Premiile Oscar - cele mai ravnite premii din industria cinematografica americana, au fost decernate duminica noapte spre luni iar cinefilii romani au putut urmari in direct gala pe Digi 24 (in versiunea originala) si Digi Film (versiunea dublata in limba romana).
Cum era de asteptat, The Shape of Water, favoritul serii a castigat cele mai multe statuete. Mai precis 4 din cele 13 la care fusese nominalizat: Cel mai bun film, Cel mai bun regizor - Guillermo Del Toro, Coloana sonora si Scenografie.
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri a plecat acasa cu 2 trofee la categoriile Cea mai buna actrita in rol principal (Frances McDormand) si Cel mai bun actor in rol secundar (Sam Rockwell).
Gary Oldman a castigat un meritat Premiu Oscar pentru interpretarea sa din Darkest Hour, iar Allison Janney pentru rolul secundar din I, Tonya.
Roger Deakins a primit in sfarsit recunoasterea Academiei, fiind premiat pentru fabuloasa imagine a filmului Blade Runner 2049.
Animatia Coco (Disney / Pixar) a plecat acasa cu doua trofee: Pentru cel mai bun film animat si pentru cea mai buna melodie originala (Remember Me).
Iată nominalizările la cele 24 de categorii:
Cel mai bun film: The Shape of Water
Regie: Guillermo Del Toro (The Shape Of Water)
Cea ma bună actriță în rol principal: Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Cel mai bun actor în rol principal: Gary Oldman (Darkest Hour)
Cel mai bun actor în rol secundar: Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Cea mai bună actriță în rol secundar: Allison Janney (I, Tonya)
Cel mai bun scenariu original: Get Out
Cel mai bun scenariu adaptat: Call Me By Your Nam
Cea mai bună animație (lung metraj): Coco
Cel mai bun cântec original: „Remember Me” (Coco)
Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură: Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick (Darkest Hour)
Cel mai bun monaj: Lee Smith (Dunkirk)
Cele mai bune efecte vizuale: Blade Runner 2049
Cea mai bună coloană sonoră: Alexandre Desplat (The Shape Of Water)
Cel mai bun scurt metraj: The Silent Child
Cel mai bun scurt metraj de animație: Dear Basketball
Cel mai bun mixaj de sunet: Dunkirk
Cel mai bun montaj de sunet: Dunkirk
Cele mai bune costume: Mark Bridges (Phantom Thread)
Cea mai bună imagine: Roger A. Deakins (Blade Runner 2049)
Cea mai bună scenografie: The Shape Of Water
Cel mai bun documentar: Icarus
Cel mai bun scurt metraj documentar: Heaven Is A Traffic Jam On The 405
Cel mai bun film străin: A Fantastic Woman (Chile)