiv

Radu Jude - Cea mai fericita fata din lume

Radu Mihaileanu - Concertul

CEL MAI BUN SCENARIU DE LUNG METRAJ

Anca Damian - Intalniri incrucisate

Augustina Stanciu, Radu Jude - Cea mai fericita fata din lume

Corneliu Porumboiu - Politist, adjectiv

Ileana Muntean, Mircea Staiculescu, Andrei Gruzsniczki - Cealalta Irina

Radu Mihaileanu, Alain-Michel Blanc - Concertul

CEL MAI BUN ACTOR INTR-UN ROL PRINCIPAL INTR-UN FILM DE LUNG METRAJ

Adrian Titieni - Pescuit sportiv

Andi Vasluianu - Cealalta Irina

Dragos Bucur - Politist, adjectiv

Florin Piersic Jr. - Calatoria lui Gruber

Valentin Popescu - Cele ce plutesc

CEA MAI BUNA ACTRITA INTR-UN ROL PRINCIPAL INTR-UN FILM DE LUNG METRAJ

ANDREEA BOSNEAG - CEA MAI FERICITA FATA DIN LUME

Hilda Peter - Katalin Varga

Olimpia Melinte - Cele ce plutesc

Maria Dinulescu - Pescuit sportiv

Monica Barladeanu - Francesca

CEL MAI BUN ACTOR INTR-UN ROL SECUNDAR INTR-UN FILM DE LUNG METRAJ

Doru Ana - Cealalta Irina

Radu Iacoban - Amintiri din Epoca De Aur

Tibor Palfy - Katalin Varga

Vasile Muraru - Cea mai fericita fata din lume

Vlad Ivanov - Politist, adjectiv

CEA MAI BUNA ACTRITA INTR-UN ROL SECUNDAR INTR-UN FILM DE LUNG METRAJ

Diana Cavallioti - Intalniri Incrucisate

Luminita Gheorghiu - Francesca

Tania Popa - Amintiri din Epoca de Aur

Violeta Haret-Popa - Cea mai fericita fata din lume

CEA MAI BUNA MUZICA ORIGINALA (LUNG METRAJ)

Armand Amar - Concertul

Hanno Hofer, Laco Jimi - Amintiri din Epoca de Aur

Pessi Levanto - Intalniri Incrucisate

Steven Stapleton, Geoff Cox - Katalin Varga

CEA MAI BUNA IMAGINE (LUNG METRAJ)

Dan Alexandru - Cele ce plutesc

Dinu Tanase - Calatoria lui Gruber

Marius Panduru - Politist, adjectiv

Mark Gyori - Katalin Varga

Vivi Dragan Vasile - Cealalta Irina

CEL MAI BUN MONTAJ (LUNG METRAJ)

Adrian Sitaru - Pescuit sportiv

Catalin Cristutiu - Cea mai fericita fata din lume

Ludo Troch - Concertul

Matyas Fekete - Katalin Varga

Roxana Szel - Politist, adjectiv

CEL MAI BUN SUNET (LUNG METRAJ)

Constantin Fleancu - Cea mai fericita fata din lume

Dana Bunescu, Cristinel Sirli - Amintiri din Epoca de Aur

Gyorgi Kovacs, Gabor Erdelyi, Tamas Szekely - Katalin Varga

Sebastian Zsemlye, Chris Mike Sugar, Alexandru Dragomir - Politist, adjectiv

CEA MAI BUNA SCENOGRAFIE (LUNG METRAJ)

Cezara Armasu, Mihaela Poenaru, Dana Istrate, Simona Paduretu - Amintiri Din Epoca de Aur

Cristian Niculescu - Concertul

Florin Gabrea - Calatoria lui Gruber

Mihaela Poenaru - Politist, adjectiv

Mihai Dorobantu - Cele ce plutesc

CELE MAI BUNE COSTUME (LUNG METRAJ)

Augustina Stanciu - Cea mai fericita fata din lume

Giorgiana Bostan - Politist, adjectiv

Svetlana Mihailescu - Calatoria lui Gruber

Viorica Petrovici - Concertul

CEL MAI BUN MACHIAJ SI CEA MAI BUNA COAFURA (LUNG METRAJ)

Michelle Constantinides, Dana Busoiu, Catherine Crassac, Adelina Popa - Concertul

Dana Roseanu - Cea mai fericita fata din lume

Maria Andreescu, Domnica Sava - Week-end cu mama

Maria Andreescu, Lidia Ivanov - Cele ce plutesc

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

Australia (Romania, 2009)

Producatori: Carmen Harabagiu, Andrei Cretulescu, Aurelian Nica (HBO Romania)

Regia: Claudiu Mitcu

Copiii Uraniului (Romania, 2009)

Producator: Tudor Giurgiu (Libra Film)

Regia: Iulian Ghervas, Adina Popescu

Drumul Pasarilor (Romania, 2009)

Producator: Tudor Giurgiu (Libra Film)

Regia: Klara Trencsenyi, Vlad Naumescu

Lumea vazuta de Ion B. (Romania, 2009)

Producatori: Carmen Harabagiu, Aurelian Nica, Andrei Cretulescu (HBO Romania, Alexander Nanau Production)

Regia: Alexander Nanau

CEL MAI BUN FILM DE SCURT METRAJ

Inainte si dupa 22/12/1989 (Romania, 2009)

Producatori: Dan Cotoman, Giuliano Doman (Tandem Film)

Regia: Andrei Cohn

Nunta lui Oli (Romania, 2009)

Producator: Tudor Giurgiu (Libra Film)

Regia: Tudor Cristian Jurgiu

Renovare (Germania-Romania, 2009)

Producatori: David Lindner Leporda, Ada Solomon (Filmalee, HiFilm)

Regia: Paul Negoescu

Zgomot alb (Romania, 2009)

Producator: Marius Pandele

Regia: Marius Pandele

PREMIUL TANARA SPERANTA

Andreea Bosneag - Cea mai fericita fata din lume

Claudiu Mitcu - Australia

Diana Cavallioti - Amintiri din Epoca De Aur, Intalniri Incrucisate

Olimpia Melinte - Cele ce plutesc

Tudor Cristian Jurgiu - Nunta lui Oli

PREMIUL PUBLICULUI (PENTRU FILMUL ROMANESC CU CEL MAI MARE SUCCES LA BOX OFFICE IN 2009)

Amintiri din Epoca de Aur: Tovarasi, frumoasa e viata! 26, 520 bilete vandute

Producator: Cristian Mungiu (Mobra Films)

Distribuitor: Voodoo Films

Regia: Ioana Uricaru, Hanno Hofer, Razvan Marculescu, Constantin Popescu, Cristian Mungiu

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN (DINTRE CELE DISTRIBUITE IN ROMANIA IN 2009)

Gomora / Gomorrah (Italia-Franta, 2008)

Regia: Mateo Garrone

Distribuitor: Independenta Film

O poveste de Craciun / Un Conte De Noel (Franta, 2008)

Regia: Arnaud Desplechin

Distribuitor: Independenta Film

Tacerea Lornei / Le Silence De Lorna (Franta-Belgia-Italia, 2008)

Regia: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Distribuitor: Independenta Film

Te iubesc de mult / Il y a longtemps que je t'aime (Franta-Germania, 2008)

Regia: Philippe Claudel

Distribuitor: New Films

Stiri LIVE de la Berlin:

20.02 Ursul de Argint si Premiul Alfred Bauer pentru Eu cand vreau sa fluier, fluier - imagini exclusive cu castigatorii 20.02 Mammuth, un nou succes marca Delepine & Kervern 20.02 Mr. Winterbottom si The Killer Inside Me: Shame on you! 19.02 Alte doua filme din competitie: Na putu si Jud Suss 19.02 Interviu exclusiv: Dragos Bucur in Shooting Stars la Berlin 18.02 Doua filme de exceptie: Same Same But Different si Zweiohrkuken 18.02 Interviu exclusiv: Florin Serban si Eu cand vreau sa fluier, fluier 17.02 Berlinale Shorts: Castigatorii, printra care si Adrian Sitaru 17.02 Azi Interviu cu Til Schweiger - Adresati-i intrebari! 17.02 Interviu exclusiv: Adrian Sitaru si Colivia, la Berlin 16.02 Un prim premiu pentru Romania la Berlinale 2010! 16.02 Interviu exclusiv: Paul Negoescu si Derby, la Berlin 16.02 Regizorului iranian Jafar Panahi i-a fost refuzata viza pentru a veni la Berlin 15.02 Exclusiv: Romanian party la Berlinale in 42 de imagini 15.02 Ben Stiller si Greenberg: Premiera de Gala la Berlin 14.02 Premiera mondiala la Berlin: Portretul luptatorului la tinerete 14.02 Dragos Bucur si Shooting Stars 2010: Cei 10 care su cucerit Berlinul 14.02 Leonardo DiCaprio si Shutter Island: Insula de pe care nu vei scapa niciodata 14.02 Premiera mondiala la Berlin: Eu cand vreau sa fluier, fluier 13.02 Imagini EXCLUSIVE: Shah Rukh Khan la Berlinale 13.02 Shah Rukh Khan revine cu un film memorabil: My Name is Khan 13.02 The Ghost Writer: Pierce Brosnan si Ewan McGregor la Berlinale. 12.02 Howl: "Nu poti transpune poezia in proza. De aia e poezie". 12.02 Berlinale 60: Gala de deschidere in 31 imagini exclusive! 11.02 Berlinale Jury: Declaratii de la conferinta de presa + imagini. 11.02 Standul Romaniei la Berlinale 2010 - imagini. 10.02 Primele doua zile in Berlin - imagini. 10.02 Cine vine la Gala de maine?

20 filme vor participa in competitia celei de-a 60-a editii a Festivalului International de Film de la Berlin (11-21 februarie 2010).

Pe langa acestea, alte 6 vor avea proiectii speciale, in afara competitiei.

Filmele provin din Argentina, Austria, Danemarca, Germania, Franta, Marea Britanie, Japonia, Norvegia, China, Romania, Rusia, Suedia si SUA.

Lista de filme de mai jos cuprinde productii ce vor fi prezentate in premiera mondiala sau internationala la editia 60 a Berlinalei.

Romania este prezenta in competitia oficiala cu filmul Eu cand vreau sa fluier, fluier, lung metrajul de debut al lui Florin Serban, produs de Catalin Mitulescu si Daniel Mitulescu.

Prezenta filmului in competitia Festivalului International de Film de la Berlin de anul acesta este una foarte importanta, avand in vedere ca nici un roman nu a mai fost prezent in competitia de lung metraj a Berlinalei de mai bine de 17 ani

Pe langa acesta, Romania mai este reprezentata la Berlin de lung metrajul de debut al lui Constantin Popescu Aproape liniste I: Portretul luptatorului la tinerete (in sectiunea Forum) si de scurt metrajele Derby (r. Paul Negoescu) si Colivia (r. Adrian Sitaru) in sectiunea Berlinale Shorts.

Ramaneti alaturi de CineFan in zilele urmatoare! Din prima zi a Festivalului vom transmite in direct din Berlin cele mai calde stiri despre aceasta editie aniversara!

Competitia oficiala

Bal (Honey, Turcia / Germania 2009, r. Semih Kaplanoglu)

Kyatapira (Caterpillar Japonia 2010, r. Koji Wakamatsu)

Der Rauber (The Robber, Austria / Germania 2009, r. Benjamin Heisenberg)

En Familie (A Family, Danemarca 2010, r. Pernille Fischer Christensen)

En ganske snill mann (A Somewhat Gentle Man, norvegia 2009, r. Hans Petter Moland)

Eu cand vreau sa fluier, fluier (If I Want To Whistle, I Whistle, Romania / Suedia 2009, r. Florin Serban)

Greenberg (SUA 2009, r. Noah Baumbach)

Howl (SUA 2009, r. Rob Epstein, Jeffrey Friedman)

Jud Suss - Film ohne Gewissen (Jew Suss - Rise and Fall, Austria / Germania 2010, r. Oskar Roehler)

Kak ya provel etim letom (How I Ended This Summer, Rusia 2010, r. Alexei Popogrebsky)

Mammuth (Franta 2010, r. Benoit Delepine, Gustave de Kervern)

Na putu (On The Path, Bosnia si Hertegovina / Austria 2010, r. Jasmila Zbanic)

Rompecabezas (Puzzle, Aergentina / Franta 2010, r. Natalia Smirnoff)

San qiang pai an jing qi (A Woman, A Gun And A Noodle Shop, China 2009, r. Zhang Yimou)

Shahada (Faith, Germania 2009, r. Burhan Qurbani)

Shekarchi (The Hunter, Germania / Iran 2010, r. Rafi Pitts)

Submarino (Danemarca 2010, r. Thomas Vinterberg)

The Ghost Writer (Franta / Germania / Marea Britanie 2009, r. Roman Polanski)

The Killer Inside Me (SUA / Marea Britanie 2009, r. Michael Winterbottom)

Tuan Yuan (Apart Together, China 2009, r. Wang Quan'an)

Selectie oficiala - In afara competitiei

My Name Is Khan (India 2010, r. Karan Johar)

Exit Through The Gift Shop (Exit Through The Gift Shop, Marea Britanie 2009, r. Banksy)

Otouto (About Her Brother, Japonia 2009, r. Yoji Yamada)

Please Give (SUA 2009, r. Nicole Holofcener)

Shutter Island (SUA 2010, r. Martin Scorsese)

The Kids Are All Right (SUA / Franta 2009, r. Lisa Cholodenko)

Cu cateva momente in urma au fost anuntate nominalizarile celei de-a 82-a editii a Galei Premiilor Oscar 2010.

Nominalizarile au fost anuntate de catre Presedintele Academiei Sid Ganis si actrita nominalizata la Oscar Anne Hathaway.

Avatar a primit 9 nominalizari, la fel ca si filmul regizat de fosta sotie a lui James Cameron, Kathryn Bigelow, The Hurt Locker. Ceremonia decernarii Premiilor Oscar va avea loc pe 7 martie 2010, la Kodak Theatre din Hollywood & Highland Center, si va fi difuzata de ABC Television Network. Ceremonia va putea fi vazuta in peste 200 de tari din intreaga lume. In Romania, ea va fi difuzata de HBO, in versiune originala nedublata.

CineFan va prezinta nominalizarile celei de-a 82-a editii a Galei Premiilor Oscar 2010:

Cel mai bun film al anului

Avatar (2009)

The Blind Side (2009)

District 9 (2009)

An Education (2009)

The Hurt Locker (2008)

Inglourious Basterds (2009)

Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)

A Serious Man (2009)

Up (2009)

Up in the Air (2009)

Cel mai bun actor intr-un rol principal

Jeff Bridges in Crazy Heart (2009)

George Clooney in Up in the Air (2009)

Colin Firth in A Single Man (2009)

Morgan Freeman in Invictus (2009)

Jeremy Renner in The Hurt Locker (2008)

Cea mai buna actrita intr-un rol principal

Sandra Bullock in The Blind Side (2009)

Helen Mirren in The Last Station (2009)

Carey Mulligan in An Education (2009)

Gabourey Sidibe in Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)

Meryl Streep in Julie & Julia (2009)

Cel mai bun actor intr-un rol secundar

Matt Damon in Invictus (2009)

Woody Harrelson in The Messenger (2009)

Christopher Plummer in The Last Station (2009)

Stanley Tucci in The Lovely Bones (2009)

Christoph Waltz in Inglourious Basterds (2009)

Cea mai buna actrita intr-un rol secundar

Penelope Cruz in Nine (2009)

Vera Farmiga in Up in the Air (2009)

Maggie Gyllenhaal in Crazy Heart (2009)

Anna Kendrick in Up in the Air (2009)

Mo'Nique in Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)

Cel mai bun regizor

Kathryn Bigelow pentru The Hurt Locker (2008)

James Cameron pentru Avatar (2009)

Lee Daniels pentru Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009)

Jason Reitman pentru Up in the Air (2009)

Quentin Tarantino pentru Inglourious Basterds (2009)

Cel mai bun scenariu original

The Hurt Locker (2008): Mark Boal

Inglourious Basterds (2009): Quentin Tarantino

The Messenger (2009): Oren Moverman, Alessandro Camon

A Serious Man (2009): Joel Coen, Ethan Coen

Up (2009): Bob Peterson, Pete Docter

Cel mai bun scenariu adaptat

District 9 (2009): Neill Blomkamp, Terri Tatchell

An Education (2009): Nick Hornby

In the Loop (2009): Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche

Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009): Geoffrey Fletcher

Up in the Air (2009): Jason Reitman, Sheldon Turner

Cea mai buna imagine

Avatar (2009): Mauro Fiore

Das weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte (2009): Christian Berger

Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009): Bruno Delbonnel

The Hurt Locker (2008): Barry Ackroyd

Inglourious Basterds (2009): Robert Richardson

Cel mai bun montaj

Avatar (2009): Stephen E. Rivkin, John Refoua, James Cameron

District 9 (2009): Julian Clarke

The Hurt Locker (2008): Bob Murawski, Chris Innis

Inglourious Basterds (2009): Sally Menke

Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (2009): Joe Klotz

Cea mai buna scenografie

Avatar (2009): Rick Carter, Robert Stromberg

The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009): Anastasia Masaro

Nine (2009): John Myhre

Sherlock Holmes (2009): Sarah Greenwood

The Young Victoria (2009): Patrice Vermette

Cele mai bune costume

Bright Star (2009): Janet Patterson

Coco avant Chanel (2009): Catherine Leterrier

The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009): Monique Prudhomme

Nine (2009): Colleen Atwood

The Young Victoria (2009): Sandy Powell

Cel mai bun machiaj

Il divo (2008)

Star Trek (2009)

The Young Victoria (2009)

Cea mai buna coloana sonora

Avatar (2009): James Horner

Fantastic Mr. Fox (2009): Alexandre Desplat

The Hurt Locker (2008): Marco Beltrami, Buck Sanders

Sherlock Holmes (2009): Hans Zimmer

Up (2009): Michael Giacchino

Cea mai buna melodie originala

Crazy Heart (2009): T-Bone Burnett, Ryan Bingham (The Weary Kind)

Faubourg 36 (2008): Reinhardt Wagner, Frank Thomas (Loin de Paname)

Nine (2009): Maury Yeston (Take It All)

The Princess and the Frog (2009): Randy Newman (Down in New Orleans)

The Princess and the Frog (2009): Randy Newman (Almost There)

Cel mai bun sunet

Avatar (2009)

The Hurt Locker (2008)

Star Trek (2009)

Up (2009)

Inglourious Basterds (2009)

Cele mai bune efecte sonore

Avatar (2009)

The Hurt Locker (2008)

Inglourious Basterds (2009)

Star Trek (2009)

Up (2009)

Cele mai bune efecte vizuale

Avatar (2009)

District 9 (2009)

Star Trek (2009)

Cel mai bun film de animatie de lung metraj

Coraline (2009)

Fantastic Mr. Fox (2009)

The Princess and the Frog (2009)

The Secret of Kells (2009)

Up (2009)

Cel mai bun film strain

Ajami (2009): Scandar Copti, Yaron Shani (Israel)

Das weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte (2009): Michael Haneke (Germania)

El secreto de sus ojos (2009): Juan Jose Campanella (Argentina)

Un prophete (2009): Jacques Audiard (Franta)

La teta asustada (2009): Claudia Llosa (Peru)

Cel mai bun documentar de lung metraj

Burma VJ: Reporter i et lukket land (2008): Anders Ostergaard

The Cove (2009): Louie Psihoyos

Food, Inc. (2008): Robert Kenner

The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers (2009): Judith Ehrlich, Rick Goldsmith

Which Way Home (2009): Rebecca Cammisa

Cel mai bun documentar de scurt metraj

China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province (2009) (TV)

The Last Campaign of Governor Booth Gardner (2009)

The Last Truck: Closing of a GM Plant (2009) (TV)

Krolik po berlinsku (2009)

Music by Prudence (2010)

Cel mai bun film de animatie de scurt metraj

French Roast (2008)

Granny O'Grimm's Sleeping Beauty (2008)

La dama y la muerte (2009)

Logorama (2009)

Wallace and Gromit in 'A Matter of Loaf and Death' (2008) (TV)

Cel mai bun scurt metraj Live Action

The Door (2008)

Istallet for abrakadabra (2008)

Kavi (2009)

Miracle Fish (2009)

The New Tenants (2009)

Concursul National de Scenarii se afla la cea de-a X-a editie.

HBO Romania va organiza si in acest an Concursul in parteneriat cu APFR (Asociatia Pentru Promovarea Filmului Romanesc), organizatorul Festivalului International de Film Transilvania (TIFF), continuand colaborarea inceputa in 2005.

Concursul National de Scenarii este unul dintre cele mai importante proiecte initiate si derulate de HBO Romania, devenind deja o traditie. Tot o traditie o reprezinta, deja, organizarea lui in parteneriat cu cel mai important si credibil eveniment de film din Romania, primul si cel mai vechi festival de film de lung metraj din tara.

O parte dintre castigatorii editiilor anterioare ale concursului lansat de HBO Romania s-au afirmat in scurt timp nu numai la nivel national, ci si in afara granitelor tarii noastre, demostrand seriozitatea si autenticitatea Concursului.

Initiat la Cluj in urma cu 9 ani, TIFF si-a castigat o bine-meritata reputatie nationala si internationala, fiind identificat ca cel mai important eveniment de film din tara noastra. In acest context, motivele asocierii Concursul National de Scenarii initiat de HBO Romania si TIFF sunt evidente: este vorba de doua proiecte curajoase, prin care organizatorii isi propun sa sustina schimbarea intr-un domeniu care o merita din plin: filmul. Mai mult, HBO Romania are convingerea ca TIFF va asigura o buna expunere tinerilor finalisti.

Dupa ce a devenit, in ultimii doi ani, unul dintre cei mai importanti producatori de film documentar din tara, HBO Romania a introdus, in 2009, si scenariul de documentar in palmaresul Concursului National de Scenarii.

Proiectele finaliste ale acestei sectiuni (Circul vesel, de Claudiu Mitcu; Tribal Music in the Global Village. The Shukar Collective Project de Matei Alexandru Mocanu si Victoria, intre 8 si 9 de Adrian Voicu) au devenit productii originale HBO Romania si vor avea premiera in cursul anului 2010, dovedind importanta pe care o acorda HBO Romania atat concursului de scenarii, cat si productiei autohtone de film documentar.

Si anul acesta se va folosi pentru inscrierea scenariilor, site-ul dedicat acestui concurs: http://cinefan.ro">Toate inscrierile la Concursul National de Scenarii - editia 2010 se pot face numai prin intermediul acestui site.

Premiile oferite de catre HBO Romania in cadrul Concursului National de Scenarii sunt urmatoarele:

Premiul HBO pentru cel mai bun scenariu de lung metraj este in valoare de 3000 USD. In cazul in care scenariul declarat castigator este realizat de mai multi autori, premiul oferit urmeaza a fi impartit in mod egal intre acestia.

Premiul HBO pentru cel mai bun scenariu de scurt metraj este in valoare de 1500 USD. In cazul in care scenariul declarat castigator este realizat de mai multi autori, premiul oferit urmeaza a fi impartit in mod egal intre acestia.

Premiul HBO pentru cel mai bun scenariu de documentar este in valoare de 2000 USD. In cazul in care scenariul declarat castigator este realizat de mai multi autori, premiul oferit urmeaza a fi impartit in mod egal intre acestia.

Premiul HBO - 3 zile la TIFF va fi pus la dispozitia celor 9 (noua) finalisti ai celor trei categorii si consta in urmatoarele: 3 zile de festival al caror cost va fi acoperit integral (pe langa cazare si transport, acest pachet include si accesul gratuit al finalistilor la toate proiectiile si invitatii VIP la evenimentele speciale ce vor avea loc in aceste zile - detalii despre aceste evenimente puteti gasi pe site-ul http://cinefan.ro"> incepand cu data de 23 mai 2010).

NOTA IMPORTANTA! Depunerea scenariilor se poate realiza numai prin intermediul website-ului http://cinefan.ro">

Juriul

Componenta juriilor va fi anuntata pe data de 15 februarie 2010.

A. Conditii generale de participare la Concurs privitoare la scenariile inscrise la categoriile lung metraj/scurt metraj:

Pentru a putea participa la Concursul National de Scenarii- editia 2010, sectiunile lung metraj si scurt metraj, scenariile inscrise vor trebui sa indeplineasca urmatoarele conditii(cumulate):

- sa fie scrise in limba romana

- sa respecte regulile generale de concepere, scriere si editare aplicabile in cazul oricarui scenariu. In acest sens nu vor fi admise in concurs povestiri, scurte scene umoristice (sketch-uri), povestiri care sa contina numai elemente de dialog fara a avea elemente descriptive a actiunii respective, scrisori etc.

- sa fie originale. Autorul nu se poate inscrie in concurs cu scenarii care sunt fie adaptari, fie preluari ale altor scenarii.

- sa fie complete

- sa aiba lungimea maxima de 125 (o suta douazeci si cinci) pagini in cazul scenariilor de lung metraj si maxim de 40 (patruzeci) de pagini in cazul scenariilor de scurt metraj.

- sa nu fi participat sau sa nu fi fost inscrise la una sau mai multe din editiile anterioare ale Concursului National de Scenarii initiat de HBO Romania

- sa contina o prezentare a subiectului de maxim 1 (una) pagina

- sa NU contina nici un indiciu/referire cu privire la autorul scenariului.

- Regulamentul complet poate fi consultat pe http://cinefan.ro">

- Parola este esentiala.

Depunerea scenariilor pentru ambele sectiuni (scurt si lung metraj) se va putea realiza in perioada 1 februarie - 1 aprilie 2010. Ora 10 am (zece ante meridian zece dimineata) a zilei de 1 aprilie este ultima data exacta la care un scenariu se poate inscrie la Concursul National de Scenarii editia 2010.

B. Conditii de participare la Concurs privitoare la scenariile inscrise la categoria documentar:

Pentru a putea participa la Concursul National de Scenarii- editia 2010, sectiunea documentar, scenariile inscrise vor trebui sa indeplineasca urmatoarele conditii(cumulate):

1. sinopsis de 1 (una) pagina in format document - document word (extensie doc) sau document rich text format (extensie rtf), redactata cu caractere (fonts) times new roman dimensiunea 12, spatiere paragraf 1 ;

2. treatment de 3-6 pagini care sa contina descrierea subiectului, descrierea personajelor (daca este cazul), o motivatie regizorala, precum si consideratii despre stil si abordare vizuala;

3. status-ul proiectului (pe pagina), adica daca se afla in dezvoltare sau in filmare, daca exista acces la personaje, locatii, etc.;

Punctele 1, 2 si 3 vor fi inregistrate pe site intr-un singur document.

4. sa nu fi participat sau sa nu fi fost inscrise la una sau mai multe din editiile anterioare ale Concursului National de Scenarii initiat de HBO Romania

5. curriculum vitae al autorului / scenarist si regizor,

6. filmografie pe maxim 1 (una) pagina

Organizatorii urmaresc in special proiectele bazate pe o idee provocatoare, originala, capabila sa starneasca controverse si dezbateri.

Regulamentul complet poate fi consultat pe http://cinefan.ro">

Materialele obligatorii trebuie sa contina detalii despre:

- durata filmului: minim 52 minute si maxim 90 minute

- genul documentarului (social, istoric, etc.)

- buget, plan financiar daca exista

Perioada de desfasurare a concursului sectiunea documentar

Inscrierile pentru Concursul National de Scenarii editia 2010, sectiunea documentar, urmeaza a se desfasura in perioada 1 februarie - 1 aprilie 2010, urmand ca, cel mai tarziu la data de 15 mai 2010, sa fie anuntati cei trei finalisti ai categoriei documentar.

Ora 10 am (ante meridian-10 dimineata) a zilei de 1 aprilie 2010 este ultima data exacta la care un scenariu se poate inscrie la Concursul National de Scenarii editia 2010.

Anuntarea castigatorilor celor 3 sectiuni se va face in cadrul galei de decernare a premiilor celei de-a noua editii a Festivalului International de Film Transilvania, ce urmeaza a se desfasura la Cluj-Napoca, in perioada 28 mai 6 iunie 2010.

Toate aceste informatii vor fi prezente pe site-urile: http://cinefan.ro">i http://cinefan.ro">

Ca si anul trecut toti finalistii pot avea scenariul publicat pe http://cinefan.ro">printr-un acord dat prin intermediului unui checkbox pe parcursul inscrierii in concurs.

Nota finala

Protectia datelor personale: In conformitate cu prevederile Legii 677/2001 privind protectia datelor personale, organizatorul isi asuma obligatia de a nu face disponibile in nici un fel datele personale ale participantilor fara acceptul acestora, dat in conditiile legii.

Numele participantilor nu vor fi facute publice, cu exceptia numelor celor 9 (noua) finalisti.

Organizatorii nu raspund pentru informatiile oferite de catre candidati in vederea inscrierii in concurs decat in limitele verificarilor cu buna credinta ce le revin spre buna organizare si desfasurare a concursului si spre asigurarea egalitatii in drepturi a participantilor. Depistarea pana la momentul decernarii premiilor sau chiar ulterior acesteia, a oricaror incalcari, de catre orice participanti, a conditiilor de inscriere la concurs, da dreptul organizatorilor sa revoce premiul acordat

Organizatorii garanteaza respectarea de catre organizatori a legislatiei in vigoare cu privire la drepturile de autor si drepturile conexe precum si cu privire la orice alte drepturi cuvenite candidatilor, in conditiile stabilite pentru inscrierea si participarea la concurs.

Noutati Home Entertainment

Tenet pe Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD

Pro Video ne aduce Tenet cel mai nou film al lui Christopher Nolan pe Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD.  ...

Ultimele Stiri

Zilele Filmului Maghiar 2021 la Targu Mures

Zilele Filmului Maghiar la Tîrgu Mureș, ediția a X-a, revine între 14-20 iunie la Cinema Arta, Teatrul de Vară și Camera K'ARTE.

14-06-2021 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Dragoste materna peste timp: Madre, din 4 iunie in…

Madre, cel mai recent film al regizorului spaniol Rodrigo Sorogoyen (El Reino / Jocuri de putere), premiat la Veneția pentru cel mai bun rol feminin și realizat după un scurt...

02-06-2021 | CineStuff | CineFan.ro

Au inceput filmarile la Django - cea mai mare prod…

Serialul de televiziune cu Matthias Schoenaerts în rolul principal, una dintre cele mai spectaculoase producții cinematografice europene, a început filmările în România.

11-05-2021 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Editie aniversara a Zilelor Filmului Romanesc, cu …

Şapte dintre cele mai apreciate filme româneşti recente, printre care documentarul Colectiv (2019), nominalizat la două premii Oscar, Malmkrog (2020), premiat la Berlinale, şi La Gomera (2019), inclus în competiţia...

09-04-2021 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Serban Huidu vine la Poezie si delicateturi, noua …

Noua emisiune semnată Mircea Dinescu se poate vedea în fiecare duminică, de la ora 14:00, doar la Prima TV. 

09-04-2021 | TV & Online | CineFan.ro

Cozmin Gusa, invitat la 40 de intrebari cu Denise …

Cozmin Gușă, politician, jurnalist, personalitate foarte activă pe scena publică romanească, este invitatul ediției de marți, 13 aprilie, al emisiunii 40 de întrebări cu Denise Rifai, ce va fi difuzată...

09-04-2021 | TV & Online | CineFan.ro

Cristina Jacob a inceput filmarile pentru Stormy N…

Cristina Jacob, regizoarea comediilor de succes Oh, Ramona, Selfie 69, Love is a Story și Selfie, anunță un nou film - Stormy Nights.

05-04-2021 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Cristian Popescu Piedone vine marti, la 40 de int…

Marți, 6 aprilie, de la 23:15, Cristian Popescu Piedone vine la 40 de întrebări cu Denise Rifai, pentru a face lumină în controversatele scandaluri în care a fost protagonist, unul...

02-04-2021 | TV & Online | CineFan.ro

Prima TV difuzeaza interviul integral cu Meghan Ma…

Duminică, 21 martie, de la ora 12.00, Prima TV va difuza interviul integral care a făcut furori în lumea întreagă, cel al cuplului Meghan Markle și Prințul Harry.

18-03-2021 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

colectiv - primul film romanesc nominalizat la Pre…

colectiv, documentarul regizat de Alexander Nanau, scrie istorie, fiind primul film românesc nominalizat la 2 categorii la Gala Premiilor Oscar 2021: Pentru Cel mai bun film documentar şi Cel mai...

15-03-2021 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Babardeala cu bucluc sau porno balamuc castiga Urs…

Lungmetrajul Babardeală cu bucluc sau porno balamuc regizat de Radu Jude este marele câștigător al celei de-a 71-a ediții a Festivalului Internațional de Film de la Berlin, fiind recompensat cu...

05-03-2021 | Eveniment | CineFan.ro

Ziua Indragostitilor pe Netflix: Cele mai indragit…

Ești un romantic incurabil? Ai o pasiune pentru filmele romantice? Sau le urmărești doar pentru că vrea iubi?

11-02-2021 | TV & Online | Emanuel Lazarescu

Ana Ularu, in serialul Netflix Tribes of Europe

Serialul original german Triburile Europei / Tribes of Europa se lansează exclusiv și la nivel mondial pe Netflix pe 19 februarie.

11-02-2021 | CineStuff | CineFan.ro

Mircea Dinescu si emisiunea Poezie si delicateturi…

Din martie, celebrul Mircea Dinescu va prezenta emisiunea Poezie și delicatețuri la Prima TV.

11-02-2021 | TV & Online | CineFan.ro

In aceasta seara, la Survivor Romania, se disputa …

Echipa câștigătoare va întra în posesia premiului ales de fani, în urma votului exprimat pe pagina oficială de Instagram a emisiunii – coșul cu legume sau felia de cheescake.

11-02-2021 | TV & Online | CineFan.ro

Babardeala cu bucluc sau porno balamuc va avea pre…

Cel mai nou lungmetraj semnat de regizorul Radu Jude, Babardeală cu bucluc sau porno balamuc (Bad Luck Banging or Loony Porn), va avea premiera mondială la Berlinale.

11-02-2021 | CineStuff | CineFan.ro

Actorul Christopher Plummer a murit la varsta de 9…

Actorul canadian Christopher Plummer, câștigător al Premiului Oscar, a murit la vârsta de 91 de ani.

06-02-2021 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Tenet pe Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD

Pro Video ne aduce Tenet cel mai nou film al lui Christopher Nolan pe Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD. 

02-12-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Mario Puzo's The Godfather, Coda: The Death of Mic…

Pro Video ne aduce pe Blu-ray al treilea film al seriei Nașul, dar versiunea lui Mario Puzo, Mario Puzo's The Godfather, Coda: The Death of Michael Corleone / Nașul, Coda: Moartea lui Michael Corleone. Această nouă...

02-12-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Isn't it Romantic pe DVD

Pro Video ne aduce pe DVD comedia romantică Isn't it romantic / Cât romantism!. 

02-12-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Benzi desenate

Romanul grafic Watchmen, disponibil in Romania la Editura Art

In colectia Grafic (Editura Art) a fost lansat volumul de banda desenata Watchmen. ...