Eveniment

Uniunea Cineastilor din Romania si Asociatia Criticilor de Film va invita, in perioada 30 octombrie - 2 noiembrie 2008, la cinema Studio, la un eveniment cinematografic 100% romanesc.

Gala Top 10 - Cele mai bune filme romanesti reprezinta consecinta fireasca a unei solicitari adresate criticilor de film din Romania, care au fost invitati sa alcatuiasca un top personal al primelor zece lung metraje de fictiune romanesti produse in Romania in intervalul 1912-2007.

Cei 40 de critici de film ce au raspuns acestei invitatii sunt Eugen Atanasiu, Ileana Birsan, Iulia Blaga, Adina Bradeanu, Laurentiu Bratan, Viorica Bucur, Calin Caliman, Mihai Chirilov, Luminita Comsa, Marina Constantinescu, Cristina Corciovescu, Andrei Cretulescu, Codruta Cretulescu, Iulia David, Elena Dulgheru, Dana Duma, Anisoara Dumitrescu, Mihai Fulger, Lucian Georgescu, Andrei Gorzo, Anca Gradinariu, Marilena Iliesiu, Alin Ludu Dumbrava, Alice Manoiu, Magda Mihailescu, Dinu Ioan Nicula, Irina Margareta Nistor, Alexandra Olivotto, Aura Puran, Bujor Ripeanu, Costel Safirman, Ana Maria Sandu, Magdalena Stanciu, Calin Stanculescu, Alex Leo Serban, Julieta Tintea, Doinel Tronaru, Marian Tutui si Olteea Vasilescu iar rezultatul acestui efort colectiv a fost urmatorul clasament:

1. Reconstituirea (r. Lucian Pintilie, 1970)

2. Padurea spanzuratilor (r. Liviu Ciulei, 1965)

3. Moartea domnului Lazarescu (r. Cristi Puiu, 2005)

4. 4 luni, 3 saptamini si 2 zile (r. Cristian Mungiu, 2007)

5. Secvente (r. Alexandru Tatos, 1982)

6. Nunta de piatra (r. Mircea Veroiu, Dan Pita, 1973)

7. La moara cu noroc (r. Victor Iliu, 1956)

8. >A fost sau n-a fost? (r. Corneliu Porumboiu, 2006)

9. Proba de microfon (r. Mircea Daneliuc, 1979)

10. Croaziera (r. Mircea Daneliuc, 1981)

Initiativa nu s-a nascut dintr-o pornire superficiala si mondena ci a avut intentii cat se poate de serioase.

In primul rand sa puna alaturi critici din generatii diferite care traiesc cu convingerea ca au gusturi si pareri diametral opuse. Spre surprinderea ambelor tabere topul a dovedit ca nu e asa...

Pe langa decantarea valorilor din aceasta dubla perspectiva, ne-am propus sa vedem daca se verifica ideea ca radacinile neorealismului romanesc actual, cu succesele lui internationale, se afla in cele mai bune filme romanesti ale deceniilor anterioare.

Atata vreme cat din top nu lipsesc Reconstituirea, Secvente, Proba de microfon si Croaziera, vocatia pentru realism, pentru prelucrarea artistica a informatiilor primite din viata cotidiana (in contrast cu pseudorealismul impus) nu mai trebuie demonstrata.

Evenimentul Top 10 - Cele mai bune filme romanesti ce va avea loc, dupa cum spuneam, la cinema Studio, va fi inaugurat de catre primul clasat, Reconstituirea, difuzat joi, 30 octombrie, incepand cu ora 19:00, in cadrul spectacolului de gala.

>!!!!!!!!!!!ULTIMA ORA: Mircea Daneliuc declara razboi criticilor!!!!!!!!!!!

CineFan va prezinta Programul galei:

JOI 30 octombrie

19.00 - Reconstituirea - Spectacol de gala

VINERI 31 octombrie

10.00 - Reconstituirea

12.00 - A fost sau n-a fost?

14.00 - Nunta de piatra

16.00 - La Moara cu noroc

18.00 - Secvente

20.00 - Padurea spanzuratilor

SAMBATA 1 noiembrie

10.00 - Padurea spanzuratilor

14.00 - 4 luni, 3 saptamani si 2 zile

17.00 - La moara cu noroc

19.30 - Moartea domnului Lazarescu

DUMINICA 2 noiembrie

10.00 - Moartea domnului Lazarescu

13.00 - Secvente

15.00 - A fost sau n-a fost?

17.00 - Nunta de piatra

19.30 - 4 luni, 3 saptamani si 2 zile

Arhiva Nationala de Filme si Cinemateca Macedoniei va organiza la Bucuresti Zilele filmului macedonean, eveniment ce se va desfasura in perioada 24-29 octombrie, la Sala Eforie a Cinematecii Romane.

Zilele filmului macedonean vor incepe, vineri, cu premiera de gala a peliculei Bal-Can-Can / Balkankan (2004), o coproductie italiano-macedoneana, in regia lui Darko Mitrikeski, ce va putea fi urmarita si sambata, 25 octombrie, de la ora 19,00.

La deschiderea evenimentului vor participa Mimi Gjorgjovska-llievska, director al Cinematecii Macedoniei, Vlado Anghelovski si Petar Volnarovski, filmologi la aceeasi institutie.

Vineri si sambata, va avea loc si un program de animatie macedoneana ce cuprinde productiile Rezistenta / Otpor - regia Boro Pejcinov, Mana / Raka - regia Darko Markovic, Embrionul nr. M / Embrio no. M - regia Petar Gligorovski, Apartamentul / Apartman - regia Afrodita Markovic sau Poveste de dragoste / Ljubovna prikazka - regia Delcio Mihajlov.

Cei interesati de cinematografia macedoneana vor mai avea parte de filme, precum Apa cea mare / Golemata voda, regizat de Ivo Trajkov si realizat in 2004, Inainte de ploaie / Pred dojdot (1994, Macedonia-Marea Britanie-Franta, co-productie in regia lui Milcio Mancevski, premiata cu Leul de Aur la Venetia si nominalizata la Oscar pentru film strain in 1994 sau Cartea secreta / Tajnata kniga (2006), regizat de Vlado Cvetanovski.

Evenimentul se va incheia pe 29 octombrie, cand se va proiecta pelicula Cu capul in jos / Prevrteno (2007), o co-productie macedoneano-croato-sarba, in regia lui Igor Ivanov.

Ambasada SUA a lansat miercuri, 15 octombrie, un concurs video online international prin intermediul caruia se promoveaza dialogul global despre democratie.

Organizatii romanesti recunoscute din mediul artelor audiovizuale, jurnalismului, organizatii de tineret si de promovare a democratiei, reprezentanti ai mediului academic - si anume Consiliul National al Audiovizualului, Centrul pentru Jurnalism Independent, Asociatia Pro Democratia, Asociatia pentru Educatie Civica si Comisia Fulbright - au acceptat cu generozitate sa faca parte din comisia care va juriza productiile video romanesti si va alege trei semifinalisti care vor reprezenta Romania in competitia regionala.

In cadrul lansarii, reprezentantii acestor organizatii au subliniat importanta intelegerii valorilor democratice si a participarii publicului roman intr-o astfel de competitie.

In ultimul deceniu, mijloacele media au devenit un instrument esential in dezbaterile globale despre democratie. Blogurile, paginile de internet, chiar si Facebook sunt pline de opinii politice. Campania electorala pentru alegerile prezidentiale din SUA se bazeaza substantial pe Internet pentru a ajunge la alegatori si activisti politici. Activitatile democratice realizate prin intermediul mijloacelor de comunicare globala ofera un cadru solid pentru participarea cetatenilor si pentru libertatea de expresie. Ambele sunt componente esentiale pentru consolidarea statelor si popoarelor democratice, a declarat Jeri Guthrie-Corn, adjuncta misiunii diplomatice a SUA.

Competitia Democracy Video Challenge invita tinerii, sustinatorii valorilor democratice, producatorii de film si publicul larg sa creeze scurt metraje care sa continue ideea Democratia este. si sa le incarce pe YouTube.

Participantii la concurs trebuie sa aiba cel putin 18 ani, sa creeze un film (documentar, de fictiune, actiune, animatie) care sa nu depaseasca 3 minute, sa fie in limba engleza sau sa fie subtitrat in limba engleza si sa-l incarce pe YouTube la adresa http://cinefan.ro"> pana la data de 31 ianuarie 2009.

Sapte castigatori (sase regionali si unul anonim) vor fi desemnati prin sistemul public de vot online al YouTube. Cei sase castigatori regionali vor beneficia de o vizita in SUA platita integral de catre organizatori, vor participa la spectacole de gala organizate la Washington, D.C., New York si Hollywood si vor avea prilejul sa intalneasca profesionisti din lumea filmului american, reprezentanti ai guvernului SUA si sustinatori ai democratiei americane din societatea civila.

Participantii care doresc sa ramana anonimi pot de asemenea sa isi inregistreze productiile. Un castigator anonim al acestei sectiuni va fi selectat, dar el nu va putea calatori in Statele Unite.

Concursul este sustinut de un parteneriat care include Departamentul de Stat al SUA, organizatii de tineret si de promovare a democratiei, reprezentanti ai mediului academic, ai industriei filmului si ai mass media din Statele Unite (Center for International Private Enterprise, Directors Guild of America, International Republican Institute, International Youth Foundation, Motion Picture Association of America, NBC Universal, National Democratic Institute, New York University's Tisch School of the Arts, University of Southern California's School of Cinematic Arts, and Taking IT Global).

YouTube pune la dispozitie platforma video.

Pentru detalii privind concursul Democracy Video Challenge, puteti accesa:

http://cinefan.ro">

Sambata seara, la Cinema Scala, s-au decernat Premiile celei de-a treia editii a Festivalului International de Animatie Anim'est.

Mai jos gasiti lista titlurilor castigatoare si a autorilor premiati. Proiectia filmelor castigatoare a avut loc duminica, 12 octombrie, la Cinema Scala, ora 20:30.

Trofeul Anim'est, oferit de Opel: El empleo / The Employment (Regia: Santiago Bou Grasso)

Cel mai bun lung metraj: Die Drei Rauber / The Three Robbers (Regia: Hayo Freitag)

Cel mai bun scurt metraj: Skhizein (Regia: Jeremy Clapin)

Cel mai bun film studentesc: Eletvonal / Life Line (Regia: Ducki Tomek)

Cel mai bun film romanesc: The Self-Portrait of Andreea Bogdan (Regia: Andreea Bogdan si Rares Kovesdi)

Cel mai bun videoclip: Hearts a Mess (Regia: Brendan Cook / Perfomed by Gotye)

Mentiune speciala pentru scurt metraj: A Sunny Day (Regia: Gil Alkabetz)

Mentiuni speciale pentru film studentesc:

Rebel with a Cause (Regia: Kristian Labusga)

Oktapodi (Regia: Julien Bocabeille, Francois-Xavier Chanioux, Olivier Delabarre, Thierry Marchand, Quentin Marmier, Emud Mokhberi)

Yarn Good Light Is Essential (Regia: Gacs Reka)

Mentiuni speciale pentru film romanesc:

For (the same) Lucia (Regia: Felmeri Cecilia)

One Minute Stories (Regia: Felmeri Cecilia)

Mentiune speciala pentru advertising:

Plakatkleber / Billsticker (Regia: Conrad Tambour)

Premiul de Excelenta: Ion Truica - Pentru originalitatea si expresivitatea viziunii cinematografice in Retrospectiva prezentata la Animest, editia a III-a

Premiul Publicului, oferit de Clandestino.ro: A sunny day (Regia: Gil Alkabetz)

Premiul Cinemagia pentru cel mai bun film romanesc: Marile Sperante (Regia: Alexei Gubenco)

Castigatorii tuturor sectiunilor au primit si cate o licenta software de la Toon Boom Animation.

Institutul Cervantes din Bucuresti organizeaza Zilele Filmului Hispanic la Cinema Studio si Cinemateca Eforie in perioada 10-17 octombrie.

Vor fi prezentate 11 lung metraje de fictiune si 8 documentare.

Evenimentul este organizat cu sprijinul Ambasadei Spaniei la Bucuresti si al Filmotecii Ministerului de Externe din Spania si in colaborare cu Uniunea Cineastilor si Arhiva Nationala de Filme a Romaniei

Selectia din aceasta toamna aduce iubitorilor de film 11 lung metraje de fictiune la Cinema Studio (bd. Magheru, nr. 29) si 8 filme documentare, distinse cu Premiul Goya, la Sala Eforie a Cinematecii.

Zilele Filmului Hispanic debuteaza in data de 10 octombrie, ora 19:00 cu filmul Esas no son penas (foto) de Anahi Hoeneisen si Daniel Andrade, o productie ecuadoriana din 2007.

Va fi prezenta la Bucuresti, pentru inaugurarea acestei serii de filme hispanice, regizoarea Anahi Hoeneisen care va participa la proiectia filmului Esas no son penas din seara de 10 octombrie, la ora 19:00, la Cinema Studio.

Pentru filmele de la Cinema Studio, biletele (8 lei) sau abonamentele (24 lei) pentru lung metrajele de fictiune se pot procura de la Casa de Bilete a cinematografului.

Pentru documentarele de la Sala Eforie a Cinematecii, biletele (10 lei) se pot procura de la Cinemateca.

La documentarul care deschide seria, intrarea este gratuita. Studentii Facultatea de Film au intrare gratuita.

CineFan.ro va prezinta lista filmelor prezentate. Dati click pe fiecare titlu in parte pentru a afla detalii despre acestea:

Lung metraje fictiune

Esas no son penas / Acestea nu sunt suferinte

El telon de azucar / Cortina de zahar

El Metodo / Metoda Gronholm

La perrera / Adapostul pentru caini

Ficcio / Fictiune

Tu vida en 65 / Viata in 65 de minute

Familia Tortuga

El violin / Vioara

Tapas / Gustari

Mensaka, paginas de una historia / Mensaka, pagini de istorie

Sud Express / Expresul de Sud

Documentare

Cineastas Contra Magnates / Cineasti contra Magnati

El Milagro De Candeal / Miracolul de la Candeal

Un Instante En La Vida Ajena / O clipa din viata altora

El Efecto Iguazu / Efectul Iguazu

En Construccion / In Constructie

Balseros / In deriva

De Ninos / Despre Copii

Ieri noapte a avut loc gala de decernare a Premiilor Emmy, cele mai importante distinctii pentru programele de televiziune din SUA ale sezonului trecut (toamna 2007- primavara 2008). Gala, transmisa in direct la noi de AXN, a avut doi mari castigatori: 30 Rock si John Adams. 30 Rock, sitcom-ul creat de Tina Fey (foto, alaturi de Alec Baldwin) si inca netransmis de nimeni in Romania, a obtinut cele mai importante 4 premii dintre categoriile la care a fost nominalizat: cel mai bun serial de comedie, actrita principala (Tina Fey), actor principal (Alec Baldwin) si scenariu. John Adams a fost principalul castigator la categoriile destinate miniseriilor sau filmelor TV, obtinand 5 premii. CineFan.ro va prezinta lista completa a castigatorilor premiilor Emmy 2008: Cel mai bun serial - drama: Mad Men Cel mai bun serial - comedie: 30 Rock Cel mai bun actor principal - drama: Brian Cranston (Breaking Bad) Cel mai bun actor principal - comedie: Alec Baldwin (30 Rock) Cea mai buna actrita principala - drama: Glenn Close (Damages) Cea mai buna actrita principala - comedie: Tina Fey (30 Rock) Cel mai bun actor secundar - drama: Zeljko Ivanek (Damages) Cel mai bun actor secundar - comedie: Jeremy Piven (Entourage) Cea mai buna actrita secundara - drama: Dianne Wiest (In Treatment) Cea mai buna actrita secundara - comedie: Jean Smart (Samantha Who?) Cel mai bun scenariu - drama: Matthew Weiner (Mad Men, episodul "Smoke Gets In Your Eyes") Cel mai bun regizor - drama: Greg Yaitanes (House, episodul "House's Head") Cel mai bun scenariu - comedie: Tina Fey (30 Rock, episodul "Cooter") Cel mai bun regizor - comedie: Barry Sonnenfeld (Pushing Daisies, episodul "Pie-lette") Cea mai buna miniserie: John Adams Cel mai bun film TV: Recount Cel mai bun actor principal - miniserie sau film TV: Paul Giamatti (John Adams) Cea mai buna actrita principala - miniserie sau film TV: Laura Linney (John Adams) Cel mai bun actor secundar - miniserie sau film TV: Tom Wilkinson (John Adams) Cea mai buna actrita secundara - miniserie sau film TV: Eileen Atkins (Cranford Chronicles) Cel mai bun scenariu - miniserie sau film TV: Kirk Ellis (John Adams, episodul "Independence") Cel mai bun regizor - miniserie sau film TV: Jay Roach (Recount) Cea mai buna gazda a unui reality show: Jeff Probst (Survivor) Cel mai bun reality show: The Amazing Race Cea mai buna prestatie intr-un talk-show sau program muzical: Don Rickles (Mr. Warmth: The Don Rickles Project) Cel mai bun talk-show sau program muzical: The Daily Show with John Stewart Cel mai bun scenariu - talk-show sau program muzical: The Colbert Report Cea mai buna regie - talk-show sau program muzical: Louis J. Horvitz (Gala Premiilor Oscar 2008)

Intre 5-9 noiembrie 2008 se va desfasura la Targu Mures Festivalul International de Filme de Scurt metraj Alter-Native - editia 16.

La festival nu se percepe taxa de participare, iar termenul de inscriere al filmelor in concurs este 12 septembrie 2008.

Nu se accepta filme inscrise pentru preselectie la editiile anterioare ale festivalului

Tara invitata de onoare in acest an este Germania.

Programe aditionale la aceasta editie:

Filme artistice din Ungaria:

Oglinzi lente / Lassu tukor (r. Igor si Ivan Buharov)

Fara indurare / Fekete feher (In memoria lui PD) (r. Ragalyi Elemer)

Aventurierii / Kalandorok (r. Paczolay Bela)

Off Hollywood (r. Hajdu Szabolcs)

Calea Lactee / Tejut (r. Fliegauf Benedek)

Investigatorul / A Nyomozo (r. Attila Galambos )

Overnight (r. Ferenc Torok )

La festival vor mai fi prezentate filme studentesti, si vor avea loc concerte, dupa cum urmeaza:

05.11.2008.

Foldes Laszlo - Hobo: Decalogul hoinarilor (Ungaria)

Muzica: Hobo Blues Band

Text: Foldes Laszlo - Hobo

Scenografia-costume: Ondraschek Peter

Regia: Vidnyanszky Attila

06.11.2008.

RotFront (Germania)

08.11.2008.

Duo Harry Tavitian & Cserey Csaba (Romania)

Harry Tavitian - pian, fluiere, voce

Cserey Csaba - baterie, percutie

Parteneri: Consiliul Judetean Mures, Institutul Goethe, Fundatia de Arte Vizuale Mediawave Gyor (HUN), Universitatea de Arta Teatrala Targu Mures.

Programul complet va putea fi gasit in curand pe CineFan.ro

Alte detalii si formularul de inscriere la adresa: http://cinefan.ro">

Fundatia Nationala pentru Civilizatie Rurala Niste Tarani organizeaza editia a X-a a Festivalului International de Film ECO-ETNO-FOLK in perioada 2-7 septembrie 2008, la Casa de Cultura Taraneasca din comuna Slatioara, judetul Valcea.

Festivalul International ECO-ETNO-FOLK Film se va desfasura in perioada 2-7 septembrie 2008, la Casa de Cultura Taraneasca din comuna Slatioara-Valcea. Sunt asteptati specialisti, regizori si producatori romani si straini.

Evenimentul este organizat de Fundatia Nationala pentru Civilizatie Rurala Niste Tarani, in parteneriat cu Biblioteca Metropolitana Mihail Sadoveanu din Bucuresti.

Festivalul este deschis filmelor documentare si reportajelor scurte (de pana la 30 de minute), tratand subiecte atat din categoria ecologie-ambient-turism, cat si din categoria etnografie-folclor-antropologie, la care au fost invitati sa participe cineasti tv, profesionisti si amatori (scoli de televiziune si cinematografie, cinecluburi, realizatori individuali).

La cea de-a X-a editie, intra in concurs 75 de filme din 32 de tari. La acestea se adauga noua filme propuse pentru vizionare in afara concursului.

Juriul Festivalului, format din realizatori si regizori din Romania si de peste hotare si condus de cunoscutul regizor Geo Saizescu, delibereaza, la Slatioara, dupa patru zile de vizionari.

CineFan va prezinta lista completa a filmelor care vor rula in cadrul festivalului. La filmele romanesti, dati click pe titlurile filmelor pentru a gasi detalii despre ele.

FILME IN CONCURS

1. Toyako Latura pitoresca A Summit-Ului G8 / Toyako - Scenic Site Of G8 Summit

(Japonia, durata 332)

Producator International Motion Picture CO

Intr-o ambianta naturala de mare frumusete, o succinta prezentare a locului in care s-a desfasurat summit-ul G8, reunit pentru lupta impotriva poluarii.

2. Padurea Shirakami Sanchi / Shirakami Sanchi Forest

(Japonia, durata 350)

Producator: International Motion Picture CO

Padurea Shirakami Sanchi, cu o vechime de 8000 de ani, aparata cu ajutorul tehnicii moderne.

3. Minamata / Minamata

(Japonia, durata: 330)

Producator: International Motion Picture CO

Victimele poluarii si preocuparile actuale de la Minamata pentru inlaturarea efectelor nocive.

4. Maturarul / The Sweeper

(Romania, durata: 10)

5. Argentina Turistica / Touristic Argentina

(Argentina, durata: 11)

Producator: http://cinefan.ro">

Intr-un peisaj de vis, in care se inalta marturiile unor impresionante realizari contemporane, Argentina isi invita oaspetii la o calatorie de neuitat.

6. Patria mea, Armenia / My Homeland Armenia

(Armenia, Durata: 30)

Regizor: Hrant Hakobian

Drumuri prin istorie si prin prezentul unei pitoresti regiuni a Armeniei.

7. Adam si Eva Iranieni / Iranian Adam And Eve

(Iran, durata: 15)

Regizor: Hassan Naghashi

Producator: Iranian Young Cinema Society

Binele si Raul, fata in fata, sub semnul personajelor emblematice Adam si Eva din Iran.

8.Tabacarii / The Tanners

(Romania, durata: 27)

9. Fanfara din Chetris / The Fanfare Of Chetris

(Romania, durata: 8)

10. Comuna-Muzeu Ciocanesti / The Museum-Village Of Ciocanesti

(Romania, durata: 27)

11. Despre satul meu / About My Village

(Azerbaidjan, durata: 33)

Regizor: Elchin Musaoglu

Un etnograf din Azerbaidjan isi prezinta satul natal cu obiceiurile, indeletnicirile si viata cotidiana.

12. Maria / Maria

(Belarus, durata: 20)

Regizor: Victor Asliuk

Producator: Vladimir Zametalin

Portretul unei femei cunoscute din ziare si TV careia i s-a cerut prietenia, dar care, legata de locurile de bastina si de munca ei, continua sa-si traiasca viata singura.

13. Vararii / The Lime Burners

(Romania, durata: 20)

14. Zugravul Nicolae / Painter Nicolae

(Romania, durata: 14)

15. Copacul Persan / Persian Tree

(Iran, durata: 17)

Regizor: Hassan Naghashi

Producator: Iranian Young Cinema Society

Mitologie iraniana comentata de ganditori contemporani.

16. Atingere Oarba / Blind Feeling

(Kazahstan, durata: 15)

Regizor: Urazbaeva Sharipa

Drama muta intr-o familie simpla din Kazakhstan.

17. Arhivele Nationale / The National Archives

(Romania, durata: 820)

18. Moldova - Taram Dionisiac / Moldova - A Dyonisiac Land

(Moldova, durata: 21)

19. A fost odata in Transilvania / Once Upon A Time In Transylvania

(Romania, durata: 24)

20. Titanica e viata mea / My Life Is Titanic

(Romania, durata: 5)

21. Gandire nebuna / Wild Thinking

(Belgia, durata: 30)

Regizor: Karine de Villers

Luc de Heusch, etnolog, cineast, isi prezinta intrebarile si revelatiile sale prin care se afirma diversitatea realului.

22. Taramul Barbatilor / Mens Realm

(Belarus, durata: 18)

Producator: Vladimir Zametalin

Din timpuri imemoriale, nici nuntile, nici funerariile nu au avut loc fara muzicienii barbati.

23. Marturii despre Raul Hongshui / Notes On Hongshui River

(China, durata: 27)

Regizor: Ye Ruiwei, Long Xiaobo

Un rau celebru pe malurile caruia s-au nascut multe legende, pe masura spectaculoasei si misterioasei lui existente.

24. O zi din viata la tara in sec. XXI / A day of the 21st centurys village

(Romania, durata: 350)

25. Ctitorii Brancovenesti In Tara Fagarasului / Brancoveanu's Foundations In The Fagaras County

(Romania, durata: 28)

26. Dascal fara simbrie / Teacher Without Wages

(Romania, durata: 7)

27. Creatoarea populara Maria Zotic si mestesugul tesutului / The Popular Artist Maria Zotic And The Art Of Weaving

(Romania, durata: 29)

28. Pactul de Pace / Peace Pact

(Republica Filipine, durata: 12)

Regizor: Seymour Barros Sanchez

Producator: Eloisa Espino-Sanchez

Mai vechilor conflicte tribale, in Filipine, li s-au gasit raspunsurile solidaritatii si prieteniei - cum atesta si imaginile unui spectaculos festival.

29. Tara Incasilor / Peru - The Land Of The Inkas

(Peru, durata: 9)

Producator: Prom Peru

O straveche populatie care a lasat mostenire semnele unei civilizatii tulburatoare.

30. O zi buna / Have A Good Day

(Romania, durata: 24)

31. Emotia Umbriei / Umbria Emotion

(Italia, durata: 7)

Regizor: Gubio

Producator: PROMO VIDEO

O populara procesiune din Urbino, care prelungeste pana in zilele noastre vechi traditii locale.

32. Un drum spre Dumnezeu / A Path To God

(Romania, durata: 18)

33. Totul e ciclic / Everything Flows

(Bosnia si Herzegovina, durata: 20)

Regizor: Nisvet Hrustic

Producator: Nisvet Hrustic

PANTA REI, cunoscuta intelepciune din vechea Grecie, prezinta nasterea si moartea anotimpurilor vazute prin ochii unor copii.

34. Sapte Sarbatori / Seven Greetings

(Iran, durata: 14)

Regizor: Mahdi Arab Yarmohammadi

Producator: Iranian Young Cinema Society

Un ritual sacru consacrat celebrarii momentelor importante ale calendarului Iranian.

35. Lagarul / The Camp

(Romania, durata: 26)

36. Ursul si Capra / The Bear And The Goat

(Romania, durata: 16)

37. Sarea Pamantului / The Salt Of The Earth

(Polonia, durata: 30)

Regizor: Sadrolin Tam

O mina de sare, monument UNESCO, isi dezvaluie tainele.

38. Rezervatii naturale / Natural Reserves

(Quatar, durata: 27)

Intr-o tara ultra moderna, o preocupare nationala pentru pastrarea patrimoniului natural.

39. Acasa / At Home

(Serbia, durata: 29)

40. Atelierul mesterului olar Gheorghe Smerica / Gheorghe Smericas Pottery Workshop

(Romania, durata: 25)

41. Luna pe acoperis / The Moon On The Roof

(Iran, durata: 10)

Regizor: Alireza Jahanifar

Producator: Alireza Jahanifar

Ceremonie dintr-un sat din sud-estul Iranului prin care taranii cred a-si apropia fericirea.

42. Spargatorul de pietre / The Stone Picker

(Croatia, durata: 20)

Regizor: Branko Istvancic

Producator: Vladimir Spicer

O profesie dura - spargator de pietre - care imprumuta ritmurile muncii ritmurilor unor dansuri barbatesti.

43. Targul de ceramica Cucuteni 5000 / Cucuteni 5000 Pottery Fair

(Romania, durata: 25)

44. Pelerin in Vechiul Bizant / Pilgrim To Old Byzantium

(Romania, durata: 20)

45. Muzeul filatelic / The Philatelic Museum

(Romania, durata: 8)

46. Chitaristul din piata / The Guitar Player In The Square

(Romania, durata: 13)

47. Lopatarul cu fata neagra / Black-Faced Spoonbill

(China, durata: 30)

Producator: Beijing Scientific Education Film Studio

Din mirifica lume a pasarilor, un personaj vedeta: lopatar cu fata neagra...

48. Priveghiul pentru cei plecati / The Wake Of Those Who Passed Away

(Serbia, durata: 22)

Regizor: Zoran Cvetkovic

Producator: RTV - Televiziunea Novi Sad Programul in limba romana

In Laznita, sat din Serbia de rasarit, locuita de romani carora sarbii le zic vlahi, s-a pastrat un obicei stravechi: ritualul insotirii pe ultimul drum a celui petrecut din viata, fara spovedanie si fara lumanare.

49. Batranul Peter / Old Man Peter

(Rusia, durata: 26)

Regizor: Ivan Golovnev

Producator: Ivan Golovnev

Povestea unui batran, ultimul supravietuitor saman de pe raul Kazym, din indepartata taiga siberiana.

50. Femei in libertate / Free Women

(Tunisia, durata: 30)

Regizor: Djelloul Beghoura

Intr-o tara, candva supusa unor rigori vetuste, azi libertatea femeii a devenit o realitate palpabila.

51. Bunker 0: Sumirib Plus / Buncarul 0: Sumirib Plus

(Filipine, durata: 11)

Regizor: Jan Philippe V. Carpio

Producator: Jan Philippe V. Carpio

Oameni angajati in lupta pentru indepartarea urmarilor unei catastrofe ecologice.

52. Keche / Keche

(Iran, durata: 12)

Regizor: Alireza Jahanifar

Producator: Alireza Jahanifar

Vechi indeletniciri casnice dintr-o regiune iraniana din apropierea Turkmenistanului.

53. Vacante cu Lapte si Miere la Buzau / Milk And Honey Holiday In Buzau

(Romania, durata: 23)

54. Oamenii Apei / Water People

(Romania, durata: 5)

55. Metamorfoze in Muntii Tatra / Metamorphoses In Tatra Mountains

(Slovacia, durata: 12)

Regizor: Pavol Barabas

Producator: K2 Studio

Omul este doar o mica faptura care are sansa sa se minuneze de ce e capabila natura in sine. Adeseori el descopera, insa, mult prea tarziu intelepciunea si abilitatea naturii de a se reface in intreaga ei complexitate.

56. Valoarea Culturala / Cultural Value

(Venezuela, durata: 12)

Despre cantecul si dansul venezuelean.

57. Oamenii Sinelor / People Of The Railway

(Slovacia, durata: 29)

Regizor: Arnold Kojnok

Producator: Academy of Music and Performing Arts, Film and Television Faculty

Intr-un sat izolat, oameni care se confrunta cu dificultatile vietii si care au motive sa compare trecutul cu prezentul.

58. O Legenda Vie / A Living Legend

(Romania, durata: 18)

59. Un loc al vorbelor / A Place Of The Spoken Words

(Spania, durata: 30)

Regizor: Alfredo Castellon

Producator: Angeles del Rio

Pentru Maria Zambrano, laureata a Premiului Cervantes in 1988, Segovia reprezinta leaganul culturii si sursa operei sale poetice.

60. Amintiri cu cantec / Memories With A Song

(Romania, durata: 14)

61. Boomrang /Bumerang

(Iran, durata: 7)

Regizor: Daryoush Gharibzadeh

Producator: Iranian Young Cinema Society

O metafora a luptei pentru supravietuire; o posibila replica la celebra nuvela Batranul si marea.

62. O bihoreanca la Frosinone / A Woman From Bihor Living In Frosinone

(Romania, durata: 12)

63. Pik si Nik / Pik & Nik

(Slovacia, durata: 5)

Regizor: Martin Snopek

Producator: Martin Snopek

O poveste hazlie cu un sfarsit din care nu numai cei mici pot invata cate ceva despre curaj si solidaritatea umana.

64. Habbib-I Neccar / Habbib-I Neccar

(Turcia, durata: 30)

Regizor: Fahri Tanir

Producator: Halil Erdogan

Portretul impresionant al unui martir care si-a dedicat viata propovaduirii crestinismului intr-o zona dominata de credinte politeiste si paganism.

65. Testul / The Earthen Lied

(Romania, durata: 11)

66. Adela si Agneta / Adela And Agneta

(Romania, durata: 32)

67. Oltenia de sub munte Regiunea Slatioara / The Olt County At The Foot Of The Mountain The Slatioara Region

(Romania, durata: 23)

68. Vestigii rupestre / Rupestral Relics

(Romania, durata: 12)

69. Straturi de funingine / Layers Of Soot

(Romania,durata: 10)

70. Intalnire rece / Cold Joint

(Slovacia, durata: 14)

Regizor: Miroslav Remo

Producator: Academy of Music and Performing Arts, Film and Television Faculty

Uneori realitatea poate distruge visele copilariei.

71. Ninja / Ninjas

(Mongolia, durata: 24)

Regizor: Gaelle Lacaze

In cautarea aurului sau alergand dupa o iluzie, oamenii isi dezvaluie caracterele in confruntari dramatice.

72. Desfacutu de facatura / Casting The Spell

(Romania, durata: 22)

73. Danzak / Danzak

(Peru, durata: 19)

Incercarea tragica prin care trece o fetita persana la moartea tatalui sau, un vestit dansator, interpret al unui dans ritualic.

74. Muzeul Astra 2007 / Astra Museum 2007

(Romania, durata: 30)

75. Ultimul Tar Rus / The Last Russian Tsar

(Romania, durata: 27)

FILME IN AFARA CONCURSULUI:

1. Fara Rege / Without The King

(SUA, durata: 83)

Regizor: Michael Skolnik

Producator: Michael Skolnik

Ultima monarhie absoluta dintr-o mica tara a continentului african in care contrastele pot fi intalnite la tot pasul, iar monarhul acesteia trebuie sa faca fata unor dificultati uriase.

2. Denias - Cantec deasupra cerului / Denias, Singing On The Cloud

(Indonezia, durata: 105)

Regizor: John De Rantau

O reconstituire riguroasa a vietii si obiceiurilor bastinasilor dintr-o zona a Indoneziei.

3. Voiaj la tiganii fericiti / A Journey To Happy Gipsies

(Franta, durata: 52)

Regizor: Marie Mitterrand & Jean-Baptiste Martin

Producator: CASA DEI PRODUCTION

Descrierea, prin imagini de un realism tulburator, a valorilor de familie, traditiilor sacre si profane ale celor 400.000 de tigani francezi care traiesc in Franta de multe generatii.

4. Design-Ul Danez / Danish Design

(Danemarca, durata: 56)

Producator: J.J Film

Reflexii privind estetica obiectelor uzuale.

5. Bismillah si Benares / Bismillah And Benares

(India, durata: 30)

Regizor: Juhi Sinha

Producator: Ministry of External Affairs of the Government of India

Un foarte apreciat cantaret indian, recent disparut, si melodiile sale interpretate in ambianta pitorescului Benares.

6. Cel mai bun Ambasador / The Best Ambassador

(Romania, durata: 28)

7. Santinelele Tacerii / Silence Sentry

(Mexic, durata: 15`)

Regizor: Robert Amzam

O intalnire spectaculoasa in pragul sarbatorii nationale a Mexicului cu istoria si realitatile acestei tari, incepand cu impresionantele marturii ale unor vechi civilizatii de la care s-au pastrat pana in prezent ritualuri si vestigii de profunde semnificatii.

8. Mexicul Antic/ Antique Mexico

(Mexic, durata: 17`)

Regizor: Gonzalo Infantes

O intalnire spectaculoasa in pragul sarbatorii nationale a Mexicului cu istoria si realitatile acestei tari, incepand cu impresionantele marturii ale unor vechi civilizatii de la care s-au pastrat pana in prezent ritualuri si vestigii de profunde semnificatii.

9. Noaptea Mortilor / Night Of The Dead

(Mexic, durata: 24`)

Regizor: Ricardo Braojos, Filip Rodriguez

O intalnire spectaculoasa in pragul sarbatorii nationale a Mexicului cu istoria si realitatile acestei tari, incepand cu impresionantele marturii ale unor vechi civilizatii de la care s-au pastrat pana in prezent ritualuri si vestigii de profunde semnificatii.

AXN high energy tv - reteaua internationala de televiziune de actiune si aventura apartinand concernului Sony Pictures Television International transmite luni, 22 septembrie, incepand cu ora 03:00, cea de-a 60-a ceremonie de decernare a Premiilor Emmy care va avea loc la Los Angeles, la teatrul NOKIA, in prezenta unui public de elita.

Evenimentul va fi transmis IN DIRECT, in limba engleza! Telespectatorii canalului AXN vor afla primii lista castigatorilor de anul acesta.

Premiile Emmy sunt considerate Oscarurile serialelor TV asa ca, este cel mai important eveniment de televiziune al anului.

Publicul AXN va avea parte de un spectacol deosebit pentru ca in 2008, Premiile Emmy implinesc 60 de ani! Pregatiti-va pentru o ceremonie extrem de eleganta, plina de celebritati, un eveniment autentic, pe care nu-l veti uita niciodata!

Nominalizarile sunt facute, in fiecare an, de membrii activi ai Academiei de Arte si Stiinte ale Televiziunii. In acest an, se vor decerna premii la 29 de categorii, pentru programe de comedie si drama, pentru actori din roluri principale si secundare. Serialele difuzate de AXN au strans 31 de nominalizari.

La categoria Cel mai bun serial dramatic se vor confrunta seriale excelente precum Dr. House sau Lost: Naufragiatii, asa ca productiile de mare succes de la AXN au mari sanse de castig.

Hugh Laurie (Dr. House) este nominalizat la categoria Cel mai bun actor in rol principal intr-un serial dramatic iar Greg Yaitanes ar putea castiga un premiu la categoria Cel mai bun regizor al unui serial dramatic, tot pentru Dr. House.

O alta nominalizare pentru un serial difuzat la AXN, este cea a lui Michael Emerson, interpretul lui Ben, din Lost: Naufragiatii. El ar putea castiga statueta destinata categoriei Cel mai bun actor in rol secundar intr-un serial dramatic.

Cele mai multe nominalizari, 23 la numar, au fost acordate unei mini-serii John Adams. Urmeaza 30 Rock, cu 17, Mad Men cu 16 si Pushing Daisies cu 12. Lost: Naufragiatii a primit anul acesta 7 nominalizari, celebrul reality-show The Amazing Race candideaza la 6 categorii inclusiv pentru Cel mai bun concurs reality, in timp ce Dr. House concureaza pentru 4 premii.

Asadar, nu ratati transmisiunea in direct a celei de-a 60-a Editii a Premiilor Emmy, in dimineata de luni, 22 septembrie, de la ora 3:00.

Slatioara, 2 septembrie 2008 - Fundatia Nationala pentru Civilizatie Rurala Niste Tarani organizeaza editia a X-a a Festivalului International de Film ECO-ETNO-FOLK in perioada 2-7 septembrie 2008, la Casa de Cultura Taraneasca din comuna Slatioara, judetul Valcea.

Festivalul International ECO-ETNO-FOLK Film se va desfasura in perioada 2-7 septembrie 2008, la Casa de Cultura Taraneasca din comuna Slatioara-Valcea. Sunt asteptati specialisti, regizori si producatori romani si straini.

Evenimentul este organizat de Fundatia Nationala pentru Civilizatie Rurala Niste Tarani, in parteneriat cu Biblioteca Metropolitana Mihail Sadoveanu din Bucuresti.

Festivalul este deschis filmelor documentare si reportajelor scurte (de pana la 30 de minute), tratand subiecte atat din categoria ecologie-ambient-turism, cat si din categoria etnografie-folclor-antropologie, la care au fost invitati sa participe cineasti tv, profesionisti si amatori (scoli de televiziune si cinematografie, cinecluburi, realizatori individuali).

La cea de-a X-a editie, intra in concurs 73 de filme din 32 de tari. La acestea se adauga sapte filme propuse pentru vizionare in afara concursului.

Juriul Festivalului, format din realizatori si regizori din Romania si de peste hotare si condus de cunoscutul regizor Geo Saizescu, delibereaza, la Slatioara, dupa patru zile de vizionari.

Trofeul Festivalului - Potecasul de Bronz - este realizat de artistul plastic Ioan Bolborea.

Programul activitatilor

Deschiderea oficiala a Festivalului are loc la Casa de Cultura din Slatioara, marti, 2 septembrie la orele 17,30.

Programul vizionarilor este stabilit pentru perioada 3-6 septembrie, iar festivitatea de premiere se desfasoara duminica, 7 septembrie, incepand cu orele 17,30.

Festivalul va fi precedat de Simpozionul National de Film Memoria Culturala a Popoarelor. Civilizatia Traditiilor. Traditia Civilizatiilor, marti, 2 septembrie, orele 10,00 - 13,00. Vor fi abordate teme actuale ale cinematografiei romanesti si europene in comunicari stiintifice care vor fi reunite ulterior intr-un volum de specialitate.

Tot pe 7 septembrie, Slatioara sarbatoreste 500 de ani de la prima sa atestare documentara, iar incepand din 8 septembrie, Fundatia Niste Tarani, Institutul de Sociologie al Academiei Romane si Academia Oamenilor de Stiinta din Romania deschid oficial prima editie a Universitatii Taranesti Dimitrie Gusti, lansata la Slatioara la inceput de mai.

*

Fundatia Niste Tarani, al carei presedinte-fondator este romancierul Dinu Sararu, aniverseaza cu acest prilej 10 ani de activitati culturale si de cercetare, prin valorizarea orientarilor sale pragmatice, concretizate in proiecte dintre care amintim: Programul Sanatatea Taranului, Premiile Nationale ale Fundatiei, Targul Ceramicii Populare Romanesti Cocosul de Hurez, Bursele Fundatiei (acordate anual studentilor merituosi din mediul rural, finantate de Philip Morris Romania).

Noutati Home Entertainment

Doctor Sleep pe 4K UHD, Blu-ray (Steelbook si plastic) si DVD

Pro Video lansează pe 4K UHD, Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD cel mai așteptat film al lunii martie, continuarea The shinning / Strălu...

Ultimele Stiri

Sonic the Hedgehog: Ariciul supersonic

Din 21 februarie puteţi urmări în cinematografe Sonic the Hedgehog, un film live-action bazat pe seria de jocuri video-blockbuster create de Sega.

26-02-2020 | CineStuff | Avramescu Alexandru Virgil

Fantasy Island: Orice-ti doresti. Tot ce te-nspaim…

Din 14 februarie puteţi urmări în cinematografe Fantasy Island / Insula Fanteziilor, o adaptare horror a cunoscutului serial TV al anilor '70.

26-02-2020 | CineStuff | Avramescu Alexandru Virgil

Doctor Sleep pe 4K UHD, Blu-ray (Steelbook si plas…

Pro Video lansează pe 4K UHD, Blu-ray (STEELBOOK și plastic) și DVD cel mai așteptat film al lunii martie, continuarea The shinning / Strălucriea intitulată Doctor Sleep. Atât versiunea 4K UHD cât și versiunea Blu-ray STEELBOOK conțin și versiunea regizorală (extinsă)...

24-02-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

The Gentlemen: O noua bijuterie semnata Guy Ritchi…

Noul film al lui Guy Ritchie, Gangsteri cu stil / The Gentlemen poate fi vizionat deja pe marile ecrane din România. Şi dacă sunteţi amatori de filme bune, nu trebuie...

13-02-2020 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Birds of Prey: Un film cu supereroi dedicat sexulu…

Din 7 februarie rulează pe marile ecrane de la noi Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of one Harley Quinn / Păsări de Pradă şi fantastica Harley Quinn.

10-02-2020 | CineStuff | Avramescu Alexandru Virgil

Birds of Prey are cele mai slabe incasari dintre f…

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) a avut un succes moderat şi nu și-a acoperit nici bugetul de producție cu încasările de la debut.

10-02-2020 | Eveniment | Avramescu Alexandru Virgil

Oscar 2020. Cine sunt castigatorii?

Parasite face istorie devenind prima producție în altă limbă decât engleza care ia prestigiosul Oscar pentru Cel mai bun film. Cu patru premii câștigate: cel mai bun film, cel mai...

10-02-2020 | Eveniment | Avramescu Alexandru Virgil

1917: O noua misiune imposibila

Din 24 ianuarie rulează pe marile ecrane de la noi 1917, un film cu 10 nominalizări la Premiile Oscar și cu acțiunea plasată în primul război mondial (vă dați seama...

09-02-2020 | CineStuff | Avramescu Alexandru Virgil

The Addams Family pe Blu-ray si DVD

Pro Video lansează pe Blu-ray și DVD animaţia The Addams family / Familia Addams.

07-02-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Abominable pe Blu-ray si DVD

Pro Video lansează pe Blu-ray și DVD animaţia Abominable / Yeti omul zăpezilor.

07-02-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

A murit Legendarul Kirk Douglas

Kirk Douglas, starul din Spartacus sau Lust For Life a murit la vârsta de 103 ani.

06-02-2020 | CineStuff | CineFan.ro

Sarbatoreste Valentine's Day la Diva cu 4 filme ro…

Petrece cea mai romantică perioadă a anului alături de DIVA și urmărește Valentine’s Day la DIVA în perioada 14-16 februarie, de la 16:00.

04-02-2020 | TV & Online | Emanuel Lazarescu

Cursuri de seductie la Astra Film Cinema

Cum poți să seduci un bărbat bogat? School of Seduction: 3 Stories from Russia iti da raspunsul!

04-02-2020 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Fast and Furious 9 are parte de un prim trailer ex…

Din 22 mai 2020 vom putea urmări la cinema al 9-lea episod din Fast Saga.

04-02-2020 | CineStuff | Avramescu Alexandru Virgil

Participa la Pariul Oscarurilor si castiga cu Para…

Gala Premiilor Oscar (9 februarie 2020) este un moment așteptat cu mare interes de către cinefili și nu numai.

04-02-2020 | TV & Online | CineFan.ro

Cronica Carcotasilor revine din 5 februarie la Pri…

Cronica Cârcotașilor, cea mai longevivă emisiune de satiră din România este la Prima TV de 20 de ani, timp în care a adus zâmbetul pe buzele telespectatorilor cu modul unic...

04-02-2020 | TV & Online | CineFan.ro

Downton Abbey pe Blu-ray si DVD

Pro Video lansează pe Blu-ray și DVD filmul inspirat din serialul TV Downton Abbey.

29-01-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Good boys pe Blu-ray si DVD

Pro Video lansează pe Blu-ray și DVD o comedie creată de mințile creative care ne-au adus la cinema super-comediile Superbad, Pineapple Express și Sausage Party, Good Boys / Băieți buni.

29-01-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Superhombre deschide Alpin Film Festival 2020

Alpin Film Festival (AFF) - unicul eveniment din România dedicat culturii și educației montane, revine în perioada 24 februarie - 1 martie la Brașov, Bușteni și Predeal.

28-01-2020 | CineStuff | CineFan.ro

Cine sunt Gangsterii cu stil din noul film al lui …

Guy Ritchie revine în cinematografe  din 31 ianuarie cu cel mai nou film al său: Gangsteri cu stil / The Gentlemen.

27-01-2020 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Benzi desenate

Romanul grafic Watchmen, disponibil in Romania la Editura Art

In colectia Grafic (Editura Art) a fost lansat volumul de banda desenata Watchmen. ...