Peste 100 de producții românești sunt înscrise pentru nominalizările la Premiile Gopo 2024.

 

În total, 107 de filme românești - lungmetraje de ficțiune, documentare și scurtmetraje, lansate în cinematografe, la festivaluri naționale și internaționale sau pe platformele de streaming în 2023, intră în cursa pentru nominalizările la cea de-a 18-a ediție a Premiilor Gopo, care va avea loc în 29 aprilie 2024 la Teatrul Național I.L. Caragiale din București.

Începând cu acest an, Premiile Gopo vor avea două jurii de preselecție, unul pentru categoria lungmetrajelor și cel de-al doilea pentru categoriile documentar și scurtmetraj.

Juriul de preselecție, care va stabili nominalizările pentru lungmetraje este alcătuit, ca și până acum, din 11 profesioniști din domeniul cinematografic. Printre jurații de anul acesta se află criticii de film Cristina Corciovescu, Mihai Fulger și Valerian Sava, regizoarele Ruxandra Ghițescu și Ioana Uricaru, actrița Ofelia Popii, directorul de imagine Tudor Lucaciu, monteuza Melania Oproiu, designerul de costume Oana Păunescu, producătoarea Gabriela Suciu și compozitorul Cristian Lolea. 

Din juriul de documentare și scurtmetraje fac parte 5 profesioniști din industrie, aceștia fiind criticii de film Andrei Rus și Ramona Aristide, regizorul Radu Ciorniciuc, scenarista Andreea Vălean și editorul Dan Nanoveanu.

32 de lungmetraje se regăsesc pe lista propusă pentru nominalizările la categoria Cel mai bun film, precum Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii (r. Radu Jude), Libertate (r. Tudor Giurgiu), Încă două lozuri (r. Paul Negoescu), Boss (r. Bogdan Mirică), Spre Nord (r. Mihai Mincan), Warboy ( r. Marian Crișan), Tigru (r. Andrei Tănase), Taximetriști (r. Bogdan Theodor Olteanu), lungmetrajele regizate de Jesús del Cerro - Miami Bici 2 și Ramon, cât și documentare precum Între Revoluții (r. Vlad Petri), Arsenie.Viața de apoi (r. Alexandru Solomon) și De ce mă cheamă Nora, când cerul meu e senin (r. Carla Teaha) sau Playback (r. Iulia Rugină).

Soțul meu musulman (r. Daniel Bărnuți & Alexandra Lizeta Bărnuți), Vulturii din Țaga (r. Iulian Manuel Ghervas, Adina Popescu),  Cazul inginerului Ursu (r. Liviu Tofan, Șerban Georgescu) sau  De ce scriu ăștia pe pereți? (r. Alin Boeru) sunt doar o parte dintre cele 17 producții înscrise la categoria documentar în urma apelului lansat în luna ianuarie. 

La categoria scurtmetraj au fost înscrise 58 de titluri, filme de ficțiune, documentare și povești animate. Lista scurtmetrajelor românești înscrise la această ediție cuprinde producții precum Exercițiu de concediu (r. Lara Ionescu), Toate neamurile (r. Alexandra Diaconu), Roz (r. Liviu Marghidan), Educație sentimentală (r. Alma Buhagiar), Între marginile zilei (r. Andreea Lăcătuș), Berliner Kindl (r. Lucia Chicos), Două vorbe, trei minciuni (r. Ioachim Stroe), Acolo unde bărcile nu ajung (r. Vlad Buzaianu), Antrenamentul de noapte (r. Bogdan Alecsandru) sau Venus (r. Carina-Gabriela Dasoveanu).

Lista filmelor care intră în cursa pentru nominalizări la Premiile Gopo 2024 poate fi accesată aici: https://premiilegopo.ro/fara-categorie/filmele-care-intra-in-cursa-pentru-nominalizari-la-premiile-gopo-2024

Nominalizările la toate categoriile Premiilor Gopo vor fi stabilite în luna martie. După anunţul nominalizărilor, peste 650 de profesionişti activi din toate domeniile industriei de film româneşti vor fi invitaţi să voteze pentru desemnarea câştigătorilor trofeelor Gopo 2024, prin intermediul unui mecanism de vot asigurat de firma de audit şi consultanţă PwC România, cu care organizatorii Premiilor Gopo au demarat un parteneriat încă din 2011. 

Gala Premiilor Gopo 2024 este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei și Babel Communications.

FILMELE CARE INTRĂ ÎN CURSA PENTRU NOMINALIZĂRI LA PREMIILE GOPO 2024

107 de filme românești, lansate în cinematografe sau festivaluri naționale și internaționale în 2023, intră în cursa pentru nominalizările la cea de-a 18-a ediție a Galei Premiilor Gopo, cel mai important eveniment care recompensează și celebrează realizările anuale ale cinematografiei românești.

Pe lista propusă pentru nominalizări se regăsesc 32 de titluri de lungmetraj, dintre care 9 documentare și 23 de lungmetraje de ficțiune, 17 producții înscrise la categoria documentar și 58 de filme la categoria de scurtmetraj.

 

LUNGMETRAJ FICȚIUNE: 

 

21 DE RUBINI  - r. Ciprian Mega

ARSENIE. VIAȚA DE APOI - r. Alexandru Solomon 

BĂIEȚI DEȘTEPȚI - r. Igor Cobileanski

BOSS - r. Bogdan Mirică

CASTELUL CRĂIȚEI - r. Liviu Mărghidan

CAZUL INGINERULUI URSU - r. Liviu Tofan, Șerban Georgescu

DARK AGES  - r. Tom Wilson

DE CE MĂ CHEAMĂ NORA, CÂND CERUL MEU E SENIN - r. Carla-Maria Teaha

DRAGOSTE PE MUCHIE DE CUȚIT - r. Germaine Kanda

HAITA DE ACȚIUNE - r. Vali Dobrogeanu

ÎNCĂ DOUĂ LOZURI - r. Paul Negoescu

ÎNTRE REVOLUȚII - r. Vlad Petri

LIBERTATE - r. Tudor Giurgiu

MAI DEPARTE - r. Tedy Necula

MAMMALIA - r. Sebastian Mihăilescu

MIAMI BICI 2 - r. Jesús del Cerro

MIREASA MORTULUI - r. Corne

MMXX - r. Cristi Puiu

MRS. BUICĂ - r. Buică Eugene

NU AȘTEPTA PREA MULT DE LA SFÎRȘITUL LUMII - r. Radu Jude

NUNTĂ PE BANI - r. Cristian Ilișuan

OUĂLE, FRANCEZA ȘI ARDELENII / PUP-O MĂ 3 - r. Tudor Botezatu

PHOENIX. HAR/JAR - r. Cornel Mihalache

PLAYBACK - r. Iulia Rugină

POCALUL. DESPRE FII ȘI FIICE - r. Cătălina Tesar, Dana Bunescu

RAMON - r. Jesus del Cerro

SPRE NORD - r. Mihai Mincan

TAXIMETRIȘTI - r. Bogdan Theodor Olteanu

TESTAMENTUL ROȘU - r. Constantin Păun

TIGRU - r. Andrei Tănase

VISUL - r. Cătălin Saizescu

WARBOY - r. Marian Crișan

DOCUMENTAR:

 

A CAUTIONARY TALE / CUM SĂ FIU MORT DACĂ-S VIU?  - r. Ilinca Călugăreanu

ARSENIE. VIAȚĂ DE APOI - r. Alexandru Solomon

CAZUL INGINERULUI URSU - r. Liviu Tofan, Șerban Georgescu

DE CE MĂ CHEAMĂ NORA, CÂND CERUL MEU E SENIN - r. Carla-Maria Teaha

DE CE SCRIU ĂȘTIA PE PEREȚI? - r. Alin Boeru

ÎNTRE REVOLUȚII - r. Vlad Petri

MAGNIFICENT SKY - r. Alexandru Badea

MRS. BUICĂ - r. Buică Eugene

PHOENIX. HAR/JAR - r. Cornel Mihalache

PLAYBACK - r. Iulia Rugină

POCALUL. DESPRE FII ȘI FIICE - r. Cătălina Tesar, Dana Bunescu

SIMȚUL LUMINII - r. Dragoș Zămosteanu

SOȚUL MEU MUSULMAN - r. Daniel Bărnuți & Alexandra Lizeta Bărnuți

TESTAMENTUL ROȘU - r. Constantin Păun

ULTIMA TRANSHUMANȚĂ - r. Dragoș Lumpan

VULTURII DIN ȚAGA - r. Iulian Manuel Ghervas, Adina Popescu

WHERE I AM NOW - r. Lucia Chicoș, Alexandra Diaconu

SCURTMETRAJE:

 

770 - r. Ciprian Ioan Iacob

99999%  - r. Alexandra Roberta Șerban

30.03 (TREIZECI MARTIE) - r. Brătfălean Igna Ruxandra

ACOLO UNDE BĂRCILE NU AJUNG - r. Vlad Buzăianu

AMBER & GREEN - r. Alexandru Buliga

AMINTIRI DESPRE APĂ ȘI PĂMÂNT - r. Dan Cimpoeșu

ANTRENAMENTUL DE NOAPTE - r. Bogdan Alecsandru

APRINDEM O LUMÂNARE CÂND SE IA CURENTU’ - r. Iriana Adnana

BANII MIGREAZĂ - r. Frunză Roland

BERLINER KINDL - r. Lucia Chicoș

BLOCAT ÎN PROPRIUL FILM - r. Alexandru Oiță

BYST - r. Arina Litvinova

CÂND TREC MIG-URILE - r. Philip Găicean

CÂNTECE DIN CURTEA DIN SPATE - r. Letitia Popa

CIRC - r. Ion Alexandru Sîrbu

DANSEZ ȘI EU LA NUNTA PĂRINȚILOR MEI - r. Andreea Chiper

DIMINEAȚA LUI OEDIP - r. Eszter Tompa

DOUĂ VORBE, TREI MINCIUNI - r. Ioachim Stroe

DRAGOSTE FĂRĂ CUVINTE - r. Iacob Octavian

EDUCAȚIE SENTIMENTALĂ - r. Alma Buhagiar

ENZO & MATEO - r. Valentin Rareș Fogoroș

EU SUNT NICU - r. Alina Șerban

EXERCIȚIU DE CONCEDIU - r. Lara Ionescu

EXPORT ONLY- r. Cristina Iliescu

HANNA & FLORA - r. Nagy Márton

HUMAN VIOLINS - PRELUDE - r. Ioana Mischie

HYPATIA - r. Andrei Răuțu

IERTAREA - r. Jeledintan Tania

I’M OK WITH YOUR LAST WISH - r. Catrinel Dănăiață

ÎN NUMELE BINELUI - r. Anca Toma

ÎNTRE MARGINILE ZILEI - r. Andreea Lăcătuș

JACKPOT - r. Makkai Márk

LA DISTANȚĂ - r. Dana Rogoz

LEGEA ÎNTREIRII - r. Răzvan Mihai Badea

MADRE - r. Marius Miron

MAI LASĂ-MĂ 5 MINUTE - r. Alberto Niculae

NELU - r. Ioana/Oana Bălțatu

O ÎNTÂMPLARE CU JAZZ - r. Mircea Sorin Albuțiu

P.I.M. - r. Valentin Anghel

PARDON - r. Eugen Munteanu

PISICA MOARTĂ - r. Ana-Maria Comănescu

PORTOCALĂ - r. Horváth Nóra

PRELUDIU - r. Szatmári Loretta

ROZ - r. Liviu Mărghidan

S-A NĂSCUT UN LOC - r. Cristina Iliescu

SĂ PĂSTRĂM DISTANȚA - r. Cecilia Ștefănescu

SCUFIȚA ALBĂ - r. Valentin Drăgu

ȘI EA DE CE NU - r. Mariam Sadi Awad

SUBORBITAL - r. Timothy Sós

THALASSOPHOBIA - r. Runa Ana Postelnicu 

THE DAY THAT NEVER COMES - r. Livia Maria Sîrbu

TOATE NEAMURILE - r. Alexandra Diaconu

TOVARĂȘU, FACEREA, GLORIA ȘI DESFACEREA UNUI DICTATOR  - r. Trevor Poots

VENUS - r. Carina-Gabriela Dașoveanu

VIZITA - r. Matei Salomia

VOR VENI PLOI BLÂNDE - r. Lucia Chicoș

ZIDANE ROULETTE - r. Emy Mirel Ivașcă

ZIUA DE SALARIU - r. Alin Duruian


Din aceeasi categorie...

Actorul Dan Nuțu, omagiat cu Premiul pentru Întreaga Activitate la Gala GOPO 2024

Actorul Dan Nuțu, omagiat cu Premiul pentru Întreaga Activitate la Gala GOPO 2024

Cariera de peste cinci decenii a actorului Dan Nuțu va fi recompensată cu Premiul pentru Întreaga Activitate, în cadrul celei de-a 18-a ediții a Galei Premiilor Gopo 2024, din 29 aprilie. 

Rodica Mandache, distinsă cu Premiul pentru Întreaga Carieră la Gopo 2024

Rodica Mandache, distinsă cu Premiul pentru Întreaga Carieră la Gopo 2024

Cariera de peste șase decenii a actriței Rodica Mandache va fi recompensată cu Premiul pentru Întreaga Carieră în cadrul celei de-a 18-a ediții a Galei Premiilor Gopo.

Începe Festivalul Filmului Palestinian 2024: Program și bilete disponibile

Începe Festivalul Filmului Palestinian 2024: Program și bilete disponibile

Festivalul Filmului Palestinian 2024 va avea loc între 18 și 21 aprilie la București și pe 28 aprilie în Cluj-Napoca iar programul detaliat și biletele sunt acum disponibile.