Filmul regizat de Alejandro Gonzalez Inarritu Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) si pelicula lui Wes Anderson The Grand Budapest Hotel au “impuscat” fiecare cate 9 nominalizari.
The Imitation Game a primit 8, iar drama lui Richard Linklater Boyhood si filmul regizat de Clint Eastwood American Sniper au primit fiecare cate 6 nominalizari.
Editia cu numarul 87 a Galei Premiilor Oscar va fi prezentata de Neil Patrick Harris, si se va desfasura duminica 22 februarie 2015, la Dolby Theatre in Hollywood & Highland Center din Hollywood.
Gala va fi transmisa live de catre ABC. Deasemenea, ceremonia va putea fi urmarita in peste 225 de tari din lume. Nu se stie in acest moment daca in Romania va transmite cineva gala.
CineFan va prezinta nominalizarile la cea de-a 87-a editie a Premiilor Oscar:
Cel mai bun film
American Sniper
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash
Cel mai bun regizor
Alejandro G. Iñárritu - Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Richard Linklater - Boyhood
Bennett Miller - Foxcatcher
Wes Anderson - The Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum - The Imitation Game
Cel mai bun actor intr-un rol principal
Steve Carell – Foxcatcher
Bradley Cooper – American Sniper
Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
Michael Keaton - Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Eddie Redmayne - The Theory of Everything
Cea mai buna actrita intr-un rol principal
Marion Cotillard – Two Days, One Night
Felicity Jones – The Theory of Everything
Julianne Moore - Still Alice
Rosamund Pike - Gone Girl
Reese Witherspoon - Wild
Cel mai bun actor intr-un rol secundar
Robert Duvall - The Judge
Ethan Hawke - Boyhood
Edward Norton - Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Mark Ruffalo - Foxcatcher
J.K. Simmons - Whiplash
Cea mai buna actrita intr-un rol secundar
Patricia Arquette - Boyhood
Laura Dern - Wild
Keira Knightley - The Imitation Game
Emma Stone – Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Meryl Streep - Into the Woods
Cel mai bun scenariu adaptat
American Sniper, scenariu de Jason Hall
The Imitation Game, scenariu de Graham Moore
Inherent Vice, scenariu de Paul Thomas Anderson
The Theory of Everything, scenariu de Anthony McCarten
Whiplash, scenariu de Damien Chazelle
Cel mai bun scenariu original
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance), scenariu de Alejandro G. Iñárritu, Alexander Dinelaris, Nicolas Giacobone, Armando Bo
Boyhood, scenariu de Richard Linklater
Foxcatcher, scenariu de Dan Futterman, E. Max Frye
The Grand Budapest Hotel, scenariu de Wes Anderson
Nightcrawler, scenariu de Dan Gilroy
Cel mai bun film strain
Ida (Polonia, r. Pawel Pawlikowski)
Leviathan (Rusia, r. Andrey Zvyagintsev)
Tangerines (Estonia, r. Zaza Urushadze)
Timbuktu (Mauritania, r. Abderrahmane Sissako)
Wild Tales (Argentina, r. Damian Szifron)
Cel mai bun film de animatie de lung metraj
Big Hero 6
The Boxtrolls
How to Train a Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of the Princess Kaguya
Cea mai buna scenografie
The Grand Budapest Hotel (scenografie: Adam Stockhausen; decoruri: Anna Pinnock)
The Imitation Game (scenografie: Maria Djurkovic; decoruri: Tatiana Macdonald)
Interstellar (scenografie: Nathan Crowley; decoruri: Gary Fettis)
Into the Woods (scenografie: Dennis Gassner; decoruri: Anna Pinnock)
Mr. Turner (scenografie: Suzie Davies; decoruri: Charlotte Watts)
Cea mai buna imagine
Emmanuel Lubezki - Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Robert Yeoman - The Grand Budapest Hotel
Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski - Ida
Dick Pope - Mr. Turner
Roger Deakins - Unbroken
Cele mai bune costume
Milena Canonero - The Grand Budapest Hotel
Mark Bridges - Inherent Vice
Colleen Atwood - Into the Woods
Anna B. Sheppard and Jane Clive - Maleficent
Jacqueline Durran - Mr. Turner
Cel mai bun montaj
Joel Cox and Gary D. Roach - American Sniper
Sandra Adair - Boyhood
Barney Pilling - The Grand Budapest Hotel
William Goldenberg - The Imitation Game
Tom Cross - Whiplash
Cel mai bun documentar (lung metraj)
Citizenfour
Finding Vivian Maier
Last Days in Vietnam
The Salt of the Earth
Virunga
Cel mai bun machiaj si coafura
Bill Corso, Dennis Liddiard – Foxcatcher
Frances Hannon, Mark Coulier - The Grand Budapest Hotel
Elizabeth Yianni-Georgiou, David White - Guardians of the Galaxy
Cea mai buna coloana sonora
Alexandre Desplat - The Grand Budapest Hotel
Alexandre Desplat - The Imitation Game
Hans Zimmer - Interstellar
Gary Yershon - Mr. Turner
Jóhann Jóhannsson - The Theory of Everything
Cea mai buna melodie originala
Everything Is Awesome din The LEGO Movie (muzica si versurile Shawn Patterson)
Glory din Selma (muzica si versurile John Stephens, Lonnie Lynn)
Grateful din Beyond the Lights (muzica si versurile Diane Warren)
I’m Not Gonna Miss You din Glen Campbell…I’ll Be Me (muzica si versurile Glen Campbell, Julian Raymond)
Lost Stars din Begin Again (muzica si versurile Gregg Alexander, Danielle Brisebois)
Cel mai bun mixaj de sunet
John Reitz, Gregg Rudloff si Walt Martin - American Sniper
Jon Taylor, Frank A. Montaño si Thomas Varga - Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Gary A. Rizzo, Gregg Landaker si Mark Weingarten - Interstellar
Jon Taylor, Frank A. Montaño si David Lee - Unbroken
Craig Mann, Ben Wilkins si Thomas Curley - Whiplash
Cel mai bun montaj de sunet
Alan Robert Murray, Bub Asman - American Sniper
Martín Hernández, Aaron Glascock - Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Brent Burge, Jason Canovas – The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Richard King - Interstellar
Becky Sullivan, Andrew DeCristofaro - Unbroken
Cele mai bune efecte vizuale
Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill si Dan Sudick - Captain America: The Winter Soldier
Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett si Erik Winquist - Dawn of the Planet of the Apes
Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner si Paul Corbould - Guardians of the Galaxy
Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter si Scott Fisher - Interstellar
Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie si Cameron Waldbauer - X-Men: Days of Future Past
Cel mai bun documentar (scurt metraj)
Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent, Dana Perry
Joanna – Aneta Kopacz
Our Curse - Tomasz Sliwinski, Maciej Slesicki
The Reaper (La Parka) – Gabriel Serra Arguello
White Earth – J. Christian Jensen
Cel mai bun scurt metraj animat
The Bigger Picture – Daisy Jacobs, Christopher Hees
The Dam Keeper – Robert Kondo, Dice Tsutsumi
Feast – Patrick Osborne, Kristina Reed
Me and My Moulton – Torill Kove
A Single Life – Joris Oprins
Cel mai bun scurt metraj
Aya – Oded Binnun, Mihal Brezis
Boogaloo and Graham – Michael Lennox, Ronan Blaney
Butter Lamp (La Lampe Au Beurre De Yak) – Hu Wei, Julien Féret
Parvaneh – Talkhon Hamzavi, Stefan Eichenberger
The Phone Call – Mat Kirkby, James Lucas
Va invitam, in rubrica de comentarii, la o discutie pe tema potentialilor castigatori ai prestigiosului trofeu.