Intre 3-7 noiembrie 2010 se va desfasura la Targu-Mures Festivalul International de Filme de Scurt metraj Alter-Native - Editia 18.
Tara invitata de onoare in acest an este Slovenia.
La Festival s-au inscris 689 filme din 52 de tari: Argentina, Australia, Austria, Azerbaijan, Belgia, Bosnia si Herczegovina, Brazilia, Canada, Cehia, China, Cipru, Coreea, Croatia, Cuba, Elvetia, Estonia, Franta, Finlanda, Germania, Grecia, Hong Kong, India, Insulele Filipine, Irak, Iran, Irlanda, Israel, Islanda, Italia, Japonia, Luxemburg, Marea Britanie, Mexic, Norvegia, Olanda, Peru, Polonia, Portugalia, Romania, Rusia, Serbia, Singapore, Slovacia, Slovenia, Spania, Suedia, Taiwan, Turcia, Ucraina, Ungaria, Uruguay si SUA.
In programul de concurs vor fi prezentate 52 de scurt metraje, dintre care 7 romanesti.
Membrii juriului international:
Jurij Meden (Slovenia)
Cineast independent (scenarist, monteur, curator, regizor), editor sef al revistei KINO!, membru in consiliul editorial al revistei slovene de film Ekran, consultant la diverse festivaluri de film.
Laszlo Noemi (Romania)
Poet, traducator, membru al Ligii Scriitorilor Maghiari din Ardeal.
Muhi Andras (Ungaria)
Producator, conducatorul Studioului Inforg, membru al Academiei Europene de Film, distins cu premiul Balazs Bela.
Adrian Popovici (Romania)
Regizor, producator, membru al Academiei Europene de Film si al Clubului Producatorilor Europeni.
Mihai Calin (Romania)
Actor de teatru si de film.
Gorazd Trusnovec (Slovenia)
Critic de film, eseist, scenarist, editor sef al revistei slovene de film Ekran
Vagvolgyi B. Andras (Ungaria)
Scriitor, jurnalist, scenarist, regizor.
Filme lung metraj (fictiune si documentare) prezentate in cadrul Festivalului:
Pescuit sportiv (r. Adrian Sitaru, Romania 2007)
Puskas, Hungary (r. Tamas Almasi, Ungaria 2009)
Subterfugii / Kontorfalak (r. Zsombor Dyga, Ungaria 2010)
Vespa (r. Diana Groo, Ungaria 2010)
Bibliotheque Pascal (r. Szabolcs Hajdu, Ungaria / Germania / Romania 2010)
Acordaj (r. Igor Sterk, Slovenia)
Paine si lapte (r. Jan Cvitkovic, Slovenia)
Asa cum sunteti / Igy, ahogy vagytok (r. Karoly Makk, Ungaria 2010)
Morgen (r. Marian Crisan, Franta / Ungaria / Romania 2010)
Zilele dorului / A vagyakozas napjai (r. Jozsef Pacskovszky, Ungaria / Franta 2010)
Kolorado Kid (r. Andras Vagvolgyi B., Ungaria 2010)
Scrisoare pentru un copil / Otroci (r. Vlado Skafar, Slovenia 2009)
Ultimul raport despre Anna (r. Marta Meszaros, Ungaria)
Panica / Panik (r. Attila Till, Ungaria 2008)
Eva (r. Adrian Popovici, Romania 2009)
Tot ce imi place (r. Jacek Borcuch, Polonia)
Slovena / Slovenka (r. Damjan Kozole, Slovenia 2009)
Pe calea cea buna / Na putu (r. Jasmila Zbanic, Germania / Austria / Bosnia si Hertegovina 2010)
Iubiri oarbe / Slepe lasky (r. Juraj Lehotsky, Slovacia 2008)
Muzsikas Story (r. Toth Peter Pal, Ungaria)
Grupul Orfeo (r. Istvan Nemes, Ungaria )
Antigone (r. Jakab-Benke Nandor, Ungaria / Romania)
Programe paralele:
Selectii: Passport Control 2010 (Ungaria), Best Of 20 Year Mediawave (Ungaria), Program Filmtett si Duna Workshop (Romania / Ungaria), Filme studentesti: Bauhaus-University Weimar (Germania), Scurt metraje de Jurij Meden (Slovacia), Retro-scurte din Slovenia (Slovenia).
Videoproiectii din Slovenia
NewMoscowYork
Special Place in the City Graz
Expozitie Memo In Memoriam Irsai Zsolt
Concerte:
03.11.2010 Foldes Laszlo Hobo (Ungaria)
04.11.2010 Impera Band (Romania)
04.11.2010 Pal Utcai Fiuk (Ungaria)
05.11.2010 Marcian Petrescu & Trenul de noapte (Romania)
Programul Alter-Native 2010:
MIERCURI 3 NOIEMBRIE 2010
Sala mare
16:30 - 18:15 Ultimul raport despre Anna (r. Marta Meszaros, Ungaria)
18:30 - 20:30 Puskas, Hungary (r. Tamas Almasi, Ungaria 2009)
21:00 - 22:30 Concert: Foldes Laszlo Hobo Altar triplu (Ungaria)
22:40 - 00:15 Asa cum sunteti / Igy, ahogy vagytok (r. Karoly Makk, Ungaria 2010)
JOI 4 NOIEMBRIE 2010
Sala mare
14:00 - 15:20 Program de concurs (I.)
15:30 - 16:50 Program de concurs (II.)
17:00 - 18:25 Program de concurs (III.)
18:40 - 19:50 Paine si lapte (r. Jan Cvitkovic, Slovenia)
20:00 - 20:30 Festivitate de deschidere
20:40 - 22:50 Concert: Impera Band (Romania), Pal Utcai Fiuk (Ungaria)
23:00 - 00:20 Subterfugii / Kontorfalak (r. Zsombor Dyga, Ungaria 2010)
Sala mica
16:00 - 16:45 Passport Control 2010 (Ungaria)
17:00 - 17:50 Best Of 20 Year Mediawave (Ungaria)
18:00 - 19:25 Antigone (r. Jakab-Benke Nandor, Ungaria / Romania)
20:40 - 21:30 Filme realizate in Tabara Internationala de Creatie Filmtett-Duna Muhely (Romania / Ungaria)
VINERI 5 NOIEMBRIE 2010
Sala mare
14:00 - 15:25 Program de concurs (IV.)
15:35 - 16:55 Program de concurs (V.)
17:05 - 18:25 Program de concurs (VI.)
18:40 - 20:50 Eva (r. Adrian Popovici, Romania 2009)
21:15 - 22:30 Concert: Marcian Petrescu&Trenul de noapte (Romania)
22:40 - 00:15 Tot ce imi place (r. Jacek Borcuch, Polonia)
Sala mica
16:30 - 18:30 Muzsikas Story (r. Toth Peter Pal, Ungaria)
18:45 - 20:30 Grupul Orfeo (r. Istvan Nemes, Ungaria )
20:45 - 22:25 Scrisoare pentru un copil / Otroci (r. Vlado Skafar, Slovenia 2009)
22:40 - 24:00 Iubiri oarbe / Slepe lasky (r. Juraj Lehotsky, Slovacia 2008)
SAMBATA 6 NOIEMBRIE 2010
Sala mare
10:00 - 11:10 Program de concurs (VII.)
11:20 - 12:40 Program de concurs (VIII.)
12:50 - 14:20 Program de concurs (IX.)
14:30 - 15:30 Scurt metraje de Jurij Meden (Slovenia)
15:40 - 17:15 Panica / Panik (r. Attila Till, Ungaria 2008)
17:25 - 18:50 Pescuit sportiv (r. Adrian Sitaru, Romania 2007)
19:00 - 20:35 Kolorado Kid (r. Andras Vagvolgyi B., Ungaria 2010)
20:35 - 20:50 Intalnire cu publicul
21:00 - 21:30 Decernarea premiilor
21:30 - 23:20 Bibliotheque Pascal (r. Szabolcs Hajdu, Ungaria / Germania / Romania 2010)
23:30 - 00:40 Acordaj (r. Igor Sterk, Slovenia)
Sala mica
12:00 - 13:50 Filme studentesti Universitatea Bauhaus Weimar (Germania)
14:00 - 15:30 Best of 10 Year Inforg Studio (Ungaria)
15:45 - 17:00 Retro-scurte din Slovenia (Slovenia)
17:15 - 18:45 Slovena / Slovenka (r. Damjan Kozole, Slovenia 2009)
P-ta Bolyai nr. 5
18:00 Vernisaj - Memo - B5 Studio
18:30 Videoproiectii din Slovenia - B5 Studio
DUMINICA 7 NOIEMBRIE 2010
Sala mare
10:00 - 12:00 Proiectarea filmelor premiate
12:20 - 14:00 Morgen (r. Marian Crisan, Franta / Ungaria / Romania 2010)
14:15 - 16:00 Zilele dorului / A vagyakozas napjai (r. Jozsef Pacskovszky, Ungaria / Franta 2010)
Sala mica
11:00 - 12:25 Vespa (r. Diana Groo, Ungaria 2010)
12:40 - 14:30 Pe calea cea buna / Na putu (r. Jasmila Zbanic, Germania / Austria / Bosnia si Hertegovina 2010)
CineFan.ro va prezinta programul complet al filmelor din competitie:
JOI 14:00 - 15:20 (Program de concurs I)
Bitch Rabbit (r. Guerin van de Vorst, Belgia, 10 min)
Diary of a Book of Records Inspector (r. Tiago Albuquerque, Portugalia, 12 min)
Cat and Mouse (r. Bijan Zamanpira, Iran, 26 min)
Lena (r. Magyarosi Eva, Ungaria, 12 min)
Outward Gate (r. Katherine Fitzgerald, Canada, 7 min)
Thoughts are Free (r. Urte Zintler, Germania 5 min)
JOI 15:30 - 16:50 (Program de concurs II)
Afterparty (r. Ivana Mladenovic, Romania 17 min)
Sentimental Education (r. Paul Bourgois, Franta, 7 min)
Where the Sun Doesnt Rush (r. Matej Bobrik, Polonia, 18 min)
Barking Island (r. Serge Avedikian, Franta / Turcia, 15 min)
Thoughts from the Cellar (r. Toth Roland, Ungaria, 4 min)
Bititsch (r. Peter Bizjak, Slovenia, 13 min)
JOI 17:00 - 18:25 (Program de concurs III)
Grand Cafe (r. Bogdan Mihailescu, Romania, 9 min)
Grandma Has Gone (r. Tomasz Jurkiewicz, Polonia, 18 min)
OMoro (r. Christophe Calissoni, Eva Offredo, Franta, 12 min)
Duck Crossing (r. Koldo Almandoz, Spania, 12 min)
Sea of Desires (r. Shota Gamisonia, Rusia, 27 min)
VINERI 14:00 - 15:25 (Program de concurs IV)
Madagascar, a Journey Diary (r. Bastien Dubois, Franta, 12 min)
Birthday (r. Jari Vaara, Finlanda, 5 min)
3x3 (r. Nuno Rocha, Portugalia, 6 min)
Inflatable Grandma (r. Telmo Esnal, Spania, 9 min)
Orgesticulanismus (r. Mathieu Labaye, Belgia, 10 min)
King Mahtias (r. Milan Urbajs, Slovenia, 27 min)
The Puppet (r. Kemal Tezcal, Turcia, 10 min)
VINERI 15:35 - 16:55 (Program de concurs V)
Zenith (r. M. Toth eva, Ungaria 6 min)
A Day in A Life (r. Zune Kwok, Hong Kong, 18 min)
Timi (r. Cristi Iftime, 12 min)
Sticky Ends (r. Osman Cerfon, Franta, 15 min)
Overboard (r. Bartosz Paduch, Polonia, 23 min)
VINERI 17:05 - 18:25 (Program de concurs VI)
A Big Step (r. Bogdan Mihailescu, Romania 1 min)
Lost (r. Alberto Dorado, Spania, 4 min)
Peoples Republic of Zoo (r. Sun Xun, China, 8 min)
High Voltage (r. Erdelyi Daniel, Ungaria, 10 min)
The Man Who Slept (r. Ines Sedan, Franta, 12 min)
WAGs (r. Joachim Dollhopf, Evi Goldbrunner, Germania, 30 min)
Ad Vitam (r. Mathieu Labaye + 12 adultes, Belgia, 8 min)
SAMBATA 10:00 - 11:10 (Program de concurs VII)
Mei Ling (r. Stephanie Lansaque, Francois Leroy, Franta, 15 min)
EXITIUM The Sounds of Destruction (r. Sopsits Arpad, Ungaria, 13 min)
E-pigs (r. Petar Pasic, Slovenia, 15 min)
Vive La Crise! (r. Alexei Gubenco, 3 min)
Driving Elodie (r. Lars Henning, Germania, 18 min)
SAMBATA 11:20 - 12:40 (Program de concurs VIII)
Clouds, Hands (r. Simone Massi, Franta, 9 min)
It Seems That It Has Passed But In Fact Maybe Not (r. Maksim Zykov, Rusia, 19 min)
The Minutes, The Hours (r. Janaina Marques Ribeiro, Cuba, 11 min)
Naked Pact (r. Nagypal Orsolya, Ungaria / Marea Britanie, 17 min)
Colivia (r. Adrian Sitaru, 17 min)
SAMBATA 12:50 - 14:20 (Program de concurs IX)
House of Roses (r. Kuba Czekaj, Polonia, 16 min)
Legend of John the Inverted (r. Philippe Lamensch, Belgia, 18 min)
The Butchers Pocket Radio (r. Ulrich Gabor, Ungaria, 7 min)
Deadhead (r. Matis Burkhardt, Germania, 20 min)
Eu si sora mea (r. Ozana Nicolau, Romania, 12 min)
This is Fun (r. Natalia Mateo, Spania 10 min)
Pretul unui bilet: 10 Lei
Pretul unui abonament pentru 5 zile: 30 Lei
Se pot procura la sediul U.D.T.M. sau la fata locului.