Publicul bucurestean va putea vedea, in perioada 8- 11 septembrie, o selectie a filmelor din Competitia de lung metraj, Competitia de scurt metraj, cat si din sectiunile non-competitive ale Festivalului.
Filmele declarate castigatoare in urma voturilor exprimate de publicul prezent la Sfantu Gheorghe vor fi proiectate duminica, 11 septembrie, incepand cu ora 20.30:
Trofeul ANONIMUL 13: The Land Of The Enlightened, regia Pieter-Jan De Pue, Belgia
Cel mai bun scurt metraj strain: Eden Hostel, regia Gonzaga Manso, Spania
Cel mai bun scurt metraj romanesc: O noapte in Tokoriki, regia Roxana Stroe
Premiului Ovidiu Bose Pastina, acordat de Fundatia Anonimul: Hopptornet / Ten Meter Tower, regia Axel Danielson si Maximilien van Aertryck, Suedia.
Cele 3 scurt metraje din cadrul sectiunii Actori in spatele camerei vor fi proiectate vineri, 9 septembrie, de la ora 23.00: Curmudgeons, cel mai recent scurt metraj semnat de Danny DeVito - prezentat la Festivalul de Film Tribeca 2016-, Kitty, debutul regizoral al lui Chloe Sevigny si En Moi, debutul Laetitiei Casta - ambele prezentate in cadrul Semaine de la Critique, Cannes 2016.
Duminica, 11 septembrie, de la ora 18.30 vor fi prezentate 3 scurt metraje romanesti in afara competitiei, semnate de regizorii Constantin Popescu - Ninel, Dan Chisu - De ce pe mine?, respectiv Matei Lucaci-Grunberg - Oase pentru Otto.
Biletele sunt disponibile pe eventbook.ro si la librariile Anthony Frost, Kyralina, Hecate, Humanitas de la Cismigiu, Humanitas Kretzulescu si Humanitas Auchan, la pretul de 15 lei.
Festival pass-ul ce asigura accesul la toate proiectiile din cadrul Retrospectivei ANONIMUL 13 este de asemenea disponibil pe eventbook.ro, la pretul de 60 lei.
Retrospectiva ANONIMUL 13 va avea loc in Bucuresti, la Cinema Elvira Popescu in perioada 8- 11 septembrie.
Editia a 13-a a Festivalului International de Film Independent ANONIMUL este organizata de Fundatia Anonimul si Asociatia FAMart, cu sprijinul Ministerului Culturii, Centrului National al Cinematografiei, Uniunii Cineastilor din Romania, Consiliului Judetean Tulcea si Autoritatii Nationale pentru Turism.
CineFan.ro va prezinta programul restrospectivei:
Cinema Elvira Popescu - 8-11 septembrie 2016.
JOI, 8 SEPTEMBRIE
18.30 Competitie scurt metraj strain:
Réplique / Partner (r. Antoine Giorgini, Franta, 2015, 19 min)
Die Badewanne / The Bathtub (r. Tim Ellrich, Germania / Austria, 2015, 13 min)
Terminally Happy (r. Adina Istrate, Marea Britanie / Norvegia, 2015, 13 min)
Subotika - Land of Wonder (r. Peter Volkart, Elvetia, 2015, 14 min)
Zu ihren eigenen sichercheit / For Your Own Safety (r. Florian Heinzen-Ziob, Germania, 2016, 15 min)
Doua maluri / Second Shore (r. Diana Munteanu, Franta, 2015, 20 min)
20.30 Competitie lung metraj: Hedi (r. Mohamed Ben Attia, Tunisia / Belgia / Franta / Qatar / Emiratele Arabe Unite, 2016, 88 min). Ursul de Argint pentru cel mai bun actor - Majd Mastoura, Berlinale 2016.
VINERI, 9 SEPTEMBRIE
18.00 Competitie scurt metraj romanesc 1:
4:15 Sfarsitul Lumii (r. Gabi Virginia Sarga & Catalin Rotaru, 2016, 15 min)
KM 73 (r. Radu Ghelbereu, 2015, 16 min)
Meda (r. Emanuel Parvu, 2016, 15 min)
40 de zile (r. Sorin Tanase, 2016, 20 min)
Spid (r. Bogdan Muresanu, 2016, 18 min)
Blana (r. Tudor Botezatu, 2016, 9 min)
23.00 Actori in spatele camerei:
Curmudgeons (r. Danny DeVito, SUA, 2016, 16 min). Festivalul de Film Tribeca, 2016.
Kitty (r. Chloë Sevigny, SUA, 2016, 14 min). Semaine de la Critique, Cannes 2016.
En Moi (r. Laetitia Casta, Franta, 2016, 26 min). Semaine de la Critique, Cannes 2016.
SAMBATA, 10 SEPTEMBRIE
14.30 Competitie scurt metraj romanesc 2:
Apartament interbelic in zona superba, ultra-centrala (r. Sebastian Mihailescu, 2015, 19 min)
Intr-o seara (r. Teodor Mirea, 2015, 11 min)
Wall (r. Dan Radu Mihai, 2016, 19 min)
Ana vine acasa (r. Emilian Floares, 2016, 15 min)
Miercuri (r. Goran Mihailov, 2016, 15 min)
Omagiu „J'ai Tué Ma Mère” (r. Alex Mironescu, 2015, 7 min)
REC (r. Lorand Toth & Doru Clita, 2016, 9 min)
17.00 Competitie lung metraj: 5 Octombrie / 5 October (r. Martin Kollár, Slovacia / Cehia, 2016, 50 min). Bright Future, Festivalul International de Film de la Rotterdam, 2016.
22.00 Competitie lung metraj: Visuri Radiofonice / Radio Dreams (r. Babak Jalali, SUA, 2016, 93 min). Hivos Tiger Award, Festivalul International de Film de la Rotterdam, 2016.
DUMINICA, 11 SEPTEMBRIE
18.30 OFF Romanesc:
Oase pentru Otto (r. Matei Lucaci-Grunberg, 2016, 29 min)
De ce pe mine? (r. Dan Chisu, 2016, 15 min)
Ninel (r. Constantin Popescu, 2016, 26 min)
20.30 Proiectie filme castigatoare:
Cel mai bun scurt metraj strain: Eden Hostel (r. Gonzaga Manso, Spania, 2016, 14 min)
Cel mai bun scurt metraj romanesc: O noapte in Tokoriki (r. Roxana Stroe, 2016, 18 min)
Premiul Ovidiu Bose Pastina: Hopptornet / Ten Meter Tower (r. Axel Danielson & Maximilien van Aertryck, Suedia, 2016, 15 min)
Trofeul ANONIMUL 13: Taramul Iluminatilor / The Land Of The Enlightened (r. Pieter-Jan De Pue, Belgia / Irlanda / Olanda / Germania / Afganistan, 2016, 87 min).