http://cinefan.ro">a sta la dispozitie cu mai multe detalii despre filmele NexT. Festivalul NexT este organizat cu sprijinul Centrului National al Cinematografiei si este sustinut de Institutul Cultural Roman, Orange Concept Store, Kodak Cinelabs Romania, Sony, Stage Expert, Abis Studio, UPS, RAO, Ambasada Frantei, Delegatia Wallonie-Bruxelles, Institutul Cervantes, Ambasada Statului Israel, Institutul Polonez. Prteneri media: Radio Guerrilla, Cocor Channel, Monopoly TV, Zoom TV, Sapte Seri, Ghid HBO, Tabu, Observator Cultural, Ring, Hotnews.ro, HBOclub.ro, Boom Advertising, Metropotam.ro, Cinefan.ro, Port.ro, Acasa.ro, NewsIn Mobile, Feeder.ro. CineFan.ro va prezinta PROGRAMUL COMPLET AL FESTIVALULUI Miercuri, 1 aprilie CINEMATECA EFORIE 17.00 Prietenii Festivalului I Apocalipsa dupa soferi (Romania, 2008), regia: Alexandru Solomon, documentar, 52 18.00 Festivitatea de deschidere 19.30 Si ei au fost NexT Generation + Q&A Mana lui Paulista (Romania, 1998), regia: Cristian Mungiu, 15 Telefon in strainatate (Romania, 1998), regia: Hanno Hoffer, 10 Calatorie la oras (Romania, 2003), regia: Corneliu Porumboiu, 19 21.00 Proiectie speciala Obiecte pierdute (Bosnia & Herzegovina, Serbia & Montenegro, Bulgaria, Estonia, Germania, Ungaria, Romania, 2005), regia: Stefan Arsenijevic, Nadejda Koseva, Mait Laas, Kornel Mundruczo, Cristian Mungiu, Jasmila Zbanic, 99 Joi, 2 aprilie ORANGE CONCEPT STORE 11.00 Seminar de regie Cristian Mungiu, Radu Muntean, Corneliu Porumboiu, Radu Jude, Stefan Arsenijevic, Nadejda Koseva 13.00 Seminar de sound-design Carole Godefroid, Gerard Rousseau, Gabor Erdelyi, Tamas Szekeli CINEMA SCALA 15.00 Festival Cities: Toronto Occupations / Ocupatii (Danemarca, 2007), regia: Lars von Trier, 3 The Heist / Jaful (Canada, 2007), regia: Ben Peters, 5 Ascension / Inaltare (Australia, 2007), regia: Stephen Irwin, 14 No Coke / Nu avem Cola (Marea Britanie, 2007), regia: JOrn Utkilen, 7 The Golden Egg / Oul de aur (Canada, 2008), regia: J. Rick Castaneda, 6 About Face / Despre Face (Canada, 2008), regia: Chad Maker, 6 How much do you love me? / Cat de mult ma iubesti? (Australia, 2008), regia: Nick Ball, Gus Johnston, 7 Dennis (Danemarca, 2007), regia: Mads Matthiesen, 18 Manon on the Asphalt / Manon sur le bitume / Manon pe asfalt (Franta, 2007), regia: Elizabeth Marre, Olivier Pont, 15 17.00 Competitie I + Q&A Legend of John the Inverted / Legende de Jean lInverse / Legenda lui Jean Sucitul (Belgia, 2008), regia: Philippe Lamensch, 18 The Watch / El Reloj / Ceasul (Argentina, 2008), regia: Marco Berger, 15 7109 KM (Polonia, 2008), regia: Marcin Philipowicz, 20 Tiger Danny / Danut pleaca pe vapor (Romania, 2008), regia: Radu Potcoava, 27 Lent Time / El Tiempo prestado / Timp pe datorie (Spania, 2008), regia: David Gonzales, 16 A. Effect / Teoria distantarii (SUA, 2008), regia: Mike Ott, 15 Grown Up / Yalda Gdola / Femeie in toata firea (Israel, 2008), regia: Dana Neuberg, 21 20.00 Competitie II + Q&A Cherries / Recruti (Marea Britanie, 2008), regia: Tom Harper, 15 Dressed / Vestido / Rochia (Chile, 2008), regia: Jairo Boisier, 23 All My Dreams on VHS / Toate visele mele pe VHS (Marea Britanie, 2008), regia: Timothy X. Atack, 14 Anthem / Himnon / Imn (Israel, 2008), regia: Elad Keidan, 36 The Ballad of Betty & Joe / Balada lui Betty & Joe (Australia, 2008), regia: Martha Ansara, 12 Olis Wedding / Nunta lui Oli (Romania, 2009), regia: Tudor Jurgiu, 22 CINEMATECA EFORIE 12.00 Countries in Focus: Serbia The Age of Virginity / Decak Koji Je Bio Suvise Nevin / Varsta Virginitatii (Serbia, 2007), regia: Danilo Bećković, 7 The Janitor / Domar / Omul de serviciu (Serbia, 2007), regia: Nikola Vulovic, 29 Snare Drum / Dobos / Tobosarul (Serbia, 2008), regia: Mihajlo Jevtic, 15 Feathers in Flames / Perje U Plamenu / Fulgi in flacari (Serbia, 2008), regia: Igor Coric, 4 Vuk (Serbia, 2004), regia: Danilo Bećković, 25 15.00 Future Shorts Lies / Logner / Minciuni (Suedia, 2008), regia: Jonas Odell, 13 The Bloody Olive / Maslina sangeroasa (Belgia, 2006), regia: Vincent Bal, 11 Whos Gonna Save My Soul / Cine imi va salva sufletul (SUA, 2008), regia: Chris Milk, 5 Palindrome / Palindrom (Brazilia, 2001), regia: Philippe Barcinski, 11 Zzz Is Playing: Grip (Olanda, 2007), regia: Roel Wouters, 5 Right Place / Locul potrivit (Japonia, 2004), regia: Kosai Sekine, 2 Jojo In The Stars / Jojo printre stele (Marea Britanie, 2003), regia: Marc Craste, 5 Ten Thousand Pictures of You / Zece mii de poze cu tine (Marea Britanie, 2006), regia: Robin King, 3 Watching it rain / Ver Llover / Sa privesti ploaia (Mexic, 2006), regia: Elisa Miller, 14 17.00 Countries in Focus: Belgia The Swimming Lesson / De Zwemles / Lectia de inot (Belgia, 2008), regia: Danny De Vent, 9 Irinka and Sandrinka / Irinka et Sandrinka / Irinka si Sandrinka (Franta-Belgia, 2007), regia: Sandrine Stoianov, 15 Stagman / Omul-Cerb (Belgia, 2007), regia: Virginie Gourmel, 23 Ocean Boulevard / Boulevard lOcean / Bulevardul Oceanului (Belgia, 2007), regia: Celine Novel, 19 Minitrip (Belgia, 2008), regia: Jean-Michel Vovk, 17 19.00 Best of Locarno Leopards of Tomorrow Wing, The Fish that Talked Back / Wing, pestisorul care vorbea (Olanda, 2007), regia: Ricky Rijneke, 13 Not Available Today / Hoy No Estoy / Azi lipsesc (Argentina, 2007), regia: Gustavo Taretto, 8 The Chorus / Koro / Corul (Belgia, 2004), regia: Guldem Durmaz, 13 Dust Bowl Ha! Ha! / Recesiunea! Ha! Ha! (Canada, 2007), regia: Sebastien Pilote, 14 Beheading of a Smiling Dog / Decapitarea unui caine zambaret (Elvetia-Marea Britanie, 2008), regia: Georg Lendorff, 7 Sticky / Schwitze / Lipicios (Elvetia, 2008), regia: Nicolas Steiner, 8 Chyenne (Elvetia, 2004), regia: Alexander Meier, 5 Wedding / Ohcet / Nunta (Slovenia, 2005), regia: Petar PaSić, 15 21.00 Robert Bosch Stiftung (I) Amor Fati (Germania / Serbia & Muntenegru, 2005), regia: Dennis Todorovic, 16 Splinter / Aschii (Germaniac/ Polonia, 2008), regia: Wojtek Wawszczyk, 17 Grenzland / Granita (Germania-Polonia, 2008), regia: Nicole Volpert, 31 Three Sisters & Andrey / Trei Surori & Andrey (Germania / Bulgaria, 2009), regia: Boris Despodov, 15. Proiectie speciala, film in post-productie Vineri, 3 aprilie ORANGE CONCEPT STORE 10.00 Discovering New Talents Tom Luddy, Stefanie Roeders, Nicki Nikitin, Lucie Kalmar, Michele Driguez, Herve Le Phuez, Alessandro Marcionni, Christoffer Olofsson 12.00 Seminar de co-productie Frank Albers, Renate Roginas, Riina Sildos, Daniel Mitulescu, Jean-Yves Roubin 14.00 Tom Luddy: The Telluride experience / Experienta Telluride CINEMA SCALA 15.00 Festival Cities: Tallinn Physical Education / Kehaline Kasvatus / Educatie Fizica (Estonia, 2008), regia: Andres Tenusaar, 6 Dialogues / Dialogos / Dialoguri (Estonia, 2008), regia: Ulo Pikkov, 5 Little House / Vaike Maja / Casuta (Estonia, 2008), regia: Kristjan Holm, 6 Bernis Doll / Papusa lui Berni (Franta, 2008), regia: Yann Jouette, 11 She Who Measures / Ona Koja Mjeri / Cea care masoara (Croatia, 2008), regia: Veljko Popovic, 7 Love Triangle / Triunghiul iubirii (Marea Britanie, 2007), regia: Yasmeen Ismail, 3 Black Peter / Must Peeter / Peter cel Negru (Estonia, 2008), regia: Priit Paasuke, 21 How to Kiss a Dead Girl / Kuidas Suudelda Surnud Tudrukut / Cum sa saruti o fata moarta (Marea Britanie / Estonia, 2008), regia: Monica Bravo, 26 17.00 Competitie III + Q&A Fabulosul destin al lui Toma Cuzin (Romania, 2008), regia: Paul Negoescu & Vlad Trandafir, 11 Taxi Wala (Franta, 2007), regia: Lola Frederich, 16 Martians Go Home! / Martieni, plecati acasa! (Spania, 2007), regia: Dani Moreno, 20 2 Birds / Smafuglar / 2 porumbei (Islanda, 2008), regia: Runar Runarsson, 15 Village in the Snow / La Neige au village / Zapada peste sat (Franta, 2008), regia: Martin Rit, 49 Dogmeat / Hundefutter / Caine rau (Germania, 2007), regia: Till Kleinert, 15 20.00 Competitie IV + Q&A Picnic (Romania, 2008), regia: Raluca Mirescu, 14 The Blindness of the Woods / Padurea oarba (Argentina, 2008), regia: Martin Jalfen & Javier Lourenco, 11 Hinterland (Franta, 2007), regia: Geoffrey Boulange, 28 Behind the Curtains / Tras los Visillos / Dupa perdea (Spania, 2008), regia: Gregorio Muro, 16 The Dead Hear not the Bells / Le Mort nentend pas sonner les cloches / Mortul nu aude clopotele (Franta, 2007), regia: Benjamin Mirguet, 29 The Baby / Das Baby / Copilul (Germania, 2008), regia: Falco Jagau, 30 CINEMATECA EFORIE 10.00 Competitie I + Q&A (Reluare) Legend of John the Inverted / Legende de Jean lInverse / Legenda lui Jean Sucitul (Belgia, 2008), regia: Philippe Lamensch, 18 The Watch / El Reloj / Ceasul (Argentina, 2008), regia: Marco Berger, 15 7109 KM (Polonia, 2008), regia: Marcin Philipowicz, 20 Tiger Danny / Danut pleaca pe vapor (Romania, 2008), regia: Radu Potcoava, 27 Lent Time / El Tiempo prestado / Timp pe datorie (Spania, 2008), regia: David Gonzales, 16 A. Effect / Teoria distantarii (SUA, 2008), regia: Mike Ott, 15 Grown Up / Yalda Gdola / Femeie in toata firea (Israel, 2008), regia: Dana Neuberg, 21 12.30 Competitie II + Q&A (Reluare) Cherries / Recruti (Marea Britanie, 2008), regia: Tom Harper, 15 Dressed / Vestido / Rochia (Chile, 2008), regia: Jairo Boisier, 23 All My Dreams on VHS / Toate visele mele pe VHS (Marea Britanie, 2008), regia: Timothy X. Atack, 14 Anthem / Himnon / Imn (Israel, 2008), regia: Elad Keidan, 36 The Ballad of Betty & Joe / Balada lui Betty & Joe (Australia, 2008), regia: Martha Ansara, 12 Olis Wedding / Nunta lui Oli (Romania, 2009), regia: Tudor Jurgiu, 22 15.30 Countries in Focus: Israel Vida (Israel, 2008), regia: Anat Malz, 18 Insights / Kavanot / Priviri (Israel, 2007), regia: Dana Keidar, 13 Homeland / Beit Avi / Patria (Israel, 2007), regia: Dani Rosenberg, 30 A Way Out / Baderech Hachutza / O cale de iesire (Israel, 2008), regia: Elad Pankovski, 18 Tolya (Israel, 2006), regia: Rodeon Brodsky, 9 18.00 Festival Cities: Montpellier Its Sunday! / Cest Dimanche! / E duminica! (Franta, 2008), regia: Samir Guesmi, 30 The Heart of Amos Klein / Le Coeur de Amos Klein / Inima lui Amos Klein (Israel / Franta / Olanda / Danemarca, 2008),: Michal Kranot, Uri Kranot, 15 The Referee / Larbitro / Arbitrul (Italia, 2008), regia: Paolo Zucca, 16 The North Road / La Route du Nord / Drumul spre Nord (Liban / Franta, 2008), regia: Carlos Chahine, 25 Wolfy / Vucko / Lupisor (Slovenia, 2007), regia: Matevz Luzar, 21 Roots / Racines / Radacini (Elvetia / Turcia, 2008), regia: Eileen Hofer, 17 21.00 Semaine internationale de la critique The Waiting / A Espera / Asteptarea (Brazilia, 2007), regia: Fernanda Teixeira, 15 I Hear Your Scream / Ahendu Nde Sapukai / Iti aud tipatul (Argentina / Paraguay, 2008), regia: Pablo Lamar, 12 The Copy of Coralie / La Copie de Coralie / Copia Coraliei (Franta, 2008), regia: Nicolas Engel, 22 Next Floor / Etajul urmator (Canada, 2008), regia: Denis Villeneuve, 12 Nosebleed / Hemoragie nazala (SUA, 2008), regia: Jeff Vespa, 9 Skhizein (Franta, 2008), regia: Jeremy Clapin, 14 Sambata, 4 aprilie ORANGE CONCEPT STORE 10.00 Seminar on script-writing / Seminar de script-writing Tudor Voican, Razvan Radulescu 12.30 MEDIA Desk Prezentarea oportunitatilor de finantare MEDIA Vladimir Simon, Valentina Miu, Eugen Cadaru CINEMA SCALA 10.00 California Dreamin (Nesfarsit) (Romania, 2007), regia: Cristian Nemescu, 155 13.00 To Kill a Killer / Sa ucizi un ucigas (SUA, 2004), regia: Ricardo Islas, sound-designer: Andrei Toncu, 94 15.30 Filme realizate de Cristian Nemescu & Andrei Toncu La bloc oamenii mor dupa muzica (Romania, 1999), regia: Cristian Nemescu, 12 Kitschitoarele.2 FM (Romania, 2000), regia: Cristian Nemescu, 17 Mecano (Romania, 2001), regia: Daniel Serbanica, Cristian Nemescu, Florin Serban, 6 Mihai si Cristina (Romania, 2001), regia: Cristian Nemescu, sound-designer: Andrei Toncu,15 Poveste la Scara C (Romania, 2002), regia: Cristian Nemescu, sound recording: Andrei Toncu,15 Marilena de la P7 (Romania, 2006), regia: Cristian Nemescu, sound-designer: Andrei Toncu,45 Sagrada Familia (Romania, 1999), regia: Doru Nitescu, sound-designer: Andrei Toncu, 9 Fragile (Romania, 2000), regia: Doru Nitescu, sound-designer: Andrei Toncu,9 Cadere libera (Romania, 2000), regia: Dorin Stana, sound-designer: Andrei Toncu, 12 >Munceste acum! (Romania, 2001), regia: Ion Puican, sound-designer: Andrei Toncu, 14 Alinuta (Romania, 2006), regia: Matei Branea, sound-designer: Andrei Toncu, 1 Lampa cu caciula (Romania, 2006), regia: Radu Jude, sound-designer: Andrei Toncu, 23 Remiza (Romania, 2008), regia: Valeriu Stihi, sound-designer: Andrei Toncu, 2 19.00 Festivitatea de premiere 20.30 Proiectia filmelor premiate CINEMATECA EFORIE 10.00 Competitie III + Q&A (Reluare) Fabulosul destin al lui Toma Cuzin (Romania, 2008), regia: Paul Negoescu & Vlad Trandafir, 11 Taxi Wala (Franta, 2007), regia: Lola Frederich, 16 Martians Go Home! / Martieni, plecati acasa! (Spania, 2007), regia: Dani Moreno, 20 2 Birds / Smafuglar / 2 porumbei (Islanda, 2008), regia: Runar Runarsson, 15 Village in the Snow / La Neige au village / Zapada peste sat (Franta, 2008), regia: Martin Rit, 49 Dogmeat / Hundefutter / Caine rau (Germania, 2007), regia: Till Kleinert, 15 12.30 Competitie IV + Q&A (Reluare) Picnic (Romania, 2008), regia: Raluca Mirescu, 14 The Blindness of the Woods / Padurea oarba (Argentina, 2008), regia: Martin Jalfen & Javier Lourenco, 11 Hinterland (Franta, 2007), regia: Geoffrey Boulange, 28 Behind the Curtains / Tras los Visillos / Dupa perdea (Spania, 2008), regia: Gregorio Muro, 16 The Dead Hear not the Bells / Le Mort nentend pas sonner les cloches / Mortul nu aude clopotele (Franta, 2007), regia: Benjamin Mirguet, 29 The Baby / Das Baby / Copilul (Germania, 2008), regia: Falco Jagau, 30 15.30 Prietenii Festivalului II + Q&A Renovare (Romania, 2009), regia: Paul Negoescu, 25 Megatron (Romania, 2008), regia: Marian Crisan, 14 Fata galbena care rade (Romania, 2008), regia: Constantin Popescu Jr., 15 O tigara aprinsa (Romania, 2008), regia: Andrei-Dan Staruiala, 9 Numele meu este (Romania, 2008), regia: Dorin Moldoveanu, 11 Pentru el (Romania, 2008), regia: Stanca Radu, 8 Punga la romani (Romania, 2008), regia: Malina Ionescu, 4 Transfert (Canada, 2008), regia: Guillaume Paquin-Boutin, 6 Vera vs. Ursul de biblioteca (Romania, 2009), regia: Luiza Parvu, 9 Duminica, 5 aprilie CINEMATECA EFORIE 11.00 Semaine internationale de la critique (Reluare) The Waiting / A Espera / Asteptarea (Brazilia, 2007), regia: Fernanda Teixeira, 15 I Hear Your Scream / Ahendu Nde Sapukai / Iti aud tipatul (Argentina / Paraguay, 2008), regia: Pablo Lamar, 12 The Copy of Coralie / La Copie de Coralie / Copia Coraliei (Franta, 2008), regia: Nicolas Engel, 22 Next Floor / Etajul urmator (Canada, 2008), regia: Denis Villeneuve, 12 Nosebleed / Hemoragie nazala (SUA, 2008), regia: Jeff Vespa, 9 Skhizein (Franta, 2008), regia: Jeremy Clapin, 14 13.00 Robert Bosch Stiftung II Village of Socks / Satul sosetelor (Germania / Romania, 2006), regia: Ileana Stanculescu, 78 15.00 Best of Locarno Leopards of Tomorrow (Reluare) Wing, The Fish that Talked Back / Wing, pestisorul care vorbea (Olanda, 2007), regia: Ricky Rijneke, 13 Not Available Today / Hoy No Estoy / Azi lipsesc (Argentina, 2007), regia: Gustavo Taretto, 8 The Chorus / Koro / Corul (Belgia, 2004), regia: Guldem Durmaz, 13 Dust Bowl Ha! Ha! / Recesiunea! Ha! Ha! (Canada, 2007), regia: Sebastien Pilote, 14 Beheading of a Smiling Dog / Decapitarea unui caine zambaret (Elvetia-Marea Britanie, 2008), regia: Georg Lendorff, 7 Sticky / Schwitze / Lipicios (Elvetia, 2008), regia: Nicolas Steiner, 8 Chyenne (Elvetia, 2004), regia: Alexander Meier, 5 Wedding / Ohcet / Nunta (Slovenia, 2005), regia: Petar PaSić, 15 17.00 Prietenii Festivalului II (Reluare) Renovare (Romania, 2009), regia: Paul Negoescu, 25 Megatron (Romania, 2008), regia: Marian Crisan, 14 Fata galbena care rade (Romania, 2008), regia: Constantin Popescu Jr., 15 O tigara aprinsa (Romania, 2008), regia: Andrei-Dan Staruiala, 9 Numele meu este (Romania, 2008), regia: Dorin Moldoveanu, 11 Pentru el (Romania, 2008), regia: Stanca Radu, 8 Punga la romani (Romania, 2008), regia: Malina Ionescu, 4 Transfert (Canada, 2008), regia: Guillaume Paquin-Boutin, 6 Vera vs. Ursul de biblioteca (Romania, 2009), regia: Luiza Parvu, 9 19.30 Proiectia filmelor premiate" />

Alaturi de cele 25 de scurt si mediu metraje prezentate in cadrul Competitiei NexT, programul celei de-a treia editii a Festivalului include alte 95 de filme, incluse in selectiile sectiunilor din afara Competitiei.

Anul acesta, sectiunilor deja cunoscute, precum Festival Cities, Countries in Focus, Semaine de la Critique, Si ei au fost NexT Generation, Festival Friends si sectiunii speciale Cristi & Otto, dedicata filmelor realizate de Cristian Nemescu si Andrei Toncu, li se alatura Robert Bosch Stiftung si Best of Locarno Leopards of Tomorrow.

Toronto, Tallinn si Montpellier sunt cele trei orase prezente in Festival Cities, celebre prin festivalurile de film pe care le gazduiesc. Occupations / Ocupatii, un scurt metraj din 2007, semnat Lars von Trier, este unul dintre filmele selectiei oferite de Festivalul de la Toronto. Cu o poveste incitanta - un om de afaceri francez nu poate sa taca din gura in timpul unei proiectii la Festivalul de Film de la Cannes, spre disperarea vecinului sau, faimosul regizor Lars von Trier Occupations este unul din cele 33 de scurt metraje regizate de regizori faimosi, cuprinse in proiectul Chacun son Cinema, din cadrul Festivalului de la Cannes 2007, al carui scop a fost de a celebra cinema-ul cu ocazia implinirii a 60 de ani de existenta a festivalului de pe Croazeta.

Un alt titlu de top al selectiei Toronto este Manon sur le bitumen / Manon pe asfalt, o productie franceza din 2007, nominalizat la Oscar pentru Cel mai bun scurt metraj in acest an. Filmul o are in centru pe Manon, o tanara care se indreapta spre intalnirea cu prietenul ei, intr-o frumoasa zi de primavara. Un accident o face sa isi reconsidere existenta si sa priveasca viata dintr-o noua perspectiva.

Festivalul de Scurt Metraj Worldwide CFC (WSFF) - Toronto este locul principal pentru difuzarea si promovarea scurt metrajelor in America de Nord si unul dintre cele mai importante festivaluri de scurt metraj din lume.

Festivalul de Animatie Animated Dreams si Festivalul de Film Studentesc Sleepwalkers din cadrul Festivalului de Film Black Nights din Tallinn vor prezenta un program special cu filme din selectiile oficiale ale anilor precedenti. Pentru a ilustra zicala ca Estonia este tara unei mici-mari natiuni pasionate de animatie, exista trei animatii estoniene foarte diferite incluse in acest program: Dialoguri, Casuta si Educatie Fizica.

Festivalul International al Cinematografiei Mediteraneene de la Montpellier este un loc de intalnire indispensabil tuturor celor care dau viata cinematografiilor din jurul Mediteranei. Obiectivul: descoperirea si sprijinirea filmelor din toate tarile Bazinului. Filmul italienesc LArbitro / Arbitrul premiat recent la Festivalul de Scurt Metraj de la Clermont-Ferrand cu Mentiune Speciala a Juriului este unul din cele sase titluri din selectia Montpellier din cadrul NexT.

Belgia, Israel si Serbia sunt cele trei tari pe a caror productie de scurt metraj se concentreaza sectiunea Countries in Focus.

Una din sectiunile hit ale NexT-ului din acest an este new entry-ul Best of Locarno Leopards of Tomorrow, o selectie de filme din programul sectiunii Leopards of Tomorrow. Spatiu al revelarii si descoperirii, care a gazduit primele filme regizate de Fatih Akin, Barbara Albert, Paul Thomas Anderson, Laurent Cantet, Francois Ozon, Andrea Staka, Roberta Torre si de multi altii, aceasta sectiune competitiva de scurt metraj difuzeaza mai ales filme de fictiune (cu o durata maxima de 40 de minute) ale unor regizori care n-au facut inca niciun lung metraj. In fiecare an aceasta sectiune are doua competitii: una internationala si alta dedicata, in mod traditional, filmelor tinerelor talente elvetiene.

In cadrul Robert Bosch Stiftung vor fi proiectate patru scurt si mediu metraje realizate cu sprijinul prestigioasei fundatii germane Robert Bosch. An de an, Robert Bosch Stiftung acorda trei premii de co-productie pentru tinerii cineasti germani si din Europa de Est si Sud-Est. Premiul este in valoare de 70.000 de euro pentru fiecare proiect selectat.

Cel mai recent scurt metraj al tanarului regizor Paul Negoescu, Renovare selectionat la Festivalul de la Berlin 2009, va fi proiectat in cadrul sectiunii Festival Friends. Castigatorul Palme dOr de anul trecut, Megatron, in regia lui Marian Crisan, Fata galbena care rade al regizorului Constantin Popescu sau O tigara aprinsa, in regia lui Andrei-Dan Staruiala, castigatorul Marelui Premiu la Festivalul Filmul de Piatra, sunt alte titluri din selectia Festival Friends.

Future Shorts, una dintre cele mai originale si importante marci de scurt metraje din lume, prezinta in cadrul NexT o selectie de noua scurt metraje, intre care se afla si Ver Llover / Sa privesti ploaia (Mexic, 2006), castigator al Palme dOr-ului pentru scurt metraj in 2007.

Ziua de sambata, 4 aprilie, este dedicata filmelor realizate de Cristian Nemescu si Andrei Toncu, reunite intr-o sectiune denumita Cristi & Otto. De la California Dreamin (nesfarsit) la o selectie de 13 scurt si mediu metraje, unele in regia lui Cristi, altele a caror coloana sonora poarta semnatura lui Andrei si altele unde baietii au facut echipa, vor fi proiectate numeroase productii din filmografia celor doi. Filmul To Kill a Killer (SUA, 2004), un thriller de lung metraj, al carui soundtrack a fost realizat de Andrei Toncu, va fi proiectat, in premiera in Romania, tot sambata, de la ora 13.00, la Cinema Scala, in prezenta regizorului Ricardo Islas.

Anul acesta, Festivalul International de Scurt si Mediu Metraj NexT se va desfasura in perioada 1 5 aprilie, cu proiectii la Cinema Scala, Cinemateca Eforie si seminarii la Orange Concept Store. Pretul unui bilet de intrare va fi de 6 lei. Studentii Facultatilor de Film se vor putea acredita la festival, pe baza carnetului sau legitimatiei de student si completarii unui formular special, ce va putea fi descarcat de pe http://cinefan.ro">

http://cinefan.ro">a sta la dispozitie cu mai multe detalii despre filmele NexT.

Festivalul NexT este organizat cu sprijinul Centrului National al Cinematografiei si este sustinut de Institutul Cultural Roman, Orange Concept Store, Kodak Cinelabs Romania, Sony, Stage Expert, Abis Studio, UPS, RAO, Ambasada Frantei, Delegatia Wallonie-Bruxelles, Institutul Cervantes, Ambasada Statului Israel, Institutul Polonez.

Prteneri media: Radio Guerrilla, Cocor Channel, Monopoly TV, Zoom TV, Sapte Seri, Ghid HBO, Tabu, Observator Cultural, Ring, Hotnews.ro, HBOclub.ro, Boom Advertising, Metropotam.ro, Cinefan.ro, Port.ro, Acasa.ro, NewsIn Mobile, Feeder.ro.

CineFan.ro va prezinta PROGRAMUL COMPLET AL FESTIVALULUI

Miercuri, 1 aprilie

CINEMATECA EFORIE

17.00 Prietenii Festivalului I

Apocalipsa dupa soferi (Romania, 2008), regia: Alexandru Solomon, documentar, 52

18.00 Festivitatea de deschidere

19.30 Si ei au fost NexT Generation + Q&A

Mana lui Paulista (Romania, 1998), regia: Cristian Mungiu, 15

Telefon in strainatate (Romania, 1998), regia: Hanno Hoffer, 10

Calatorie la oras (Romania, 2003), regia: Corneliu Porumboiu, 19

21.00 Proiectie speciala

Obiecte pierdute (Bosnia & Herzegovina, Serbia & Montenegro, Bulgaria, Estonia, Germania, Ungaria, Romania, 2005), regia: Stefan Arsenijevic, Nadejda Koseva, Mait Laas, Kornel Mundruczo, Cristian Mungiu, Jasmila Zbanic, 99

Joi, 2 aprilie

ORANGE CONCEPT STORE

11.00 Seminar de regie

Cristian Mungiu, Radu Muntean, Corneliu Porumboiu, Radu Jude, Stefan Arsenijevic, Nadejda Koseva

13.00 Seminar de sound-design

Carole Godefroid, Gerard Rousseau, Gabor Erdelyi, Tamas Szekeli

CINEMA SCALA

15.00 Festival Cities: Toronto

Occupations / Ocupatii (Danemarca, 2007), regia: Lars von Trier, 3

The Heist / Jaful (Canada, 2007), regia: Ben Peters, 5

Ascension / Inaltare (Australia, 2007), regia: Stephen Irwin, 14

No Coke / Nu avem Cola (Marea Britanie, 2007), regia: JOrn Utkilen, 7

The Golden Egg / Oul de aur (Canada, 2008), regia: J. Rick Castaneda, 6

About Face / Despre Face (Canada, 2008), regia: Chad Maker, 6

How much do you love me? / Cat de mult ma iubesti? (Australia, 2008), regia: Nick Ball, Gus Johnston, 7

Dennis (Danemarca, 2007), regia: Mads Matthiesen, 18

Manon on the Asphalt / Manon sur le bitume / Manon pe asfalt (Franta, 2007), regia: Elizabeth Marre, Olivier Pont, 15

17.00 Competitie I + Q&A

Legend of John the Inverted / Legende de Jean lInverse / Legenda lui Jean Sucitul (Belgia, 2008), regia: Philippe Lamensch, 18

The Watch / El Reloj / Ceasul (Argentina, 2008), regia: Marco Berger, 15

7109 KM (Polonia, 2008), regia: Marcin Philipowicz, 20

Tiger Danny / Danut pleaca pe vapor (Romania, 2008), regia: Radu Potcoava, 27

Lent Time / El Tiempo prestado / Timp pe datorie (Spania, 2008), regia: David Gonzales, 16

A. Effect / Teoria distantarii (SUA, 2008), regia: Mike Ott, 15

Grown Up / Yalda Gdola / Femeie in toata firea (Israel, 2008), regia: Dana Neuberg, 21

20.00 Competitie II + Q&A

Cherries / Recruti (Marea Britanie, 2008), regia: Tom Harper, 15

Dressed / Vestido / Rochia (Chile, 2008), regia: Jairo Boisier, 23

All My Dreams on VHS / Toate visele mele pe VHS (Marea Britanie, 2008), regia: Timothy X. Atack, 14

Anthem / Himnon / Imn (Israel, 2008), regia: Elad Keidan, 36

The Ballad of Betty & Joe / Balada lui Betty & Joe (Australia, 2008), regia: Martha Ansara, 12

Olis Wedding / Nunta lui Oli (Romania, 2009), regia: Tudor Jurgiu, 22

CINEMATECA EFORIE

12.00 Countries in Focus: Serbia

The Age of Virginity / Decak Koji Je Bio Suvise Nevin / Varsta Virginitatii (Serbia, 2007), regia: Danilo Bećković, 7

The Janitor / Domar / Omul de serviciu (Serbia, 2007), regia: Nikola Vulovic, 29

Snare Drum / Dobos / Tobosarul (Serbia, 2008), regia: Mihajlo Jevtic, 15

Feathers in Flames / Perje U Plamenu / Fulgi in flacari (Serbia, 2008), regia: Igor Coric, 4

Vuk (Serbia, 2004), regia: Danilo Bećković, 25

15.00 Future Shorts

Lies / Logner / Minciuni (Suedia, 2008), regia: Jonas Odell, 13

The Bloody Olive / Maslina sangeroasa (Belgia, 2006), regia: Vincent Bal, 11

Whos Gonna Save My Soul / Cine imi va salva sufletul (SUA, 2008), regia: Chris Milk, 5

Palindrome / Palindrom (Brazilia, 2001), regia: Philippe Barcinski, 11

Zzz Is Playing: Grip (Olanda, 2007), regia: Roel Wouters, 5

Right Place / Locul potrivit (Japonia, 2004), regia: Kosai Sekine, 2

Jojo In The Stars / Jojo printre stele (Marea Britanie, 2003), regia: Marc Craste, 5

Ten Thousand Pictures of You / Zece mii de poze cu tine (Marea Britanie, 2006), regia: Robin King, 3

Watching it rain / Ver Llover / Sa privesti ploaia (Mexic, 2006), regia: Elisa Miller, 14

17.00 Countries in Focus: Belgia

The Swimming Lesson / De Zwemles / Lectia de inot (Belgia, 2008), regia: Danny De Vent, 9

Irinka and Sandrinka / Irinka et Sandrinka / Irinka si Sandrinka (Franta-Belgia, 2007), regia: Sandrine Stoianov, 15

Stagman / Omul-Cerb (Belgia, 2007), regia: Virginie Gourmel, 23

Ocean Boulevard / Boulevard lOcean / Bulevardul Oceanului (Belgia, 2007), regia: Celine Novel, 19

Minitrip (Belgia, 2008), regia: Jean-Michel Vovk, 17

19.00 Best of Locarno Leopards of Tomorrow

Wing, The Fish that Talked Back / Wing, pestisorul care vorbea (Olanda, 2007), regia: Ricky Rijneke, 13

Not Available Today / Hoy No Estoy / Azi lipsesc (Argentina, 2007), regia: Gustavo Taretto, 8

The Chorus / Koro / Corul (Belgia, 2004), regia: Guldem Durmaz, 13

Dust Bowl Ha! Ha! / Recesiunea! Ha! Ha! (Canada, 2007), regia: Sebastien Pilote, 14

Beheading of a Smiling Dog / Decapitarea unui caine zambaret (Elvetia-Marea Britanie, 2008), regia: Georg Lendorff, 7

Sticky / Schwitze / Lipicios (Elvetia, 2008), regia: Nicolas Steiner, 8

Chyenne (Elvetia, 2004), regia: Alexander Meier, 5

Wedding / Ohcet / Nunta (Slovenia, 2005), regia: Petar PaSić, 15

21.00 Robert Bosch Stiftung (I)

Amor Fati (Germania / Serbia & Muntenegru, 2005), regia: Dennis Todorovic, 16

Splinter / Aschii (Germaniac/ Polonia, 2008), regia: Wojtek Wawszczyk, 17

Grenzland / Granita (Germania-Polonia, 2008), regia: Nicole Volpert, 31

Three Sisters & Andrey / Trei Surori & Andrey (Germania / Bulgaria, 2009), regia: Boris Despodov, 15. Proiectie speciala, film in post-productie

Vineri, 3 aprilie

ORANGE CONCEPT STORE

10.00 Discovering New Talents

Tom Luddy, Stefanie Roeders, Nicki Nikitin, Lucie Kalmar, Michele Driguez, Herve Le Phuez, Alessandro Marcionni, Christoffer Olofsson

12.00 Seminar de co-productie

Frank Albers, Renate Roginas, Riina Sildos, Daniel Mitulescu, Jean-Yves Roubin

14.00 Tom Luddy: The Telluride experience / Experienta Telluride

CINEMA SCALA

15.00 Festival Cities: Tallinn

Physical Education / Kehaline Kasvatus / Educatie Fizica (Estonia, 2008), regia: Andres Tenusaar, 6

Dialogues / Dialogos / Dialoguri (Estonia, 2008), regia: Ulo Pikkov, 5

Little House / Vaike Maja / Casuta (Estonia, 2008), regia: Kristjan Holm, 6

Bernis Doll / Papusa lui Berni (Franta, 2008), regia: Yann Jouette, 11

She Who Measures / Ona Koja Mjeri / Cea care masoara (Croatia, 2008), regia: Veljko Popovic, 7

Love Triangle / Triunghiul iubirii (Marea Britanie, 2007), regia: Yasmeen Ismail, 3

Black Peter / Must Peeter / Peter cel Negru (Estonia, 2008), regia: Priit Paasuke, 21

How to Kiss a Dead Girl / Kuidas Suudelda Surnud Tudrukut / Cum sa saruti o fata moarta (Marea Britanie / Estonia, 2008), regia: Monica Bravo, 26

17.00 Competitie III + Q&A

Fabulosul destin al lui Toma Cuzin (Romania, 2008), regia: Paul Negoescu & Vlad Trandafir, 11

Taxi Wala (Franta, 2007), regia: Lola Frederich, 16

Martians Go Home! / Martieni, plecati acasa! (Spania, 2007), regia: Dani Moreno, 20

2 Birds / Smafuglar / 2 porumbei (Islanda, 2008), regia: Runar Runarsson, 15

Village in the Snow / La Neige au village / Zapada peste sat (Franta, 2008), regia: Martin Rit, 49

Dogmeat / Hundefutter / Caine rau (Germania, 2007), regia: Till Kleinert, 15

20.00 Competitie IV + Q&A

Picnic (Romania, 2008), regia: Raluca Mirescu, 14

The Blindness of the Woods / Padurea oarba (Argentina, 2008), regia: Martin Jalfen & Javier Lourenco, 11

Hinterland (Franta, 2007), regia: Geoffrey Boulange, 28

Behind the Curtains / Tras los Visillos / Dupa perdea (Spania, 2008), regia: Gregorio Muro, 16

The Dead Hear not the Bells / Le Mort nentend pas sonner les cloches / Mortul nu aude clopotele (Franta, 2007), regia: Benjamin Mirguet, 29

The Baby / Das Baby / Copilul (Germania, 2008), regia: Falco Jagau, 30

CINEMATECA EFORIE

10.00 Competitie I + Q&A (Reluare)

Legend of John the Inverted / Legende de Jean lInverse / Legenda lui Jean Sucitul (Belgia, 2008), regia: Philippe Lamensch, 18

The Watch / El Reloj / Ceasul (Argentina, 2008), regia: Marco Berger, 15

7109 KM (Polonia, 2008), regia: Marcin Philipowicz, 20

Tiger Danny / Danut pleaca pe vapor (Romania, 2008), regia: Radu Potcoava, 27

Lent Time / El Tiempo prestado / Timp pe datorie (Spania, 2008), regia: David Gonzales, 16

A. Effect / Teoria distantarii (SUA, 2008), regia: Mike Ott, 15

Grown Up / Yalda Gdola / Femeie in toata firea (Israel, 2008), regia: Dana Neuberg, 21

12.30 Competitie II + Q&A (Reluare)

Cherries / Recruti (Marea Britanie, 2008), regia: Tom Harper, 15

Dressed / Vestido / Rochia (Chile, 2008), regia: Jairo Boisier, 23

All My Dreams on VHS / Toate visele mele pe VHS (Marea Britanie, 2008), regia: Timothy X. Atack, 14

Anthem / Himnon / Imn (Israel, 2008), regia: Elad Keidan, 36

The Ballad of Betty & Joe / Balada lui Betty & Joe (Australia, 2008), regia: Martha Ansara, 12

Olis Wedding / Nunta lui Oli (Romania, 2009), regia: Tudor Jurgiu, 22

15.30 Countries in Focus: Israel

Vida (Israel, 2008), regia: Anat Malz, 18

Insights / Kavanot / Priviri (Israel, 2007), regia: Dana Keidar, 13

Homeland / Beit Avi / Patria (Israel, 2007), regia: Dani Rosenberg, 30

A Way Out / Baderech Hachutza / O cale de iesire (Israel, 2008), regia: Elad Pankovski, 18

Tolya (Israel, 2006), regia: Rodeon Brodsky, 9

18.00 Festival Cities: Montpellier

Its Sunday! / Cest Dimanche! / E duminica! (Franta, 2008), regia: Samir Guesmi, 30

The Heart of Amos Klein / Le Coeur de Amos Klein / Inima lui Amos Klein (Israel / Franta / Olanda / Danemarca, 2008),: Michal Kranot, Uri Kranot, 15

The Referee / Larbitro / Arbitrul (Italia, 2008), regia: Paolo Zucca, 16

The North Road / La Route du Nord / Drumul spre Nord (Liban / Franta, 2008), regia: Carlos Chahine, 25

Wolfy / Vucko / Lupisor (Slovenia, 2007), regia: Matevz Luzar, 21

Roots / Racines / Radacini (Elvetia / Turcia, 2008), regia: Eileen Hofer, 17

21.00 Semaine internationale de la critique

The Waiting / A Espera / Asteptarea (Brazilia, 2007), regia: Fernanda Teixeira, 15

I Hear Your Scream / Ahendu Nde Sapukai / Iti aud tipatul (Argentina / Paraguay, 2008), regia: Pablo Lamar, 12

The Copy of Coralie / La Copie de Coralie / Copia Coraliei (Franta, 2008), regia: Nicolas Engel, 22

Next Floor / Etajul urmator (Canada, 2008), regia: Denis Villeneuve, 12

Nosebleed / Hemoragie nazala (SUA, 2008), regia: Jeff Vespa, 9

Skhizein (Franta, 2008), regia: Jeremy Clapin, 14

Sambata, 4 aprilie

ORANGE CONCEPT STORE

10.00 Seminar on script-writing / Seminar de script-writing

Tudor Voican, Razvan Radulescu

12.30 MEDIA Desk

Prezentarea oportunitatilor de finantare MEDIA

Vladimir Simon, Valentina Miu, Eugen Cadaru

CINEMA SCALA

10.00 California Dreamin (Nesfarsit) (Romania, 2007), regia: Cristian Nemescu, 155

13.00 To Kill a Killer / Sa ucizi un ucigas (SUA, 2004), regia: Ricardo Islas, sound-designer: Andrei Toncu, 94

15.30 Filme realizate de Cristian Nemescu & Andrei Toncu

La bloc oamenii mor dupa muzica (Romania, 1999), regia: Cristian Nemescu, 12

Kitschitoarele.2 FM (Romania, 2000), regia: Cristian Nemescu, 17

Mecano (Romania, 2001), regia: Daniel Serbanica, Cristian Nemescu, Florin Serban, 6

Mihai si Cristina (Romania, 2001), regia: Cristian Nemescu, sound-designer: Andrei Toncu,15

Poveste la Scara C (Romania, 2002), regia: Cristian Nemescu, sound recording: Andrei Toncu,15

Marilena de la P7 (Romania, 2006), regia: Cristian Nemescu, sound-designer: Andrei Toncu,45

Sagrada Familia (Romania, 1999), regia: Doru Nitescu, sound-designer: Andrei Toncu, 9

Fragile (Romania, 2000), regia: Doru Nitescu, sound-designer: Andrei Toncu,9

Cadere libera (Romania, 2000), regia: Dorin Stana, sound-designer: Andrei Toncu, 12

>Munceste acum! (Romania, 2001), regia: Ion Puican, sound-designer: Andrei Toncu, 14

Alinuta (Romania, 2006), regia: Matei Branea, sound-designer: Andrei Toncu, 1

Lampa cu caciula (Romania, 2006), regia: Radu Jude, sound-designer: Andrei Toncu, 23

Remiza (Romania, 2008), regia: Valeriu Stihi, sound-designer: Andrei Toncu, 2

19.00 Festivitatea de premiere

20.30 Proiectia filmelor premiate

CINEMATECA EFORIE

10.00 Competitie III + Q&A (Reluare)

Fabulosul destin al lui Toma Cuzin (Romania, 2008), regia: Paul Negoescu & Vlad Trandafir, 11

Taxi Wala (Franta, 2007), regia: Lola Frederich, 16

Martians Go Home! / Martieni, plecati acasa! (Spania, 2007), regia: Dani Moreno, 20

2 Birds / Smafuglar / 2 porumbei (Islanda, 2008), regia: Runar Runarsson, 15

Village in the Snow / La Neige au village / Zapada peste sat (Franta, 2008), regia: Martin Rit, 49

Dogmeat / Hundefutter / Caine rau (Germania, 2007), regia: Till Kleinert, 15

12.30 Competitie IV + Q&A (Reluare)

Picnic (Romania, 2008), regia: Raluca Mirescu, 14

The Blindness of the Woods / Padurea oarba (Argentina, 2008), regia: Martin Jalfen & Javier Lourenco, 11

Hinterland (Franta, 2007), regia: Geoffrey Boulange, 28

Behind the Curtains / Tras los Visillos / Dupa perdea (Spania, 2008), regia: Gregorio Muro, 16

The Dead Hear not the Bells / Le Mort nentend pas sonner les cloches / Mortul nu aude clopotele (Franta, 2007), regia: Benjamin Mirguet, 29

The Baby / Das Baby / Copilul (Germania, 2008), regia: Falco Jagau, 30

15.30 Prietenii Festivalului II + Q&A

Renovare (Romania, 2009), regia: Paul Negoescu, 25

Megatron (Romania, 2008), regia: Marian Crisan, 14

Fata galbena care rade (Romania, 2008), regia: Constantin Popescu Jr., 15

O tigara aprinsa (Romania, 2008), regia: Andrei-Dan Staruiala, 9

Numele meu este (Romania, 2008), regia: Dorin Moldoveanu, 11

Pentru el (Romania, 2008), regia: Stanca Radu, 8

Punga la romani (Romania, 2008), regia: Malina Ionescu, 4

Transfert (Canada, 2008), regia: Guillaume Paquin-Boutin, 6

Vera vs. Ursul de biblioteca (Romania, 2009), regia: Luiza Parvu, 9

Duminica, 5 aprilie

CINEMATECA EFORIE

11.00 Semaine internationale de la critique (Reluare)

The Waiting / A Espera / Asteptarea (Brazilia, 2007), regia: Fernanda Teixeira, 15

I Hear Your Scream / Ahendu Nde Sapukai / Iti aud tipatul (Argentina / Paraguay, 2008), regia: Pablo Lamar, 12

The Copy of Coralie / La Copie de Coralie / Copia Coraliei (Franta, 2008), regia: Nicolas Engel, 22

Next Floor / Etajul urmator (Canada, 2008), regia: Denis Villeneuve, 12

Nosebleed / Hemoragie nazala (SUA, 2008), regia: Jeff Vespa, 9

Skhizein (Franta, 2008), regia: Jeremy Clapin, 14

13.00 Robert Bosch Stiftung II

Village of Socks / Satul sosetelor (Germania / Romania, 2006), regia: Ileana Stanculescu, 78

15.00 Best of Locarno Leopards of Tomorrow (Reluare)

Wing, The Fish that Talked Back / Wing, pestisorul care vorbea (Olanda, 2007), regia: Ricky Rijneke, 13

Not Available Today / Hoy No Estoy / Azi lipsesc (Argentina, 2007), regia: Gustavo Taretto, 8

The Chorus / Koro / Corul (Belgia, 2004), regia: Guldem Durmaz, 13

Dust Bowl Ha! Ha! / Recesiunea! Ha! Ha! (Canada, 2007), regia: Sebastien Pilote, 14

Beheading of a Smiling Dog / Decapitarea unui caine zambaret (Elvetia-Marea Britanie, 2008), regia: Georg Lendorff, 7

Sticky / Schwitze / Lipicios (Elvetia, 2008), regia: Nicolas Steiner, 8

Chyenne (Elvetia, 2004), regia: Alexander Meier, 5

Wedding / Ohcet / Nunta (Slovenia, 2005), regia: Petar PaSić, 15

17.00 Prietenii Festivalului II (Reluare)

Renovare (Romania, 2009), regia: Paul Negoescu, 25

Megatron (Romania, 2008), regia: Marian Crisan, 14

Fata galbena care rade (Romania, 2008), regia: Constantin Popescu Jr., 15

O tigara aprinsa (Romania, 2008), regia: Andrei-Dan Staruiala, 9

Numele meu este (Romania, 2008), regia: Dorin Moldoveanu, 11

Pentru el (Romania, 2008), regia: Stanca Radu, 8

Punga la romani (Romania, 2008), regia: Malina Ionescu, 4

Transfert (Canada, 2008), regia: Guillaume Paquin-Boutin, 6

Vera vs. Ursul de biblioteca (Romania, 2009), regia: Luiza Parvu, 9

19.30 Proiectia filmelor premiate


Din aceeasi categorie...

Debbie Rochon, vedeta genului Horror, omagiata la Dracula Film Festival 2020

Acordarea titlului onorific de Conte Dracula la fiecare ediție a Dracula Film Festival de la Brașov a devenit o tradiție iar printre cei care au primit trofeul se numără regizorul Lamberto Bava, actorul Armand Assante și maestrul efectelor speciale S...

Alter-Native 2020: Alta locatie, alta data, dar aceeasi calitate

În pofida pandemiei de Coronavirus Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj Alter-Native nu se anulează, doar se transformă, adaptându-se reglementărilor şi măsurilor impuse de situaţia epidemiologică. ...

Cinematografele se redeschid pe 11 septembrie cu Blockbusterul After We Collided

After We Collided / După ce ne-am cerat continuă povestea lui Hardin Scott (Hero Fiennes Tiffin) și Tessa Young (Josephine Langford) începută în After / După ce ne-am întâlnit (2019). Pentru cei care nu au vizionat încă primul film al seriei îl pot a...

Licenta de difuzare filme in spatiul public

Dragi cinefani, răspândirea rapidă a pandemiei de COVID-19 în lumea întreagă a avut un impact major, afectând toate sectoarele artistice.

Universul Bad boys prinde viata pe micul ecran

Din 11 mai vom putea viziona pe AXN de la ora 22:00 un serial a cărui acțiune se petrece în universul Bad Boys, LA's Finest / Detectivele din LA. ...

Birds of Prey are cele mai slabe incasari dintre filmele DC Extended Universe

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) a avut un succes moderat şi nu și-a acoperit nici bugetul de producție cu încasările de la debut.

Oscar 2020. Cine sunt castigatorii?

Parasite face istorie devenind prima producție în altă limbă decât engleza care ia prestigiosul Oscar pentru Cel mai bun film. Cu patru premii câștigate: cel mai bun film, cel mai bun regizor, cel mai bun scenariu original și cel mai bun film interna...

A inceput Survivor Romania

Ieri 18 ianuarie, ora 20:00 a început pe Kanal D emisiunea concurs Survivor România.

Premiile Oscar 2020: Nominalizarile editiei 92

John Cho (Searching) si Issa Rae (Insecure) au anuntat azi nominalizarile la cea de-a 92-a editie a Galei Premiilor Oscar.  Ceremonia decernarii Premiilor Oscar va avea loc pe 9 februarie la Dolby Theater in Hollywood, si pentru al doilea an consecu...

Au inceput in forta inscrierile pentru a doua editie a Wallachia Int’l Film Festival

Au început pregătirile pentru a doua ediție a Wallachia Int’l Film Festival care se va desfășura în perioada 27 august - 2 septembrie 2020, în București, deja peste 50 de proiecte din 21 de țări, incluzând SUA, Canada, Israel, Marea Britanie, Austral...

Globurile de Aur 2020: Castigatorii

Globurile de Aur 2020, o gală ajunsă la a 77-a ediție, a avut loc duminică noapte, la Los Angeles, şi a dat startul sezonului marilor premii cinematografice de la Hollywood. 

Incepe IPIFF 2019!

Festivalul Internațional al Producătorilor de Film Independenți - IPIFF, organizat de Uniunea Producătorilor de Film si Audiovizual din România - UPFAR ARGOA, este primul festival de acest gen din România.  ...

Incepe a doua editie a Festivalului Filmului Palestinian in Romania

A doua ediție a Festivalului Filmului Palestinian (FFP) începe joi la Cinema Muzeul Țăranului din București cu proiecția în premieră în România a puternicei drame Mafak  /Şurubelniţa (2018), în prezenţa tinerei actriţe Mariam Basha. ...

GreenTech Film Festival 2019: Tarile nordice, lideri europeni in inovatie si combaterea schimbarilor climatice, vin la Bucuresti si Cluj-Napoca

În perioada 11-17 noiembrie se desfăşoară la Bucureşti şi pe 22 noiembrie la Cluj-Napoca, cea de-a treia ediţie a GreenTech Film Festival

Incepe cea de-a XI-a editie KINOdiseea 2019

Cea de-a XI-a ediție a Festivalului internațional de film pentru publicul tânăr KINOdiseea va avea loc la București, între 8 și 13 noiembrie, la Cinema Gloria, Cinema Eforie, Teatrul Apollo 111, Happy Cinema și Muzeul Antipa – Sala Multimedia. ...

Mafak deschide a doua editie a Festivalului Filmului Palestinian 2019

Drama multipremiată Mafak / Şurubelniţa, care a avut anul trecut premiera mondială la Festivalul de la Veneţia, va deschide a doua ediţie a Festivalului Filmului Palestinian (FFP) ce va avea loc între 21 şi 24 noiembrie la Cinema Muzeului Ţăranului d...

KINOdiseea 2019: Filme cu tematici sociale si politice, in sectiunea Youth, adresata tinerilor

Cea de-a XI-a ediție a Festivalului internațional de film pentru publicul tânăr va avea loc la București, între 8 și 13 noiembrie, la Cinema Gloria, Cinema Eforie, Teatrul Apollo 111, Happy Cinema și Muzeul Antipa – Sala Multimedia. ...

KINOdiseea 2019 aduce la Bucuresti cele mai premiate filme ale anului si o retrospectiva Marvel

Cea de-a XI-a ediție a Festivalului internațional de film pentru publicul tânăr va avea loc la București, între 8 și 13 noiembrie, la Cinema Gloria, Cinema Eforie, Teatrul Apollo 111, Happy Cinema și Muzeul Antipa – Sala Multimedia. ...

Incepe Dracula Film Festival 2019: Filme in premiera, evenimente speciale si invitati de marca

Cea de-a șaptea ediție a festivalului dedicat filmelor horror și fantasy, Dracula Film Festival, va avea loc în perioada 16 – 20 octombrie, la Brașov.

Debutul Astra Film 2019, sarbatorit cu sali pline, invitati de marca si proiectii sold-out

Cea de-a XXVI-a ediție a Festivalului Internațional Astra Film de la Sibiu s-a deschis luni, 14 octombrie, și încă din prima zi se anunță a fi un real succes de casă.

Cele mai bune filme pentru publicul tanar, in premiera la KINOdiseea 2019

Cea de-a XI-a ediție a Festivalului internațional de film pentru publicul tânăr va avea loc la București, între 8 și 13 noiembrie.

Gemini Man: La cinema in format 3D HFR

De vineri, 11 octombrie 2019, vizionarul regizor Ang Lee (Crouching Tiger, Hidden Dragon; Hulk; Brokeback Mountain; Life of Pi, Billy Lynn's Long Halftime Walk) ne aduce în noul format 3D HFR cel mai nou film al său, Gemini Man. ...

The Lighthouse - in premiera la Dracula Film Festival 2019

The Lighthouse (SUA, 2019), cel mai recent film al regizorului  american Robert Eggers, câștigător al premiului FIPRESCI la Cannes, va fi proiectat în exclusivitate în România la Dracula Film Festival. Timp de cinci zile, pasionații de filme horror ...

Sacose Disney

Pe lângă filme Pro Video au început și distribuția unor produse originale Disney. ...

A inceput ce-a de-a 8-a editie Luna Plina 2019

24 de lung metraje și 18 scurt metraje selectate din peste 2300 de filme, un cine-concert trepidant, un workshop de machiaj îngrozitor, ture horror de pedalat, un escape room înspăimântător, un concert înfiorător, târg de produse handmade și petrecer...

Noutati Home Entertainment

Scoob pe 4K UHD, Blu-ray si DVD

Deși prima aventură animată de lungă durată a mult îndrăgitului Scooby-Doo nu a mai putut fi lansată în cinematografe, Pro Video ni-l aduce ...

Ultimele Stiri

Debbie Rochon, vedeta genului Horror, omagiata la …

Acordarea titlului onorific de Conte Dracula la fiecare ediție a Dracula Film Festival de la Brașov a devenit o tradiție iar printre cei care au primit trofeul se numără regizorul...

14-10-2020 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Scoob pe 4K UHD, Blu-ray si DVD

Deși prima aventură animată de lungă durată a mult îndrăgitului Scooby-Doo nu a mai putut fi lansată în cinematografe, Pro Video ni-l aduce pe Scoob! direct în casele noastre în format 4K UHD, Blu-ray și DVD. 

08-10-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Galeria inimilor frante se expune la cinema

Din 23 octombrie 2020, InterComFilm Distribution aduce pe marile ecrane din toată țara Broken Hearts Gallery / Galeria inimilor frânte.

01-10-2020 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Au inceput filmarile pentru RUXX noua drama HBO Eu…

Au început filmările pentru RUXX, nouă producție HBO Europe produsă în România, un serial cu opt episoade de 45 de minute fiecare, scris de Vera Ion și regizat de Iulia...

17-09-2020 | TV & Online | Emanuel Lazarescu

Alter-Native 2020: Alta locatie, alta data, dar ac…

În pofida pandemiei de Coronavirus Festivalul Internaţional de Film de Scurt-metraj Alter-Native nu se anulează, doar se transformă, adaptându-se reglementărilor şi măsurilor impuse de situaţia epidemiologică.

17-09-2020 | Eveniment | Emanuel Lazarescu

Sonic the hedgehog pe 4K UHD (Steelbook și plastic…

Pro Video lansează pe 4K UHD (STEELBOOK și plastic), Blu-ray și DVD, adaptarea jocului SEGA Sonic the hedgehog. 

10-09-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Crawl pe Blu-ray si DVD

Pro Video lansează pe Blu-ray și DVD, un horror regiazat de Alexandre Aja, Crawl / Ape ucigașe. 

10-09-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Playing with fire pe Blu-ray si DVD

Pro Video lansează pe Blu-ray și DVD, comedia Playing with fire / Se-ncinge treaba. 

10-09-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Full Metal Jacket pe 4K UHD

Pro Video lansează pe 4K UHD, capodopera de război a lui Stanley Kubrick, Full metal jacket / Platoșa de oțel. 

10-09-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Like a boss pe DVD

Pro Video lansează pe DVD, comedia Like a boss. 

10-09-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Cinematografele se redeschid pe 11 septembrie cu B…

After We Collided / După ce ne-am cerat continuă povestea lui Hardin Scott (Hero Fiennes Tiffin) și Tessa Young (Josephine Langford) începută în After / După ce ne-am întâlnit (2019)...

09-09-2020 | Eveniment | Avramescu Alexandru Virgil

Serialul Alex Rider, cu Ana Ularu in distributie, …

Începând din 6 octombrie ora 23:00 (în fiecare marți) vom putea viziona un nou serial cu spioni Alex Rider.

09-09-2020 | TV & Online | Avramescu Alexandru Virgil

LA’s Finest - Sezonul 2 pe AXN

Începând cu 14 septembrie ora 22:00 (în fiecare luni) vom putea viziona câte două episoade din sezonul 2 din LA’s Finest / Detectivele din LA, spin-off-ul francizei Bad Boys, în...

09-09-2020 | TV & Online | Avramescu Alexandru Virgil

BIFF 2020: Panorama

Panorama este secțiunea BIFF ce aduce în prim plan filme premiate și consacrate la nivel mondial.

18-08-2020 | CineStuff | Emanuel Lazarescu

Gemini Man pe 4K UHD, Blu-ray si DVD

Pro Video lansează pe 4K UHD, Blu-ray și DVD, un thriller cu 60 de cadre pe secundă, Gemini Man / Gemini: Conspirația. 

29-07-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Pet Sematary pe 4K UHD, Blu-ray si DVD

Pro Video lansează pe 4K UHD, Blu-ray și DVD, ecranizarea romanului lui Stephen King, Pet Sematary / Cimitirul animalelor. 

29-07-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Rocketman pe 4K UHD, Blu-ray si DVD

Pro Video lansează pe 4K UHD, Blu-ray și DVD, pelicula inspirată din viaţa legendarului muzician Elton John, Rocketman. 

29-07-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Top Gun pe 4K UHD

Pro Video lansează pe 4k UHD, filmul cu cei mai buni piloţi de vânătoare din lume, Top Gun. 

29-07-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Dora and the Lost City of Gold pe Blu-ray si DVD

Pro Video lansează pe Blu-ray și DVD, un film de aventură pentru întreaga familie Dora and the Lost City of Gold / Dora în căutarea orașului secret. 

29-07-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Wonder Park pe DVD

Pro Video lansează pe DVD, animaţia  Wonder Park / Parcul de distracţii. 

29-07-2020 | Noutati Home Entertainment | Avramescu Alexandru Virgil

Benzi desenate

Romanul grafic Watchmen, disponibil in Romania la Editura Art

In colectia Grafic (Editura Art) a fost lansat volumul de banda desenata Watchmen. ...