Prima editie a Dracula Film: Horror & Fantasy Festival se va desfasura la Brasov si Bran, chiar in perioada Halloween-ului, de pe 31 octombrie si pana pe 3 noiembrie 2013.
Festivalul se adreseaza tuturor iubitorilor de film, mai mici sau mai mari, care se vor distra intr-o oaza a nascocirilor si a imaginatiei, fara granite.
In cele 4 zile, oferta de filme clasice, legende ale genului si filme nou-noute va fi foarte variata. Vor fi prezentate publicului peste 40 de proiectii: filme cu Dracula, zombi si monstrii intergalactici, premierele din 2013, filme S.F. pentru copii si surprize din cinematografia romaneasca.
Proiectiile vor avea loc la Centrul Cultural Reduta, Cinemateca Patria, Castelul Bran. Programul de filme este completat de intalniri cu invitati speciali, lansari de carte, premiere, petreceri tematice.
Dracula Film: Horror & Fantasy Festivalva avea deschiderea oficiala cu proiectia, The Wind / Vantul, acompaniata live de FoleyAla, eveniment gazduit de Centrul Cultural Reduta, joi, 31 octombrie 2013, de la orele 20:00.
Pentru pregatirea atmosferei, miercuri, 30 octombrie 2013, de la 21:00, sunteti invitati la o noapte intensa si senzatii tari la Reduta: Creepy Animation Night
CineFan.ro va prezinta programul complet al Dracula Film: Horror & Fantasy Festival
30 octombrie 3 noiembrie 2013
Miercuri 30 Octombrie
Centrul Cultural Reduta
PREAMBUL / PREQUEL
Creepy Animation Night (Animest) aprox 300
Program animatii Horror & SF
Live Act: Environments
Ora 20.00
Pret bilet: 20 lei
Joi 31 Octombrie
Centrul Cultural Reduta
15:00 Legaturi suspecte / Stoker (Anglia-SUA 2013, drama, mister) 99 (2F)
17.00 Premiera Exclusiva: Tulpa (Italia 2013, horror, thriller) 84 NM (2F)
20:00 Deschidere, Premiera Exclusiva: Vantul / The Wind (SUA 1928, drama) 95 acompaniat live de FOLEY'ALA (Pret bilet: 15 lei)
22:00 Premiera Exclusiva: Cursa / Human Race (SUA 2013, horror, SF) 87 NM (2F)
Cinemateca Patria
16:00 Spitalul cu fantome I / Kingdom I (Danemarca-Franta 1994, drama, fantastic) 280 NM (2F)
22:00 Spitalul cu fantome II / Kingdom II (Suedia-Danemarca 1997, drama, fantastic) 286 NM (2F)
Vineri 1 Noiembrie
Centrul Cultural Reduta
13:00 Cronici / Chronicle (SUA 2012, SF) 84 (2F)
15.00 Premiera Exclusiva Cursa / Human Race (SUA 2013, horror, SF) 87 NM (2F)
17:00 Premiera Exclusiva Tulpa (Italia 2013, horror, thriller) 84 NM (2F)
19:00 Mama (Spania-Canada 2013, horror, thriller) 100 (2F)
21:00 PREMIERA Tepes / The Impaler (SUA 2013, horror, thriller) 86 (2F)
23:00 Antichrist (Danemarca-Germania 2009, drama, horror) 108 NM (2F)
01: 00 Melancolia / Melancholia (Danemarca-Suedia 2011, drama, fantastic) 130 (2F)
Cinemateca Patria
15:00 Program scurt metraje Cryptshow 1 (Spania/Barcelona) Exclusivitate (PG)
16:30 Program scurt metraje Cryptshow 2 (Spania/Barcelona) Exclusivitate (PG)
18:00 Program scurt metraje Cryptshow 3 (Spania/Barcelona) Exclusivitate (PG)
20:00 Dracula (SUA 1931, horror) 75 (1F)
21:30 Casa lui Dracula / House of Dracula (SUA 1945, horror) 67 (1F)
22.45 Fiica lui Dracula / Draculas Daughter (SUA 1936, horror) 71 (1F)
00.00 Fiul lui Dracula / Son of Dracula (SUA 1943, horror) 80 (1F)
01.30 Dracula, versiunea spaniola / Dracula, Spanish Version (Cuba 1931, horror) 75 (PG)
Sambata 2 Noiembrie
Centrul Cultural Reduta
10.00 Hotel Transilvania / Hotel Transilvanya (SUA 2012, animatie) 91 (PG)
12:00 ROMSHOW: Program scurt metraje romanesti horror, SF, fantasy din 2013 (PG)
14:00 The Purge - Noaptea judecatii / The Purge (SUA-Franta 2013, horror, sf) 85 NM (2F)
15:45 Oblivion. Planeta uitata / Oblivion (SUA 2013, sf) 124 (2F)
18:30 Prometheus (SUA Anglia 2012, actiune, horror, sf) 124 (2F)
21:00 Alien (SUA 1979, actiune, SF) 117 (2F)
23:15 Aliens (SUA 1986, actiune, SF) 137 (1F)
02:00 Alien 3 (SUA 1992, actiune, SF) 114 (1F)
04:00 Alien: Renasterea / Alien: Resurection (SUA 1997, actiune, SF) 109 (1F)
Cinemateca Patria
13:00 Program scurt metraje Cryptshow 4 (Spania/Barcelona) Exclusivitate
15:00 Antichrist (Danemarca-Germania 2009, drama, horror) 108 NM (2F)
17:30 Melancholia (Danemarca-Suedia 2011, drama, fantastic) 130 (2F)
20:00 Iubitul meu e zombi / Warm Bodies (SUA 2013, comedie, horror) 98 (1F)
22:00 Noaptea mortilor vii (precedat de scurt metrajul: Ce sa faci in cazul unui atac zombi) / Night of the Living Death (preceded by the short What to Do in a Zombie Attack) (SUA 1968, horror) 98 (1F)
00:00 Zombi alb / White Zombie (SUA 1932, horror) 69 (1F)
01.30 Oaza cu zombie / Oasis of the Zombies (Franta 1982, horror) 82 (PG, eng)
03.00 Revolta zombie / Revolt of the Zombies (SUA 1936, horror) 65 (PG, eng)
Castelul Bran
19:30 Nosferatu: o simfonie a ororii
21:30 After Party Halloween: Nocturno, Gruuv Elements, Chi Pah, DJ XTZ, Cahul
Duminca 3 Noiembrie
Centrul Cultural Reduta
10: 00 Paranorman (SUA 2012, animatie, aventura) 92 (PG)
12:00 Program scurt metraje Cryptshow 5 (Spania/Barcelona) Exclusivitate (PG)
14:00 Dupa 28 de zile / 28 Days Later (Anglia 2002, horror, sf) 113 NM (2F)
17:00 Dupa 28 de saptamani / 28 Weeks Later (Anglia-Spania 2007, horror, SF) 100 NM (2F)
20:00 Inchidere, Premiera: Domnisoara Cristina (Romania 2013, drama, fantastic) (2F)
22:00 Ziua Z: Apocalipsa / World War Z (SUA 2013, horror, SF) 116 (2F)
Cinemateca Patria
12:00 Carnavalul fantomelor / Carnival of Souls (SUA, 1962) 78 (1F)
14:00 Floraria ororilor / The Little Shop of Horrors (SUA, 1969) 72 (1F)
16:00 Dementia 13 / Dementia 13 (SUA, 1963) 75 (1F)
18:00 Valuri in noapte / Night Tide (SUA, 1961) 84 (1F)
20.00 Ultimul om (de pe Pamant) / The Last Man on Earth (SUA, 1964) 84 (1F)
22:00 Hotelul groazei / Horror Hotel (Anglia, 1961) 78 (1F)
Legenda:
1F 1 fanzin (5 lei)
NM- nerecomandat minorilor
PG proiectie gratuita
Eng in limba engleza, nesubtitrat