Astăzi s-au anunţat nominalizaţii la Premiile Oscar 2018, în principalele categorii. Gala va avea loc în noaptea de duminică, 4 martie, spre luni, 5 martie.

Gazda acestei ediții va fi ca și anul trecut Jimmy Kimmel. Ediția aniversară a Galei Premiilor Oscar din acest an va putea fi vizionata în peste 225 de țări din lume. Ca și anul trecut, în România ceremonia va fi difuzata de DIGI 24 si Digi Film.

Iată nominalizările la cele 24 de categorii:

Cel mai bun film

Call Me By Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Regie

Christopher Nolan (Dunkirk)

Jordan Peele (Get Out)

Greta Gerwig (Lady Bird)

Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)

Guillermo Del Toro (The Shape Of Water)

Cea ma bună actriță în rol principal

Sally Hawkins (The Shape Of Water)

Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Margot Robbie (I, Tonya)

Saoirse Ronan (Lady Bird)

Meryl Streep (The Post)

Cel mai bun actor în rol principal

Timothee Chalamet (Call Me By Your Name)

Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)

Daniel Kaluuya (Get Out)

Gary Oldman (Darkest Hour)

Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)

Cel mai bun actor în rol secundar

Willem Dafoe (The Florida Project)

Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Richard Jenkins (The Shape Of Water)

Christopher Plummer (All The Money In The World)

Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Cea mai bună actriță în rol secundar

Mary J. Blige (Mudbound)

Allison Janney (I, Tonya)

Lesley Manville (Phantom Thread)

Laurie Metcalf (Lady Bird)

Octavia Spencer (The Shape Of Water)

Cel mai bun scenariu original

The Big Sick

Get Out

Lady Bird

The Shape Of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun scenariu adaptat

Call Me By Your Name

The Disaster Artist

Logan

Molly's Game

Mudbound

Cea mai bună animație (lung metraj)

The Boss Baby

The Breadwinner

Coco

Ferdinand

Loving Vincent

Cel mai bun cântec original

„Mighty River” (Mudbound)

„Mystery of Love” (Call Me By Your Name)

„Remember Me” (Coco)

„Stand Up for Something” (Marshall)

„This is Me” (The Greatest Showman)

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură

Darkest Hour

Victoria And Abdul

Wonder

Cel mai bun monaj

Baby Driver

Dunkirk

I, Tonya

The Shape Of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cele mai bune efecte vizuale

Blade Runner 2049

Guardians Of The Galaxy Vol. 2

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War For The Planet Of The Apes

Cea mai bună coloană sonoră

Dunkirk

Phantom Thread

The Shape Of Water

Star Wars: The Last Jedi

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun scurt metraj

DeKalb Elementary

The Eleven O'Clock

My Nephew Emmett

The Silent Child

Watu Wote/All Of Us

Cel mai bun scurt metraj de animație

Dear Basketball

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

Cel mai bun mixaj de sunet

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape Of Water

Star Wars: The Last Jedi

Cel mai bun montaj de sunet

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape Of Water

Star Wars: The Last Jedi

Cele mai bune costume

Beauty And The Beast

Darkest Hour

Phantom Thread

The Shape Of Water

Victoria And Abdul

Cea mai bună imagine

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

Mudbound

The Shape Of Water

Cea mai bună scenografie

Beauty And The Beast

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

The Shape Of Water

Cel mai bun documentar

Abacus: Small Enough To Jail

Faces Places

Icarus

Last Men In Aleppo

Strong Island

Cel mai bun scurt metraj documentar

Edith + Eddie

Heaven Is A Traffic Jam On The 405

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop

Cel mai bun film străin

A Fantastic Woman (Chile)

The Insult (Liban)

Loveless (Rusia)

On Body And Soul (Ungaria)

The Square (Suedia)


Din aceeasi categorie...

Începe cea de-a 12-a ediție a Festivalul de Film Evreiesc: Filme, concerte, conferințe și expoziții

Începe cea de-a 12-a ediție a Festivalul de Film Evreiesc: Filme, concerte, conferințe și expoziții

Festivalul de Film Evreiesc începe astăzi, 15 noiembrie, la Institutul Cervantes.

Zilele culturii cubaneze la București: șase pictori contemporani și trei lung metraje de ficțiune

Zilele culturii cubaneze la București: șase pictori contemporani și trei lung metraje de ficțiune

Ambasada Republicii Cuba în România și Institutul Cervantes din București organizează în perioada 21-25 noiembrie Zilele culturii cubaneze la București.

Festivalul de Film Evreiesc revine între 15 și 21 noiembrie la București

Festivalul de Film Evreiesc revine între 15 și 21 noiembrie la București

Ajuns la cea de-a 12-a ediție, Festivalul de Film Evreiesc revine pe 15 noiembrie cu o selecție impresionantă de filme semnate de regizori evrei de renume.